Kaz Dağları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Edremit bölgesinin kuzeyinde bulunan Kaz Dağları tertemiz havası, yemyeşil doğası, zengin fauna ve florası ile ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinin başında gelmektedir. Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan Kaz Dağları büyük ölçüde Biga Yarımadası’nda uzanmaktadır. Kaz Dağları’nın en önemli özelliği ise Alpler’den sonra oksijenin en fazla olduğu yerler arasında bulunmasıdır. Denizden gelen nem ve yükselti gibi etkenler birleşip oksijen seviyesini artırınca Kaz Dağları’nda başka coğrafyalarda bulunmayan pek çok bitki türü ortaya çıkmıştır. 800 farklı bitki türünden 32’si endemik bitkiyken 29 tanesi de millî park alanında görülebilmektedir. Bu endemik bitkiler arasında en önemlisi ise Kaz Dağı göknarıdır. Türkiye’de sadece Kaz Dağları’nda yetişen Kaz Dağı göknarının kozalakları çaya katılarak lezzeti artırılmakta ve özel bir aroma katmaktadır. 1.600 metreden daha yükseklerde yetiştirilen Kaz Dağı çayı da halkın severek tükettiği içecekler arasında yer almaktadır. Kaz Dağları’nın alt kesimlerinde makilik alanlar yer alırken yükseklere çıkıldıkça kestane, gürgen, karaçam, kayın ve meşe ağaçlarının zenginliği dikkat çekmektedir. Oksijen miktarı yoğun olduğu için 5-6 saat uykuyla bile zinde hissetmek mümkündür. Hem kara hem deniz ikliminin özellikleri taşıyan Kaz Dağları’nda nemli bir iklim hakimdir. Yılın büyük bir bölümünün yağışlı geçtiği Kaz Dağları’nda Akdeniz ikliminin etkilerini görmek mümkündür. Ancak kuzey kesimlere geçildikçe Marmara iklimi kendisini göstermeye başlar. Yaz aylarında bile akşamları oldukça serin olan Kaz Dağları’na giderken yanınıza birkaç kalın giysi almanızda fayda var.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Kazdağları ile İlgili

Kaz Dağları Nerededir?

Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran Kaz Dağları Edremit Körfezi’nin kuzeyindedir. Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerinde yer alan Kaz Dağları’nın eski ismi İda Dağı’dır. Doğuda Eybek Dağı, batıda Dede Dağı, ortada Kaz Dağı, kuzeydoğuda Kocakatran ve Gürgen Dağı’ndan oluşmaktadır. Kaz Dağları’nın en yüksek tepesi Karataş Tepesi olmakla birlikte yüksekliği yaklaşık 1.774 metredir. Güneyi Edremit Körfezi ile çevrili olan Kaz Dağları kuzeyinde Kara Menderes Çayı, batısında Altınoluk, doğusunda Zeytinli Çayı yer alır. Balıkesir’in Edremit ilçesinin sınırlarındaki 21.452 hektarlık alan 1993 yılında millî park ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kaz Dağları Edremit ve Ayvalık ilçelerinin yanı sıra Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu, Zeytinli gibi beldelere de yakındır.

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Oksijen miktarı bakımından dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak gösterilen Kaz Dağları’na ulaşım için birden fazla seçeneğe sahipsiniz. İstanbul - Kaz Dağları arası 497 kilometredir ve özel aracınız ile yolculuk yaklaşık 7 saat sürer. İzmir - Kaz Dağları arasındaki mesafe 218 kilometredir ve yol ortalama 3 saattir. Ankara - Kaz Dağları arası 650 kilometre olmakla birlikte aracınızla yaklaşık 8 saatte bölgeye ulaşabilirsiniz. Balıkesir - Kaz Dağları arası ise 107 kilometredir ve yolculuk ortalama 1 saat 20 dakika sürer.

İstanbul’dan kendi aracınız ile Kaz Dağları’na gelmek isterseniz Yenikapı’dan feribota binerek 2 saatlik bir yolculuk sonrası Bandırma’ya ulaşabilir, buradan Susurluk, Balıkesir ve Edremit güzergâhını takip ederek Kaz Dağları’na gelebilirsiniz. İstanbul’dan Kaz Dağları’na otobüsle gitmek isterseniz Akçay’a bilet alarak ortalama 6 saatlik bir yolculuk sonrası Akçay otogarına ulaşabilir, buradan minibüsler ile on dakika içerisinde Zeytinli’ye gelebilirsiniz. Sizi bekleyen taksilere binerek Kaz Dağları’na çıkabilirsiniz.

Kaz Dağları’na daha hızlı ulaşmak isterseniz Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Haftanın her günü Ankara ve İstanbul’dan karşılıklı seferlerin düzenlendiği Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na ortalama 1 saatlik uçuşla ulaşabilirsiniz. Havalimanı Kaz Dağları arası ortalama 45 kilometredir. Buradan araç kiralayarak ya da transfer hizmeti kullanarak 1 saatte Kaz Dağları’na gelebilirsiniz.

Kaz Dağları’na Ne Zaman Gidilir?

mount-ida-322509_960_720.jpg

Kaz Dağları ve çevresinde Marmara iklimi ile Akdeniz ikliminin özellikleri birlikte görülmektedir. Güney kesimlerde Akdeniz iklimi hâkimken kuzey kesimlere gidildikçe Marmara iklimi hâkim olmaktadır. Yüksek kesimlerde ise dağ iklimi etkin olmakla birlikte sıcaklık düşmeye başlar. Yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık ve yağışlıdır. Kış ayları alçak kesimlerde yağmurlu geçerken yüksek kesimler soğuk ve kar yağışlıdır.

Kaz Dağları’nın kıyı kesimlerinde yazın ortalama sıcaklık 25 derece iken yükseklere çıkıldıkça bu değer 18 dereceye kadar düşer. Zirveye yakın olan kesimlerde yıllık sıcaklık ortalaması 7 derecedir. Bu kesimlerde ocak ve şubat ayları sıcaklık 0 derecenin üzerine çıkmaz. Poyraz ve lodos, Kaz Dağları’nda en çok esen rüzgârlardır. Meltem rüzgârları da yazın sıcaktan bunalanlar için ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. İklim şartlarının elverişli olmasıyla Kaz Dağları’nı yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında kamp yapmak ve denize girmek için en sık tercih edilen yerlerden biri olan Kaz Dağları’na bahar aylarında gelirseniz muhteşem bir doğa manzarası ile karşılaşabilir, tertemiz havada yürüyüş yapabilir, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Kar yağışından etkilenmeyen kıyı kesimlerine kış aylarında da gelebilir ve birkaç gün de olsa şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafanızı dinleyebilirsiniz. Kaz Dağları’da özellikle yaz ayları ruh, beden ve zihin temalı birçok etkinlik düzenlenmektedir. Siz de kendinizi yenilemek isterseniz bu etkinlikleri araştırıp bir hafta sonunuzu Kaz Dağları’nda geçirebilirsiniz.

Kaz Dağları’nda Nerede Kalınır?

forest.jpg

Ege ve Marmara Bölgesi arasında sınır oluşturan Kaz Dağları sahip olduğu doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Gerek yaz aylarında gerekse bahar aylarında en çok ziyaret edilen bölgelerden biri olan Kaz Dağları’nın tertemiz havası, birbirinden güzel köyleri, macera dolu aktiviteleri ve mesire yerleri ile tatil için en uygun duraklar arasındadır. Kaz Dağları her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine sahiptir.

Kaz Dağları otelleri daha çok sahil kesimlerde yer almaktadır. Konforlu bir konaklama seçeneği düşünüyorsanız Yeşilyurt köyü, Boztepe ve Adatepe’de birçok otel dört mevsim boyunca hizmet vermektedir. Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Yeşilyurt köyü harika doğası ile öne çıkan yerlerden biridir. Doğanın kucağında yer alan Yeşilyurt şehir stresinden uzaklaşmanız için her türlü imkânı sunmaktadır. İda Taş Konak Yeşilyurt’ta konaklayabileceğiniz nezih otellerden biridir. Doğa yürüyüşü yapma imkanı sunan tesisin açık havuzu ve spa’sında yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Yeşilyurt köy merkezine beş dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Karye Müze Otel tertemiz ve konforlu odaları ile bölgede en çok tercih edilen otellerden biridir. Huzur içinde tatilinizi geçirebileceğiniz otel havaalanına 50 dakika uzaklıktadır. Kaz Dağları’nda konaklamak için bir diğer seçenek Adatepe bölgesidir. 18. yüzyıldan kalma bir Osmanlı konağının restore edilmesiyle otel olarak hizmet sunan Hünnaphan tatil anlayışı sessizlik ve huzur olanlara hitap etmektedir. Yemyeşil bahçesinde doğal ürünlerle kahvaltınızı yapabileceğiniz otelde araç kiralama hizmeti de mevcuttur. Adatepe Butik Hotel bu bölgede konaklayabileceğiniz bir diğer tesistir. Otantik ortamı ile dikkat çeken otelin belli bir ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de mevcuttur.

Kaz Dağları tertemiz havasının yanı sıra şifalı suları ile de sağlık dolu bir tatil sunmaktadır. Ramada Resort Kaz Dağları Thermal&Spa Hotel lüks bir konaklama seçeneği olmakla birlikte sunduğu imkânlar ile de konforlu bir seyahat deneyimi için tercih sebebidir. Kaz Dağları Thermal Resort&Spa ve Hattusa Vacation Thermal Club şifalı sularında dinlenebileceğiniz ve sağlık bulabileceğiniz Kaz Dağları termal otelleri arasındadır. Sarissa Hotel, Zeus Han Butik Otel, Erguvanlı Ev, Manici Kasrı Kaz Dağları’nda konaklayabileceğiniz diğer otel seçenekleridir. Dilerseniz Altınoluk gibi yazlık beldelerde konaklayarak Kaz Dağları’na günübirlik gelebilirsiniz. Apart ve butik otellerin yanı sıra pansiyonlar bakımından da zengin seçenekler sunan Altınoluk’ta Zeytin Otel, Altın Çeşmeli Konak, Papazlıkhan Butik Hotel tercih edebileceğiniz konaklama seçeneklerinden birkaçıdır. Kaz Dağları’nda otel fiyatları dönemsel olarak değişiklik göstermekle birlikte sunulan hizmete göre fiyatlar belirlenmektedir. Yaz döneminde doluluk ihtimaline karşı rezervasyonunuzu erkenden yaptırmayı unutmayın.

Tercihiniz doğa ile iç içe bir tatil yapmak ve sabah kuş sesleri ile uyanmaksa Kaz Dağları kamp yapmak için oldukça elverişlidir. Kaz Dağları’nda kendi çadırınızı getirerek kamp yapabileceğiniz gibi tesislerin çadırlarını da belirli bir ücret karşılığında kiralayabilirsiniz. Hızır Kamp, Darıdere Kamp, Endes Kamp Kaz Dağları’nda en çok tercih edilen kamp alanları arasındadır. Bu tesislerde kendi çadırınızla kamp kurabilir ya da tamamen doğal malzemeler ile yapılan ağaç evlerde konaklayabilirsiniz. Daha çok gençlerin tercih ettiği kamp alanlarında hep birlikte eğlenceli aktivitelerde bulunabilir, akşamları cırcır böcekleri eşliğinde sohbet ederek yıldızların altında şarkılar söyleyebilirsiniz.

Kazdağları Otelleri - Kazdağları Otel Fiyatları

Çanakkale ve Balıkesir şehirleri arasında bulunan Kazdağları, tertemiz bol oksijenli havası ve cennet gibi doğası ile ülkemizin en güzel yerlerinden biridir. Huzurlu bir tatil fırsatı arayanlar için ideal olan Kazdağları otelleri farklı konseptlerde hizmet verir. Kazdağları otelleri misafirlerine bungalov, butik, termal ya da beş yıldızlı gibi seçenekler sunar. 1993 yılında Milli Park ilan edilerek koruma altına Kazdağları Milli Parkı’nı gezebilir, yaklaşık 800 çeşit bitkinin yaşadığı Kazdağları’na özgü bitki ise göknar ağacıdır. Diğer bir adıyla İda olan Kazdağları’na gelmişken; Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz. Çam ve zeytin ağaçları ile Yeşilyurt Köyü, Arnavut kaldırımlı sokakları, geleneksel mimariyi yansıtan taş evleri 700 yıllık tarihi ile dikkat çeker. Sarıkız Türbesi, Zeus Altarı, Adatepe Köyü, Hasan Boğuldu ve Sütuven Şelalesi, Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Darıdere Tabiat Parkı ve Şahindere Kanyonu bölgenin gezilecek diğer yerlerindendir. Altınoluk ve Akçay pazarlarından doğal ürünler veya Ayvalık Bit Pazarı’nda nostaljik hediyeler satın alabilirsiniz. Bölgeyi 3 ila 4 günde gezebilirsiniz ve çok yağışlı bir yer olmasından dolayı bavulunuza biraz kalın giysiler koyabilirsiniz.


 

Kazdağları otelleri fiyatları 

 
Kazdağları’nda her bütçeye uygun, iyi hizmet veren bir otel bulmak mümkündür. Aradığınız kriterlere göre fiyatlar 130-650 arasında değişiklik gösterir. Her türlü ihtiyacınızı gözeterek oldukça kapsamlı hizmet veren resort otellerin gecelik ücreti genelde 440-650 TL fiyatları arasında değişirken; dört yıldızlı otellerin fiyatları 360-610 TL arasında, apart otellerin fiyatları 130-260 TL arasındadır. Butik oteller misafirlerini ortalama 210-470 TL gibi bir aralıkta ağırlar. Daha ekonomik bir tatil planlıyorsanız,tercihinizi gecelik ücretleri 150-240 TL arasında değişen pansiyonları tercih edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Oksijen Deposu Kaz Dağları'nda Gezilecek 10 Yer

Ülkemizin önde gelen doğal güzelliklerinden biri olan Kaz Dağları ziyaretçilerine huzur içerisinde tatil yapabilme imkanı sunar. Çanakkale ve Balıkesir sınırında olan Kaz Dağları’nda her mevsim ayrı bir manzara bulmak mümkündür. Edremit ve Ayvalık ilçelerine oldukça yakın olan Kaz Dağları’nda Akçay, Zeytinli, Altınoluk beldelerini ziyaret edebilir, koruma altına alınan Millî Park’ı gezebilir, hayranlık uyandıran doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Doğal Ege lezzetlerini deneyebilir, birbirinden eğlenceli aktiviteler ile unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. En az 2 - 3 gününüzü Kaz Dağları’na ayırarak bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilir, şehir yaşantısının yarattığı stresi üzerinizden atarak doğada kendinizi yenileme fırsatı bulabilirsiniz.

Kaz Dağları’nda Gezilecek Yerler

Alplerden sonra en yüksek oksijen oranına sahip yer olarak gösterilen Kaz Dağları gezinize Millî Park’tan başlayabilirsiniz. Kaz Dağları Milli Parkı 1993 yılında koruma altına alınmıştır. Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi, Şahinderesi Kanyonu görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Yeşilyurt ve Adatepe köyü, Kaz Dağları’na gelenlerin en çok konaklamayı tercih ettikleri yerlerin başında gelirken Zeus Altarı eşsiz manzarası ile görenleri büyülemektedir. Sarıkız Türbesi, Zeytinyağı Müzesi, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Darıtepe Tabiat Parkı Kaz Dağları gezilecek yerler arasındadır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Kaz Dağları İçi Ulaşım

hb_b_12101656_l-b.jpg

Ülkemizdeki en önemli doğal zenginliklerden biri olan Kaz Dağları’nı en rahat araba ile gezebilirsiniz. Köyleri gezmek ve birbirinden farklı güzellikleri keşfetmek için aracınız ile gelmenizi önerdiğimiz Kaz Dağları yürüyüş severler için de adeta bulunmaz bir cennettir. Doğa ile iç içe olmak ve mis gibi çam ormanları arasında trekking yapmak için bölgeye her yıl binlerce kişi gelmektedir. Farklı zorluklarda yürüyüş parkurlarına sahip olan Kaz Dağları’nda yılın dört mevsimi yürüyüş yapılabilmektedir. Sarıkız Zirvesi trekking için en uygun rotalardan biri olmakla birlikte yaklaşık 30 kilometrelik zorlu bir yolculuk sonrası zirveye ulaşılmaktadır. Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi de doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği rotalar arasındadır. Kaz Dağları’nı keşfetmenin bir diğer yolu da cip safari turlarına katılmaktır. Akçay’dan hareket eden cipler ile gizli kalmış güzelliklerle buluşabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Dilerseniz ATV kiralayarak da çevreyi gezebilir, bölgeyi yakından tanıyabilirsiniz.

Kaz Dağları Mutfağı

olive-2613999__340.jpg

Kaz Dağları verimli toprakları ile her türlü doğal yiyeceğin yetiştirildiği bir yerdir. Büyükşehirlerde bulamayacağınız pek çok lezzetli Kaz Dağları’nda tadabilirsiniz. Sabah kahvaltılarında sofrayı süsleyen yiyeceklerin hepsi köy halkının yetiştirdiği doğal ürünlerdir. Çeşit çeşit zeytin, peynir, köy yumurtası, reçel, domates, salatalık, biber başta olmak üzere Kaz Dağları’nda yapacağınız kahvaltıların tadının uzun sür hafızanızda kalacağından emin olabilirsiniz. Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan Yeşilyurt köyünün testi peyniri oldukça meşhurdur. Taze sağılmış sütün kaynatılıp mayalanarak toprak testilerde üç ay süre ile toprak altında bekletilen tepsi peynirini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Tadına doyamayacağınız bir diğer peynir çeşidi de sepet peyniridir. Az tuzlu ve az yağlı oluşu ile mide dostu olan sepet peyniri sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasındadır.

Yöresel lezzetler ile hazırlanan kahvaltısı ile ünlü Çakır Kahvaltı Evi yolunuz Yeşilyurt Köyü’ne düştüğünde uğrayabileceğiniz adresler arasındadır. Yeşilyurt Köy Konağı ve Ayten Abla’nın Kahvaltı Evi Yeşilyurt’ta kahvaltı için en sık tercih edilen mekanlardır. Ege mutfağına özgü zeytinyağlılar ve ot yemekleri Kaz Dağları’nda karşınıza çıkan lezzetler arasında yer alırken börülce, avcı böreği, peynir helvası, kabak çiçeği dolması, acı filiz kavurması, humus ve ahtapot salatası denemenizi tavsiye ettiğimiz tatlardır. Kaz Dağları köylerinde gezerken karnınız acıktığında yörenin meşhur otlu gözlemelerinden yiyebilir, yanında buz gibi köpüklü ayran ile doyurucu bir öğün geçirebilirsiniz. Tabiatın içinde yemek yemenin zevke dönüştüğü Saklı Bahçe Restaurant’ta ızgara kebap ve deniz ürünlerinin tadına bakabilir, Düşler Vadisi’nin muhteşem manzarası eşliğinde arkadaşlarınızla yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Dedepınarı Restaurant, Zeytinbağı Restaurant, Refike Cafe, Han Cafe, Kekik Cafe Kaz Dağları’nda yemek yiyebileceğiniz ve huzurla bir şeyler içebileceğiniz mekânlar arasındadır.

Kaz Dağları’nda Alışveriş

spices-2482278_960_720.jpg

Kaz Dağları ve çevresi onlarca farklı yöresel lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Köylerde kurulan semt pazarlarından ev yapımı reçel, kekik, adaçayı, oğul otu ve farklı baharatlardan satın alabilirsiniz. Kaz Dağları’nda gezerken zeytin ağaçlarının kokusu her tarafınızı sarıyor. En kaliteli zeytinler bu bölgede yetişiyor. Özellikle Bayramiç ilçesinin köylerinde bol miktarda yetiştirilen zeytinler özenle toplanıyor ve sıkılması için yaklaşık 20 gün bekletiliyor. Dünyanın en lezzetli zeytinyağlarının üretildiği Kaz Dağları’ndan zeytinyağı almadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Asidi düşük ve kendine has aromasıyla hem kahvaltılarda hem de salatalarınıza tat katacak zeytinyağını bulabileceğiniz en doğru adreslerden biri Hüseyin & Meral Zeytinyağı Evi’dir. Adatepe köyündeki mekandan eski usul taş değirmen zeytinyağları ve zeytin çeşitlerinin yanı sıra zeytin sütü ve zeytinyağlı sabunlardan da satın alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Yeşilyurt köyünde yolunuz düştüğünde testi peyniri, kapari ve ısırgan otlarından bol miktarda almanızı öneririz. Köy pazarlarında çam balı, dağ çiçeği, zeytin sosu, üzüm ve incir bavulunuza koyup yanınızda götürebileceğiniz doğal ürünler arasındadır. Yeme içmenin yanı sıra yöresel kıyafetler, el işi ürünler, bez çantalar ve örgü takılar da arkadaşlarınız için en güzel hediyelik eşyalar arasındadır. Akçay, Altınoluk ve Ayvalık beldelerinde kalıyorsanız çarşı bölgesinde her türlü alışveriş ihtiyacınızı karşılayabilir, deniz kenarındaki mağazalardan kendinize ve sevdiklerinize hatıralık ürünler alabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi bit pazarları arasında gösterilen Ayvalık Bit Pazarı’nda nostalji yolculuğuna çıkabilir, Altınoluk ve Akçay pazarlarında birbirinden lezzetli doğal ürünlerin tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz.

Kaz Dağları’nda Gece Hayatı  

marshmallow-2481460_960_720.jpg

Huzur veren doğası, eşsiz manzarası, şelaleleri, kanyonu ve yürüyüş parkurları ile tam bir doğa tatili beldesi olan Kaz Dağları’nda aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün olmayacaktır. Buraya gelenlerin büyük çoğunluğu sessizlik ve huzur içerisinde tatil yapmayı tercih etmelerinin yanı sıra Kaz Dağları Millî Parkı’nın koruma altına alınması ile tesis yapımına izin verilmemiştir. Kamp alanlarında kalıyorsanız gündüz hep birlikte düzenlenen yoga ve pilates aktivitelerine katılabilir, çevreyi keşif turlarına çıkabilirsiniz. Akşamları ise gitar çalıp şarkılar söyleyerek kendi eğlencenizi yaratabilir, keyifle sohbet ederek yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Kaz Dağları köylerinde bulunan bazı mekanlarda özellikle yaz aylarında fasıl ve canlı müzik performansları ile misafirlerine keyifli bir akşam yaşatmaktadır. Çamlıbel köyündeki Saklı Bahçe Restaurant’ta çarşamba, cuma ve cumartesi günleri fasıl eşliğinde Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Altınoluk ve Akçay beldeleri Kaz Dağları’na oldukça yakındır. Eğer buralarda konaklayıp Kaz Dağları’nı günübirlik ziyaret ediyorsanız daha canlı bir gece hayatının sizi beklediğini unutmayın. Özellikle yaz aylarında bu beldelerde gece yarılarına kadar birçok dükkan açıktır ve sahil kenarındaki mekanlar daima kalabalıktır. Rujj Bar, Barcode, Antique Disko, Kırmızı Bar, Club ElysiumAltınoluk gece hayatına yön veren mekânlar arasındadır. Atlas Bar, Nevizade Beach Bar, Matiz Bar Akçay’da yazın eğlenmek için uğrayabileceğiniz bazı mekânlardır. Daha fazla eğlence arayışı içerisindeyseniz Ayvalık sizler için en doğru adrestir. Özellikle Sarımsaklı bölgesinde adım başı yer alan barlarda sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebilir, arkadaşlarınızla doyasıya eğlenebilirsiniz. Gossip Club, Club Tropicana, Garden Club Sarımsaklı’nın öne çıkan eğlence mekânlarındandır. Ayvalık meyhanelerinde ise deniz ürünlerinin tadına bakabilir, müzik eşliğinde felekten bir gece yaşayabilirsiniz.

Kaz Dağları’ndaki Festivaller

sun-2571158_960_720.jpg

Kaz Dağları’nda doğanın tadını daha fazla çıkarmak ve kendinizi yenilemek için ruh, beden ve zihin bütünlüğünü sağlamak için etkinlikler düzenlenmektedir. Kaz Dağları’na gitmeden önce bölgede düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir. Bolu’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Sonsuz Olasılıklar Festivali

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Sonsuz Olasılıklar Festivali yoga terapistleri ve nefes koçları eşliğinde kendinizi keşfetmenizi ve ruhsal anlamda iyileşmenize yardımcı olmayı sağlıyor. Ruh, beden ve zihin için şifa dolu etkinliklerin iki gün boyunca devam ettiği festivalde birbirinden farklı etkinliklere katılarak hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Ekofest

Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından 16 - 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Ekofest’te Küçükkuyu, Narlı köyü, Darıdere Tabiat Parkı gibi bölgelerde kamp etkinleri düzenleniyor. Doğada düzenlenen ilk festival olma özelliği taşıyan Ekofest’in amacı bölgenin içme suyunun baraj tehdidi altında olması nedeniyle farkındalık yaratmak. Dans atölyeleri, yoga, meditasyon ve doğa yürüyüşlerini içeren zengin bir programa sahip olan festival katılımcılarına dopdolu 5 gün vadediyor.

Devamını Oku

Kaz Dağları İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 155

Ambulans: 112

İtfaiye: 110

Kazdağları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 12oC
  • May 15oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: - / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün