Armavir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ermenistan’ın batı bölgesinde yer alan Armavir 1931 yılında Ermeni Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti hükümeti tarafından kurulmuştur. 1931-1945 yılları arasında Serdarabat, 1935-1995 yılları arasında Hoktemberyan ismi ile bilinen kent Armavir İdari Bölgesi’nin merkezidir. Yaklaşık 29 bin kişilik nüfusa sahip olan Armavir’in yüz ölçümü toplam 6 kilometrekaredir. Tarihi oldukça eskilere dayanan Armavir kentinde ilk yerleşimin MÖ. 6. yüzyıla dayandığı düşünülmektedir. MÖ 331 tarihinde Orontid Hanedanı yönetiminde bulunan Ermeniler Ahameniş İmparatorluğu’ndan bağımsızlıklarını kazandıktan sonra yeni bir krallık kurmuş ve başkent olarak da Armavir şehrini seçmişlerdir. Armavir ismine Hellenistik Çağ’dan kalma Yunan metinleri başta olmak üzere Elamca yazılmış olan Gılgamış Destanı’nda rastlanmıştır.


Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Railroad_station_in_...

Sovyet 11. Kızıl Ordusu 29 Kasım 1920 yılında Ermenistan Cumhuriyeti’ni işgal ettikten sonra 2 Aralık 1920’de ülkeyi Sovyetler Birliği’ne dahil etmişlerdir. Sovyet hükümetinin kararı ile Armavir 1931 yılında Serdarabat ismi ile kurulmuş, 1935 yılına kadar bu isimle anılmıştır. Şehrin ilk kentsel planı mimar Alexander Tamanian tarafından yapılmıştır. 1917 Ekim Devrimi onuruna yerleşim yerinin ismi Hoktemberyan olarak değiştirilmiştir. Başlangıçta Javakheti, Shirak ve Zangzeur’dan göç eden Ermeni ailelere ev sahipliği yaparken 1940’lardan sonra yakın köylerden pek Yezidi ve Kürt aileler de buraya göç etmeye başlamıştır. Endüstriyel bir merkez olarak hızla gelişmeye başlayan Hoktemberyan 1947 tarihinde kasaba statüsüne kavuşmuştur. 1950 ve 60’lı yıllarda nüfusun giderek artmaya başladığı yerleşim yeri 1991 yılında Ermenistan’ın bağımsızlığına kavuşmasından sonra yeni kurulan Armavir Bölgesi’nin il merkezi seçilerek 7 Kasım 1995’de ismi Armavir olarak değiştirilmiştir. Şehrin ekonomisi büyük ölçüde gıda işleme ve inşaat malzemeleri üretimine dayanmaktadır. Kent ayrıca birçok fabrikaya da ev sahipliği yapmaktadır. 


Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Railroad_station_in_...


Armavir Nerede?

Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın 47 kilometre batısında yer alan Armavir verimli Ararat ovasının çevresinde kurulmuştur. Sardarabat, Norabat, Mrgashat, Maysisyan ve Noravan gibi büyük köylerle çevrili olan şehirde Kasagh Nehri ve Aikhr Gölü başlıca akarsu kaynaklarıdır.

 

Armavir’e Ne Zaman Gidilir?

Armavir şehrinde kış ayları serin ve yağışlı geçerken yazlar sıcak ve kuraktır. Ocak ayında -3 derece olan sıcaklık ortalaması Temmuz ayında 25 dereceye kadar çıkar. Bahar aylarında hava ılıman olsa da yağmurlu gün sayısı fazladır. Yazın sıcakta gezmekte zorlananlar için en ideal dönemler Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim aylarıdır.


Armavir’e Nasıl Gidilir?

Erivan ile Gümrü arasında demiryolu bağlantısını sağlayan bir kavşak üzerine kurulan Armavir’e tren en kolay ulaşım seçeneğidir. M-5 otoyolu üzerinden Erivan’a karayolu ile bağlanan şehre toplu ulaşımla gelmeyi düşünenler Marshutni adı verilen yerel minibüsleri tercih edebilir. Haftanın her günü düzenli olarak Erivan-Armavir arasında sefer yapan minibüslerin yanı sıra taksi de ulaşım için bir diğer seçenektir. Başkent Erivan’da Armavir’e günübirlik tur düzenleyen şirketler de bulunmaktadır.


Armavir Para Birimi

Armavir’de Ermenistan’ın resmi para birimi olan Ermeni Dramı kullanılmaktadır. 1 Ermenistan Dramı yaklaşık 0,11 TL’dir. (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir)


Armavir Gezilecek Yerler

Bir dizi arkeolojik kente sahip olan Armavir Ermeni Apolostik Kilisesi’nin Armavir Psikoposluğu’nun merkezi konumundadır. Armavir çevresindeki bölge Eski Ermenistan’ın en önemli bölgeleri arasındadır. Sardarabat Anıtı ve Müzesi Armavir şehrinin yaklaşık 11 kilometre güneydoğusunda yer alan önemli bir yapıttır. Türkiye sınırının da görülebildiği anıtın yanı başındaki etnografya müzesinde geçmişten günümüze Armavir tarihini yakından inceleyebilirsiniz. Bu müze aynı zamanda ülkenin en büyük folklor müzesidir.

Sardarabat’ın dört kilometre doğusunda yer alan Armavir arkeoloji alanında eski Ermeni başkentinin kalıntılarını ve kazılarını görebilirsiniz. Tarihe meraklı olanlar şehre 35 kilometre uzaklıkta yer alan Ervandashat arkeolojik sit alanını da ziyaret edebilirler. Ziarat Yezidi Tapınağı, Etchmiadzin Katedrali, St. Hripsime, St. Shoghagat ve St. Gayane kiliselerini de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.


Fotoğraf: https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/04/99/9a/d9/sardarapat-m...

Armavir ile İlgili

Armavir Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2.3oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3.7oC
  • Nis 11.1oC
  • May 16.5oC
  • Haz 20.2oC
  • Tem 23oC
  • Agu 22.4oC
  • Eyl 17.3oC
  • Eki 11oC
  • Kas 5.1oC
  • Ara 0.1oC

Kısa Kısa