Google+

Kazdağları

AVRUPATürkiyeKazdağları
Kazdağları - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon3℃
Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk lirası / İklim: Ege ve Akdeniz iklimleri / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Kaz Dağları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Ülkemizin doğal güzelliklerinden biri olan Kaz Dağları, Yunan mitolojisinde oldukça büyük yer kaplar. Hakkındaki efsaneler MÖ 2000 yılına dayanan İda Dağı’nın eteklerinde birçok antik şehrin kurulmuştur. En çok bilinen efsaneye göre tarihin ilk güzellik yarışması burada yapılmıştır. İda Dağı’nda Zeus’un doğduğu, Paris’in en güzel tanrıçanın kim olduğuna karar verdiği ve sonunda Truva Savaşı’nı başlattığı, Zeus’un da bu savaşı izlediği iddia edilir. Zeus’un ve Afrodit’in ölümlülere aşık olduğu yerin de İda Dağı olduğu söylenir. Mitolojilere konu olmuş bu Tanrıların dağını Homeros, İlyada kitabında “bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” olarak betimlemiştir. Bölgeye Türkmenlerin göç etmesiyle adı Kaz Dağı olmuş ve günümüze kadar aynı isimle anılmaya devam etmiştir.

 

Marmara ve Ege bölgelerimiz arasında doğal bir sınır oluşturan Kaz Dağları aynı zamanda Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Dağın yamaçları kaynaklarla dolu olup, yaz kış hiç kurumazlar. Bölgenin oksijen deposu olan dağlarda bir yürüyüşten sonra temiz havanın çarpabileceği de söylenir. Yılın her mevsiminde ziyaret edebileceğiniz Kaz Dağları, her mevsimde size doğanın başka bir halini sunar ama her zaman hayran kalmanız garantidir.  UNESCO tarafından 1993 yılında Millî Park ilan edilip koruma altına alınması sayesinde bölge doğallığını hala koruyabilmiştir.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Mili Park olarak koruma altına giren Kaz Dağları, sunduğu doğal güzellikleriyle başlı başına gezilmesi gerek bir bölge olsa da çevresindeki beldeler de bir o kadar ilgi çekicidir. Kaz Dağları’nın Marmara ve Ege bölgelerimiz arasında doğal bir sınır oluşturması, çevresindeki yerleşik hayatın her iki bölgeden de etkilenmesine yol açmıştır. Çanakkale ve Balıkesir il sınırlarında olan dağlar, tam olarak belirtmek gerekirse Edremit ve Ayvalık ilçelerine, bu sebeple Zeytinli, Akçay, Altınoluk ve Küçükkuyu gibi beldelere yakındır. Hem ihtiyaçları karşılamak, hem bölgenin yerel halkıyla tanışmak için bu noktalara mutlaka uğranmalıdır.

Kaz Dağları ülkemizde Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir ve Çanakkale il sınırları içinde ve Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alır. 21.452 hektarlık Kaz Dağları, Marmara ve Ege bölgeleri arasında doğal bir sınır oluşturur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Elverişli iklim şartlarından dolayı, yılın neredeyse her döneminde Kaz Dağları’nı gezmek mümkündür. Ziyaret için çok tercih edilen dönem ise bahar aylarıdır. Doğanın derin kış uykusundan uyanışına tanıklık etmek isteyenler bahar aylarında Kaz Dağları’nı gezebilirler. Doğa yürüyüşlerini ve bisiklet turlarını henüz havalar ısınıp da terletmeden yapabilmek için bahar dönemi idealdir. Aşırı kar yağışı olmadığı takdirde, havalar bu bölgede çok soğumayacağından kış aylarında da Kaz Dağları görülebilir. Olağanüstü bir durumda aşırı kar yağışı sebebiyle yolların kapalı olma ihtimaline karşın, yola çıkmadan Millî Park aranarak teyit edilmelidir. Genelde tatillerin ayarlanabildiği dönem olan yaz aylarında gelmek de denize girebilmek için en ideal tercihtir. Bahar aylarında henüz soğuk olan suda yazın rahatlıkla yüzülebilir. Ayrıca havalar ısındıkça kendi çadırınızı getirip Millî Park içerisinde kamp yapmak daha da kolaylaşır.

Kaz Dağları’nda her yıl birçok etkinlik gerçekleşmektedir. Farklı amaçlarla buraya kamp yapmaya gelen çok fazla ekiple karşılaşabilirsiniz. Yoga kampı, meditasyon kampı veya macera kampı gibi konseptlerle genelde İstanbul hareketli ve birkaç gün süren etkinliklere rastlama ihtimaliniz çoktur. Dilerseniz bu kampları araştırarak da katılımcı olarak Kaz Dağları’na gelebilirsiniz.

kazdaglari-2.jpg
 

Kaz Dağları’na gidiş yolunuz, Türkiye’nin neresinden yola çıkacağınıza göre değişiklik gösterecektir. Daha uzak bölgelerden gelenler için bir çok havayolu, Balıkesir – Edremit Koca Seyit Havalimanı’na her gün birden fazla uçuş alternatifi sunmaktadır. Bu noktadan sonra kara yoluyla yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Kaz Dağları’na ulaşılabilir. İstanbul’dan özel araçla gelmek isteyenler Osman Gazi Köprüsü üzerinden Yalova’yı takip ederek, veya Yenikapı-Bandırma üzerinden Kaz Dağları’na ulaşabilir. İstanbul’dan otobüs seferleri de alternatif olarak kullanılabilir.

Kaz Dağları'nda Nerede Kalınır?
 

Kaz Dağları, sunduğu konaklama çeşitliliği sebebiyle, herkese uygun bir seçenek mutlaka var. Yaz kış ziyaret edebileceğiniz bu bölgede ister Millî Park’ın en içinde isterseniz de çevre beldelerde konaklayarak tatilinizi dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Tercihiniz doğayla iç içe bir tatil geçirmekse yönelmenizi tavsiye edebileceğimiz konaklama tipi kamp kurmaktır. Millî park statüsündeki Kaz Dağları’nda kendi çadırınızla kamp kurabileceğiniz gibi, doğanın kalbinden uzaklaşmadan, farklı tesislerin olanaklarından da faydalanabilirsiniz. Bu konuda Hızır Kampı’nı ve Darlıdere Tabiat Parkı’nı önerebiliriz. Bu iki tesis, isterseniz kendi çadırınızı kurabileceğiniz, isterseniz de ağaç evlerde veya taş ve ahşap evlerde konaklayabileceğiniz yerler. Hava güzel olduğu müddetçe çoğu genç ve sırt çantalı gezgin doğayla iç içe konaklamayı tercih eder. Kaz Dağları’nın kamp alanı opsiyonları da bu kitleyi oldukça mutlu etmektedir.

mount-idea.jpg

Kaz Dağları’nda Millî Park içinde genelde yürüyerek ve kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. İl merkezlerine indiğinizde farklı belde ve köylere gitmek için şehir hatlarını kullanabilirsiniz. Ancak her köye ve yol üzerinde gizli kalmış noktalara ulaşmak bu şekilde zor olacağından bölgeyi özel araçla gezmenizi tavsiye ederiz.

testi0-800x800.jpg
 

Kaz Dağları’nın çevresindeki köylerde, her daim taze meyve ve sebze bulmak mümkündür. Yörenin tamamında bulabileceğiniz ve buraya özgü lezzetler; avcı böreği, oğul otu çayı, börülce, peynir helvası, acı filiz kavurması ve ahtapot salatası kesinlikle denenmeli. Köy meydanlarında bulabileceğiniz organik köy kahvaltısı mutlaka tadılmalıdır. Kuzey Ege’deki konumu sayesinde yörede zeytinyağlı yemekler ünlü olmuştur. Köy halkı kendi topladığı zeytinlerden ürettiği yağları yemeklerinde kullandığından, fabrikasyondan uzak ve doğal bir tadı oluyor. Kaz Dağları’nın çok yakınındaki Yeşilyurt köyünde testi peyniri de oldukça meşhur. Kaynatılıp mayalanan sütler toprak testilere basılarak gömülüyor ve üç ay sonra çıkarılıp sofralarda yerini alıyor. Köy halkının ürettiği balı da meydanlarda bulabilirsiniz. Bu köyde meydandaki Kekik Cafe ve Han Cafe ziyaretçilerin en az bir öğünlerini yedikleri ve sık sık tercih ettikleri yerlerdir. Adatepe köyünde gezerken sokaklarda gözleme yapan teyzeleri görebilir, onlardan otlu, kıymalı, peynirli gibi çeşitlerini tadabilirsiniz. Bu köyün yöresel yemeği olan zeytinyağlı kabak çiçeği dolmasını da mutlaka tatmalısınız. Uzun uzadıya bir yemek keyfi yapmak isteyenlere de gölet üzerine konuşlanmış Saklı Bahçe Restaurant, hem kahvaltısı hem de alabalığı ve fırında helvayla zenginleştirdiği menüsüyle Dedepınarı’nı önerebiliriz.

forest.jpg
 

Kaz Dağları gece hayatıyla ön plana çıkan bir bölge değildir. Bu doğal güzelliğin millî park olarak koruma altına alınması sebebiyle park sınırları içinde çok fazla tesis yoktur. Kamp alanlarında konaklama yapılıyorsa aynı bölgede konaklayanlara rastlayabilir ve bir eğlence organizasyon yapabilirsiniz. Tabii ki bu eğlence de şehirlerde olduğu gibi sabahlara kadar süren yüksek sesli müziklerle düzenlenemez. Park sınırlarından çıktığımızda ilk adımda çevredeki köylere gelirsiniz. Köylerde de aktif gece hayatı olmamasına rağmen tek tük de olsa canlı müzik yapan restoranları bulabilir, akşam yemeğinizi bu şekilde daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kaz Dağlar’ını günü birlik ziyaret edenlerin çoğu, Altınoluk ve Ayvalık gibi tatil beldelerinde konaklarlar. Özellikle yaz aylarında gece gündüz cıvıl cıvıl sokakları olan bu beldelerde gece geç saatlere kadar süren eğlenceyi ve köylere nispeten daha genç nüfusu bulabilirsiniz. Altınoluk’ta gençlerin müdavimi olduğu Club Elysium, Rujj Bar, Sukshe Bistro & Beach Club çok eğlendiren gece kulüplerinden. Sadece turistlerin ve yazlıkçıların değil, Altınoluk’ta yaz-kış yaşayanların sevdiği bu mekanları beğenebilirsiniz. Gece kulüplerinin yanı sıra Türkü Barlar da Altınoluk’ta bir hayli fazla. Kırmızı Bar, Zeytin Türkü Bar, Nisan Türkü Evi, Derman Türkü Bar bunlardan sadece birkaçı. Daha sakin bir akşam geçirmek ama yine de dışarıda olmak isterseniz Altınoluk sahillerinde nargile kafeler ve çay bahçelerinde vakit geçirebilirsiniz. Tercihinizi Ayvalık’tan yana kullanırsanız, Sarımsaklı sahilinin iç bölgelere nazaran daha hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Burada da Gossip Club eğlencenin adresidir. Ayvalık sokaklarında dolaşırken Rum meyhanelerine rastlayabilir, canlı müziğin yanında akşam yemeğinizi keyifle yiyebilir ve farklı bir kültürü tadabilirsiniz.


 

Kaz Dağları doğasıyla ön plana çıkan bir bölge olduğundan bölgeye genelde doğa yürüyüşleri ve sporları için gelenler çoktur. Bunun yanı sıra oksijen deposu olduğu için yoga, meditasyon, zayıflama kampı gibi etkinlikler de oldukça sık düzenlenir.

Sonsuz Olanaklar Festivali: Her sene mayıs ayında düzenlenen bu festival, 2015 yılından biri katılımcılarını ağırlıyor. İki gün boyunca devam eden festivalde ruh, zihin ve beden üzerine konuşmalar, seminerler ve workshoplar düzenleniyor. Yogadan nefes egzersizlerine birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Ekofest: İlki 2014 yılında yapılan ve gelenekselleşen Ekofest, Kaz Dağları Millî Parkı’nın içinde konaklamayı da içeren bir festival. Katılımcılar ülkenin oksijen deposu olan bu bölgenin imara açılmasına ve termik santral gelmesine karşı durmak amacıyla burada toplanarak kendi aralarında çözüm önerileri arıyorlar. Festivalin programında seramikten müziğe bir çok atölye var.

Sarıkız Festivali: Bölgede yaşayan Türkmen halkı tarafından geleneksel olarak yüzyıllardır kutlanıyor. Efsaneye göre erdiği için dağda birden bire yok olan Sarıkız’a daha sonra bir türbe yapılmış. Şenlikler kapsamında bu türbeye her sene gidilip kurban kesiliyor ve adak adanıyor.

*Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

tee-1680885_960_720.jpg
 

Kaz Dağları ve çevresi, Ege’nin otlarıyla, zeytini ve zeytinyağıyla meşhurdur. Köylerde kurulan semt pazarlarından kekik, adaçayı, oğulotu ve daha onlarca çeşit otu demet demet satın alabilirsiniz. Zeytin ve sızma zeytinyağı da turistlerin evlerine götürdükleri ürünlerin başında geliyor. Aynı zamanda yöre halkının zeytinyağından ürettiği doğal sabunlar da eve götürmek için bir başka alternatif. Yiyecekler bir yana, kendinize veya hediyelik eşya olarak yöre kadınlarının el emeği göz nuru işlemeli kumaşlarını, örgü ve dantel işlerini, faklı tekstil ürünlerini ve takıları da pazarlardan satın alabilirsiniz.

Yeşilyurt Köyü’ne uğrarsanız, buradan yöreye özgü testi peyniri ve bal satın alabilirsiniz. Aynı semt pazarlarında köy halkının elinden kışlık salça, reçel, erişte ve tarhana gibi ürünleri de bulabilirsiniz. Zeytinyağı Müzesi’ni içinde bulunduran Adatepe Köyü’nden de zeytin sütü ve kekik suyu alınması tavsiye edilir.

Eğer Ayvalık tarafına geçmişseniz, Ayvalık Bit Pazarı’nda ikinci el kıyafetleri bulabilirsiniz. Antik Sapa isimli dükkanda hem Osmanlı’ya hem de yörenin eski Rum yerlilerine ait antika eşyalar satın alabilirsiniz. Kaz Dağları civarı köylerden daha turistik bir belde olan Ayvalık’ta hediyelik eşyalara özel dükkanları da bulmanız mümkün. Çarşıda dolaşırken sıralanmış bu dükkanları görebilirsiniz. Ayrıca pastanelerden kutu kutu kurabiye alıp evine götürenlerin sayısı da oldukça fazla. Fidan El Sanatları dükkanı da meraklısının ilgisini çekebilecek, yöreden esinlenilerek üretilen süs bebeklerini bulabilirsiniz.

İtfaiye: 110

Polis: 155

Ambulans: 112