Ermenistan Kültürü

Ermenistan'ın küçük, çok homojen nüfusu güçlü aile bağlarına odaklıdır. Ermeniler oldukça misafirperver ve sıcakkanlı bir halktır. Cebinizde bir kuruş bile olmasa size ev, yemek, su ve ihtiyacınız olan her şeyi sağlamak için seferber olacaklardır.

Çoğu mağaza ve restoranlar her gün açıktır. Sabahları genellikle sakin geçmektedir ve mağazalar çok erken saatlerde açılmamaktadır.

Genel olarak, Erivan tehlikeli bir şehir değildir. Ancak, her ülkede olduğu gibi turistlere yönelik hırsızlık ve yankesicilik bulunmaktadır. Dikkatli olmakta fayda var.

Ermeni erkekler genellikle elle tutuşmakta veya yakın yürümektedirler. Bu ülkede şaşırılacak bir durum değildir. Genellikle erkekler kadınlarla el sıkışmazlar.

Sigara içmek halka açık birçok alanda yasaktır. Ceza ödememek için öncelikle sormak daha iyi olacaktı.

Ülkede kadınların tek başına gece saatlerinde gezmeleri olağan karşılanmamaktadır. Kadın ziyaretçilerin istenmedik bir ilgiye maruz kalmamaları için bunu dikkate almaları gerekmektedir.

Ermenistan'da siyasi konular hakkında konuşurken duyarlı olunmaktadır. Dağlık Karabağ ve Azerbaycan ile çok dondurulmuşta olan hala devam eden çatışmaları ve acı bir hassasiyetleri bulunmaktadır. Bu yüzden bu konu hakkında konuşmak çok önerilmemektedir. Azeriler (Karabağ sorunu) ve Türkler (Ermeni Soykırımı iddiası) aleyhine büyük bir nefret bulunmaktadır.