Google+

Arama formu

Machu Picchu

Machu Picchu'da Nerede Kalınır?
Nereden gelmiş olursanız olun, değişen yüksekliğin verdiği olumsuz yan...
Devamı oku
Machu Picchu'ya Ne Zaman Gidilir?
Machu Picchu’ya girişler tüm yıl açıktır; ancak şehrin kuru ve yağışlı...
Devamı oku
Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?
Machu Picchu’nun çok zorlu bir bölgede yer alması ve oraya giden bir...
Devamı oku
Machu Picchu Hakkında Genel Bilgiler
İnkaların antik şehri olan Machu Picchu, bir İnka hükümdarı olan ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PEN = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Machu Picchu Hakkında Genel Bilgiler

Machu Picchu Hakkında Genel Bilgiler

İnkaların antik şehri olan Machu Picchu, bir İnka hükümdarı olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450’li yıllarda yaptırılmıştır. 100 yıl sonra ise terk edilen bu antik kentin birçok sakininin, seyyahların getirdiği çiçek hastalığı nedeniyle öldüğü düşünülmektedir.
 
Şehir, İnka başkenti Cuzco’nun sadece 80 kilometre ötesinde olduğu halde, İspanyollar hiçbir zaman Machu Picchu’yu bulamamışlardır. Yağmalanmayan ve yıkıma uğramayan bu kent yıllarca saklı kalmıştır. Kentin adı Quechua diline göre “yaşlı zirve” anlamına gelmektedir. Yüzyıllar boyunca çevresi sık ormanlarla kaplı olan bu şehrin varlığından çok yakınındaki yerler hariç kimsenin haberi olmamıştır. 1911’de Yale Üniversitesi’nde akademisyen olan Amerikalı tarihçi ve kaşif Hiram Bingham eski İnka başkentine yaptığı seyahat sırasında yerli bir çiftçinin yardımıyla Machu Picchu’yu bulmuştur. Bingham uluslararası dikkati Machu Picchu üzerine çekmiş, şehrin tamamının ortaya çıkması için 1912’de büyük kazı çalışmalarını organize etmiştir. Bingham’dan önce başkalarının da Machu Picchu’yu keşfettiğine, ancak dünyaya duyurmadıklarına dair söylentiler mevcuttur. 1983’te ise UNESCO bölgeyi Dünya Mirasları Listesi’ne almıştır; şehir UNESCO tarafından “mimarinin mutlak başyapıtı ve İnka Medeniyeti’nin benzersiz tanığı” olarak tanımlanmıştır.

Tanıtım Videosu:

Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’nun çok zorlu bir bölgede yer alması ve oraya giden bir araç yolunun olmaması yüzünden Cuzco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Aguas Calientes’ten trene binerek 3-5 saatlik Urubamba Nehri’nin bulunduğu Kutsal Kanyon yolculuğunun ardından Machu Picchu’ya 8 kilometrelik bir mesafeye ulaşabilirsiniz. Bu 8 kilometreyi de yaya olarak kat edebilirsiniz. 

Cuzco’dan Aguas Calientes’teki tren istasyonuna bir saat süren taksi yolculuğuyla da ulaşabilirsiniz. Bu noktada taksi ücretlerinin oldukça uygun olduğunu belirtelim. Ancak hiç bitmeyen yol çalışmaları nedeniyle trafik oldukça fazladır. Dolayısıyla bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Tren istasyonunda üç tane tren firması vardır: Inca Rail, Peru Rail ve the Belmond Hiram Bingham. Pirinçten ve cilalı ahşaptan yapılmış tasarımıyla Hiram Bingham trenini tercih ederseniz, beyaz masa örtüsünün üzerinde yemek ve şarap eşliğinde muhteşem bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu tren firması Inca Rail veya Peru Rail’e göre çok daha pahalıdır. Ancak diğer iki şirket de oldukça rahattır. Kanyonun içinden geçerken daha güzel bir manzara yakalayabilmek için ek ücret ödeyerek daha büyük pencerelerin bulunduğu kabinleri tercih edebilirsiniz. Hangi firmadan bilet alırsanız alın, biletler birkaç ay öncesinden tükenmektedir. Dolayısıyla biletlerinizi seyahate çıkmadan çok önce organize etmeniz gerekir.

Machu Picchu'ya Ne Zaman Gidilir?

Machu Picchu’ya girişler tüm yıl açıktır; ancak şehrin kuru ve yağışlı olmak üzere iki sezonu vardır. Ekimden nisana kadar geçen mevsim, yağmur mevsimidir ancak diğer sezonlarda da yağmur sıklıkla yağabilir. Temmuz ve ağustos aylarında ise ziyaretler tavan yapar ve bu dönem oldukça kalabalıktır. Pazar günleri de antik kent, ziyaretçi akınına uğrar çünkü Cuzco’da yaşayan insanlara pazar günleri ziyaretler ücretsizdir. Hava güneşli olsa bile yanınıza yağmurluk almayı unutmayın. Peru üzerindeki ozon tabakasının inceliğini göz önüne alarak yanınızda şapka ve güneş koruyucu krem de bulundurmalısınız. Böceksavar ilaç ve tuvaleti kullanmak için biraz bozuk paraya da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Machu Picchu'da Nerede Kalınır?

Nereden gelmiş olursanız olun, değişen yüksekliğin verdiği olumsuz yan etkilere karşı seyahatinizi iyi planlamalısınız. Bu yan etkiler baş ağrısı, yorgunluk ve bulantı ile ortaya çıkabilir. Seyahatiniz sırasında alkolden ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmalı sıklıkla çay ve su tüketmelisiniz. Bedeni bu yükseklik değişimine adapte etmek için Machu Picchu’ya geçmeden önce Cuzco’da bir gece kalınmalı ve Machu Picchu’dan dönerken 1 ya da 2 gece de daha düşük bir seviyede olan Aguas Calientes’de kalınması önerilir. Bu farklı yüksekliklerde konaklamalar yan etkileri minimize etmek için yararlıdır. Inkaterra La Casona, Belmond Hotel Monasterio Palacio del Inka, JW Marriott ve Palacio Nazarenas, Cuzco’da konaklamak amacıyla çokça tercih edilen otellerdendir.

Machu Picchu pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Machu Picchu Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Machu Picchu Otelleri
En Uygun Fiyatlı Machu Picchu Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Machu Picchu Otelleri

Peru Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.