Cusco Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cusco_02_big.jpg

Peru’nun güney doğusunda yer alan Cusco şehri, And Dağları’ndaki Urubamba Vadisi’ne yakın bir alanda kuruludur. Deniz seviyesinden yüksekliği 3.400 metredir. Kendi adını taşıyan bölgenin başkenti olan şehir, tarihi dönemde 13.-16. yüzyıllar arasında Inka İmparatorluğu’nun başkentiydi. Bu sebeple şehir 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildi. Bunun da etkisiyle önemli bir turist merkezi olan Cusco şehrini yılda ortalama 2 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Özellikle şehir merkezinde gezerken karşınıza çıkacak olan kiliseleri, kolonyal mimariye sahip binaları, dar ve uzun sokakları oldukça etkileyici olan Cusco’da, bu tarihi dokuyu yakından inceleyen pek çok müze de yer alıyor. Ekonomisi çoğunlukla turizm odaklı olan şehri ziyaret etmek için en uygun zaman yağışların azaldığı ve havanın çok sıcak ya da soğuk olmadığı mayıs ya da haziran ayı olacaktır.
 

Tanıtım Videosu: 

Cusco’da Gezilecek Yerler

Cuzco ve çevresi tüm Peru’da en beğendiğiniz yer olacak. Dağlarda bozulmadan devam eden yerel kültür, Cuzco’nun İspanyol kolonyal mimarisinin içinde dolaşan yerel kıyafetli kadınlar ve sırtlarında heybelerindeki yavru lamalar, And Dağları’nın insanın ruhunu ele geçiren manzaraları, Inkalar’ın Cuzco’nun ciğerlerine işlemiş bilgeliği, dağlarla konuşarak problemlerini çözen şamanlar, insan ve doğa arasındaki bozulmamış güçlü bağ, ve bunlara âşık olan expatların getirdiği alt kültür burayı tükenmeyen güzellikte bir yer yapıyor.

Devamını Oku

Cusco Nerededir?

Peru’nun güney doğusunda yer alan Cusco şehri, And Dağları’ndaki Urubamba Vadisi’ne yakın bir alanda kuruludur. Deniz seviyesinden yüksekliği 3.400 metredir.

Cusco’ya Ne Zaman Gidilir?

Cusco’da subtropikal iklim hâkimdir. Kuru ve ılıman olmak üzere iki farklı mevsim görülür. Mayıs-ağustos ayları arasında yaşanan kurak mevsimde gündüzleri güneşliyken geceleri dondurucu soğuklar görülmektedir. Temmuz yılın en soğuk ayıdır ve sıcaklık ortalaması 9.7 derecedir. Ilıman ve yağışlı mevsim ise aralık-mart ayları arasında yaşanmaktadır. Kasım ayında ortalama sıcaklıklar 13.3 derecedir.

Cusco’ya Nasıl Gidilir?

Alejandro Velasco Astete Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine çok yakındır. Lima ve Arequipa arasında günlük uçuşlar mevcuttur. Bolivya ve Kolombiya’dan da uçuşlar yapılmaktadır. Diğer ülkelerden gelirken Lima üzerinden aktarma yapmak gerekir. Lima’ya Miami, Los Angeles, Paris, Madrid ya da Amsterdam gibi merkezlerden uçuşlar mevcuttur.

Cusco’da Nerede Kalınır?

İnka İmparatorluğu’nun başkenti, Peru’nun yüksek rakımlı şehirlerinden birisi olan Cusco; günümüze kadar koruduğu kültürü ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Bu kültürel şehir ilgi çekici olmasıyla beraber yüksek rakımda bir yerleşim bölgesi olduğu için turistler için biraz zorludur. Seyahatiniz boyunca dikkat etmeli, çok fazla kendinizi yormamalısınız. Sağlık sorununuz var ise doktorunuzla görüşmeli ve ilaçlarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Seyahatiniz boyunca daha rahat edebilmeniz için, şehir içerisinde çokça görülen, satılan ve ikram edilen coco yaprağını çiğneyebilir, çayını içebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cusco otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Cusco Otelleri

Cusco, Peru’nun güney doğusunda bulunan, İnka Medeniyetlerinin de başkenti olarak bilinen tarihini günümüze kadar taşımış bir şehirdir. Savaşçılar Meydanı olarak bilinen Plaza de Armas, Güneş Tapınağı olarak bilinen Qoricancha Sarayı, tarihten günümüze kadar korunan kiliseler ve o dönemi yaşamış günümüzde de hareketli dar sokakları başta olmak üzere görülmesi gereken tarihî bir şehirdir. Tarihi ve kültürüyle birçok turistin ilgisi çekmektedir. 

Pahalı bir şehir olmamasıyla beraber çok fazla bütçenizi aşmadan gezebileceğiniz bu şehirde uygun fiyatlarda birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cusco otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Cusco İçi Ulaşım

buses-in-cusco-peru.jpg

Cusco’nun şehir merkezinde yürüyerek gezmek kolaydır. Bunun dışında şehir merkezinde belirli rotalarda çalışan otobüs ve minibüsler mevcuttur. Taksiler şehir merkezinde sabit ücretlerle çalışmaktadır ve taksimetreleri yoktur. Bu sebeple binmeden önce fiyat konusunda anlaşmış olmak gerekir.

Cusco Mutfağı

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı olarak Peru’nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar’dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin bölgeye gelişi ile özel bir Çin-Peru mutfağı oluşmuştur (Chifa). Siyahi köleler ile de Afrika elementleri de Peru mutfağına getirilmiştir.

“Ceviche”, taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır. “Anticucho”, şişte ızgara sığır kalbidir. “Arroz con Pollo” tavuklu pilavdır, “Arroz con Pato” ise ördekli pilavdır. “Ají de gallina”, hafif acılı ve kremalı Chili soslu tavuk etidir.

Rocoto Relleno”, sığır eti ile doldurulmuş paprika biberinden yapılır. “Estofado” ise et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç türüdür. “Papa a la huancaina” acılı peynir soslu patates dilimleridir. “Carapulcra” kurutulmuş patates ve kırmızı et ile hazırlanan bir güveç yemeği türüdür. “Lomo Saltado”, soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleridir. Bir sebze çeşidi olan “Chupe de Camarones” karides, patates ve sebze ile hazırlanır. Bir diğer özel çorba ise et parçaları makarna ile yapılan “Sopa a la Criolla”dır.

Peru’nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru’da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

El Encuentro, Al Gustitos de Loli, El Emperador, Kukuly, Govindas, El Fogon, Puerto Atico, Prasada, Dragon's Palate.

Bahşiş

Cusco restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Cusco Gece Hayatı

Cusco’da özellikle eski şehir kısmında bar, disko ya da restoran gibi gece hayatı için pek çok seçenek mevcuttur. Plaza de Armas ile San Blas çevresinde çok sayıda mekân yer almaktadır. Eğer dans etmek isterseniz şehrin en eski diskolarından Ek Muki’yi mutlaka görmelisiniz. Plaza de Armas’ın birkaç sokak ilerisindeki The Temple da Latin danslarını sevenler için idealdir. Turistlerden uzak bir mekânda yerel halkla takılmak isterseniz gece kulübü Caos’u tercih etmelisiniz. Salsa sevenler ise Garabato’s ya da Mythology’yi tercih ediyor. Canlı müzik için, perküsyon gruplarının sahne aldığı Blue Martini idealdir.

Cusco Festivaller

Adoración de los Reys / Krallara Tapınma (Ocak)

Semana Santa (Mart-Nisan)

Fiesta de las Cruces (Mayıs)

Q´oyoriti / Kar-Buz Festivali (Mayıs)

Cusqueña Uluslararası Bira Festivali (Haziran)

Cusco Karnavalı (Haziran)

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (28 Temmuz)

Señor de Huanca (Eylül)

Cusco Turistik Hafta (Ekim)

Cusco’da Alışveriş

Peru'da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar ise aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel bir fikir olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en güzel tercihler arasındadır.

Devamını Oku

Cusco Saat Farkı

Cusco (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Cusco’nun saati Türkiye’den 7 saat geridedir.

Cusco Para Birimi

Peru sınırları içerisinde yer alan Cusco şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Cusco Resmi Dili

Peru ülkesinde yer alan Cusco şehrinin resmi dili İspanyolca, Keçuva dili ve Aymara dilidir.

Cusco Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. Peter ve St. Saul Günü

Bağımsızlık Günü (28 Temmuz)

Santa Rosa de Lima

Angamos Savaşı (8 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Cusco Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Cusco Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 12oC
  • Mar 12oC
  • Nis 12oC
  • May 11oC
  • Haz 10oC
  • Tem 10oC
  • Agu 11oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 13oC
  • Kas 13oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus:         869,351 / Dil: İspanyolca, Keçuva, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün