Türk Lirası'nın Değerli Olduğu Ülkeler

Yurtdışına seyahat söz konusu olduğunda akla ilk gelen konulardan birisi de maddi açıdan ne kadara mal olacağı elbette. Çoğu zaman çok da haberdar olmadan, bütçenize uymayacağını düşünerek vazgeçtiğiniz tatil alternatifleri sandığınız kadar pahalı olmayabilir. Bu düşünceden yola çıkıp Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeleri bir gözden geçirdik. 

​Ukrayna

Ortodoks ve Barok mimarisi denilince Doğu Avrupa’nın ilk akla gelen ülkelerinden Ukrayna, soğuk iklimine meydan okuyan büyüleyici mimari şaheserleri, eğlenceli gece hayatı ve doğal güzellikleriyle turistik açıdan her daim popüler adreslerden biri. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 60 günü aşmayan ziyaretlerinde vizeden muaf tutulduğu ülkede yaşam, Türkiye ile kıyaslayınca hayli ucuz. 1 Ukrayna Grivnası’nın 0.52 Türk Lirası’na denk olduğu ülkede yeme-içmeden konaklamaya, ulaşımdan market alışverişine her şey Türkiye’dekinin neredeyse yarısı fiyata karşılık buluyor. Yerli üretimin hayli yaygın olduğu ülkede hem başka bir yerde tadamayacağınız yiyecek ve içecekleri tadabilir hem de geleneksel el sanatlarına özgü çok özgün hediyeler bulabilirsiniz.

Ermenistan

Yaklaşık 3000 yıllık geçmişiyle, dünya tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ermenistan, Urartulardan başlayıp, Roma, Pers, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya dek uzanan geçmişinin izlerini bugün bile taşımakta. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ülke, 1920’den 1991’e dek Sovyetler Birliği yönetiminde kalmıştır. Özellikle manastırlarıyla meşhur ülkenin başkenti Erivan tam bir kültür merkezi konumundadır. 1 Ermenistan Dramı’nın 0.050 Türk Lirası’na denk olduğu ülkede özellikle süt ve et ürünleri Türkiye’ye nazaran daha uygundur. Benzin ve ulaşım fiyatlarının Türkiye’nin neredeyse üçte birine denk olduğu ülkenin alametifarikası ise Türk Lirası üzerinden hesaplayınca neredeyse yarı fiyatına denk gelen yerli içkileridir. 

Kırgızistan

Özellikle kış sporlarına elverişli iklimi ve kendine has doğasıyla Orta Asya’nın en büyüleyici topraklarından olan Kırgızistan ya da “Orta Asya’nın İsviçresi”, topraklarının yüzde 66’sını kaplayan Tanrı Dağları ve dünyanın en büyük ikinci dağ gölü olan Issık Gölü ile turistler için bir cazibe merkezidir. Hayvansal gıdaların hayli ucuz olduğu ülkede 1 Kırgızistan Somu yaklaşık 0.22 Türk Lirası’na denktir. Bilhassa yeme- içme olanaklarının Türkiye’ye oranla çok daha ucuz olduğu ülkede, hem dağların hiç erimediği dağ manzarasının tadını çıkarabilir hem de cebinizi yakmayan unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Arnavutluk

Doğu Avrupa’nın doğa harikası Arnavutluk, Komünizm döneminden kalma mimarisi kadar, rengârenk sokaklarıyla da hayli ilgi çekici. 1 Arnavutluk Leki’nin 0.19 Türk Lirası’na denk olduğu ülkede hem ucuz hem de unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Arnavutluk’un kuzeyini kuşatan dağları, yemyeşil doğası, şelale ve gölleriyle hafızada iz bırakan Arnavutluk’ta ulaşım ve konaklama imkânları Türkiye’dekinin neredeyse yarısı kadar. Et ve süt üretiminin hayli yaygın olduğu ülkede restoranlarda hem çok lezzetli hem de uygun fiyatlı pek çok alternatifle karşılaşacaksınız. Ülkeye girişte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize muafiyeti olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

Romanya

Şatoları ve müzeleriyle hayli popüler bir turistik destinasyon olan Romanya, “Küçük Paris, yeni Berlin” olarak adlandırılan başkenti Bükreş, Dracula mirasını taşıyan Bran Kalesi ve mistik sokakları kadar uygun fiyatlı seyahat imkanıyla da oldukça iyi bir alternatif. 1 Romanya Leyi’nin 4.30 Türk Lirası’na denk olduğu ülke özellikle yerli şaraplarıyla meşhur. Yerli içki fiyatlarının Türkiye’deki fiyatların yarısına yakın olduğu ülkede, ulaşım ücretleri ise neredeyse Türkiye’nin üçte biri kadar. Restoran alternatiflerinin hayli fazla olduğu ülkede, yeme-içme ve konaklama olanaklarının da cep yakmayan cinsten olduğunun altını çizelim.

Moldova

Orta Avrupa’nın etrafı karalarla çevrili küçük ülkesi Moldova, ulusal ve kültürel mirası kadar, doğa sporlarına imkân sağlayan coğrafyasıyla da hayli ilgi çekici. Hemen her açıdan Türkiye’ye oranla çok daha uygun fiyatlı alternatiflerin sizi beklediği ülkede 1 Moldova Leu’su 1.07 Türk Lirası’na eşit. İki kişilik bir yemek fiyatının Türkiye’ye oranla beşte bir fiyatına denk geldiği Moldova’da bilhassa ulaşım ve konaklama çok ucuz. 

Filipinler

Arkadaş canlısı halkı, cenneti andıran kumsalları, benzersiz faunası ve ikilimi kadar; leziz mutfağıyla da turist çekim merkezi Filipinler aynı zamanda bütçeye uygun tatil imkânı da demek. Zira adanın en pahalı restoranında yenen bir yemek dahi Türkiye ile kıyaslandığında yarı fiyatı demek. Envai çeşit tropik meyvenin bulunduğu adada, daha önceden hiç tatmadığınız lezzetleri oldukça uygun fiyata deneyebilirsiniz. Ulaşım ve konaklama maliyetlerinin Türkiye’ye kıyasla üçte bir ölçekte olduğu Filipinler, renk cümbüşüne dönüşen festivalleri kadar dünyanın en uzun sahil şeridine sahip oluşuyla da şüphesiz unutulmaz bir deneyim imkânı. 

Sri Lanka

Filler ülkesi Sri Lanka’yı dolaşmak için sebepler saymakla bitmez elbette. Devasa kayalar, eşsiz güzellikteki doğa, Buda mağaraları, tapınaklar, yağmur ormanları… Tüm bu sebeplere Sri Lanka’nın uygun fiyatlı turistik seyahat imkânını da ekleyebilirsiniz. Zira 1 Sri Lanka Rupi’si 0.060 Türk Lirası’na eşit. İki kişilik bir akşam yemeğinin Türkiye’ye oranla yarı yarıya daha uygun fiyata mal olduğu ülkede alışveriş ve konaklama seçenekleri de hayli ucuz. 

Bolivya

Güney Amerika’nın pek çok kültürün iç içe geçtiği, geleneksel karnavalları ve neşeli insanlarıyla her daim özel bir yerde duran ülkesi Bolivya her ne kadar Türkiye’ye yakın bir ekonomiye sahip olsa da Türkiye’den görece olarak daha ucuz. Çok kültürlü yapısının sonucu olarak hayli zengin bir mutfağa sahip olan ülkede bir restorana gittiğinizde Türkiye’ye oranla üçte bir oranında daha az masraf yapmış oluyorsunuz. Ulaşım ve konaklama alanlarında hemen hemen Türkiye’dekine yakın bir tablo çizmekle beraber yine de daha ucuz olan Bolivya’nın eşsiz tarihi ve kültürel zenginliklerini deneyimlemek ve dengine az rastlanır doğa harikalarını ziyaret etmek için bu bile yeterli olsa gerek. 

Guatemala

Maya kültürünün mirasçısı Guatemala denince ilk akla gelenler tapınakları ve muazzam doğal güzellikleri olacaktır şüphesiz. Guatemala’nın her anlamda Türkiye’den daha ucuz bir ülke olduğunu söylemek mümkün olmasa da özellikle ulaşım ve yeme-içme imkânları açısından bütçenizi zorlamayacak türden olduğunu belirtmekte fayda var. Nitekim hala aktif konumda olan Pacaya Yanardağı ve antik dönemden kalma yapılarıyla hayli popüler olan Guatemala’da 1 Quetzal yaklaşık 2.48 Türk Lirası. 

Honduras

Her ne kadar dünyanın en tehlikeli kentlerinden biri olarak kabul edilse de Honduras’ın cazibesi tartışma götürmez. Kolonyal dönemden kalma köyleri, Mayalardan kalma tapınakları, doğal parkları ve Karayip ile Pasifik arasında uzanan sahil şeridiyle Orta Amerika’nın popüler destinasyonlarından Honduras’ta yapılacak bir tatilin maliyeti için çok ucuz demek haksızlık olur. Fakat yine de konaklamanın Türkiye’dekine oranla üçte biri fiyata denk geldiği ülkede özellikle yerel içkiler ve yemek alternatifleri bütçenize uygun fiyatta.

Nikaragua

Bir volkanın eteklerinde kurulmuş Amerika’nın en eski ülkesi Nikaragua, adrenalin sporlarından hoşlananlar için bir cennet. Ulaşım ücretlerinin Türkiye’dekinin yarısı kadar olduğu Nikaragua’da konaklama konusunda da maddi hiçbir zorluk yaşamayacağınızın garantisini vermek çok kolay. 1 Kordoba’nın 0.53 Türk Lirası’na denk olduğu ülkede yerel içecek fiyatları ise Türkiye’nin üçte biri oranında. 

Kolombiya

Latin Amerika’nın en ilham veren coğrafyalarından Kolombiya, ünlü ressam Botero’nun eserlerini görme imkânı sunduğu kadar, yeraltı tuz katedrali, muazzam doğası, Baranquilla Karnavalı ve sokaklarıyla da hayli popüler bir turistik destinasyon olma özelliğine sahip. Lüks bir restoranda yemek yeme maliyetinin Türkiye’ye oranla üçte bir oranında daha uygun olduğu ülkede ulaşım ve konaklama açısından da sizi daha uygun fiyatların beklediğini söyleyelim. 

Peru

Amazon yağmur ormanları, İnkalardan kalma eşsiz arkeoloji mirası, muazzam yeşillikteki doğası ve sıcakkanlı yerlisiyle Peru, Güney Amerika’nın da en büyüleyici adresi. Herhangi bir restorana gittiğinizde Türkiye’ye oranla üçte bir oranında daha az hesap ödediğiniz Peru da ulaşım da çok daha ucuz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeden muaf tutulduğu Peru’da hayvansal gıdalar da Türkiye’dekinin yarısı kadar fiyat karşılığı buluyor.

Karadağ

Balkanların incisi kabul edilen Karadağ, mimari zenginlikleri, tabiat harikası coğrafyası ve gece hayatıyla Balkanların da son yıllardaki en popüler turistik bölgelerinden biri. Ulaşım tarifesinin Türkiye’dekinin neredeyse yarı fiyatına karşılık bulduğu ülkede yeme-içme konusunda hemen hemen benzer bir fiyat menüsü karşınıza çıkacak olsa da konaklama ucuzluğu konusundaki avantajlarıyla Karadağ iyi bir alternatif.

Sırbistan

Nehir kenarına kurulmuş nefis doğasıyla Sırbistan, sıcakkanlı halkı, eğlenceli gece hayatı ve Ortaçağ döneminden kalma mimari örnekleriyle de cazip bir tatil rotası. Yeme-içme alternatiflerinin zengin kültürünün de etkisiyle hayli bol olduğu Sırbistan’da bütçenizi zorlamayan leziz pek çok alternatif sizi bekliyor. Konaklama imkânlarının da çeşitlilik gösterdiği ülkede Türkiye’dekine oranla üçte bir daha az para ödediğiniz birkaç gün geçirebilirsiniz. 

Malezya

Güneydoğu Asya’nın son yıllarda iyice popülerlik kazanan turistik adreslerinden Malezya geleneksel festivalleri ve çok kültürlü yapısı kadar ulusal parkları, balta girmemiş ormanları ve sahil şeridiyle de hayli dikkat çekici. Tek kişilik bir akşam yemeğinin buraya kıyasla yarı yarıya daha uygun fiyatlı olduğu Malezya’da ulaşım ve alışveriş konusunda da benzer bir durum sizi bekliyor. Nitekim 1 Malezya Ringiti yaklaşık olarak 4.38 Türk Lirasına eş değer. 

Fas

Hem Kuzey Atlantik’e hem de Akdeniz’e kıyısıyla Kuzey Afrika’nın en büyüleyici ülkelerinden Fas, tarihi ve çağdaş mimarinin iç içe geçtiği dokusuyla her daim en çok tercih edilen turistik destinasyonlardan biri. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 90 günü aşmayan ziyaretler kapsamında vizeden muaf tutulduğu Fas’ta bir akşam yemeğine ödeyeceğiniz para miktarı burasıyla kıyaslandığında üçte bir oranında daha ucuz. Alışveriş seçeneklerinin de hayli bol ve uygun olduğu Fas’ta konaklama konusunda da yine Türkiye’ye oranla daha uygun maliyetli seçenekler sizi bekliyor.