Kaz Dağları’ndaki Festivaller

sun-2571158_960_720.jpg

Kaz Dağları’nda doğanın tadını daha fazla çıkarmak ve kendinizi yenilemek için ruh, beden ve zihin bütünlüğünü sağlamak için etkinlikler düzenlenmektedir. Kaz Dağları’na gitmeden önce bölgede düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir. Bolu’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Sonsuz Olasılıklar Festivali

Her yıl mayıs ayında düzenlenen Sonsuz Olasılıklar Festivali yoga terapistleri ve nefes koçları eşliğinde kendinizi keşfetmenizi ve ruhsal anlamda iyileşmenize yardımcı olmayı sağlıyor. Ruh, beden ve zihin için şifa dolu etkinliklerin iki gün boyunca devam ettiği festivalde birbirinden farklı etkinliklere katılarak hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Ekofest

Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından 16 - 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Ekofest’te Küçükkuyu, Narlı köyü, Darıdere Tabiat Parkı gibi bölgelerde kamp etkinleri düzenleniyor. Doğada düzenlenen ilk festival olma özelliği taşıyan Ekofest’in amacı bölgenin içme suyunun baraj tehdidi altında olması nedeniyle farkındalık yaratmak. Dans atölyeleri, yoga, meditasyon ve doğa yürüyüşlerini içeren zengin bir programa sahip olan festival katılımcılarına dopdolu 5 gün vadediyor.

27. Güre Sarıkız Hayrı

Kaz Dağları’nın en bilinen efsanelerinden biri olan Sarıkız anısına ağustos ayında düzenlenen etkinlikte önce mevlit okutuluyor, ardından yemek ve şerbet ikramı yapılıyor. Bölgede yaşayan Türkmen halkının geleneksel etkinliklerinden biri olan Sarıkız Hayrı Edremit Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor.

Sarıkız Dağcılık Şenliği

Her yıl haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Sarıkız Dağcılık Şenliği’ne Bulgaristan ve Yunanistan’dan profesyonel dağcıların yanı sıra vatandaşların da katılımıyla keyifli anlar yaşanıyor. Üç gün süren şenlikte çevre bilincini geliştirmek adına yapılan yürüyüşler Sarıkız Tepesi’nde tamamlanıyor.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.