Lima Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lima-502041_960_720.jpg


Lima, Peru’nun en büyük şehri olup ülkeye başkentlik yapmaktadır. Güney Amerika’da bulunan Peru’nun en kalabalık şehri olan Lima aynı zamanda Güney Amerika’nın da en kalabalık üçüncü şehridir. 10 milyona yaklaşan nüfusu ile San Paulo ve Meksika’dan sonra Güney Amerika’nın en kalabalık şehridir. Lima bir sahil şehri olup Büyük Okyanus kıyısında bulunmaktadır. Bu da şehri önemli bir liman ve deniz ticareti merkezi haline getirmiştir. Bulunduğu konum ve sahip olduğu verimli coğrafî koşullar dolayısıyla tarih boyunca pek çok devlet tarafından yerleşke olarak seçilmiştir. Lima 1535 yılında Francisco Pizarro tarafından kurulmuştur. İspanyol bir hükümdar olan Pizarro sayesinde Lima bölgenin en güçlü şehri haline gelmiştir. Uzun yıllar boyunca İspanya’nın en güçlü kolonilerinin yaşadığı şehir, Peru’nun bağımsızlık mücadelesi sonucunda kurulan Peru Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir.

İspanya’da bulunan en eski belgelerde Lima’nın bulunduğu bölge “Itchyma” olarak geçmektedir. Bölgede bulunan İnka Uygarlığı dolayısıyla bu isimle anıldığına dair teoriler vardır. Bir başka belgede ise Lima’nın bugün bulunduğu bölgeden İspanya’ya giden bir gezginden Limaq olarak bahsediliyor. Limaq kelimesi İspanyollardan önce bölgede bulunan kabilenin dilinde “konuşan” anlamına geliyor. Bu kelimenin zaman içinde Lima haline dönüştüğü ve bölgenin ismi olarak kullanıldığına dair bir başka teori de mevcut. Dilbilimsel çalışmalar da bu iddiayı kanıtlar niteliktedir.

Lima’nın bayrağı altın renkli ipek bir kumaş üzerine işlenmiş Peru armasından oluşuyor. Bayrakta altın renkli kumaş kullanılmasının sebebi ise Lima’nın Krallar Şehri olarak anılmasıdır. Lima’yı kuran ve şehre adını veren Kral Francisco Pizarro büyük bir Katolik etkinliği sırasında Lima’yı kurduğunu açıklamıştır. Bu büyük ziyafette yüzlerce insan bulunuyordu ve dinî bir kutlama olduğu için kutsal sayılıyordu. Kutlamalara çok sayıda kral da katılmıştı. Şehrin resmen kurulduğunun açıklandığı sırada çok fazla kralın şehirde bulunması üzerine Lima uzunca bir süre Krallar Şehri olarak anılmıştır. Tarihin farklı dönemlerinde çeşitli unvanlara sahip olan Lima’nın en bilinen diğer lakabı ise Pasifiğin İncisidir. Şehre neden bu lakap takıldığını anlamak çok da zor değildir. Pasifik kıyısında bulunan ve Pasifik Okyanusu ticaretinde oldukça önemli bir konumda olan Lima bu lakabı fazlasıyla hak ediyor.

16. yüzyılda giderek büyümeye ve gelişmeye başlayan Lima, denizaşırı ticaretinde saygın bir liman şehri olarak ün yaptı. Amerika, Avrupa ve Uzak Asya ile ticari ilişkilerini artıran Lima, her geçen gün liman ticaretinde daha da büyüdü. Bu durum ilk başlarda şehrin ekonomisine büyük katkılar sağlamaktaydı fakat ilerleyen dönemlerde bu durum korsanların ilgisini çekmeye başladı. Limana yanaşan gemileri ve limanın çevresinde bulunan esnafı yağmalamaya başlayan korsanların saldırıları bir türlü önlenemedi. Korsanların limana ve ticarete verdiği zararın önüne geçmek için 1684-1687 yılları arasında limanın çevresine duvarlar inşa edilmiştir. Korsan saldırılarına bu şekilde çözüm bulmayı başaran Lima, doğal felaketlere karşı herhangi bir önlem alamamıştır. 1687 yılında Peru’da yaşanan büyük deprem sonucu Lima’nın büyük bir kısmı tahrip oldu. Lima’da bulunan çok sayıda yapı, sokaklar, caddeler yerle bir oldu. Bu durum şehrin tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu depremden sonra şehir yeniden planlandı ve imar çalışmaları hızla gerçekleştirildi. 1746 yılında bir büyük deprem daha atlatan Lima, bu sefer depremden daha az hasarla çıkmayı başarmıştır.

Lima günümüzde Peru ekonomisine en büyük katkı sağlayan şehirdir. Teknoloji alanında yakaladığı gelişmeler sayesinde hızla büyüyen şehir ekonomisine ağırlıklı olarak büyük şirketler ve holdingler yön vermektedir.

Peru’nun ticaret ve ekonomi merkezi olmasının yanı sıra kültür ve sanat merkezi olarak da kabul edilen Lima çok sayıda müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde farklı konular üzerine düzenlenmiş çeşitli müzeler bulunuyor. Bu müzeler sahip oldukları zengin koleksiyon ile her yıl binlerce kişinin beğenisini topluyor. Müzelerin yanı sıra şehirde onlarca sanat galerisi de bulunuyor. Sanata oldukça önem verilen Lima’da sanatçılar destekleniyor ve çalışmaları büyük bir saygı ve özenle sergileniyor. Sanatın ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra spora da oldukça önem verilen Lima’da her yıl çok sayıda spor müsabakaları düzenlenmektedir. Sahil şehri olması ve okyanus kıyısında bulunması dolayısıyla özellikle su ve deniz sporları yapanlar tarafından sık sık ziyaret edilen Lima, Peru’nun spor merkezi olarak kabul ediliyor.

Şehirde gelişmiş bir toplu taşıma ağı bulunuyor. Lima seyahatiniz sırasında şehir içi ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadan şehri gezebilirsiniz. Lima’da bulunan nüfusun büyük çoğunluğunu gençler ve öğrenciler oluşturuyor. Bu durum üzerinde ise Lima’nın sahip olduğu sanatsal ve kültürel fırsatların yanı sıra zengin eğitim fırsatları da etkili. Lima’da çok sayıda üniversite bulunuyor. Her biri farklı alanlarda eğitim veren üniversiteler akademik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Gençlere sunduğu bu eğitim olanakları Lima’yı çekici kılan nedenlerin başında geliyor.

Peru’nun başkenti olan Lima sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri, birbirinden zengin müze ve sanat galeri ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Gezginler tarafından gözde şehirlerden biri kabul edilen Lima’yı mutlaka gezmelisiniz.
 

Tanıtım Videosu: