Nevski Bulvarı, St. Petersburg’un ana bulvarı ve Rusya’nın en ünlü caddelerinden biridir. St. Petersburg’un ilk günlerinden beri var olan bu bulvar tarihinin ilk yıllarında Novgorod Antik Kenti’ne giden yolun bir başlangıcıymış. Cadde adını yolun doğu bölümünün sonunda yer alan Alexander Nevsky Lavra anıtından alır. Prens Aziz Alexander Nevski, 1703 yılında St. Petersburg’u kurduktan sonra bu bulvarı yaptırmış.

İlk yıllarında cadde Novogord ve Moskova’ya giden bir bulvar olarak planlanmış. Fakat hızla güzel binalar dikilmeye başlanıp meydanlarla ve köprülerle süslendikçe bulvar, hareketli ve hızla büyüyen kentin merkezi haline gelmiştir.

Cadde batıda bulunan Amirallik’ten Moskova Tren İstasyonu’na; güneyde Vosstaniya Meydanı’na doğru uzadıktan sonra Alexander Nevsky Lavra’ya kadar uzanır. Yol boyunca değerli tarihi yapıları izleme imkanı veren Nevski Bulvarı 4,5 km boyunca nehre doğru ilerler. Bulvarda bir tarafta büyük neoklasik Kazan Katedrali, diğer tarafta Dom Knigi Art Nouveau kitabevi manzaraları, 6 adet 18. Yüzyıldan kalma kilise,18. Yüzyıldan kalma büyük bir alışveriş merkezi, Rus Ulusal Kütüphanesi, Anichkov Köprüsü gibi tarihe rehberlik edecek birçok yapı bulunur.

Bulvar önemli yazarların merceğinden kaçmamış, onların hikayelerine konu olmuştur. Daha da fazlası, edebiyatta kendini göstermiş ve klasik eserlerde konu edilen bir bulvar olarak karşımıza çıkmıştır. Örneğin Gogol, caddenin ateşli yaşamını 1835’te yayınlanan ‘’Nevsky Prospect adlı öyküsünde tarif etmiştir. Fyodor Dostoyevski Nevsky Prospekt’i Suç ve Ceza ve Öteki gibi eserlerinde ortam olarak kullanmıştır. Rus Edebiyatı’nın 19. Yüzyıldan kalma Altın Çağı’nın ünlü yazarlarının sıkça uğradığı kafe–restoranlar Nevski Bulvarı’nda hala ‘’Edebiyat Kafe’’ olarak kullanılıyor.

Nevski Bulvarı tarihinin bir döneminde ad değişikliği de yaşamış. Erken Sovyet yıllarında bulvarın adı Sovyet Sanatsal Örgütü’nün onuruna ‘’Proletkult Caddesi’’ olarak değiştirilmiş. Proletkult hareketinin sona ermesinden sonra bu kez Ekim Devrimi’ne atıf olarak ‘’25 Ekim Bulvarı’’ olarak değiştirilmiş fakat bu isim kentin günlük dilinde kendini asla göstermemiş. Leningrad kuşatması sırasında da bulvar ana kahramanlardan biri olmuştur.

Kuşatma sırasında bulvarın kuzey tarafındaki bazı duvarlarına ‘’Vatandaşlar, caddenin bu kısmı bombardıman sırasında en tehlikeli olan yer!’’ uyarıları içeren yazılar asılmış. 1962’de bu anıt yeniden inşa edilmiş, günümüzde savaş anıtı sayılıyor ve sık sık kuşatma anmaları yapılıyor. Nevski Bulvarı adı Leningrad kuşatmasından sonra bir daha değişmemek üzere restore edildi ve o zamandan beri aynı kaldı. Bugün St. Petersburg’un ana ulaşım damarlarından biri olma görevi gören Nevski, şehrin alışveriş ve gece hayatının da büyük bir kısmına sahip.

Adres: Nevski Prospekt, Saint-Petersburg

Yol Tarifi: Otobüsle ulaşım için 181, 24, 3, 49 numaralı otobüsleri tercih etmelisiniz. Metroyu tercih edecekler 2 numaralı hattı kullanmalı. Aynı zamanda 5 numaralı troleybüsle de ulaşım mümkün.

Yakınındaki Yapılar: Kazan Katedrali, Beloselski-Belozersk Sarayı, Stroganov Sarayı, Gostini Dvor ve Rusya Ulusal Kütüphanesi