Arequipa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

576251_10151672158670232_994571867_n.jpg

Peru’nun güney batısında yer alan Arequipa, kendi adıyla anılan bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Deniz seviyesinden 2.328 metre yüksekte yer alan Arequipa’nın şehir merkezinden tüm güzelliğiyle Chili Nehri akar. 869,351 kişilik nüfusuyla Peru’nun en kalabalık ikinci şehri olan Arequipa, aynı zamanda ülkenin endüstri ve ticaret açısından da yine en gelişmiş ikinci şehridir. Özellikle Şili, Brezilya ve Bolivya ile sıkı ticari ilişkileri mevcuttur.

15 Ağustos 1540 yılında Garci Manuel de Carbajal tarafından kurulan şehir, özellikle kolonyol dönemde konumu itibariyle İspanya Krallığı’nın çok önemli bir ticaret merkeziydi. 1821 yılında Peru’nun bağımsızlığını ilan etmesiyle Arequipa şehri 1835-1883 yılları arasında Peru’nun başkenti olmuştur. Şehrin tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve kültürel etkinlikleri sayesinde şehri her yıl pek çok turist ziyaret etmektedir.

Arequpia şehrinde soğuk çöl iklimi görülmektedir. Kış, bahar ve sonbahar ayları yağışsız geçer. Şehir yılın 300 günü güneşlidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derecedir ve sıcaklıklar yıl boyunca 5 derecenin altına düşmez. Aralık-Mart ayları arasında yağış görülür. Haziran ve Temmuz aylarına denk gelen kış döneminde sıcaklık ortalaması 6 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=EtPpSz8h3mg

Arequipa ile İlgili

Arequipa Nerededir?

Peru’nun güney batısında yer alan Arequipa, kendi adıyla anılan bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Deniz seviyesinden 2.328 metre yüksektedir. Şehrin merkezinden kuzey-güney istikametinde Chili Nehri geçmektedir. Şehrin kuzeyinde ve doğusunda And Dağları yer almaktadır. Güneyinde ve batısında da irili ufaklı dağlar görülmektedir.

Arequipa’ya Nasıl Gidilir?

Şehrin 8 kilometre dışında Rodríguez Ballón Havalimanı bulunmaktadır. Cuzco, Lima ya da Juliaca’dan uçuşlar mevcuttur. Şehirde iki adet otobüs terminali bulunmaktadır. Lima, Cuzco, Ica, Nazca ya da La Paz gibi yerlerden otobüsle Arequipa’ya ulaşım mümkündür.

Arequipa’ya Ne Zaman Gidilir?

Arequpia şehrinde soğuk çöl iklimi görülmektedir. Kış, bahar ve sonbahar ayları yağışsız geçer. Şehir yılın 300 günü güneşlidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derecedir ve sıcaklıklar yıl boyunca 5 derecenin altına düşmez. Aralık-Mart ayları arasında yağış görülür. Haziran ve Temmuz aylarına denk gelen kış döneminde sıcaklık ortalaması 6 derecedir.

Arequipa’da Nerede Kalmalı?

Arequipa’da şehir merkezinde pek çok uygun fiyatlı otel seçeneği mevcuttur. Özellikle eski şehir bölgesindeki otellerin çoğu eski ya da tarihi binalarda yer aldığından güzel bir atmosfer sunmaktadır. Bu otellerden dilediğiniz yere yürüyerek gitmeniz de mümkündür.

Arequipa’da Gezilecek Yerler

Arequipa Peru’nun ikinci büyük şehridir. 5825 metrelik El Misti Yanardağı’nın gölgesine kurulmuş şehrin lakabı Beyaz Şehir de katılaşmış volkanik küllerden üretilen kesme taşlarla (sillar) inşa edilmiş olmasından gelmektedir. Bu beyaz taşlar binalara sadece estetik güzellik katmakla kalmaz, şehrin yakasını hiç bırakmayan depremlere karşı oldukça iyi bir koruma da sağlamaktadır.

Devamını Oku

Arequipa İçi Ulaşım

bus1.jpg

Arequipa’nın şehir merkezinde yürüyerek gezmek kolaydır. Ana meydanın çevresindeki 5 blokluk alanda tarihi yapıları görebilirsiniz. Üstelik Arequipa, pek çok Peru şehrine göre güvenilirdir ve gece saatlerinde de rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Şehirde, turistik noktaların çoğundan geçen bir turist otobüsü çalışmaktadır. Ana meydanda görebileceğiniz otobüslere, oteliniz aracılığıyla da rezervasyon yaptırmanız mümkündür.

Şehrin otobüs hattı da oldukça iyidir. Çok fazla trafik olmadığından uygun fiyata hızlıca gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Taksiye binecekseniz güvenliğiniz açısından ve fazla para ödememek için mutlaka bir şirkete bağlı çalışan araçları tercih edin. Mümkünse otelinizde sizin için taksi çağırmasını rica edin.

Arequipa Mutfağı

P1013384-1024x768.jpg

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı olarak Peru’nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar’dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin bölgeye gelişi ile özel bir Çin-Peru mutfağı oluşmuştur (Chifa). Siyahi kölelerin gelişiyle de Afrika elementleri Peru mutfağına getirilmiştir.

“Ceviche”, taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır. “Anticucho”, şişte ızgara sığır kalbidir. “Arroz con Pollo” tavuklu pilavdır, “Arroz con Pato” ise ördekli pilavdır. “Ají de gallina”, hafif acılı ve kremalı Chili soslu tavuk etidir.

“Rocoto Relleno”, sığır eti ile doldurulmuş paprika biberinden yapılır. “Estofado” ise et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç türüdür. “Papa a la huancaina” acılı peynir soslu patates dilimleridir. “Carapulcra” kurutulmuş patates ve kırmızı et ile hazırlanan bir güveç yemeği türüdür. “Lomo Saltado”, soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleridir. Bir sebze çeşidi olan “Chupe de Camarones” karides, patates ve sebze ile hazırlanır. Bir diğer özel çorba ise et parçaları makarna ile yapılan “Sopa a la Criolla”dır.

Peru'nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru'da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

Los Girasoles, Picanteria La Capitana, Picanteria La Lucila, Zig Zag Restaurant, Zingaro, Picanteria La Lucila.

Bahşiş

Arequipa restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Arequipa’da Alışveriş

Peru’da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel alternatifler olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en leziz tercihler arasındadır.

Arequipa’da ise tüm bu ürün çeşitlerinden bulabileceğiniz alanlar mevcuttur. Ama burası için Alpaka yününden yapılan ürünlerin anavatanı da demek mümkündür. Tüm ülkeden farklı olarak değişik ve daha kaliteli tasarım ürünler bulabilirsiniz. Örgü hırka ve kazaklar, battaniyeler, atkılar ya da şallar dikkat çekmektedir. Bu şehirde gördüklerinizin hepsi saf Alpaka yünündendir, içerisine başka bir şey karıştırılmamıştır. Bunun dışında deri ürünler ve özel antikalar satan mağazalar da sıkça yer almaktadır. Pasaje Catedral, Calle Santa Catalina ve La Compania Kilisesi çevresinde alpaka yününden ürünler satan pek çok mağaza bulunmaktadır. Plaza de Armas çevresinde ise farklı ürünler bulabileceğiniz iki alışveriş merkezi mevcuttur: Casona de Santa Catalina ile Patio del Ekeko.

Arequipa Gece Hayatı

Arequipa’da özellikle eski şehir kısmında bar, disko ya da restoran gibi gece hayatı için pek çok seçenek mevcuttur. Calles San Francisco, Zela ve Santa Catalina eğlence hayatının hareketli olduğu yerlerdir. Santa Catalina’daki Las Quenas’ta pazartesiden pazara kadar canlı müzik yapılmaktadır. Yerel müzikler içinse eski bir evin içinde yer alan La Troica’yı tercih edebilirsiniz. Barlar arasından ise Siwara, Farrens Irish Pub, Brujas, Montreal Le Cafe Art ya da La Casa de Klaus tercih edilebilir.

Arequipa Festivaller

Arequipa Kuruluş Günü Kutlamaları (Ağustos)

Karnaval (Şubat)

Fiesta de la Santisima Trinidad (Mayıs)

Semana Santa (Mart-Nisan)

Müzik Festivali (Haziran)

Dia del Characato (Haziran)

La Virgen del Rosario (Ekim)

Arequipa Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. Peter ve St. Saul Günü

Bağımsızlık Günü (28 Temmuz)

Santa Rosa de Lima

Angamos Savaşı (8 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Arequipa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911-116

Yangın: 911-116

Polis: 911-105

Arequipa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Arequipa Türkiye Dış Temsilcilikleri

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)

Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04(Geçici telefon)

[email protected]

http://lima.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Bolivya

Arequipa Para Birimi

Peru sınırları içerisinde yer alan Arequipa şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Arequipa Resmi Dili

Peru ülkesinde yer alan Arequipa şehrinin resmi dili İspanyolca, Keçuva dili ve Aymara dilidir.

Arequipa Saat Farkı

Arequipa (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Peru’dan 7 saat ileridedir.

Arequipa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 15oC
  • Mar 15oC
  • Nis 15oC
  • May 15oC
  • Haz 14oC
  • Tem 14oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 15oC
  • Kas 15oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Nüfus:         869,351 / Dil: İspanyolca, Keçuva, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün