Google+

Arama formu

Trujillo

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PEN = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 23℃
Mar 22℃
Nis 21℃
May 20℃
Haz 19℃
Tem 18℃
Ağu 17℃
Eyl 17℃
Eki 18℃
Kas 19℃
Ara 20℃
Genel Bilgiler / Rehber

Trujillo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trujillo, Kuzeybatı Peru'da Pasifik Sahili'ne çok yakın olan bir şehirdir. Trujillo, 1534’te 3.500 arkeolojik alan arasında yer alan Chimu yerleşim bölgelerinde kurulmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle, deniz ürünleri, ünlü sörf ve plaj tatil beldesi Huanchaco'nun plajları ile ünlüdür.


 
Kenti temsil eden müzik ve dans marinera'dır ve şehir Marinera başkenti olarak kabul edilmektedir. Bu dansın içindeki koreografik ve müzikal biçimler ulusal kültürel miras ilan edilmiştir. Şehrin bu geleneksel dansının eğitimini veren bir de dans akademisi var, hatta her yılın ocak ayında düzenlenen ulusal yarışmasına birçok katılımcı hazırlamaktadır. 

Trujillo'ya Nasıl Gidilir?

Yalnızca bir havaalanı (Trujillo Uluslararası Havaalanı) ve bir limanı (Port of Trujillo) bulunmaktadır fakat otobüsle de ulaşım vardır. Taksi ile de şehir içi ulaşım tavsiye edilmektedir. 

Uçak

Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Bu nedenle Lima'ya aktarmalı uçup buradan otobüs ile geçiş yapılabilir. Lima'ya uçuş ise yaklaşık 17 saat sürmektedir.
 
Otobüs

Otobüs ile Lima ve Chimbote gibi şehirlerden Trujillo'ya ulaşabilirsiniz. Transportes Linea şirketi yeterince ağı bulunan Peru'nun en bilinen otobüs firmasıdır.
 
Tekne

Yaz aylarında Trujillo'da 15 tane tekne hizmet etmektedir. 

Trujillo'da Gezilecek Yerler 

Moche Piramitleri (Moche Pyramids)

Moche Piramitleri, Cello Blanco Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Çok iyi korunamamıştır. Günümüzde yapılar kısmen tahrip edilmiş olsa da, hala şehrin manzarasına katkı sağlamaktadır.
 
El Brujo Arkeolojik Kompleksi

Trujillo sahil yolu hattı üzerinde bulunmaktadır. Eski zamanlardan kalma bir arkeolojik komplekstir. Sitedeki en büyük yapılar Moche kültürüne aittir.
 
Chan Chan

Kentin 5 km batısında bulunan Chan Chan, eski bir Chimor çamur kentinin etkileyici kalıntılarından oluşmaktadır ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.
 
Casa of Emancipation

Trujillo’nun La Libertad ilçesinde bulunmaktadır. Bu ev, Birinci Meşrutiyet Kongresi'nin merkezi olarak kullanılmıştır ve eski Başkan Jose de la Riva Agüero'nun hükûmet binası olarak görev yapmıştır.
 
Casa Ganoza

Jr. Independencia Caddesi’nde ve Trujillo’nun merkezinde bulunmaktadır. Casa Ganoza, mimarisi ile Trujillo'yu temsil etmektedir. Barok ve Rococo üslubuyla yapılmıştır ve iki aslan heykeli bulunduğu için, aslanlarla korunan ev olarak bilinir.
 
Casa del Mayorazgo/Casa Tinocoi

Pizarro ve Bolognesi caddelerinin köşesinde yer almaktadır. İlk şeker fabrikasının sahipleri tarafından 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu evde, 1820'de bağımsızlığın ilk bayrağı tasarlanmıştır. Bu tarihi anıtın her iki cephesinde de güzel balkonlar yer almaktadır.
 
Casa Calonge/Urquiaga

Casa Calonge, Pizarro Caddesi’nde bulunmaktadır. 18. ve 19. yüzyıllar arasında neoklasik bir tarzda inşa edilmiştir. Simon Bolivar, Trujillo'nun kurtuluşunu ilan eden kararnameleri bu evde yayınlamıştır. Bolivar tarafından kullanılan masayı, Chimu kültürünün altın süslemelerini ve dönem mobilyalarını burada görebilirsiniz. 

Trujillo'da Neler Alınmalı?

Trujillo'nun büyük bir yerel ayakkabı yapımı endüstrisi vardır. Pizarro yolu ve Ayacucho yolundan ve çevresinden bazı el yapımı güzel deri ayakkabılardan alınabilir.
Ayrıca ana meydandaki çarşılarda antika eşyalar, hediyelikler bulabilirsiniz. 

Trujillo'da Nerede Yemek Yenilir?

El Rincón de Vallejo

San Martín Caddesi’nin çaprazında bulunmaktadır. İyi kalitede yiyecek, tatlı veya kahve için burası tercih edilebilmektedir. Ayrıca fiyatları da uygundur.
 
Restaurant Romano

Trujillo’nun ana meydanında bulunur. Güzel ve kaliteli yemekleri burada bulabilirsiniz.
 
Squalos

Diaz de Cien Fuegos Caddesi’nde bulunan Squalos, yerel halkın en sevdiği ve öğle yemeğiyle ünlü restorandır. Deniz mahsulleri menüsü çok geniştir ve sevilmektedir. Özellikle “sopa shambar” (shambar çorbası) denenmelidir.
 
Chelseas

Eski tarihî merkezde bulunmaktadır. Eski ve bilinen bir restorandır. Yerel yemekleri tatmanız önerilir. Özellikle “rissoto con lomo saltado” adı verilen et yemeği denenmelidir. 

Trujillo'da Ne Yenir?

Cebiche

Cebiche, Moche kültürüne ait bir yemektir. Deniz mahsullerinden oluşmaktadır ama genellikle 5 ana malzemeden oluşur: balık filetosu, soğan, tuz, biber ve limon. İçine haşlanmış patates, mısır tarzı bazı malzemeler de konulabilir. Peru Hükûmeti tarafından Ulusal Kültür Mirası ilan edilmiştir.
 
Shambar

Shambar, fasulyeden yapılan bir çorbadır. Genellikle kavrulmuş mısır ile servis edilir. Çorbada dana jambon da bulunabilmektedir.
 
Pepian of Turkey

Pilav, mısır, biber ile harmanlanmış hindi güveç. 

Trujillo'da Ne İçilir?

Trujillo'da alkollü mısır birası olarak bilinen Chicha de Jora ünlüdür ve yerel içeceklerdendir. Denenmesi önerilmektedir. El Brujo yakınlarındaki Magdalena de Cao'nun chicha’sı, Peru'daki en iyilerdendir. 

Trujillo'da Gece Hayatı

Trujillo'nun gece hayatı geç başlamaktadır. Perşembe akşamı gece hayatı vardır ancak gece yarısına kadar devam etmemektedir. Cuma ve cumartesi daha popülerdir ve gece yarılarına kadar sürmektedir. Ana meydandan bir blok uzaklıkta olan, Mecano Bar gece hayatının güzelliklerini yaşamak için önerir.

Peru Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.