Google+

Arama formu

Ermenistan Hakkında Temel Bilgiler

Ermenistan Hakkında Temel Bilgiler

Güney Kafkasya'da bulunan Ermenistan'ın sınırları kuzeyde Gürcistan'la, doğuda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Azerbaycan'la, güneyde İran'la ve batıda Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyet ile çizilmiştir.

Ülkeyi ziyaret eden turist sayısı yaklaşık olarak yüzde 25 oranında her yıl büyümektedir ve Ermenistan antik mimariler ve sanat örnekleri ile birçok turist için egzotik bir ülke konumundadır.

Ülkede gezmeninin birçok yolu bulunmaktadır. Bir şehri gezecekseniz günlük turlar kesinlikle önerilmektedir. Otobüs ve minibüs ağına bakıldığında ise oldukça gelişmiş bir sistem görülmektedir ve ucuzdur. Nadir olarak yapılsa da otostop oldukça güvenlidir. Tren ağı ise oldukça yavaş işlemektedir.

Ermenistan Hakkında Temel Bilgiler-1

Vayots Dzor'da bulunan göz kamaştırıcı kireçtaşı mağaraları, Goris yakınlarında yamaçlarda oyulmuş mağara evleri keşfedilebilir. Erivan'da bulunan National Gallery, State Museum of Armenian History ve 13.000 el yazması metine ev sahipliği yapan Erivan kütüphanesi de dahil olmak üzere Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı, Erivan Opera Binası birçok tarihi öğe burada görülmelidir.

Ermenistan kalbinde bulunan Sevan Gölü, ülkenin en büyük gölüdür ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Göl göz alıcı manastırlar ile çevrilidir ve Sevanavank Manastırı en etkileyici olandır. Ermenistan'ın dört milli park vardır ve Dilijan Milli Parkı bu dörtlünün en güzeli olabilir.

Manastırlar Ermenistan'ın belirleyici özelliklerinden biridir ve Noravank Manastırı ülke genelinde en güzel örneklerden biridir.

Ermenistan Hakkında Temel Bilgiler-2

Yapı yedinci yüzyıla kadar uzanan Amberd Fortress Ermenistan'da ziyaret etmek için en güzel yerlerinden biridir. Ermenistan'ın UNESCO Dünya Mirasları'ndan bir tanesi olan Yukarı Azat Vadisi inanılmaz bir bölgedir ve buranın en ünlü yapısı ise Geghard Manastırı'dır.

İngiltere'nin Stonehenge'inin Ermenistan versiyonu olan Karahunj ziyaret edilebilecek en ilginç yerlerdendir. Ülkenin en eski şehirlerinden biri Dvin'i ziyaret ederek ortaçağda Ermenistan'ın başkenti olan bölgeyi ve kalıntıları görebilirsiniz.