Google+

PERU’YA GENEL BAKIŞ

692515 Oca 2012Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar15 Oca 201269250 Yorum

Gerek doğası, gerek kültürü, gerekse tarihi ile Güney Amerika’nın en cezbedici ülkelerinden biridir Peru. Yüzölçümü 1.285.000 km2 olan Peru, idari olarak 24 bölgeye ayrılır. Demokratik Cumhuriyet’le yönetilen Peru’nun 120 kişilik bir parlamentosu vardır. Seçim 5 yılda bir yapılmaktadır.

Nüfus yaklaşık olarak 29 milyon kişi olan Peru’da halkın %70’i açlık sınırında. Asgari ücret aylık 150 $ seviyesinde. Halkın %50’si günde 2 $’la geçiniyor.

Lima

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Halkın %45’i İndio yerli, %37 Mestizo, %12 İspanyol, %2 Cafuso (Afrikalı Amerikalı karışımı). Yerliler daha çok dağlık bölgede yaşıyorlar. Ortalama yaşam 70 civarında.
Ülkede resmi dil İspanyolca olsa da, Reçuva ve Aymara dilleri de yaygın olarak konuşuluyor.

Peru genel olarak 3 bölgeye ayrılıyor;
1) Kıyı bölgesi,
2) And dağları,
3) Amazon düzlükleri (5500 m yükseklikteki Amazon dağları genellikle karla kaplı)

Peru’da 3 büyük doğal felaket ülkeyi tehdit ediyor;
1) Toprak kayması,
2) Deprem (Tarihindeki en büyük deprem 1746 senesinde yaşanmış)
3) Çığ.

Peru doğal madenler açısından oldukça zengin bir ülke ancak işletmeler genelde dünya devi olarak bilinen ülkelerin elinde. Dünyanın 7. en büyük Altın ve 4. En büyük gümüş üreticisi durumunda.

Lima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Peruvian Apartment Ocharan, Best4uFuentes, Departamento en San Isidro. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Executive apartment, Hostal Jovita gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bernardo Alcedo - Miraflores, Departamento Shell, Apartamento Temporal tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dünya balık avının %15’ini Perulular gerçekleştiriyor. Ançuez, torik, tuna, uskumru, karides ve sardunya en fazla avlanan deniz canlılarından.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


En değerli yemeklerini fare ve tavşan arası bir hayvan (Cochon de l’Indes) oluşturuyor. O nedenle birşeyler yerken dikkat etmek gerekli. Ulusal içkileri ise Pisco Sour denilen oldukça sert bir içki.

İnka soyundan gelen Peru’lular Coca-Cola’ya alternatif olarak Inca Cola’yı üretmişler. Rengi sarı olan bu içecek gerçekten lezzetli olsa da dünya devi önce İnka Cola’nın küçük hisselerini sonra da büyük hisselerini alarak pazarı yine kapmış.

Peru’da İspanyollar’dan kalma boğa ve horoz güreşleri de halen yapılıyormuş. Kutsal üçlemelerinde yılan, kondor ve puma yer alıyor. Yılan bilgiyi, Kondor zekayı ve Puma doğayı simgeliyor. Kondor ise And dağlarında yaşayan 10 kg ağırlığında bir Amerikan akbabasıdır.

Giyim Tarzları bölgesel bazda farklılık gösterse de, genel olarak kadınların omuzlarında büyük renkli şallar var.

Lima-1

Çoğunlukla bu şallar vasıtasıyla çocuklarını sırtlarında taşıyorlar. Başlarında mutlaka şapka oluyor. Köylüler düz geniş kenarlı, şehirliler melon şapka takıyorlar.
Lima'da konaklayabileceğiniz ulaşımı elverişli, yemekleri ve kahvaltı servisi tavsiye edilen Aloha Terra ve Lima Backpackers gibi oteller mevcut. 

Lima şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Lima'dan: Barranco, Miraflores ve Pachacamac Yarım Gün Turu (28.84 €), Lima: Gecekondu Tur (41.19 €), Lima Yarım Gün Şehir Şehir Turu (24.72 €), Lima: Yarım Gün Tarihi Binalar Tur (57.67 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar