Lima Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lima-502041_960_720.jpg


Lima, Peru’nun en büyük şehri olup ülkeye başkentlik yapmaktadır. Güney Amerika’da bulunan Peru’nun en kalabalık şehri olan Lima aynı zamanda Güney Amerika’nın da en kalabalık üçüncü şehridir. 10 milyona yaklaşan nüfusu ile San Paulo ve Meksika’dan sonra Güney Amerika’nın en kalabalık şehridir. Lima bir sahil şehri olup Büyük Okyanus kıyısında bulunmaktadır. Bu da şehri önemli bir liman ve deniz ticareti merkezi haline getirmiştir. Bulunduğu konum ve sahip olduğu verimli coğrafî koşullar dolayısıyla tarih boyunca pek çok devlet tarafından yerleşke olarak seçilmiştir. Lima 1535 yılında Francisco Pizarro tarafından kurulmuştur. İspanyol bir hükümdar olan Pizarro sayesinde Lima bölgenin en güçlü şehri haline gelmiştir. Uzun yıllar boyunca İspanya’nın en güçlü kolonilerinin yaşadığı şehir, Peru’nun bağımsızlık mücadelesi sonucunda kurulan Peru Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir.
 

Tanıtım Videosu: 

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Lima Nerededir?

Peru’nun başkenti Lima Pasifik Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. Rimac Irmağı kıyısında kurulmuş olan şehir Alp Dağları ve Pasifik Okyanusu’nun arasında kalmaktadır.

Lima’ya Nasıl Gidilir?

000097413W.jpg

Türkiye’den Lima’ya ne yazık ki aktarmasız uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul’dan aktarmalı uçuşlarla Lima’ya ulaşabilirsiniz. En hızlı aktarma noktaları Madrid ve Amsterdam’dır. Madrid veya Amsterdam’dan yapacağınız aktarmalı uçuşlarla Lima’ya yaklaşık 25 saatte ulaşabilirsiniz. Uçuşlar Lima’daki en büyük havaalanı olan Jorge Chavez Uluslararası Havaalanı’ndan yapılmaktadır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım içinse taksi ya da havaalanı servislerini kullanabilirsiniz. Havaalanının kapısından kalkan yeşil taksiler ile yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksilerde dilerseniz binmeden pazarlık yapma olanağı mevcut olup ortalama 20 dolara şehir merkezine kadar gidebilirsiniz. Havaalanı servisleri ise yaklaşık 45 dakikada sizi şehir merkezine ulaştırmaktadır. Bu servisleri dilerseniz grup olarak kiralayabilirsiniz. Servislerin kişi başı ücreti 25 dolar iken grup olarak kiralandığında kişi başı 6 dolar oluyor.

Lima’ya Ne Zaman Gidilir?

lima-1965785_960_720.jpg

Güney yarım kürede bulunan Peru’ya başkentlik yapan Lima’da ılıman iklim koşulları hakimdir. Peru genelinde ülkenin adıyla anılan soğuk su akıntılarının etkisiyle sıcaklıklar oldukça düşmektedir. Peru’nun en kurak bölgesi ise Lima’nın bulunduğu coğrafyadır. Lima ülkenin en kurak bölgesi olup yıllık yağış miktarı 40 mm civarındadır. Lima az yağış alıyor olmasına rağmen ülkenin nem oranı en yüksek bölgeleri arasında sayılabilir. Yıl genelinde nem miktarı ortalama %87 oranındadır.

Türkiye ile farklı yarım kürelerde bulunan Lima’nın mevsimleri de farklı olmaktadır. Türkiye’de aralık-şubat ayları arasında kış mevsimi yaşanırken Peru’da bu dönem yaz mevsiminin yaşandığı dönemdir. Aynı şekilde haziran- ağustos ayları Türkiye için yaz mevsimi demekken Peru için kış mevsimi demektir.

Kış mevsiminde turistik amaçlı geziler genellikle zor olsa da Lima için bu durum çok da geçerli değildir. Her ne kadar mevsim kış olsa da sıcaklıklar 15 derece civarında seyretmektedir. Bu yumuşak iklim koşullarında Lima kış mevsiminde de ziyaret edilebilir şehirler arasında yer almaktadır. Lima’yı ziyaret etmek için en elverişli dönem aralık-mart ayları arasındadır. Lima’nın yaz mevsimini yaşadığı bu aylar Lima seyahatinizi gerçekleştirmeniz için en uygun dönemdir. İklim şartları açısından seyahatinizi kolaylıkla ve keyifle geçireceğiniz bir dönemdir. Ilıman iklimin ve yumuşak havanın etkisi bir yana bu dönem Lima’nın festival açısından da hareketli olduğu bir dönemdir. Bu sebeple şehir kıpır kıpır bir atmosfere bürünür. Şehre en çok turist geldiği dönem de bu canlı ve hareketli döneme tekabül etmektedir.

Lima’da Nerede Kalınır?

Lima, okyanus ve ormanların arasında oluşan, İspanyol kültürünü günümüze kadar şehrin her bir noktasında yaşayan, vaktinizin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir şehirdir. Hem gece hem gündüz hayatının dolu dolu, rengârenk geçtiği bu şehir toplamda 43 tane bölgeden oluşmaktadır. Lima’da konaklama biraz masraflı gözükse de, seçeceğiniz konaklama bölgesinde bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Lima’ya ulaşım için aktarmasız uçuşlar bulunmamaktadır. Bu nedenle Madrid veya Amsterdam’a yapacağınız uçuş sonrası buralardan aktarmayla Lima’ya ulaşabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Lima otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Lima Otelleri

Kralların şehri olarak bilinen Pasifik kıyısında bir Güney Amerika ülkesi Peru’nun en büyük ve kalabalık şehri, aynı zamanda başkentidir Lima. Okyanus kıyısında bulunan Lima önemli bir ticaret ve liman kentidir. Doğal güzelliklere sahip olan bu şehirde görülecek birçok tarihî güzelliği vardır. 

Lima ülkenin en nemli bölgelerinden birisidir. Ülkemize göre farklı yarım kürede olan Lima’ya, daha sıcak olduğu zamanlar yani aralık - şubat ayları gidilmesi tavsiye edilir. Şehir içerisinde çeşitli fiyat aralıklarında otel fırsatları bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Lima otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Lima’da Gezilecek Yerler


Peru’nun başkenti Lima, bulunduğu coğrafya itibariyle muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Şehirde dilerseniz ormanlar arasında yürüyüş yapabilir dilerseniz Pasifik Okyanusu’nun tadını çıkarabilirsiniz. Tarihi eserleri ile de göz kamaştıran Lima bünyesinde barındırdığı müzeler ve sanat galeri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor.

Lima'da Gezilecek Yerler

Lima seyahatiniz sırasında gezilecek çok fazla turistik nokta yapılacak keyifli aktiviteler bulabilirsiniz. Şehrin merkezi olan Plaza Mayor’a mutlaka uğramalısınız. Bu bölgede yer alan tarihi öneme sahip Hükümet Sarayı’nı ziyaret etmeli, muhteşem mimarisi ile Başpiskopos Sarayı’nı mutlaka gezmelisiniz. Bunların yanı sıra şehrin bir diğer mimarlık harikası olan ve Aziz John’a adanmış St. John Katedrali’ni görmelisiniz. Birbirinden ilgi çekici konuları ve zengin koleksiyonları ile Larco Müzesi’ni ve Peru’nun Altınları ve Dünya Silahları Müzesi’ne mutlaka uğramalısınız. Kedileri ile meşhur Park Kennedy’de ise Lima seyahatinizin yorgunluğunu atabilirsiniz. Lima’nın sanata verdiği değerin bir göstergesi olan Exposition Parkı’nı gezmeli, Rezerv Parkı’nda suyun ve ışıkların muhteşem uyumunu izlemelisiniz. Lima’nın simge yapılarından olan San Francisco Manastır’ını görmeden Lima’dan dönmemelisiniz.

Devamını Oku

Lima İçi Ulaşım

metropolitano-bulevar-bus-station-barranco.jpg

Lima şehir içi ulaşım konusunda en rahat edebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Şehrin pek çok noktasına yürüyerek ve bisiklet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Lima’daki toplu taşıma sistemi de oldukça gelişmiştir. Şehirde seferleri oldukça sık olan metro ve otobüs hatları mevcuttur.

Metro hattı her ne kadar tek hat şeklinde olsa da şehirdeki pek çok noktaya ulaşım sağlamaktadır. Otobüs ve metrobüse göre oldukça hızlı ulaşım sağlayan metro ücret konusunda da oldukça uygundur. Tek kişilik metro bileti 2 PEN’dir.

Metrodan sonra en hızlı ulaşım sağlayan ve Lima halkı tarafından sıklıkla tercih edilen toplu taşıma aracı metrobüstür. Fakat metrobüs hattı şehrin her noktasına ulaşım sağlamamaktadır. Miraflores bölgesinden şehir merkezine kadar ulaşım sağlayan metrobüs hattı başka bölgelere gitmemektedir. Miraflores ve şehir merkezi arasındaki en hızlı ulaşım metrobüs ile sağlanmaktadır. Tek hatta hizmet veren metrobüs için tek kişilik bilet ücreti 1,5 PEN’dir.

Şehirde yerli halk tarafından sıklıkla tercih edilen toplu taşıma aracı otobüstür. Lima’nın her noktasına geniş otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerin geçtikleri duraklar ve güzergâhlar önlerindeki tabelada bulunuyor.

Taksi de şehirdeki bir diğer ulaşım alternatifidir. Taksiler her ne kadar uygun fiyatlı olsa da araçlarda taksimetre bulunmuyor. Bu yüzden taksiye binmeden önce şoförle pazarlık yapmanız en iyisi olacaktır. Lima’nın turistik noktalarının çoğunluğu birbirine yakın olduğu için şehri yürüyerek de rahatlıkla gezebilirsiniz.

Lima Mutfağı

lomo-saltado-peru-mutfagi.jpg

Başkent LimaPeru mutfağının en güzel örneklerini servis eden çok sayıda restorana sahiptir. Balık ve deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak tercih edildiği Peru mutfağının en leziz yemeklerini Lima’da tadabilirsiniz. Özellikle İspanyol mutfağından etkilenmiş olan Peru mutfağında yer yer Amerikan yemek kültürünün izlerini bulmak da mümkündür. Önceliğin balıkta olması ile beraber Lima mutfağına ait yemeklerin büyük kısmında et ana malzeme olarak kullanılmaktadır. Çeşitli baharatlarla terbiye edilen etler farklı pişirme yöntemleriyle oldukça leziz yemekler haline gelmektedir. Et ve balık ürünlerinin yanı sıra şehirde sebze tüketimi de çok fazladır. Özellikle sebze çorbaları Lima mutfağının önde gelen yemeklerindendir. Mevsim sebzeleriyle pişirilen yemekler vegan ya da vejetaryen ise gözbebeğiniz olacaktır. Ayrıca şehirdeki pek çok restoranda et yemeklerinizin yanına seçtiğiniz sebzeleri ekleyebiliyorsunuz.

Şehirde öne çıkan ve turistler tarafından çokça beğenilen geleneksel yemeklerin başında ceviche gelmektedir. Taze tutulmuş çiğ balığın yanında çeşitli deniz ürünleri ile hazırlanan bu yemek leziz olduğu kadar görsel olarak da iştah açıcıdır. Türk mutfağındaki tavuklu pilavı andıran arron con pollo isimli yemek de bir diğer gözde Lima yemeğidir. Çeşitli baharatlarla terbiye edilerek pişirilen tavuk eti pirinç lapası ile servis edilmektedir. Bunların yanı sıra lezzetli bir vejetaryen alternatif olan chupe de camarones adlı çorbayı deneyebilirsiniz. Seçtiğiniz sebzelerle pişirilen bu çorba Lima mutfağının en leziz yemekleri arasında sayılmaktadır.

Lima restoranlarında bahşiş bırakmanız nezaketen beklenilen bir davranıştır. Hesabınızın %15’i oranında bahşiş bırakmanız uygun olacaktır.

Lima’da Alışveriş

9641402_orig.jpg

Pek çok konuda olduğu gibi alışveriş konusunda da Lima’da birbirinden zengin alışveriş seçenekleri bulunmaktadır. Şehri gezerken gözünüze sık sık el işlemesi ürünler çarpacaktır. Lima’dan hatıra olarak alabileceğiniz bu değerli el işlemelerini şehirde bulunan pek çok dükkânda bulmanız mümkün.

Lima’nın en gözde alışveriş bölgesi Miraflores bölgesidir. Bu bölge her ne kadar şehrin sosyete kısmı olarak anılsa da farklı bütçelere hitap eden mağazalar bulmak mümkün. Ağırlıklı olarak dünyaca tanınmış markaların ve pahalı ürünlerin satıldığı bu bölgenin ara sokaklarında el işçiliği ürünler satan uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz. Miraflores bölgesinde bir de semt pazarı kurulmaktadır. Bölgede bulunan Kennedy Parkı’nın içerisinde kurulan Miraflores Pazar’ı her gün açıktır. Fakat sadece 17.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Miraflores Pazarı’ndan birbirinden güzel el işi ürünler satın alabilirsiniz. Lima’nın yerli halkı tarafından üretilen bu ürünler el işçiliği olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır.

Lima’da ziyaret etmeniz gereken bir diğer alışveriş noktası ise Gamarra’dır. Gamarra’da satılan ürünler tekstil ağırlıklıdır. Yüzlerce çeşit tekstil ürününün satıldığı Gamarra hem yerli halk hem de şehri ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgiye maruz kalmaktadır. Güney Amerika’daki en büyük tekstil pazarı olarak kabul edilen Gamarra’da rengârenk kumaşlar, elde dikilmiş elbiseler gibi pek çok ürün bulabilirsiniz. Gamarra’yı ilginç kılan bir diğer özellik ise yanınızda yapılan kıyafetler. Dilerseniz seçtiğiniz kumaşı pazarda hazır kurulu olan tezgâhlarda diktirebilir, düz kumaşlarınızı işletebilirsiniz. Sizin yanınızda üretilen bu ürünlerin fiyatları da oldukça uygundur.

Lima’daki yerel alışveriş noktalarının haricinde Las Begonias Caddesi üzerinde bulunan lüks mağazaları ve büyük alışveriş merkezlerini ziyaret ederek de alışverişiniz tamamlayabilirsiniz.

Lima’da Gece Hayatı

33960968.jpg

Lima, doyasıya eğlenmek ve kıpır kıpır bir gece hayatı geçirmek istiyorsanız en doğru şehirlerden bir tanesidir. Şehirdeki gece hayatı her daim canlıdır ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Çoğu şehirlerde sadece hafta sonu gecelerinin hareketli geçmesine karşılık Lima eğlence konusunda hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapmaz. İster hafta içi isterseniz de hafta sonu şehrin kıpır kıpır caddelerine, durmak bilmeyen eğlence mekanlarına karışarak gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Şehirdeki çoğu eğlence mekanının kapanış saati bulunmamaktadır. Bu mekanlarda güneş doğana kadar eğlenmeye devam edebilirsiniz. Lima’nın eski şehir sayılabilecek tarihî şehir merkezinde hemen hemen her köşede bir sokak sanatçısına denk gelebilirsiniz. Sanata verilen değer şehirde oldukça yüksektir. Bununla birlikte genç ve amatör sanatçılar da Lima halkı tarafından her zaman desteklenir. Bunun en güzel yansıması da sokak sanatçılarıdır. Her köşe başında şarkı söyleyen, müzik yapan, dans eden, pandomim gösterileri düzenleyen sanatçılar vardır. Bu sanatçılar Lima halkından olduğu kadar şehri ziyarete gelen turistler tarafından da yoğun ilgi ve beğeni ile izlenmektedir.

Lima’da her sokaktan bir müzik sesi yükselir. Sadece şehrin sokaklarında değil kafelerinde çeşitli restoranlarında da canlı müzik yapılmaktadır. Sakin bir eğlence istiyorsanız bu kafeleri ve restoranları tercih edebilirsiniz. Hoş müzik eşliğinde hem dinlenebilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Lima bir kıyı şehri olduğundan pek çok mekanın deniz daha doğrusu okyanus manzarası bulunmaktadır. Dilerseniz bu mekanlardan birinde hafif bir akşam esintisi eşliğinde oturabilir eşsiz okyanus manzarasının keyfini çıkabilirsiniz. Manzaralı bu mekânların haricinde sahil şeridinde toplanan gençlere sıkça rastlamak mümkün. Hava kararınca sahile inen gençler yaktıkları ateşin etrafında müzik ve dans eşliğinde hoşça vakit geçirmektedir. Dilerseniz siz de kendi arkadaş grubunuzla sahilde eğlenebilir ya da gençler arasına karışabilirsiniz.

Lima’da daha hareketli ve kıpır kıpır bir gece hayatı geçirmek istiyorsanız mutlaka Miroflores Bölgesi’ni ziyaret etmelisiniz. Lima’nın kalbi sayılan bu bölge canlı eğlence hayatının da merkezidir. Burada çeşitli bütçelere ve eğlence anlayışına hitap eden mekânlar bulmanız mümkün. Dilerseniz lüks ve büyük gece kulüplerinde dilerseniz orta bütçeli barlar ve publarda eğlenebilirsiniz. Miroflores Bölgesi’nde uğramanız gereken bir diğer eğlence noktası ise Park Kennedy’dir. Bu büyük parkın içinde sayıca çok olmasa da bir takım eğlence mekânları bulunuyor. Bu mekanlar da Lima’nın eğlence hayatını doyasıya yaşamak için elverişli yerlerdendir. Ayrıca parkta yürüyüş yaparak ya da sadece açık havada oturarak da eğlenebilirsiniz. Lima’ya gidenler tarafından ilk önerilen yer Miroflores Bölgesi olsa da Barranco adı verilen bölge de şehrin gözde eğlence mekanlarını barındırıyor. Miroflores’e göre biraz merkezden uzak kalsa da özellikle bohem tarzı sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölgedir. Genellikle yerli halk tarafından bilinen ve tercih edilen Barranco bölgesinde büyük eğlence mekanlarının yanı sıra daha küçük ve samimi mekanlar bulmanız mümkün. Bunların yanı sıra şehirde çok sayıda casino da bulunuyor. Dilerseniz casinolara giderek de eğlenebilirsiniz.

Lima Festivalleri

peru-1244329_960_720.jpg

Lima’ her yıl birbirinden renkli ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ulusal Pisco İçeceği Günü: Peru’nun ulusal içeceği olarak kabul edilen Pisco’nun şerefine her yıl şubat ayında etkinlikler düzenlenmektedir. Birbirinden renkli şovların sahnelendiği bu festivalde litrelerce pisco içilmektedir.

St. Peter ve St. Paul Günü: Her yıl farklı tarihlerde kutlanan bu festival Lima’nın önemli din adamları Aziz Peter ve Paul’e sunulan saygıyı göstermek için düzenlenmektedir.

Lima Latin Amerika Film Festivali: Dünyanın çeşitli ülkelerinden filmlerin gösterildiği ve birbirinden başarılı sinemacıların panel düzenlediği etkinlik Lima’nın en sevilen etkinliklerindendir.

Lima Resmi Tatiller

01-02 Ocak: Yeni Yıl

13-16 Nisan: Paskalya Bayramı

29-30 Haziran: Aziz Peter ve Aziz Paul Günü

28-30 Temmuz: Ulusal Bağımsızlık Günü

30-31 Temmuz: Santa Rosa Günü

08-09 Ekim: Angamos Savaşı’nın Yıl Dönümü

01-02 Kasım: Tüm Azizler Günü

08-09 Aralık: Meryem Ana Günü

25-26 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Lima İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 117

Yangın: 116

Polis: 105

Lima Türkiye Dış Temsilcilikleri

Lima, T.C. Lima Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Miguel de Cervantes 504-510 San Isidro Lima

Telefon: +51 1 204 70 00

e-Posta: [email protected]

Lima Para Birimi

Lima’nın para birimi Nuevo Sol’dür. Alışveriş sırasında para birimi için sıklıkla PEN denilmektedir. 1 PEN yaklaşık olarak 1,09 Türk lirasıdır.

Lima’nın Resmi Dili

Peru’nun başkenti olan Lima’da resmi dil olarak İspanyolca ve Quechua kabul görmektedir. Aymara olarak bilinen bir dil de resmi olmasa da halk arasında kullanılmaktadır. Şehirde bulunan pek çok insan İngilizce de bildiğinden iletişim sorunu çok fazla yaşanmamaktadır.

Lima Saat Farkı

Lima (GMT -5) ve Türkiye (GMT +3) saati arasında 8 saatlik fark vardır. Lima saati Türkiye saatinden 8 saat geridedir.

Lima Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 20oC
  • May 18oC
  • Haz 17oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 17oC
  • Kas 18oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Nüfus: 8.473.000/ Dil: İspanyolca ve Quechua / Para Birimi: PEN / İklim: Torpikal ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir:3 gün