Peru Hakkında Temel Bilgiler

Güney Amerika'da bulunan Peru'nun sınırları kuzeyde Ekvadorve Kolombiya'yla, doğuda Brezilya'yla, güneydoğuda Bolivya'yla, güneyde Şili'yle ve batıda Büyük Okyanus'la çizilmiştir. İspanya Krallığı'ndan bağımsızlığını 1821'de kazanan bir ülkedir.

Dünyada yaygın olmayan bir çeşitliliğe ve servete sahip olan bir ülkedir. Önde gelen özellikleri Kolombiya öncesiden kalmış olan arkeolojik mirasları, İnka İmparatorluğu'nun merkezine ev sahipliği yapmış olması, mutfak kültürleri, heybetli sömürge mimarileri ve ekolojik turizm için cennet niteliği taşıyan doğal kaynaklarıdır. Doğal zengin kaynaklara ve ziyaret edilebilecek birçok mükemmel bölgesi olmasına rağmen yoksulluk oranı nüfusun yüzde 25,8'ini kapsamaktadır. Şehirlerde çoğunluğu İspanyollardan oluşan zengin kesim yaşamaktadır. Güney Amerika'daki İspanya İmparatorluğu’nun ve İnka İmparatorluğu'nun baskısı altında kalmış olmalarından kaynaklanan bir milliyetçiliğe sahiptirler.

e1581a1b382062310fa5012c7adc9064.jpg

Peru vahşi yaşam konusunda oldukça zengindir. Amazon ev sahipliği yaptığı pembe yunuslar, jaguarlar, büyük su samurları, primatlar, 4 bin kelebek türü ve 8 bin 600 kuş türü bulunmaktadır. Amazon Yağmur Ormanları'nda düzenlenen turlar da bu ülkenin en popüler aktivitelerinden biridir.

Çeşitli festivallere ve eğlencelere ev sahipliği yapan Peru, yerel kutlamalara ve geleneklere de sahiptir. Ormanda, Pagan inancına uygun maske takmış, şeytan kılığına bürünmüş dans kabileleri, davullara vurularak yapılan geleneksel müziklerle törenler yapar.

Peru rafting, kayak, bisiklet, zip line, binicilik, sörf, ATV, motokros, yamaç paraşütü, gölgelik, canoing, sandboarding gibi adrenalin içeren birçok sporu yapma şansını sunar. Bunun yanısıra trekking ülkeyi görmek için harika bir yoldur. En yaygın ve popüler olarak bilinen yol Machu Picchu ve İnka Trail'dır.

shutterstock_181523507.jpg

Peru'ya seyahat edebilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Bunun en önde geleni medikal geçmişin belirsizliğine ve gidilecek bölgelere göre yapılacak aşılardır. Bu aşılar genel olarak tetanos, tifo, difteri, Hepatit A ve B, sarı humma, kuduz ve menenjite karşı yapılmaktadır.

Peru denilicince Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın Yedi Harikası listesinde olan İnka medeniyeti ve gezilecek yerlerin en başında gelen İnka medeniyetinin en önemli yerleşim yeri, And Dağları'nın en yüksek noktasındaki yeni yedi harikadan biri olan Machu Picchu gelmektedir. İnkalar hakkında daha çok bilgi edinmek için Aquas Calientes'e gidilebilir ve oradaki Ay Tapınağı görüldükten sonra yürüyerek Machu Picchu'ya doğru yola çıkılabilir. Ülkede görülmesi gereken diğer yerler arasında doğa harikası olan volkanik oluşumlu tepelerin bulunduğu Arequipa olarak bilinen Beyaz Şehir, Rainbow Mountain, Aşıklar Parkı, Sihirli Çeşme, Lima Katedrali, birçok kemik ve kafatası görebileceğiniz Saint Francis Katedrali, Lima Müzeleri ve şahane bir manzara eşliğinde piknik yapabilmek için Titikaka Gölü bulunmaktadır.
 

Tanıtım Videosu: