Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Beypazarı başkent Ankara’ya bağlı tarihî bir ilçemizdir.

Hemen her köşesinde tarihten izlere rastlayabileceğiniz ilçe Ankaralıların hafta sonları ziyaret etmekten keyif aldıkları destinasyonlardan biridir. Birbirinden keyifli sokakları, tarihî evleri, çeşitli müzeleri, çarşı ve meydanı ile hayli talep gören bu ilçede öne çıkan güzelliklerden biri de Beypazarı Kent Tarihi Müzesi olarak bilinmektedir.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi Hakkında Bilgi 

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi hakkında bilgi vereceğimiz bu yazıya Müze’nin yapım tarihi hakkında bilgi vererek başlamak gerekir. Beypazarı’nda 1928 senesinde inşa edilmiş olan ve tarihi Türk mimarisi izi taşıyan Rüstempaşa Okulu bugün müzeye ev sahipliği yapan binadır. Okul, müze yapılmak amacı ile İl Özel İdare’den Beypazarı Belediyesi tarafından alınmıştır. Beypazarı ilçesinin kent tarihine ışık tutması açısından oldukça ciddi bir kaynak olan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi bu okul binasında hazırlanarak, ziyarete açılmıştır.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi Eserleri 

İlçenin geçmişine bir bakış olması açısından ilgi çeken ve her yıl pek çok ziyaretçi tarafından keyifle gezilen Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı’nın geçmişini ve bugününü bir arada gözler önüne sermektedir.

Beypazarı ile ilgili ilk dönemlerden başlayan eser koleksiyonları, bugüne kadar gelmektedir. İlçenin tüm tarihi seyri; maketler, kalıntılar ve dönem eserleri birlikte kullanılarak canlandırılmaktadır. Tarihî belgelerin de arşivlendiği bu müzede esnaf ve sanatkar gruplarının dönemsel canlandırmaları bulunmaktadır. Bir anlamda aslında Beypazarı Kent Tarihi Müzesi eserleri ilçenin geçmişinin ta kendisidir.

Beypazarı Müzeleri 

Tarihî zenginliği, çeşitli müzeler ile koruma altına alınmış olan ilçede Beypazarı Kent Tarihi Müzesi dışında ziyaret edebileceğiniz pek çok müze bulunmaktadır. Beypazarı müzeleri konusuna da kısa bir giriş yaparak bölgedeki müzeleri kısa bilgileri ile birlikte, sizler için derledik.

Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi: Bu müzemiz Cumhuriyet Mahallesi Yenice Sokak’ta bulunan 4 numaraları tarihî evde 01.04.1997 senesinde Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi adı ile ziyarete açılmıştır. Müzeye ev sahipliği yapan tarihî ev, Mehmet Nurettin Karaoğuz tarafından Ankara Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü’ne hibe edilmiştir. Beypazarı Tarih ve Kültür Evi olarak da bilinmektedir.

Beypazarı Yaşayan Müzeİstiklal Mahallesi, Çınar Sokak’ta bulunan 17 numaralı konakta hizmet vermektedir. 2007 senesinde Kültür Bilimci Dr. Sema Demir tarafından kurulmuştur. Çeşitli sergi ve etkinlikleri ile Beypazarı Yaşayan Müze ilgi çekici bir mekândır.

Cahide Gürsoy Müze Evi: Ailesi Beypazarı ilçesinde uzun yıllar yaşamış olan değerli sanatçı Cahide Gürsoy’un eserlerinin sergilendiği müzedir. Halk Evi içerisinde oluşturulan Cahide Gürsoy Müze Evi sanatçının eserleri ve atölye eşyaları ile birlikte Atatürk fotoğraflarından oluşan kişisel koleksiyonunun da sergilendiği bir mekandır.

Türk Hamam Müzesi: Cumhuriyet Mahallesi, Yenice Sokak’taki 23 numaralı ev, hamam kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacı ile kurulmuştur.

Beypazarı Gezilecek Yerler 

Tarihî Beypazarı ilçesi oldukça keyifli bir ilçedir. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan yaşayan bir tarihin içerisinde dolaşmak isterseniz Beypazarı gezilecek yerler listemize de mutlaka göz atmalısınız…

 • İnözü Vadisi
 • Tekke Yaylası
 • Hıdırlık Tepesi
 • Alaattin Sokak
 • İmaret Meydanı
 • Halk Evi
 • Suluhan Kervansarayı
 • Abbasların Konağı
 • Eğriova Yaylası
 • Kirmir Çayı
 • Boğazkesen Kümbeti
 • Yediler Türbesi

Beypazarı Tarihi Kent Müzesi Ulaşım 

Beypazarı ilçesi, Ankara merkeze yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Otomobil: Ankara’dan D-140 yolunu kullanarak yaklaşık 100 km olan Beypazarı’na ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan E-80 otoyolundan, Akyazı çıkışından D-140 yoluna girilir. Mudurnu, Nallıhan üzerinden Beypazarı’na ulaşabilirsiniz.

Otobüs:  Ankara şehir merkezinden otobüs ve minibüslerle Beypazarı’na ulaşım sağlanmaktadır.

Uçak: Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşıp buradan toplu taşıma araçları ile Beypazarı’na gidebilirsiniz.

Beypazarı Tarihi Kent Müzesi Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri 

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi giriş ücreti (Öğrenci): Ücretsiz

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi giriş ücreti (Sivil): Ücretsiz

Yaz Dönemi: (15 Nisan – 2 Ekim) 09.00 – 18.00

Kış Dönemi: (3 Ekim – 14 Nisan) 09.00 – 18.00

Tatil Günü: Pazartesi