Google+

Arequipa

Arequipa - : - / -
--℃
1 PEN=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon15℃
 • Şubweather-icon15℃
 • Marweather-icon15℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon14℃
 • Temweather-icon14℃
 • Ağuweather-icon14℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus:         869,351 / Dil: İspanyolca, Keçuva, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

576251_10151672158670232_994571867_n.jpg

Peru’nun güney batısında yer alan Arequipa, kendi adıyla anılan bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Deniz seviyesinden 2.328 metre yüksekte yer alan Arequipa’nın şehir merkezinden tüm güzelliğiyle Chili Nehri akar. 869,351 kişilik nüfusuyla Peru’nun en kalabalık ikinci şehri olan Arequipa, aynı zamanda ülkenin endüstri ve ticaret açısından da yine en gelişmiş ikinci şehridir. Özellikle Şili, Brezilya ve Bolivya ile sıkı ticari ilişkileri mevcuttur.

15 Ağustos 1540 yılında Garci Manuel de Carbajal tarafından kurulan şehir, özellikle kolonyol dönemde konumu itibariyle İspanya Krallığı’nın çok önemli bir ticaret merkeziydi. 1821 yılında Peru’nun bağımsızlığını ilan etmesiyle Arequipa şehri 1835-1883 yılları arasında Peru’nun başkenti olmuştur. Şehrin tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve kültürel etkinlikleri sayesinde şehri her yıl pek çok turist ziyaret etmektedir.

Arequpia şehrinde soğuk çöl iklimi görülmektedir. Kış, bahar ve sonbahar ayları yağışsız geçer. Şehir yılın 300 günü güneşlidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derecedir ve sıcaklıklar yıl boyunca 5 derecenin altına düşmez. Aralık-Mart ayları arasında yağış görülür. Haziran ve Temmuz aylarına denk gelen kış döneminde sıcaklık ortalaması 6 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=EtPpSz8h3mg

Arequipa Peru’nun ikinci büyük şehridir. 5825 metrelik El Misti Yanardağı’nın gölgesine kurulmuş şehrin lakabı Beyaz Şehir de katılaşmış volkanik küllerden üretilen kesme taşlarla (sillar) inşa edilmiş olmasından gelmektedir. Bu beyaz taşlar binalara sadece estetik güzellik katmakla kalmaz, şehrin yakasını hiç bırakmayan depremlere karşı oldukça iyi bir koruma da sağlamaktadır.

Colca Kanyonu

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Colca Kanyonu

Arequipa’yı ziyaret edenlerin genelde en büyük eğlencesi Colca Kanyonu’na yapılacak 2 gece 3 günlük bir gezidir. Dünyanın en derin kanyonlarından biri olan bu yer, aynı zamanda And Dağları’na özgü dev akbabaların yurdudur. Bu yüzden yapılan yürüyüşlerde birçoğuna rastlayabilirsiniz. Buradayken turunuzu rafting, kaya tırmanışı gibi doğa sporlarıyla tamamlama şansınız da mevcuttur. Fiyatlar uygun ve aktiviteler caziptir. Dünyanın ikinci en derin kanyonu olan - 3191 metre -Colca Kanyonu’nda ilk gün ilk durak condorları – Güney Amerika akbabası- izleme tepesidir. Ancak oraya erken saatte varmazsanız condor görme şansınız epey düşük zira esas sabahları uçmaktalar. Condorlar İnkalar için gökyüzünü temsil ediyor ve puma, yılanla birlikte en önemli kutsal hayvanlar arasında. İki kanadını açınca 3,5 metreyi bulan bir condor'un gökyüzünde süzülüşünü izlediğinizde İnkaların niye onu kutsal saydıklarını anlayacaksınız.

1200 metrelik dimdik kanyondan aşağı inmeniz ise 3 saat sürecektir. Tur programlarında genellikle aşağı kadar inildikten sonra nehri geçip bir köyde öğlen yemeği yiyip tekrar tırmanmaya başlamak şeklinde rota çizilmektedir. İkinci günkü durak ise katırlarla yolculuk ve en tepedeki köy Cabanaconda’dır. Bu şehirdeki her köyde kadınlar farklı şapkalar giyiyor ve şapkalardan evli mi bekâr mı oldukları anlaşılıyor. Köy meydanında sık sık toplantı yapıyorlar. Özellikle yaşlı kadınlar işli şık elbiseleri ile meydana gelip arzı endam ederler. Bu yerel elbiselerin fiyatı ise yaklaşık 1000 dolar.

-

Arequipa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Rosario House, Balcones de San Jerónimo, Apartamento Independiente Arequipa. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Homestay Arequipa, Hotel Riviera Arequipa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Intihouse, Hostal El Remanso, Arequipa Inn otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Arequipa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plaza de Armas ve Tarihi Şehir

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Plaza de Armas ve Tarihi Şehir

Arequipa Peru’nun güneyinde volkanlarla çevrili modern, iklimi pek fazla değişmeyen bir şehirdir. Buraya beyaz şehir denmektedir ve bu adı kesinlikle hak eder çünkü şehrin büyük bir kısmı beyaz volkanik taşlarla yapılmıştır. Bu taşlar yumuşak bir yapıya sahip olduğu için burada meydana gelen depremlere karşı dayanıklılık ve yalıtım sağlamaktadır. Ayrıca işlemesi kolay olduğu için şehirdeki kiliselerin girişleri Mardin’deki gibi bu taşlar oyularak süslenmiştir. Şehrin muhteşem bir mimarisi vardır.

Kolonyal mimari deyince bunun Peru’da en yoğun gözlenebildiği şehir Arequipa’dır desek yanlış olmaz. Arequipa içinde bu mimarinin en güzel gözlemlenebileceği yer ise şehir merkezindeki Plaza de Armas’tır. Bu meydan ve çevresinde dev katedraller ve müzeler mevcuttur. Şehrin en güzel taraflarından biri de eski İspanyol tarzı evlerden oluşan tarihi bölgesi ana meydandan kuzeye doğru beş sokak kadar geçip, Grau Caddesi’nin kuzeyine çıktığınızda başlamaktadır. O kadar kalabalıktan sonra bu bomboş sokaklarda yürümek bir terapi gibi gelecektir. Evlerin hepsi zaten birbirinden şahanedir. Bölgeyi hırsızlardan korumak için belli bir saatten sonra dört bir yandaki dev metal kapıları kapatıp semt sakinleri dışındakileri asla içeri almamaktadırlar.

-

Santa Catalina Manastırı

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Santa Catalina Manastırı

Şehrin diğer bir önemli yeri de Santa Catalina Manastırı’dır. Devasa kompleks labirent sokakları, capcanlı renkleri, güzel mimarisi ve dar sokakları süsleyen çiçekleri ile şehir içinde şehir gibi, yolunuz düşüp de uğrarsanız beğeneceğinize eminiz.

Santa Catalina manastırı, bütün bir bloğu kapsayan çok geniş bir alana yerleşmiştir. 1580’de zengin bir dulun kurduğu bu manastıra zengin ailelerin kızları alınmaktadır ve kızını buraya veren her aile manastıra bu kızın kalması için bir kompleks yaptırmaktadır. Burada yatak, çalışma ve oturma mekânı ve bir de mutfak bulunmaktadır. Bu komplekslerin büyüklüğü onu yaptıran ailenin servetiyle doğru orantılıdır.

18. yüzyılda kilise bu duruma müdahale etmiş ve neticede özel odalar kaldırılıp, ortak mutfaklar ve yatakhaneler yaptırılmıştır. Ancak 1970’ten sonra manastır gezilmesi için açılmıştır. Şu anda manastırın arkasında 25 kadar rahibe yaşamaktadır. Rahibeler ancak hasta olurlarsa ya da çok acil durumlarda dışarı çıkabilmektedir. Manastırın için inanılmaz güzellikteki avlularla doludur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Peru’nun güney batısında yer alan Arequipa, kendi adıyla anılan bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Deniz seviyesinden 2.328 metre yüksektedir. Şehrin merkezinden kuzey-güney istikametinde Chili Nehri geçmektedir. Şehrin kuzeyinde ve doğusunda And Dağları yer almaktadır. Güneyinde ve batısında da irili ufaklı dağlar görülmektedir.

Geolocation

Arequpia şehrinde soğuk çöl iklimi görülmektedir. Kış, bahar ve sonbahar ayları yağışsız geçer. Şehir yılın 300 günü güneşlidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derecedir ve sıcaklıklar yıl boyunca 5 derecenin altına düşmez. Aralık-Mart ayları arasında yağış görülür. Haziran ve Temmuz aylarına denk gelen kış döneminde sıcaklık ortalaması 6 derecedir.

Şehrin 8 kilometre dışında Rodríguez Ballón Havalimanı bulunmaktadır. Cuzco, Lima ya da Juliaca’dan uçuşlar mevcuttur. Şehirde iki adet otobüs terminali bulunmaktadır. Lima, Cuzco, Ica, Nazca ya da La Paz gibi yerlerden otobüsle Arequipa’ya ulaşım mümkündür.

Arequipa’da şehir merkezinde pek çok uygun fiyatlı otel seçeneği mevcuttur. Özellikle eski şehir bölgesindeki otellerin çoğu eski ya da tarihi binalarda yer aldığından güzel bir atmosfer sunmaktadır. Bu otellerden dilediğiniz yere yürüyerek gitmeniz de mümkündür.

Arequipa onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Arequipa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Arequipa Otelleri

En Uygun Fiyatlı Arequipa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Arequipa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Arequipa Otelleri

bus1.jpg

Arequipa’nın şehir merkezinde yürüyerek gezmek kolaydır. Ana meydanın çevresindeki 5 blokluk alanda tarihi yapıları görebilirsiniz. Üstelik Arequipa, pek çok Peru şehrine göre güvenilirdir ve gece saatlerinde de rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Şehirde, turistik noktaların çoğundan geçen bir turist otobüsü çalışmaktadır. Ana meydanda görebileceğiniz otobüslere, oteliniz aracılığıyla da rezervasyon yaptırmanız mümkündür.

Şehrin otobüs hattı da oldukça iyidir. Çok fazla trafik olmadığından uygun fiyata hızlıca gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Taksiye binecekseniz güvenliğiniz açısından ve fazla para ödememek için mutlaka bir şirkete bağlı çalışan araçları tercih edin. Mümkünse otelinizde sizin için taksi çağırmasını rica edin.

P1013384-1024x768.jpg

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı olarak Peru’nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar’dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin bölgeye gelişi ile özel bir Çin-Peru mutfağı oluşmuştur (Chifa). Siyahi kölelerin gelişiyle de Afrika elementleri Peru mutfağına getirilmiştir.

“Ceviche”, taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır. “Anticucho”, şişte ızgara sığır kalbidir. “Arroz con Pollo” tavuklu pilavdır, “Arroz con Pato” ise ördekli pilavdır. “Ají de gallina”, hafif acılı ve kremalı Chili soslu tavuk etidir.

“Rocoto Relleno”, sığır eti ile doldurulmuş paprika biberinden yapılır. “Estofado” ise et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç türüdür. “Papa a la huancaina” acılı peynir soslu patates dilimleridir. “Carapulcra” kurutulmuş patates ve kırmızı et ile hazırlanan bir güveç yemeği türüdür. “Lomo Saltado”, soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleridir. Bir sebze çeşidi olan “Chupe de Camarones” karides, patates ve sebze ile hazırlanır. Bir diğer özel çorba ise et parçaları makarna ile yapılan “Sopa a la Criolla”dır.

Peru'nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru'da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

Los Girasoles, Picanteria La Capitana, Picanteria La Lucila, Zig Zag Restaurant, Zingaro, Picanteria La Lucila.

Bahşiş

Arequipa restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Arequipa’da özellikle eski şehir kısmında bar, disko ya da restoran gibi gece hayatı için pek çok seçenek mevcuttur. Calles San Francisco, Zela ve Santa Catalina eğlence hayatının hareketli olduğu yerlerdir. Santa Catalina’daki Las Quenas’ta pazartesiden pazara kadar canlı müzik yapılmaktadır. Yerel müzikler içinse eski bir evin içinde yer alan La Troica’yı tercih edebilirsiniz. Barlar arasından ise Siwara, Farrens Irish Pub, Brujas, Montreal Le Cafe Art ya da La Casa de Klaus tercih edilebilir.

Arequipa Kuruluş Günü Kutlamaları (Ağustos)

Karnaval (Şubat)

Fiesta de la Santisima Trinidad (Mayıs)

Semana Santa (Mart-Nisan)

Müzik Festivali (Haziran)

Dia del Characato (Haziran)

La Virgen del Rosario (Ekim)

Peru’da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel alternatifler olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en leziz tercihler arasındadır.

Arequipa’da ise tüm bu ürün çeşitlerinden bulabileceğiniz alanlar mevcuttur. Ama burası için Alpaka yününden yapılan ürünlerin anavatanı da demek mümkündür. Tüm ülkeden farklı olarak değişik ve daha kaliteli tasarım ürünler bulabilirsiniz. Örgü hırka ve kazaklar, battaniyeler, atkılar ya da şallar dikkat çekmektedir. Bu şehirde gördüklerinizin hepsi saf Alpaka yünündendir, içerisine başka bir şey karıştırılmamıştır. Bunun dışında deri ürünler ve özel antikalar satan mağazalar da sıkça yer almaktadır. Pasaje Catedral, Calle Santa Catalina ve La Compania Kilisesi çevresinde alpaka yününden ürünler satan pek çok mağaza bulunmaktadır. Plaza de Armas çevresinde ise farklı ürünler bulabileceğiniz iki alışveriş merkezi mevcuttur: Casona de Santa Catalina ile Patio del Ekeko.

Arequipa (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Peru’dan 7 saat ileridedir.

Peru sınırları içerisinde yer alan Arequipa şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Peru ülkesinde yer alan Arequipa şehrinin resmi dili İspanyolca, Keçuva dili ve Aymara dilidir.

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)

Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04(Geçici telefon)

embajada.lima@mfa.gov.tr

http://lima.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Bolivya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. Peter ve St. Saul Günü

Bağımsızlık Günü (28 Temmuz)

Santa Rosa de Lima

Angamos Savaşı (8 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911-116

Yangın: 911-116

Polis: 911-105

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.