Ermenistan

Ermenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

1

Güney Kafkasya'da bulunan Ermenistan 11 bölgeye, 49'u kentsel ve 866'sı kırsal olarak kabul edilen 915 topluluğa ayrılmaktadır. Başkenti ve en büyük kenti Erivan'dır. Ülkenin diğer en önemli şehirleri: Gümrü, Vanadzor, Eçmiadzin, Hrazdan, Abovyan, Kapan, Armavir, Gavar ve Artaşat'tır.

Ermenistan Nerededir?

Güney Kafkasya'da bulunan Ermenistan'ın sınırları kuzeyde Gürcistan'la, doğuda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Azerbaycan'la, güneyde İran'la ve batıda Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyet ile çizilmiştir.

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

1

Türkiye'den Ermenistan'a gitmek istiyorsanız ülkenin başkenti Erivan'a direk uçuşlar bulunmaktadır.

İstanbul, Ankara, Trabzon ve Erzurum'dan Erivan'a otobüs ile seyahat etme olanağı bulunmaktadır.

Gürcistan üzerinden karayolu ile gidilebilmektedir.

 

Ermenistan’a Ne Zaman Gidilir?

Ermenistan’ı ziyaret etmek için en uygun dönem hem iklimin daha sıcak hem de yağmurların dindiği yaz aylarıdır. Ancak sıcaklıklar 40 derece ve üstüne çıkabilmektedir.

Yaz aylarının aksine kış ayları bazı bölgelerde oldukça set geçmektedir. Kuzey bölgede ise kar görülmektedir. Bahar ayları yağmurlu olsa da tüm yıl ülke genelinde olduğu gibi güneş görülmektedir.

Ermenistan Kültürü

Ermenistan'ın küçük, çok homojen nüfusu güçlü aile bağlarına odaklıdır. Ermeniler oldukça misafirperver ve sıcakkanlı bir halktır. Cebinizde bir kuruş bile olmasa size ev, yemek, su ve ihtiyacınız olan her şeyi sağlamak için seferber olacaklardır.

Çoğu mağaza ve restoranlar her gün açıktır. Sabahları genellikle sakin geçmektedir ve mağazalar çok erken saatlerde açılmamaktadır.

Devamını Oku

Ermenistan Mutfağı

Ermeni mutfağı Ermenistan'ın tarihi kadar eskidir ve bu uzun soluklu zamanla oluşmuş farklı tatlar ve aromalara sahiptir. Yakından doğu ve Akdeniz mutfağıyla ilikli olan kültürde çeşitli baharatlar, sebzeler, balıklar ve meyveler ile eşsiz yemekler bir araya gelmektedir.

Devamını Oku

Ermenistan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Ermenistan’dan hediye alacaksanız ulusal  enstrumanları  olan  düdük, obsidyentaşından (siyah volkanik)yapılangüzel ve şıkaksesuar ve hediyelik eşyalar, etnik kostümler, çantalar, ceketler, Ermenistan şarabı, antik halılar, Ermenistan konyağı, kurutulmuş meyveler ve takılar en popüler hediyelik eşyalardır.

Ermenistan’ın Festivalleri

Yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği eden Ermenistan'ın festivalleri genel olarak yemek kültürüne dayamaktadır.

Balık ürünlerinden birçok yemek tarifi bulunan ülkenin "BalıkFestivali" her yıl Nisan ayında yeni balık yemekleri yapmak ve tatmak amacıyla Abovyan'da düzenlenmektedir.

Mayıs ayında yapılan "DolmaFestivali" Armavir bölgesinde bulunan anıt kompleksi "Sardarapat"ta yer almaktadır. Bu festivalin amacı ise festival konuklarının lahana çeşitlerini göstererek bunların hazırlanmasına yönelik tarifleri anlatmaları ve Ermeni yemeklerini sevdirmek amaçlanmaktadır. Festival günü antik yemeklerinin orijinal haliyle tekrar hazırlandığı bir yarışma düzenlenmektedir. Festivale kutlamalar, şarkılar, danslar ve çeşitli yarışmalarda eşlik ediyor.

Bir haziran ayı festivali olan "BreadInTheMountains" ilişileri güçlendirmek ve ekmek kültürünü tanıtmacak amacını gütmektedir.

Goris'te yer alan “GiftsOfSyunik” festivalinde ziyaretçiler duttan votka yapmını izleme ve tatma şansını elde etmektedirler. Yöresel şarkılar, danslar, elişi ürünler eşliğinde geleneksel Syunik yemekleri ve içecekleri tadılmaktadır.

Ağustosta kutlanan "NavasardFestival", eski Ermeni yeni yılının kutlanmasıdır. Festival süresince hazırlanan geleneksel yemekler yeni yıl kutlamaları sırasında sunulmaktadır.

Her yıl Ağustos ayının ikinci pazarında halılar festivali olan "FestivalOfCarpets" Dilijan'da düzenlenmektedir. Geleneksel sergilerin ve Ermeni halılarının satışlarının yanı sıra konukların Ermeni sanatçıların sanat eserlerini görme fırsatları olacaktır. Dilijan'da ağustos ayında düzenlenen bir başka festival ise çilek ve bal temalı "FestivalHoneyAndBerries"tir.

Ermenistan farklı bölgelerinden gelen amatör aşçıların ve profesyonel şeflerin 40'dan fazla çeşitli kebap yaptıkları "BarbeküFestivali" eylül ayında Akhtala'da kutlanmaktadır. Festival bunun yanı sıra Ermeni ulusal şarkılarının, danslarının ve geleneksel oyunların dâhil olduğu bir konser düzenlenmektedir. En iyi tat, en iyi tasarım ve en iyi fikir festivali kazanmaktadır.

01-10 Ekim'de "UlusalTiyatroFestivali" düzenlenmektedir.

10 Ekim'de Khachik'te düzenlenen "FestivalOfGata"da dünyanın en büyük gatasının pişirilişine tanık olunmaktadır. Birçok etkinlik bu süreçte yer almaktadır.

Artsakh'ta düzenlenen "WineFestival" ekim ayının üçüncü pazarında kutlanmaktadır. Festival süresince Karabağ'ın en iyi şarapları tadılmakta ve görülmektedir, Karabağ geleneksel üretim yöntemleri gösterilmektedir.

Ermenistan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ordu Günü (28 Ocak)

Saint Vartan Bayramı (04 Şubat)

Paskalya (25-28 Mart)

Anneler ve Güzellikler Günü (07 Nisan)

Soykırım Anma Günü (24 Nisan)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Zafer ve Barış Günü (09 Mayıs)

Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs)

Çocuklar Günü (01 Haziran)

Vardavar (03 Temmuz)

Anayasa Bayramı (05 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (21 Eylül)

Cadılar Bayramı (31 Ekim)

Spitak Anma Günü (07 Aralık)

Ermenistan’da İklim ve Hava Durumu

Ermenistan'da karasal iklim görülmektedir. Yaz aylarından başlayarak Eylül ortasına dek oldukça kurak ve sıcak bir iklim hüküm sürmektedir. Nem oranı oldukça düşüktür. Sonbahar mevsimi uzun sürerken ilkbahar sezonu oldukça kısa sürmektedir.

Kış ayları oldukça sert geçmektedir. Yoğun bir kar ve yağmur görülmekte ve sıcaklıklar -5 derece ile –10 derece arasında değişmektedir.

Ermenistan’ın Ekonomisi

Ermenistan'ın ekonomisi ağırlıklı olarak yatırımlara ve yurtdışında yaşayan Ermenilerin desteğine dayanmaktadır. Büyük ölçüde sanayi tabanlı-Ermenistan'ın bağımsızlığını kazanmadan önce ekonomisi büyük ölçüde sanayi tabanlı (kimyasallar, elektronik eşyalar, makineler, işlenmiş gıda, sentetik kauçuk, tekstil) ve dış kaynaklara bağlı idi. Günümüzde başlıca ithal ürünleri otomotiv, altın, tütün mamülleri, buğday, makine ve aksamıdır.

Ermenistan’da Din ve İnanç

Ermenistan 301 yılında Hıristiyanlığı devletin dini olarak uygulayan dünyanın ilk ülkesi olmuştur ancak bugün seküler bir devlet yapısına sahip olmaklar birlikte nüfusun yüzde 93 kendilerini ErmeniApostolikKilisesi'ne, geriye kalan yüzdelik kesim ise Katolik, RusOrtodoks, Müslüman, Ezidi, Ateist, Musevi ve diğer inançlara bağlı olarak tanımlamaktadır.

 

Ermenistan’da Türkiye dış temsilciliği bulunmamaktadır.

Ermenistan’da Türkiye dış temsilciliği bulunmamaktadır.

Ermenistan’da Konuşulan Diller

Resmi dili Ermenice’ dir. Bunun yanı sıra Rusça ve İngilizce oldukça yaygındır.

Siyasi ilişkilerden dolayı ülkede Azerice veya Türkçe konuşulduğunda yerli halktan beklenmedik bir tepki görülebilmektedir.

Ermenistan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4oC
  • Şub -1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 13oC
  • Kas 6oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.998,600 Dili: Ermenice Para Birimi: Ermenistan Dramı (AMD) İklim: Karasal İklim Big Mac Index: