Ünlü bir açık hava müzesi olan Poble Espanyol (İspanyol Köyü), Montjuic Tepesi’nde yer almaktadır. Burası İspanya’nın farklı bölgelerindeki en iyi mimariye sahip binaların bir araya getirilmesiyle oluşan bir açık hava müzesidir. 1929’da uluslararası bir fuar için oluşturulan Poble Espanyol, diğer bir deyişle İspanyol Köyü İspanya’nın farklı bölgelerdeki kültürünü yaşatan bir yerdir.

Dört sanatçının ortak eseri olan köyü yaratmak için İspanya’daki 1600 köye gidilmiş ve 3000 bina incelenmiştir. Fuar için oluşturulan köy kısa bir süre için ziyaret edilebilecekken, fazla ilgi gördüğünden dolayı halka açık bir yer haline gelmiştir. Zamanla Barselona’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olmuştur. 1989 yılında tekrar bir yenilemeden geçen köyde İspanya’ya dair en ünlü binaların yanı sıra kafe ve restoranlarda da güzel vakit geçirebilirler.

Köyde İspanya’nın en özel 117 binasının birebir replikasyonu bulunuyor. Barselona Köyü’nün girişinde sizi karşılayan bina Torres de Avila adını taşıyor. Burası tasarımcı Alfredo Arribas ve Javier Mariscal’ın projelendirmesiyle gece kulübü olarak hizmet veriyor. Gündüz köydeki İspanya mimarisine özgü yapıları gezip gece de bu ilginç gece kulübünde eğlenebilirsiniz.

El sanatları konusunda da hayli gelişmiş bir yer olan Pable Espanyol’da 40’a yakın atölyede oyma, dokuma, çömlek işçiliği gibi alanlarda üretim yapılıyor. Köydeki zanaatkarlar aynı zamanda özellikle cam ve seramik malzemelerle yaptıkları eserlerle de ünlüler. Köyde bulacağınız bir diğer el işçiliği örnekleri Toledo kakmaları ve espardenyes denilen bez sandaletleri…

Birkaç katlı binaları, daracık sokakları ve minik dükkanlarıyla Poble Espanyol’u gezmesi oldukça keyiflidir. Köyde Barselona’nın yerel lezzetlerini uygun fiyatlarla tadabilirsiniz. Ayrıca köydeki cam, seramik, el işi ve gitar yapımı gibi pek çok atölye çalışmalarına da katılabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Yılın her günü açık olan köyü Pazartesi 09.00-20.00, Salı-Çarşamba-Perşembe-Pazar 09.00-24.00, Cuma 09.00-15.00 ve Cumartesi 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilirsiniz.

Ziyaret Ücretleri: Bilet fiyatları ise 7-20 €uro arasında değişmektedir.

Adres:Avinguda del Marques de Comillas

Yol Tarifi: Poble Espanyol’a hem metro hem de otobüsle gitmek mümkündür. Metro ile gidecekseniz L1 veya L3 hatlarını kullanabilir, Espanya durağında inerek ulaşabilirsiniz. 13, 23 ve 150 nolu otobüslerle de köye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: The Magic Fountain, Katalonya Ulusal Sanat Müzesi