Google+

Arama formu

ERMENİSTAN’IN BAŞKENTİ ERİVAN

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Erivan, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e minibüs ile 5 saat uzaklıkta. Tiflis'ten Ermenistan sınırına kadar olan yol 1 saat kadar ve genelde düz ve bakımlı. Ermenistan tarafına geçer geçmez dağlık kısım başlıyor ve Erivan'a varana kadar sürüyor. Ermenistan vizesi sınırda 8 dolar karşılığı beklemeden alınıyor, siz başvuru formunu doldururken Türkçe konuşan gümrük memuru vizenizi hazırlamış oluyor bile. Ermenistan-Türkiye sınırı kapalı olduğu için Erivan'a karadan gitmenin yolu Gürcistan ya da İran üzerinden geçmekte. Ermenistan'a geçer geçmez Kars-Gürcistan-Ermenistan rotasını takip eden onlarca Türk tırı ile karşılaşıyoruz; şoförümüz kelle koltuk sollamalarla hızlı bir şekilde yol alıyor, arada da küfredip duruyor.

Erivan

Erivan-1

Erivan'a varıp hostele eşyalarımı bırakıyorum. Sizinle şehri dolaşmaya en yüksek yere çıkarak başlayalım; kısaca "anıt" denilen Sovyetler Birliği ile ilişkilerin 50. yılında yapılmış olan geniş park / anıt / gezi alanına gidiyoruz. Opera binasından anıta çıkan yolda ilk önce Cafesjian Müzesi’nin bir parçası olan heykel parkından geçiyor. Sonra da "Kaskat" denen bahçe-merdiven-müze karışımı yoldan en tepeye varıyor. Yukarı çıkmak dura kalka 20-30 dakikamı alıyor.

Erivan bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Erivan-2

Tepeye varınca Erivan'ın tüm mahalleri rahatça seçiliyor. Hafif kafanızı  sağa çevirip bakarsanız da Ağrı Dağı tüm heybetiyle karşımızda. Erivan'dan Iğdır, sınır açık olsa 45 dakika sürer ancak.

Erivan-3

Erivan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Yerevan, HAPPY AT HOME, Serviced room by Naira güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Republic square, City Center, City Central Residence, Cozy Three Rooms Republic Square in Center Yerevan, Sayat-Nova av. apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Messier 53 Hotel Yerevan, 3 bedroom Apartment near Republic Square (New Building), Apartment on Saryan 24 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Green Hostel and Tours, Hostel Vagary, Classic Hostel Yerevan tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Erivan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Erivan 1918'e kadar nüfusu 20.000'i ancak bulan bir yermiş. Daha sonra büyüyerek nüfusu 1 milyonu az geçmiş. Şehir pek turistik bir şehir değil ama 1-2 günlük gezecek yer var. Şehri gezmeye ilk başlayabileceğiniz yerlerden biri Cumhuriyet Meydanı, geniş meydanın köşelerinde devlet binaları sıralanmış. Ortadaki havuzda güneş batınca müzik ve fıskiyelerden fışkıran sularlar gösteri yapılıyor. Meraklısı çok…

Erivan-4

Meydanın kuzeyine doğru yürüyüp oradan yeni geliştirilmekte olan Hyusisayin yaya caddesine giriyoruz. Burası şehrin pahalı markalar için planlanan bölgesi ama henüz tamamlanmamış. Ermenistan'ın nüfusu 3 milyon ama yurtdışında 8 milyon kadar Ermeni'nin yaşadığı düşünülüyor. Bağımsızlıktan sonra yurtdışında yaşayan Ermeniler (diaspora) ülkeye yatırım yapmaya başlamışlar ve ülke bir ara çok hızlı büyümüş. Son finansal krizde ise para akımı durmuş, ekonomi çökmüş, birçok Ermenistan vatandaşı yurtdışında iş aramak zorunda kalmış.

Erivan-5

Caddenin sonunda opera binası ve çevresinde onlarca kafe var. Özellikle geceleri kafeler şaşırtıcı derecede kalabalık. Ekonomik kriz ya da para olmaması Erivanlıları her gece dışarı çıkmaktan henüz alıkoyamıyor.

Erivan-6

Kafelerde tek bir şey ısmarladıktan sonra garsonlar size ilişmiyor. Fazla bir şey ısmarlamadan uzun süre oturulabilirsiniz. Opera parkının yanındaki Mashtot ve Abovyan caddeleri de geceleri kafe trafiğinden nasibini fazlasıyla alan mekânlar. Gece dışarı çıkınca özellikle kadınların fazlalığı dikkat çekici. Ülke nüfusu yaklaşık üç milyon iki yüz bin, bunun yaklaşık iki milyon yüz bini kadın. Yani bir erkeğe iki kadın düşüyor. Bunun nedeniyse bozulan ekonomi nedeniyle erkeklerin yurtdışındaki işlere gitmeleri.

Erivan-7

Erivan yaz aylarında oldukça sıcak ama en azından nemli değil. Öğle saatlerinde güneşten kaçabildiğiniz sürece şehrin caddelerinde ve parklarında yürüyüp çevrenizi gözlemleyerek iyi vakit geçirebilirsiniz.


Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...