Google+

PERU’YA GENEL BAKIŞ

654415 Oca 2012Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar15 Oca 201265440 Yorum

Gerek doğası, gerek kültürü, gerekse tarihi ile Güney Amerika’nın en cezbedici ülkelerinden biridir Peru. Yüzölçümü 1.285.000 km2 olan Peru, idari olarak 24 bölgeye ayrılır. Demokratik Cumhuriyet’le yönetilen Peru’nun 120 kişilik bir parlamentosu vardır. Seçim 5 yılda bir yapılmaktadır.

Nüfus yaklaşık olarak 29 milyon kişi olan Peru’da halkın %70’i açlık sınırında. Asgari ücret aylık 150 $ seviyesinde. Halkın %50’si günde 2 $’la geçiniyor.

Lima

Halkın %45’i İndio yerli, %37 Mestizo, %12 İspanyol, %2 Cafuso (Afrikalı Amerikalı karışımı). Yerliler daha çok dağlık bölgede yaşıyorlar. Ortalama yaşam 70 civarında.
Ülkede resmi dil İspanyolca olsa da, Reçuva ve Aymara dilleri de yaygın olarak konuşuluyor.

Peru genel olarak 3 bölgeye ayrılıyor;
1) Kıyı bölgesi,
2) And dağları,
3) Amazon düzlükleri (5500 m yükseklikteki Amazon dağları genellikle karla kaplı)

Peru’da 3 büyük doğal felaket ülkeyi tehdit ediyor;
1) Toprak kayması,
2) Deprem (Tarihindeki en büyük deprem 1746 senesinde yaşanmış)
3) Çığ.

Peru doğal madenler açısından oldukça zengin bir ülke ancak işletmeler genelde dünya devi olarak bilinen ülkelerin elinde. Dünyanın 7. en büyük Altın ve 4. En büyük gümüş üreticisi durumunda.

Lima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Design Luxury Apartment, Ocean Front Luxury Condo Larcomar, Duplex Chacarilla. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz GCS House, Albergue Verde gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Cristal, Suites Antique Apart Hotel, Apartment in Miraflores next to Larcomar tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dünya balık avının %15’ini Perulular gerçekleştiriyor. Ançuez, torik, tuna, uskumru, karides ve sardunya en fazla avlanan deniz canlılarından.

En değerli yemeklerini fare ve tavşan arası bir hayvan (Cochon de l’Indes) oluşturuyor. O nedenle birşeyler yerken dikkat etmek gerekli. Ulusal içkileri ise Pisco Sour denilen oldukça sert bir içki.

İnka soyundan gelen Peru’lular Coca-Cola’ya alternatif olarak Inca Cola’yı üretmişler. Rengi sarı olan bu içecek gerçekten lezzetli olsa da dünya devi önce İnka Cola’nın küçük hisselerini sonra da büyük hisselerini alarak pazarı yine kapmış.

Peru’da İspanyollar’dan kalma boğa ve horoz güreşleri de halen yapılıyormuş. Kutsal üçlemelerinde yılan, kondor ve puma yer alıyor. Yılan bilgiyi, Kondor zekayı ve Puma doğayı simgeliyor. Kondor ise And dağlarında yaşayan 10 kg ağırlığında bir Amerikan akbabasıdır.

Giyim Tarzları bölgesel bazda farklılık gösterse de, genel olarak kadınların omuzlarında büyük renkli şallar var.

Lima-1

Çoğunlukla bu şallar vasıtasıyla çocuklarını sırtlarında taşıyorlar. Başlarında mutlaka şapka oluyor. Köylüler düz geniş kenarlı, şehirliler melon şapka takıyorlar.
Lima'da konaklayabileceğiniz ulaşımı elverişli, yemekleri ve kahvaltı servisi tavsiye edilen Aloha Terra ve Lima Backpackers gibi oteller mevcut. 

Lima şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Lima'dan: Barranco, Miraflores ve Pachacamac Yarım Gün Turu (30.55 €), Pachacamac ve Barranco: Lima Private Tour (52.37 €), Lima: Gecekondu Tur (43.64 €), Lima: 3 Saatlik Restaurant Akşam Yemeği ve Gösterim Tecrübesi (48.01 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar