Google+

Lima

Lima01:40 AM
17℃
1 PEN=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon22℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon20℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon18℃
 • Araweather-icon20℃
Nüfus: 8.473.000/ Dil: İspanyolca ve Quechua / Para Birimi: PEN / İklim: Torpikal ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir:3 gün

Lima Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Lima, Peru’nun en büyük şehri olup ülkeye başkentlik yapmaktadır. Güney Amerika’da bulunan Peru’nun en kalabalık şehri olan Lima aynı zamanda Güney Amerika’nın da en kalabalık üçüncü şehridir. 10 milyona yaklaşan nüfusu ile San Paulo ve Meksika’dan sonra Güney Amerika’nın en kalabalık şehridir. Lima bir sahil şehri olup Büyük Okyanus kıyısında bulunmaktadır. Bu da şehri önemli bir liman ve deniz ticareti merkezi haline getirmiştir. Bulunduğu konum ve sahip olduğu verimli coğrafî koşullar dolayısıyla tarih boyunca pek çok devlet tarafından yerleşke olarak seçilmiştir. Lima 1535 yılında Francisco Pizarro tarafından kurulmuştur. İspanyol bir hükümdar olan Pizarro sayesinde Lima bölgenin en güçlü şehri haline gelmiştir. Uzun yıllar boyunca İspanya’nın en güçlü kolonilerinin yaşadığı şehir, Peru’nun bağımsızlık mücadelesi sonucunda kurulan Peru Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir.

İspanya’da bulunan en eski belgelerde Lima’nın bulunduğu bölge “Itchyma” olarak geçmektedir. Bölgede bulunan İnka Uygarlığı dolayısıyla bu isimle anıldığına dair teoriler vardır. Bir başka belgede ise Lima’nın bugün bulunduğu bölgeden İspanya’ya giden bir gezginden Limaq olarak bahsediliyor. Limaq kelimesi İspanyollardan önce bölgede bulunan kabilenin dilinde “konuşan” anlamına geliyor. Bu kelimenin zaman içinde Lima haline dönüştüğü ve bölgenin ismi olarak kullanıldığına dair bir başka teori de mevcut. Dilbilimsel çalışmalar da bu iddiayı kanıtlar niteliktedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Lima’da Gezilecek Yerler


​Peru’nun başkenti Lima, bulunduğu coğrafya itibariyle muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Şehirde dilerseniz ormanlar arasında yürüyüş yapabilir dilerseniz Pasifik Okyanusu’nun tadını çıkarabilirsiniz. Tarihi eserleri ile de göz kamaştıran Lima bünyesinde barındırdığı müzeler ve sanat galeri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor.

Plaza Mayor

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Lima’da Gezilecek Yerler-1

Lima’yı keşfetmeye başlarken ilk noktanız mutlaka Plaza Mayor olmalıdır. Şehrin kalbi olan Plaza Mayor bölgesi aynı zamanda Lima’da ilk yerleşimin görülmeye başlandığı noktadır. Lima denilince akla gelen ilk noktalardan olup şehri ziyaret eden gezginler tarafından her zaman ilk durak olarak seçilmektedir. Tarihi Lima diyebileceğimiz Lima’nın eski şehir yerleşkesinin olduğu bölümde yer alan Plaza Mayor bölgesi 16. yüzyılda İspanya Kralı I. Charles tarafından hazırlanan şehir planlamasına göre inşa edilmiştir. Plaza Mayor bölgesi şehrin ana meydanı sayılmakta olup etrafında şehrin diğer önemli binaları konumlanmıştır. Plaza Mayor Meydanı’nın etrafında Hükümet Sarayı, büyük Lima Katedrali, Başpsikopos Sarayı gibi diğer turistik noktalar bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan Plaza Mayor’a toplu taşıma kullanarak kolayca ulaşabilir diğer turistik noktaları da yürüme mesafesinde oldukları için kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Lima lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Pardo Appartment, Atemporal, Apartment in the heart of Miraflores. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartamento Calle Garcia Calderon, Marisol´s Flat gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Rosas, Hotel Tornado Lima, La Quinta Alcanfores otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hükümet Sarayı

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Lima’da Gezilecek Yerler-2

Peru’nun en önemli yapılarından biri kabul edilen Hükümet Sarayı, başkent Lima’nın merkezi olan Plaza Mayor Meydanı’nın yakınında bulunmaktadır. Ülke genelinde Pizarro’nun Evi olarak anılan Hükümet Sarayı, başkent Lima’nın ülkeyi yönettiği evdir. Peru Hükümeti’nin resmi binası kabul edilen bina aynı zamanda Peru Başkanı’nın ve ailesinin de yaşadığı yerdir.

Hükümet Sarayı 1535 yılında inşa edilmiştir. Fransisco Pizarro zamanında inşa edildiği için Pizarro’nun evi diye anılan Hükümet Sarayı binası yıllar içinde çok sayıda değişiklik geçirmiştir. Neo-kolonial mimari tarzında inşa edilmiş olan sarayın girişinde hükümet görevlilerini korumak için özel güvenlik görevlileri yer almaktadır. Binanın giriş katı ve çeşitli bölümleri halkın ziyaretine açıktır. Hükümet Sarayı’nın içerisinde farklı konseptlerde döşenmiş olan odalar ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

Sarayın kapısında bulunan güvenlik görevlilerin her gün saat tam 13.00’te nöbet değişimi yapmaktadır. Resmi bir törenle oldukça ciddi bir hava içerisinde gerçekleştirilen bu nöbet değişimi turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Lima Seyahatiniz sırasında Peru’nun yönetim merkezi olan ve göz kamaştırıcı bir binaya sahip olan Hükümet Sarayı’nı mutlaka gezmelisiniz.

Lima Başpiskopos Sarayı

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Lima’da Gezilecek Yerler-3

Lima’da bulunan en ihtişamlı yapılardan biri olan Başpiskopos Sarayı, Lima seyahatiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yapılardandır. Roma Katolik Kilisesi’nin Lima’daki temsilcisi olan başpiskoposun yönetim merkezi ve evi olan saray şehrin simge yapıları arasında sayılmaktadır. Tarihi Lima’nın merkezi olan Plaza Mayor meydanında bulunan sarayın ilk bölümleri 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Başlangıçta küçük bir kilise olan yapı zaman içerisinde birtakım değişiklikler ve ilavelerle günümüzdeki büyük saray halini almıştır. Şu anda hizmet vermekte olan bina 8 Aralık 1924 yılında inşa edilmiştir. Binanın tasarımı ünlü mimar Ricardo de Jaxa Malachowki tarafından yapılmıştır. Barok mimari özelliklerini barındıran Başpiskopos Sarayı görenleri adeta büyülüyor. İhtişamlı mimarisi ve göz kamaştıran süslemeleriyle saray her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Günümüzde ibadete de açık olan Başpiskopos Sarayı’nı her gün ziyaret edebilirsiniz.

Lima Turistik Gezi Biletleri

Lima şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Peru’nun başkenti Lima Pasifik Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. Rimac Irmağı kıyısında kurulmuş olan şehir Alp Dağları ve Pasifik Okyanusu’nun arasında kalmaktadır.

Geolocation

Lima lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Lima lokasyonunu gezmek isterseniz; Büyük Güney Amerika Turu - 3496 EUR , Emerald Princess İle Güney & Orta Amerika Turu - 2599 EUR , Büyük Güney Amerika Turu - 3496 EUR , Büyük Güney Amerika Turu - 3496 EUR , Büyük Güney Amerika Turu - 3690 USD gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Lima turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Lima’ya Ne Zaman Gidilir?
 

Güney yarım kürede bulunan Peru’ya başkentlik yapan Lima’da ılıman iklim koşulları hakimdir. Peru genelinde ülkenin adıyla anılan soğuk su akıntılarının etkisiyle sıcaklıklar oldukça düşmektedir. Peru’nun en kurak bölgesi ise Lima’nın bulunduğu coğrafyadır. Lima ülkenin en kurak bölgesi olup yıllık yağış miktarı 40 mm civarındadır. Lima az yağış alıyor olmasına rağmen ülkenin nem oranı en yüksek bölgeleri arasında sayılabilir. Yıl genelinde nem miktarı ortalama %87 oranındadır.

Türkiye ile farklı yarım kürelerde bulunan Lima’nın mevsimleri de farklı olmaktadır. Türkiye’de aralık-şubat ayları arasında kış mevsimi yaşanırken Peru’da bu dönem yaz mevsiminin yaşandığı dönemdir. Aynı şekilde haziran- ağustos ayları Türkiye için yaz mevsimi demekken Peru için kış mevsimi demektir.

000097413W.jpg

Türkiye’den Lima’ya ne yazık ki aktarmasız uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul’dan aktarmalı uçuşlarla Lima’ya ulaşabilirsiniz. En hızlı aktarma noktaları Madrid ve Amsterdam’dır. Madrid veya Amsterdam’dan yapacağınız aktarmalı uçuşlarla Lima’ya yaklaşık 25 saatte ulaşabilirsiniz. Uçuşlar Lima’daki en büyük havaalanı olan Jorge Chavez Uluslararası Havaalanı’ndan yapılmaktadır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım içinse taksi ya da havaalanı servislerini kullanabilirsiniz. Havaalanının kapısından kalkan yeşil taksiler ile yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksilerde dilerseniz binmeden pazarlık yapma olanağı mevcut olup ortalama 20 dolara şehir merkezine kadar gidebilirsiniz. Havaalanı servisleri ise yaklaşık 45 dakikada sizi şehir merkezine ulaştırmaktadır. Bu servisleri dilerseniz grup olarak kiralayabilirsiniz. Servislerin kişi başı ücreti 25 dolar iken grup olarak kiralandığında kişi başı 6 dolar oluyor.

Lima’da Nerede Kalınır?
 

Peru’nun başkenti Lima konaklama konusunda ziyaretçilerine çeşitli imkânlar sunmaktadır. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerden butik otellere ve pansiyonlara varan geniş bir yelpaze mevcuttur. Beş yıldızlı otellerin sayısı çok fazla olmasa da talebe yetecek kadar lüks otel bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şehirde orta bütçeye hitap eden otellerin sayısı oldukça fazladır.

Lima seyahat planınızı yaparken konaklamaya fazla bütçe ayırmanızda yarar var. Şehirde otel fiyatları yüksek olup orta ve düşük bütçeli oteller hızla dolmaktadır. Özellikle turizmin hız kazandığı yaz aylarında orta bütçeli oteller kapasitelerinin neredeyse tamamını dolduruyor. Lima’ya ulaştığınızda yer bulabilseniz bile yüksek fiyatlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak adına önceden yer ayırtmanız en iyi seçenektir. Böylece hem yer bulma sıkıntısı yaşamadan hem de erken kayıt indirimleri ile uygun fiyata konaklamayı çözebilirsiniz.

Lima’da lüks hizmet veren beş yıldızlı otellerin sayısı çok fazla olmasa da son yıllarda giderek artmıştır. Konaklama konusunda yüksek standartları olan bir yerde kalmak isterseniz ihtiyacınızı karşılayacak sayıda otel bulmanız mümkün. Lima’da bulunan beş yıldızlı otellerde misafirlere çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Masaj salonları, Peru mutfağının en lezzetli örneklerini sunan restoranlar, yüzme havuzları gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Lima’da beş yıldızlı lüks otellerden birinde kalmak istiyorsanız Miroflores Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Bu bölgede yer alan otellerin büyük çoğunluğu dünyanın diğer şehirlerinde de hizmet veren zincir otellerdendir. Ayrıca şehir merkezine ulaşım konusunda Miroflores Bölgesi oldukça avantajlıdır.

 

Lima İçi Ulaşım

Lima şehir içi ulaşım konusunda en rahat edebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Şehrin pek çok noktasına yürüyerek ve bisiklet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Lima’daki toplu taşıma sistemi de oldukça gelişmiştir. Şehirde seferleri oldukça sık olan metro ve otobüs hatları mevcuttur.

Metro hattı her ne kadar tek hat şeklinde olsa da şehirdeki pek çok noktaya ulaşım sağlamaktadır. Otobüs ve metrobüse göre oldukça hızlı ulaşım sağlayan metro ücret konusunda da oldukça uygundur. Tek kişilik metro bileti 2 PEN’dir.

Metrodan sonra en hızlı ulaşım sağlayan ve Lima halkı tarafından sıklıkla tercih edilen toplu taşıma aracı metrobüstür. Fakat metrobüs hattı şehrin her noktasına ulaşım sağlamamaktadır. Miraflores bölgesinden şehir merkezine kadar ulaşım sağlayan metrobüs hattı başka bölgelere gitmemektedir. Miraflores ve şehir merkezi arasındaki en hızlı ulaşım metrobüs ile sağlanmaktadır. Tek hatta hizmet veren metrobüs için tek kişilik bilet ücreti 1,5 PEN’dir.

Lima Mutfağı

Başkent Lima, Peru mutfağının en güzel örneklerini servis eden çok sayıda restorana sahiptir. Balık ve deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak tercih edildiği Peru mutfağının en leziz yemeklerini Lima’da tadabilirsiniz. Özellikle İspanyol mutfağından etkilenmiş olan Peru mutfağında yer yer Amerikan yemek kültürünün izlerini bulmak da mümkündür. Önceliğin balıkta olması ile beraber Lima mutfağına ait yemeklerin büyük kısmında et ana malzeme olarak kullanılmaktadır. Çeşitli baharatlarla terbiye edilen etler farklı pişirme yöntemleriyle oldukça leziz yemekler haline gelmektedir. Et ve balık ürünlerinin yanı sıra şehirde sebze tüketimi de çok fazladır. Özellikle sebze çorbaları Lima mutfağının önde gelen yemeklerindendir. Mevsim sebzeleriyle pişirilen yemekler vegan ya da vejetaryen ise gözbebeğiniz olacaktır. Ayrıca şehirdeki pek çok restoranda et yemeklerinizin yanına seçtiğiniz sebzeleri ekleyebiliyorsunuz.
 

Lima’da Gece Hayatı

Lima, doyasıya eğlenmek ve kıpır kıpır bir gece hayatı geçirmek istiyorsanız en doğru şehirlerden bir tanesidir. Şehirdeki gece hayatı her daim canlıdır ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Çoğu şehirlerde sadece hafta sonu gecelerinin hareketli geçmesine karşılık Lima eğlence konusunda hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapmaz. İster hafta içi isterseniz de hafta sonu şehrin kıpır kıpır caddelerine, durmak bilmeyen eğlence mekanlarına karışarak gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Şehirdeki çoğu eğlence mekanının kapanış saati bulunmamaktadır. Bu mekanlarda güneş doğana kadar eğlenmeye devam edebilirsiniz. Lima’nın eski şehir sayılabilecek tarihî şehir merkezinde hemen hemen her köşede bir sokak sanatçısına denk gelebilirsiniz. Sanata verilen değer şehirde oldukça yüksektir. Bununla birlikte genç ve amatör sanatçılar da Lima halkı tarafından her zaman desteklenir. Bunun en güzel yansıması da sokak sanatçılarıdır. Her köşe başında şarkı söyleyen, müzik yapan, dans eden, pandomim gösterileri düzenleyen sanatçılar vardır. Bu sanatçılar Lima halkından olduğu kadar şehri ziyarete gelen turistler tarafından da yoğun ilgi ve beğeni ile izlenmektedir.

peru-1244329_960_720.jpg

Lima’ her yıl birbirinden renkli ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ulusal Pisco İçeceği Günü: Peru’nun ulusal içeceği olarak kabul edilen Pisco’nun şerefine her yıl şubat ayında etkinlikler düzenlenmektedir. Birbirinden renkli şovların sahnelendiği bu festivalde litrelerce pisco içilmektedir.

St. Peter ve St. Paul Günü: Her yıl farklı tarihlerde kutlanan bu festival Lima’nın önemli din adamları Aziz Peter ve Paul’e sunulan saygıyı göstermek için düzenlenmektedir.

Lima Latin Amerika Film Festivali: Dünyanın çeşitli ülkelerinden filmlerin gösterildiği ve birbirinden başarılı sinemacıların panel düzenlediği etkinlik Lima’nın en sevilen etkinliklerindendir.

Lima’da Alışveriş

Pek çok konuda olduğu gibi alışveriş konusunda da Lima’da birbirinden zengin alışveriş seçenekleri bulunmaktadır. Şehri gezerken gözünüze sık sık el işlemesi ürünler çarpacaktır. Lima’dan hatıra olarak alabileceğiniz bu değerli el işlemelerini şehirde bulunan pek çok dükkânda bulmanız mümkün.

Lima’nın en gözde alışveriş bölgesi Miraflores bölgesidir. Bu bölge her ne kadar şehrin sosyete kısmı olarak anılsa da farklı bütçelere hitap eden mağazalar bulmak mümkün. Ağırlıklı olarak dünyaca tanınmış markaların ve pahalı ürünlerin satıldığı bu bölgenin ara sokaklarında el işçiliği ürünler satan uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz. Miraflores bölgesinde bir de semt pazarı kurulmaktadır. Bölgede bulunan Kennedy Parkı’nın içerisinde kurulan Miraflores Pazar’ı her gün açıktır. Fakat sadece 17.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Miraflores Pazarı’ndan birbirinden güzel el işi ürünler satın alabilirsiniz. Lima’nın yerli halkı tarafından üretilen bu ürünler el işçiliği olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır.

Lima (GMT -5) ve Türkiye (GMT +3) saati arasında 8 saatlik fark vardır. Lima saati Türkiye saatinden 8 saat geridedir.

Lima’nın para birimi Nuevo Sol’dür. Alışveriş sırasında para birimi için sıklıkla PEN denilmektedir. 1 PEN yaklaşık olarak 1,09 Türk lirasıdır.

Peru’nun başkenti olan Lima’da resmi dil olarak İspanyolca ve Quechua kabul görmektedir. Aymara olarak bilinen bir dil de resmi olmasa da halk arasında kullanılmaktadır. Şehirde bulunan pek çok insan İngilizce de bildiğinden iletişim sorunu çok fazla yaşanmamaktadır.

Lima, T.C. Lima Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Miguel de Cervantes 504-510 San Isidro Lima

Telefon: +51 1 204 70 00

e-Posta: embajada.lima@mfa.gov.tr

01-02 Ocak: Yeni Yıl

13-16 Nisan: Paskalya Bayramı

29-30 Haziran: Aziz Peter ve Aziz Paul Günü

28-30 Temmuz: Ulusal Bağımsızlık Günü

30-31 Temmuz: Santa Rosa Günü

08-09 Ekim: Angamos Savaşı’nın Yıl Dönümü

01-02 Kasım: Tüm Azizler Günü

08-09 Aralık: Meryem Ana Günü

25-26 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 117

Yangın: 116

Polis: 105

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.