Taquile Adası

Taquile Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Taquile Adası, Titicaca Gölü’nün Peru’ya ait tarafında bulunan bir adadır. Oldukça engebeli araziye sahip olan adanın en yüksek noktası 4.050 metre; en merkezi köyü ise 3.950 metre yüksekliktedir. Ada, ortalama 2.200 kişinin yaşadığı bir yerdir. Taquileños olarak adlandırılan ada sakinleri, Puno Quechua dilini konuşmaktadırlar. Ada yerlilerin oluşturduğu özgün tekstil ürünleri bir endüstri oluşmasını sağlamış, üstelik 2005 yılında “Taquile ve Tekstil Sanatı” adıyla UNESCO tarafından “İnsanlığın Sözlü ve Maddi Olmayan Mirasının Başyapıtları” statüsü kazanmıştır. 

Ada sakin ve huzurlu bir yapıya sahiptir. Üzerinde elektrik ve yol sistemleri yoktur. Dikkat çekici özellikleriyse tepelik arazisi, teraslı arsaları, ekili arazileri, yaban bitki örtüsü, taşlı patikaları, bazıları eski İspanyol dönemine tarihlenen kemerli geçitleri ve çok sayıdaki arkeolojik kalıntılardır.

İnkalardan kalma eserler, Taquile Adası’nın en yüksek noktasında keşfedilmiş ve ortaya çıkarılmıştır. Kolonyal dönemde ve 20. yüzyılın ilk yıllarında burası politik hapishane olarak değerlendirilmiştir. Bu durum, Ada’nın Taquile halkına ait olmaya başladığı 1970 yılına kadar sürmüştür.

Ada ile aynı adı taşıyan Taquile köyü, arkadaş canlısı ve samimi halkı ile dikkat çekmektedir. Buradaki halk kendi geleneksel kıyafetleri ve geleneklerini sürdürmektedir. Bu halk kendini iyi ve renkli dokunmuş tekstili, simetrik dekorasyonu, hayat tarzlarını yansıtan sembolleri, kıyafetleri ve inançları ile ayırt etmektedir.

Adadaki turistik faaliyetler 1970’li yıllarda başlamıştır. Geleneksel İspanyol giysileri, zengin kültürel varlığı ve tarihi ile Taquile Adası turistik açıdan bilinen bir yer olmasından dolayı kendi değerlerini korumak adına halkın yaşlıları tarafından turizm faaliyetlerini denetlemektedir.  Ada aynı zamanda özgün yaşayış biçimine ve ruha sahip yerel halkı ile insanlığın önemli değerlerinden biridir.  

Taquile Adası Nerededir?

Taquile Adası, Güney Amerika kıtasının orta batısında, Titicaca Gölü’nün Peru’ya bağlı bölümünde yer almaktadır. Ada, Puno şehrinin limanına 35 kilometre mesafededir.

Taquile Adası’na Nasıl Gidilir?

Ada’daki turistik faaliyetler yerel halkın yaşlıları tarafından denetim altındadır.

Ada’ya ulaşım ise birkaç farklı noktadan sağlanabilmektedir. Bunlardan biri, Ada’ya yakın olan Amantani Adası’ndan hareket eden teknelerdir. Bu tekneler, Taquile’de birkaç saat durmaktadırlar. Ada’ya düzenlenen bir diğer sefer ise Puno Limanı’ndan kalkan ve doğrudan Taquile’ye gelen teknelerdir. Bu teknelerle yolculuk, her iki yöne de ortalama 2 saat 30 dakika sürmektedir. 

Her şeyden önce Puno’ya varmak için ise havayolu tercih edebilme imkânı bulunmaktadır.

Taquile Adası’nın Kültürü

Taquile kültürünün ortaya koyduğu en özgün ürünlerin başında el dokuması tekstil ürünleri olduğu söylenebilir. Bu zanaat, UNESCO tarafından koruma altındadır. Yerli halk, çocukluk dönemlerinden başlayarak bu zanaatı öğrenmeye başlamaktadır. El işi tekstil ürünlerinin üretimi dokuma ve örme olarak ikiye ayrılmıştır. Dokuma kadınların ilgilendiği bölümken örme işini erkekler yapmaktadır. Kadınlar dokumanın yanı sıra iplik yapmakla da uğraşabilmektedir. Dünyaca üne sahip olan bu ürünlerin en üst seviyedeki çeşidi yerli halkın ikonik chuyo şapkalarıdır. 

Taquileños halkı kolektivist bir kültürle yaşamaktadır. Temel ahlak kuralları İnkalardan gelmektedir. “Ama sua, ama llulla, ama qhilla” "çalma, yalan söyleme, tembel olma" anlamına gelmektedir. Halk, bu ilkeler ışığında yaşamlarını sürdürmektedir. Ekonomi ise balıkçılığa, tarıma ve her yıl gerçekleşen ortalama 40.000 kişinin ilgi gösterdiği turizm faaliyetlerine dayanmaktadır.

Ada halkının dini inanışı ise Hristiyanlıktır. Halkın çoğu Katolik’tir. Bir kısmı ise And Dağları’ndan gelen inanışla And dini mensubudur. Bu dine göre her yıl tanrılara adak adanmakta ve festival düzenlenmektedir.

Taquile Adası ile İlgili

Editörün Kaleminden

Taquile Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa