Google+

Machu Picchu

Machu Picchu - : - / -
--℃
1 PEN=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃

İnkaların antik şehri olan Machu Picchu, bir İnka hükümdarı olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450’li yıllarda yaptırılmıştır. 100 yıl sonra ise terk edilen bu antik kentin birçok sakininin, seyyahların getirdiği çiçek hastalığı nedeniyle öldüğü düşünülmektedir.
 
Şehir, İnka başkenti Cuzco’nun sadece 80 kilometre ötesinde olduğu halde, İspanyollar hiçbir zaman Machu Picchu’yu bulamamışlardır. Yağmalanmayan ve yıkıma uğramayan bu kent yıllarca saklı kalmıştır. Kentin adı Quechua diline göre “yaşlı zirve” anlamına gelmektedir. Yüzyıllar boyunca çevresi sık ormanlarla kaplı olan bu şehrin varlığından çok yakınındaki yerler hariç kimsenin haberi olmamıştır. 1911’de Yale Üniversitesi’nde akademisyen olan Amerikalı tarihçi ve kaşif Hiram Bingham eski İnka başkentine yaptığı seyahat sırasında yerli bir çiftçinin yardımıyla Machu Picchu’yu bulmuştur. Bingham uluslararası dikkati Machu Picchu üzerine çekmiş, şehrin tamamının ortaya çıkması için 1912’de büyük kazı çalışmalarını organize etmiştir. Bingham’dan önce başkalarının da Machu Picchu’yu keşfettiğine, ancak dünyaya duyurmadıklarına dair söylentiler mevcuttur. 1983’te ise UNESCO bölgeyi Dünya Mirasları Listesi’ne almıştır; şehir UNESCO tarafından “mimarinin mutlak başyapıtı ve İnka Medeniyeti’nin benzersiz tanığı” olarak tanımlanmıştır.
 
Kent, Cuzco’nun 80 kilometre kuzeybatısında olup Machu Picchu Dağı’nın doruğundadır. Ortalama deniz seviyesinin 2.430 metre yukarısında bulunur ve Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik alanlarından biridir. Latin Amerika’daki en çok turistin ziyaret ettiği bu alan Peru’nun da en ilgi çekici yeridir.
 
Şehir kentsel ve tarımsal bölgeler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Yukarı şehir kısmında tapınaklar ve aşağı şehir bölgesinde ambarlar bulunmaktadır. Mimarisi bulunduğu dağa göre tasarlanmıştır. Yaklaşık 200 yapı doğu-batı yönüne paralel geniş teraslardan oluşmaktadır. 200’de fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı taş yapılar ve 3000 basamak günümüze oldukça iyi korunarak ulaşmıştır. Machu Picchu’nun yapılış amacına dair birçok teori ortaya atılmış olmasına karşın en çok kabul gören teoriye göre şehir, 700’den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yapmıştır.
 
Daha önceleri günlük yaklaşık 2000 kişinin ziyaret ettiği şehre, UNESCO tarafından kalıntıların zarar görmemesi için günlük 800 kişilik kota getirilmiştir.

Machu Picchu’nun çok zorlu bir bölgede yer alması ve oraya giden bir araç yolunun olmaması yüzünden Cuzco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Aguas Calientes’ten trene binerek 3-5 saatlik Urubamba Nehri’nin bulunduğu Kutsal Kanyon yolculuğunun ardından Machu Picchu’ya 8 kilometrelik bir mesafeye ulaşabilirsiniz. Bu 8 kilometreyi de yaya olarak kat edebilirsiniz. 

Cuzco’dan Aguas Calientes’teki tren istasyonuna bir saat süren taksi yolculuğuyla da ulaşabilirsiniz. Bu noktada taksi ücretlerinin oldukça uygun olduğunu belirtelim. Ancak hiç bitmeyen yol çalışmaları nedeniyle trafik oldukça fazladır. Dolayısıyla bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Tren istasyonunda üç tane tren firması vardır: Inca Rail, Peru Rail ve the Belmond Hiram Bingham. Pirinçten ve cilalı ahşaptan yapılmış tasarımıyla Hiram Bingham trenini tercih ederseniz, beyaz masa örtüsünün üzerinde yemek ve şarap eşliğinde muhteşem bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu tren firması Inca Rail veya Peru Rail’e göre çok daha pahalıdır. Ancak diğer iki şirket de oldukça rahattır. Kanyonun içinden geçerken daha güzel bir manzara yakalayabilmek için ek ücret ödeyerek daha büyük pencerelerin bulunduğu kabinleri tercih edebilirsiniz. Hangi firmadan bilet alırsanız alın, biletler birkaç ay öncesinden tükenmektedir. Dolayısıyla biletlerinizi seyahate çıkmadan çok önce organize etmeniz gerekir.

Machu Picchu’ya girişler tüm yıl açıktır; ancak şehrin kuru ve yağışlı olmak üzere iki sezonu vardır. Ekimden nisana kadar geçen mevsim, yağmur mevsimidir ancak diğer sezonlarda da yağmur sıklıkla yağabilir. Temmuz ve ağustos aylarında ise ziyaretler tavan yapar ve bu dönem oldukça kalabalıktır. Pazar günleri de antik kent, ziyaretçi akınına uğrar çünkü Cuzco’da yaşayan insanlara pazar günleri ziyaretler ücretsizdir. Hava güneşli olsa bile yanınıza yağmurluk almayı unutmayın. Peru üzerindeki ozon tabakasının inceliğini göz önüne alarak yanınızda şapka ve güneş koruyucu krem de bulundurmalısınız. Böceksavar ilaç ve tuvaleti kullanmak için biraz bozuk paraya da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nereden gelmiş olursanız olun, değişen yüksekliğin verdiği olumsuz yan etkilere karşı seyahatinizi iyi planlamalısınız. Bu yan etkiler baş ağrısı, yorgunluk ve bulantı ile ortaya çıkabilir. Seyahatiniz sırasında alkolden ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmalı sıklıkla çay ve su tüketmelisiniz. Bedeni bu yükseklik değişimine adapte etmek için Machu Picchu’ya geçmeden önce Cuzco’da bir gece kalınmalı ve Machu Picchu’dan dönerken 1 ya da 2 gece de daha düşük bir seviyede olan Aguas Calientes’de kalınması önerilir. Bu farklı yüksekliklerde konaklamalar yan etkileri minimize etmek için yararlıdır. Inkaterra La Casona, Belmond Hotel Monasterio Palacio del Inka, JW Marriott ve Palacio Nazarenas, Cuzco’da konaklamak amacıyla çokça tercih edilen otellerdendir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.