Google+

Arama formu

Erivan

Ermenistan’ın başkenti olan Erivan, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri....
Devamı oku
Ermenistan’ın en büyük şehri olarak öne çıkan Erivan, 100 yıldan fazla bir...
Devamı oku
Erivan Ermenistan'ın en büyük şehri ve 1918'den beri başkentidir....
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Erivan’a girmek için giriş yapacakları...
Devamı oku
Erivan, Hrazdan Nehri'nin kıyısında, Ağrı Dağı ovasının kuzeydoğusunda...
Devamı oku
Ermenistan sınırları içerisinde yer alan Erivan şehrinin para birimi...
Devamı oku
Ermenistan ülkesinin resmi dili Ermenice’dir.
Devamı oku
Erivan’da (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
Şehrin dağlarla sarılı bir düzlükteki konumu, denizden uzaklığı ve...
Devamı oku
Türkiye ve Ermenistan uzun süreli bir diplomatik kriz sürecinde...
Devamı oku
Son dönemde Erivan’da otel inşaatları büyük bir ivme kazanmıştır. Şehir...
Devamı oku
Erivan metrosu 10 istasyona sahip 12 kilometre uzunluğunda bir hat...
Devamı oku
Erivan Sovyet döneminden kalma binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları...
Devamı oku
Ekmek, Ermeni mutfağında çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle...
Devamı oku
Çok hareketli bir gece hayatı olmayan Erivan’da yaz döneminde en popüler...
Devamı oku
Erivan’da yerel halkın konyak dediği Ermeni Brandi’si ve Ermenistan...
Devamı oku
Uluslararası Müzik Festivali (Eylül-Ekim) Uluslararası Film Festivali...
Devamı oku
Yeni Yıl (1-2-3-4 Ocak) Ermeni Noeli (5-6 Ocak) Ordu Günü (28 Ocak...
Devamı oku
Acil yardım: 103 Yangın: 101 Polis: 102
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AMD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -4.3℃
Şub -1.9℃
Mar 4.9℃
Nis 12.3℃
May 17.5℃
Haz 21.7℃
Tem 25.5℃
Ağu 25.2℃
Eyl 20.5℃
Eki 13.5℃
Kas 6.5℃
Ara -0.4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,091,215 / Dil: Ermenice  / Para Birimi: Ermeni Dramı  (AMD) / İklim: Kara İklimi  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Erivan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yerevan-from-cascades-ararat-112.jpg

Erivan Ermenistan'ın en büyük şehri ve 1918'den beri başkentidir. Erivan, Ermenistan'ın on ikinci başkentidir. Erivan MÖ 782 yılında, ülkenin batısında, Ağrı Dağı ovasının en doğusunda ve Hrazdan Nehri'nin geçitlerinin üstünde kurulmuştur. Savaş, talan, yangın ve depremlerle dolu 2500 yıl süren bir tarihe sahiptir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra kısa ömürlü Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur. 20. yüzyılda, Ermenistan 15 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Cumhuriyet'inden biri olduğu zaman boyunca Erivan hızla büyümüştür. Birinci Cumhuriyet sırasında birkaç bin kişilik nüfusa sahip bir köy olan Erivan, yaklaşık 50 yıl sonra Ermenistan'ın kültürel, sanatsal, endüstriyel ve siyasal merkezi konumuna gelmiştir.

Ermenistan ekonomisinin gelişmesiyle, Erivan hızla değişmektedir. 2000'li yılların başından itibaren şehrin dört bir köşesinde, birçok yeni alan inşa edilmiştir. Yeni altyapılarıyla (binalar, mahalleler, sokaklar, restoranlar ve diğer mağazalar) Erivan kenti hızla batılılaşarak, 70 yıl süren Sovyet idaresinin izini silmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=H6nx-OJ0hhY

Erivan’da Gezilecek Yerler

Erivan Sovyet döneminden kalma binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları, parkları, müzeleri ve sanat merkezleriyle turistlerin ilgisini çekecek pek çok alan sunmaktadır.

Erivan’da görülmesi gereken diğer yerler

Hovhannes Tumanyan Müzesi, Martiros Sarian Müzesi, Yervand Kochar Müzesi, Ermenistan Ulusal Galerisi, Mavi Camii.

Ermenistan Tarih Müzesi

Ermenistan Tarih Müzesi

Bronz Çağ döneminden önemli eserleri ziyaretçilerine sunan Ermenistan Tarih Müzesi’nde heykeller, özel sembol objeler, silahlar, kalkanlar, madalyalar gibi pek çok tarihi eser yer alıyor.

Erivan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Yerevan, Guesthouse Richie, Serviced room by Naira güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sayat-Nova av. apartment, Saryan Street Studio Apartment, Hasmik's cool apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Внаем дом по соседству с Каскадом, 3 bedroom Apartment near Republic Square (New Building), Messier 53 Hotel Yerevan gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Star Hostel And Tours, Hostel Vagary, Sleep Studio Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Erivan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Halk Meydanı

Halk Meydanı

1990 yılında Halk Meydanı adını alan bu yer, 1924 yılında Mimar Alexander Tamanyan tarafından projelendirilip ve 1958 yılında tamamlanmıştır. Ortasında yer alan taş havuz alan, Ermenistan halısını simgelemektedir. Burada ayrıca müzik eşliğinde harika fıskiye gösterisi düzenlenmektedir.

Cafesjian Merkezi

Cafesjian Merkezi

Uzun taş merdivenlerin dikkat çektiği bu sanat merkezi, şehrin en önemli kültürel alanlarından biridir. Erivan’ın 1920’lerde modernleştirilme döneminde planlanan 1980 yılında tamamlanmış olsa da, 1988 depreminde hasar görmüştür. Ardından Ermeni kökenli Amerikalı yardımsever Gerar Cafesjian’ın desteğiyle yeniden yaptırılmıştır. Alanda 2 adet bahçe galerisi ve 5 sergi alanı yer almaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Erivan Nerededir?

Erivan, Hrazdan Nehri'nin kıyısında, Ağrı Dağı ovasının kuzeydoğusunda ve Ermenistan’ın merkez batısında bulunmaktadır.

Erivan’a Ne Zaman Gidilir?

Şehrin dağlarla sarılı bir düzlükteki konumu, denizden uzaklığı ve bunların etkileri nedeniyle Erivan, karasal iklime sahiptir. Bu iklim bazen ilçelere göre değişmektedir; yüksek rakımlarda, dağ ikliminden etkilenebilir (yazın daha soğuk geceler ve daha çok fırtına, kışın ise daha çok kırağı ve kar yağışı vardır). Şehrin ortalama güneş ışığı oranı yılda 2700 saattir. Erivan'ın her yerinde, kışlar ağır kar yağışı ve donla çok sert, yazlar ise genellikle çok sıcak geçer (sıcaklık 35°C'e, Ağrı Dağı ovasında 40°C'a bile ulaşabilir). Ağır yaz fırtınaları nedeniyle Erivan'da az yağmur yağmaktadır (yılda 318mm).

Erivan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Ermenistan uzun süreli bir diplomatik kriz sürecinde olduğundan hava sahaları birbirilerine kapalıdır. Erivan’a sadece Ağrı’dan kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Erivan şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Erivan’da Nerede Kalmalı?

Son dönemde Erivan’da otel inşaatları büyük bir ivme kazanmıştır. Şehir merkezindeki otel sayısı da bu süreçte açılan yeni otellerde beraber büyük ölçüde artmıştır. Pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Düşük sezon genellikle kasım ve mart arasıdır. Otel fiyatları eylül ve ekim aylarında artmaktadır.

 Erivan Şehir İçi Ulaşım

yerevan-metro-subway.jpg

Erivan metrosu 10 istasyona sahip 12 kilometre uzunluğunda bir hat içermektedir. Şehrin kuzey batısında iki yeni istasyon da inşaat halindedir. Erivan 46 otobüs ve minibüs hattı ve 24 troleybüs hattına sahiptir. Şehirde ayrıca raylı sistemler (tren-tramvay) da çalışmaktadır. 2006'dan beri Erivan belediyesi şehrin her mahallesinde bir otobüs durağı inşaat etmiştir. Dolayısıyla şehir içinde hareket etmek için en etkin ulaşım yolu otobüstür.

Erivan Mutfağı

Ekmek, Ermeni mutfağında çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle köylerde geleneksel olarak kilden yapılmış büyük fırınlarda pişirilmektedir. Bu fırınlara toniradı verilmektedir. En çok yenilen (ve en popüler) Ermeni ekmeği olan lavaş, tonirlerde pişirilmektedir ve uzun süre taze kalmaktadır. Pişirildikten sonra kuruması ve taze kalması için serin bir yerde bırakılır. Lavaş ekmeği genellikle bir ya da iki ay boyunca taze kalmaktadır. Servis edilmesinden önce, tadını ve kokusunu geri alması için nemlendirilmektedir. Matnakaş da ülkede yaygın olarak tüketilen mayalı bir ekmek türüdür. Ermenilerin çeşitli bayramlarının bazılarında özel yemekler yenmektedir. Noel bayramında akşam yemeği için balık ve tereyağı ile hazırlanan pilav yemek ve yanında şarap içmek gelenektir.

Ermeni mutfağında et, balık ve sebze yemeklerinin hazırlanmasında metot ya doldurma ya püre haline getirmedir. Bu anlamda Türk mutfağına çok benzer. İki mutfak arasında ortak lezzetler çoktur. Dolayısıyla Ermeni yemeklerini damağınız yadırgamayacaktr. Kuzu eti, patlıcan ve ekmek mutfağın temel bileşenleridir. Ermeni mutfağında bulgurun da önemli bir yeri vardır.

Popüler restoranlar

Anteb: ‘Batı Ermenistan’ mutfağından örnekler sunduğunu söyleyen Anteb, aslında Türkiye mutfağından örnekler sunuyor. Ancak burada Türk yemeklerini farklı bir dokunuşla tadabilirsiniz. Şehrin en popüler restoranıdır.

Dolmama’s: Erivan’ın bir diğer popüler restoranı olan Dolmama’s Ermenistan yemekleri sunmaktadır. Khoravat ve kaşlama gibi lezzetleri denemelisiniz.

Diğer restoranlar: The Club, Ankyun, Yerevan Tavern, Kharpert Restaurant, The Green Bean.

Bahşiş

Ermenistan restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek zrunlulupu yoktur. Ancak hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır

Erivan Gece Hayatı

Çok hareketli bir gece hayatı olmayan Erivan’da yaz döneminde en popüler içme mekânları açık hava kafeler ve restoranlardır. Bunlar genellikle Opera ve Cumhuriyet Square meydanlarında ve hep dolular. Abovyan caddesi üzerindeki Cheers Pub Yerevan turistlerin, yerellerin ve expatların beraber eğlendiği bir bardır. Şehrin en popüler barıdır. Tro's Pub, Troll Pub ve Calumet de diğer popüler mekanlar arasında.

Erivan Festivaller

Uluslararası Müzik Festivali (Eylül-Ekim)

Uluslararası Film Festivali / Altın Kayısı Film Festivali (Temmuz)

Erivan’da Alışveriş

Erivan’da yerel halkın konyak dediği Ermeni Brandi’si ve Ermenistan votkası iyi bir hediyelik opsiyonlarıdır. Bunun dışında özel reçelleri ve turşuları vardır. Ermenistan alabileceğiniz en muhteşem hediye ise kilimdir. Yeni bir kilim almak istiyorsanız Mergeryan Halı Fabrikası’na gidebilirsiniz. Antika halıları ise Vernissage’da bulabilirsiniz.

Erivan Saat Farkı

Erivan’da (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Erivan’ın saati Türkiye’den 1 saat ileridir.

Erivan Para Birimi

Ermenistan sınırları içerisinde yer alan Erivan şehrinin para birimi Ermeni Dramı’dır.

Erivan Resmi Dili

Ermenistan ülkesinin resmi dili Ermenice’dir.

Erivan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2-3-4 Ocak)

Ermeni Noeli (5-6 Ocak)

Ordu Günü (28 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Paskalyadan önceki Pazar

Soykırım Anma Günü (24 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Zafer ve Barış Günü (9 Mayıs)

Halk Günü (28 Mayıs)

Vardavar (3 Temmuz)

Anayasa Günü (5 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (21 Eylül)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Erivan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Erivan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Erivan’a girmek için giriş yapacakları sınır kapısından vize alması gerekmektedir.

Ermenistan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Umuma Mahsus Pasaport Hamili Türk vatandaşlarına uçakla gidilmesi halinde havalimanında vize verilmektedir.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.