Peru Hakkında Temel Bilgiler

Güney Amerika'da bulunan Peru'nun sınırları kuzeyde Ekvadorve Kolombiya'yla, doğuda Brezilya'yla, güneydoğuda Bolivya'yla, güneyde Şili'yle ve batıda Büyük Okyanus'la çizilmiştir. İspanya Krallığı'ndan bağımsızlığını 1821'de kazanan bir ülkedir.

Dünyada yaygın olmayan bir çeşitliliğe ve servete sahip olan bir ülkedir. Önde gelen özellikleri Kolombiya öncesiden kalmış olan arkeolojik mirasları, İnka İmparatorluğu'nun merkezine ev sahipliği yapmış olması, mutfak kültürleri, heybetli sömürge mimarileri ve ekolojik turizm için cennet niteliği taşıyan doğal kaynaklarıdır. Doğal zengin kaynaklara ve ziyaret edilebilecek birçok mükemmel bölgesi olmasına rağmen yoksulluk oranı nüfusun yüzde 25,8'ini kapsamaktadır. Şehirlerde çoğunluğu İspanyollardan oluşan zengin kesim yaşamaktadır. Güney Amerika'daki İspanya İmparatorluğu’nun ve İnka İmparatorluğu'nun baskısı altında kalmış olmalarından kaynaklanan bir milliyetçiliğe sahiptirler.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Peru’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

lima.jpg

Başkanlık sistemiyle yönetilen üniter, anayasal Cumhuriyet Peruözerk yapıda 26 bölgeye ayrılmaktadır. Bununla birlikte 195 eyalete (provincias) bölünmüştür ve 1828 ilçeye ayrılmıştır. Başkenti Lima'dır. Büyük şehirleri: Trujillo, Arequipa, Callao, Chiclayo ve Iquitos'tur.

Peru Nerededir?

CoUa2byUAAAW4An.jpg

Güney Amerika'da bulunan Peru'nun sınırları kuzeyde Ekvadorve Kolombiya'yla, doğuda Brezilya'yla, güneydoğuda Bolivya'yla, güneyde Şili'yle ve batıda Büyük Okyanus'la çizilmiştir.

Peru'da Konuşulan Diller

estonia.jpg

Peru'nun 1993 Anayasası'na göre resmi dilleri İspanyolca, Keçuva, Aymaraca ve yerlilerin çoğunlukta oldukları bölgelerde yerli dilleridir. İspanyolca; yönetimde, eğitimde ve ticarette kullanılırken, Peru 'da en çok konuşulan ikinci dil Keçuva'yı nüfusun yüzde 13'ü konuşmaktadır ve daha çok ülkenin Orta ve Güney dağlarında kullanılmaktadır. Aymarca ise nüfusun yüzde 1,7'si tarafından konuşulmaktadır.

Peru’da Din ve İnanç

puno-lake-titicaca-14.jpg

Peru’da halkın yüzde 81'i Katolik olduğu beyan ederken yüzde 12'si Evangelical Protestanı olduğunu söylemektedir. Kalan yüzde 7 ise antik zamanlardan kalma doğa dinleri, Yahudi, Yahova Şahitleri, Ateistler, Yedinci gün Adventisleri olduğunu ifade etmektedir.

Peru’nun Kısa Tarihi

İnka Krallığı 13. yüzyılın başlarında kurulmuştur. Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Arjantin ve Şili'yi kapsar. Peru'da bulunan Cusco şehri İnka Krallığ’ının baş şehridir. Ancak krallığın hükmü İspanya Krallığı’nın 1532'de ki fethiyle son bulur. 1821'e kadar Peru bir İspanya valiliğidir. 1821'de Jose de San Martin ve Simon Bolivar öncülüğünde bağımsızlığını kazanmıştır.

Peru’ya Ne Zaman Gidilir?

peru-vista-peak1215.jpg

Peru'ya gitmek için iklime değil öncelikle hangi bölgeye gidileceğine karar vermek gerekmektedir. Peru’nun başkenti Lima yazın yağışlıdır ve yüzde 85 oranda nem bulunmaktadır. Sierra bölgesi de kuru bir iklime sahiptir. Havanın sıcaklığı sürekli olarak değişim göstermektedir. Peru hava durumunun en çok yağış aldığı zaman nisan ayıdır.

Peru’ya Nasıl Gidilir?

xl_2811_mistura-2012.jpg

Peru'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Fakat Başkent Lima'ya en az bir aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz. Yolculuk 15 saat ile 30 saat arası sürebilmektedir.

Devamını Oku

Peru’da İklim ve Hava Durumu

6.jpg

Peru bölgelerine göre oldukça değişken bir hava durumuna sahiptir. Dünya üzerinde bulunan 32 hava durumunun 30'unun Peru'da görülebildiği söylenmektedir. Bu çeşitliliğin sebebi And Dağları ve iki okyanus akıntısı olan El Nino ve Humboldt akıntılarıdır. Sahil kesiminde subtropikal, az yağışlı; And Dağları bölgesinde yağışlı yaz ve kurak bir kış görünmektedir. Alçak doğu bölgelerinde ise Ekvatoral iklim (yıl boyu yağışlı ve sıcak) yaşanmaktadır. Bu iklim çeşitliliği ve farklı coğrafya koşullarından dolayı Peru oldukça geniş bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. 2003'te alınan bilgilerine göre 21 bin 462 bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Bunların 5 bin 855 tanesi endemiktir.

Peru’nun Ekonomisi

Arequipa-410-smallTabletRetina.jpg

Peru ekonomisi Dünya Bankası tarafından üst orta gelirli olarak sınıflandırılmaktadır ve dünyanın en büyük 39. ekonomisine sahiptir. Başta altın ve bakır olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir.

Devamını Oku

Peru Kültürü

29478.png

Genellikle Perulular sıcakkanlı ve arkadaş canlısıdırlar. Yardıma ihtiyacınız olduğunda sormaktan çekinmeniz gerekmemektedir. Turistik yerler ve Lima dışında İngilizce nadir konuşulan bir dildir, bu yanlış yönlendirilmenize sebep olabilir. O yüzden yanınızda bir sözlük taşımak hayat kurtarır. Gitmeden önce birkaç İspanyolca kelime öğrenmek daha rahat bir seyahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Devamını Oku

Peru Mutfağı

Pachamama-Bar-Kitchen-800x450.jpg

Peru; Asya, Afrika, Avrupa ve diğer etnik gruplar tarafından, Kızılderili ve İspanyol geleneklerinden etkilenmiştir. Bu da geniş bir mutfak yelpazesine sebep olmasını sağlamıştır.

Devamını Oku

Peru'nun Festivalleri

inca-festival_masthead.jpg

Birçok festivale sahip olan Peru'ya giderken nerede ve ne zaman eğlenebileceğinizi bilmek sizi renkli bir maceraya sürükleyebilir. Şubat ve mart ayı boyunca süren “Karnaval” ülkenin en önemli festivallerinden biridir. “Karnaval” perhizden önceki son günlerde başlar. Bu festivalde haftalarca süren su savaşlarıyla, renk patlamalarıyla karşılaşabilirsiniz ve çokça dans, şölen, parti, kostüm, geçit töreninin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Bu kutlamaların en popüleri ise Cajamarca'dadır.

Mart ayındaki bir başka festival ise Fiesta de la Vendimia'dır. Peru'nun güney kıyısında bulunan küçük şehir Ica her mart ayında geleneksel meyve şölenini gerçekleştirmektedir. Birçok geçit törenine, yarışmaya ve ayaklarla üzüm ezme şenliğine tanık olabileceğiniz bu bağbozumu festivalini şarabınızı içerek kutlayabilirsiniz.

Peru'nun en dindar festivallerinden biri olan Semana Santa, Paskalya'nın pazar gününden bir hafta önce düzenlenir. Ülkedeki en çok ziyaretçiye sahip festivaldir. Mart ve nisan ayında bu geçit törenleriyle karşılaşabilirsiniz.

Eğer haziran ayında Peru'daysanız muhakkak görmeniz gereken bir diğer festival ise Fiesta del Inti Raymi, yani Güneş Festivali’dir. Bu eski cağlardan kalma festival Cuzco'nun kuzeyinde Sacsayhuaman'da, İnka ritüelleri ve yerel danslarla kutlanıyor.

Son olarak kasım ayını renklendiren Puno Haftası’na değinmek gerekir. Bu festival İspanya tarafından keşfedilmelerinin kutlamasını ve Titicaca Gölü'nden olan İnka İmparatorluğu'nun kurucuları Manco Capac ve Mama Ocllo'nun görünümlerinin fantastik bir şekilde canlandırmalarını kapsar.

Peru’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

1386011155494.cached.jpg

Peru'da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar ise aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel bir fikir olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en güzel tercihler arasındadır.

Peru’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

• Şubat/Mart her pazar Karnaval

• The Three Wise Man Day (Üç Bilge Adam Günü) (6 Ocak)

• Kutsal Perşembe (24 Mart)

• Tanrı'nın Cuması (25 Mart)

• Paskalya Bayramı (24-25-26-27 Mart)

• İşçi Bayramı (1 Mayıs)

• Bayrak Günü (7 Haziran)

• Çiftçiler Günü (24 Haziran)

• Inti Raymi Günü - Güneş Festivali (24 Haziran)

• Aziz Peter and Aziz Paul Günü (29-30 Haziran)

• Ulusal Bağımsızlık Günü (28-29 Temmuz)

• Virgen de la Asuncion ( Maria Miraci) (15 Ağustos)

Devamını Oku

Peru Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11.1oC
  • Şub 10.8oC
  • Mar 10.9oC
  • Nis 10.7oC
  • May 10.5oC
  • Haz 9.8oC
  • Tem 9.4oC
  • Agu 10oC
  • Eyl 10.2oC
  • Eki 10.6oC
  • Kas 11oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 31,151,643 Dili: İspanyolca, Keçuva, Aymaraca Para Birimi: Nuevo Sol (PEN) İklim: Ilıman İklim Big Mac Index: 2.93