Google+

Arama formu

Nazca

Çok küçük bir şehir olan Nazca’da ulaşım için yürümek yeterlidir....
Devamı oku
Doğal güzellikleri ve gizemiyle öne çıkan Nazca şehrinde meşhur Nazca...
Devamı oku
Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato...
Devamı oku
Nazca’da gece hayatı için herhangi bir seçenek mevcut değildir.
Devamı oku
Nazca alışveriş için çok uygun bir yer değildir. Ancak yerel halk kimi...
Devamı oku
Osho Müzik Festivali (Temmuz)
Devamı oku
1 Ocak: Yılbaşı Şubat/Mart Karnaval (her Pazar) Mart/Nisan: Paskalya...
Devamı oku
Peru’nun güney sahilinde yer alan Nazca şehri, her yıl çok sayıda...
Devamı oku
Acil yardım: 911-116 Yangın: 911-116 Polis: 911-105
Devamı oku
Nazca şehri Peru’nun güney sahilinde yer alır.
Devamı oku
Peru sınırları içerisinde yer alan Nazca şehrinin para birimi Peru Yeni...
Devamı oku
Peru ülkesinde yer alan Nazca şehrinde İspanyolca, Quechua ve Aymara...
Devamı oku
Nazca (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı bulunur.
Devamı oku
LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize almalarına...
Devamı oku
Nazca, yılda 4 mm yağış oranıyla dünyanın en kurak bölgelerinden biridir...
Devamı oku
Peru’da başkent Lima’da uluslararası bir havaalanı mevcut ancak Türkiye’...
Devamı oku
Burası her ne kadar küçük bir şehir olsa da, Nazca Çizgileri sayesinde...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PEN = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 19.2℃
Şub 19.7℃
Mar 19.4℃
Nis 18.5℃
May 16.8℃
Haz 15.4℃
Tem 14.7℃
Ağu 14.9℃
Eyl 15.4℃
Eki 15.8℃
Kas 17.3℃
Ara 18.9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 244,390 / Dil: İspanyolca, Quechua, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Nazca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

THE-NAZCA-LINES-PERU4.jpg

Peru’nun güney sahilinde yer alan Nazca şehri, her yıl çok sayıda turisti ağırlar. Ancak bunun sebebi şehrin kendisinden çok, sınırları içinde barındırdığı Nazca Çizgileri’dir. Nazca Çölü’nde yer alan bu gizemli çizgiler, bazı canlı biçimlerini ya da geometrik şekilleri betimlemektedir. Bazılarının kilometrelerce uzunlukta olduğu görülür. Ne zaman ve nasıl çizildiği bilinmeyen çizgilerin tarihinin 12. yüzyıl öncesine dayandığı düşünülmektedir.

Nazca’nın tüm dünyaya adını duyurmasının bir sebebi de 1996 yılında yaşanan depremdir. 7.7 şiddetindeki depremde 100 bin kişi evsiz kalmıştı.

Nazca, yılda 4 mm yağış oranıyla dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Ancak okyanusun etkisiyle havalar çok sıcak değildir. Ancak çok büyük sıcaklık farklılıklar yaşanır. 10 dereceden 32 dereceye kadar sıcaklık değişimleri görülmektedir. Kasım-mart arasında yaşanan yaz ayları kurak, güneşli ve sıcak geçer. Haziran-ağustos aylarında yaşanan kış ayları da sisli ve ılıktır.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=OdNGQYcV-7I

Nazca’da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve gizemiyle öne çıkan Nazca şehrinde meşhur Nazca Çizgileri dışında bir kaç görülecek yer daha var.

Nazca’da görülmesi gereken diğer yerler

Pampas Galeras ve San Fernando Doğal Koruma Alanı, Sacaco, Maria Reiche Site Museum, Cerro Blanco, Planetarium Maria Reiche,

Antonini Didactic Müzesi

Avenida La Cultura 600 caddesi üzerinde yer alan müzenin ziyaret saatleri Pzt. – Pzr. 9:00- 19:00’dur. Müzenin özelliği Nazca kültürünün farklı dönemlerinden arkeolojik parçaların bir arada bulunduğu bir koleksiyona sahip olmasıdır.

Bu koleksiyonda yer alan parçalar arasında taksidermi başlar, pan flut gibi enstrümanlar, tekstiller, mumyalar vardır. Bu buluntular, Cahuachi bölgesinde yapılan bir dizi kazının sonucunda elde edilmiştir.

Cahuachi dünyada en büyük çamur tabanlı dini tören merkezidir. Müzede zamanda Bisambra Kanalı’nı görme şansınız da vardır. Bisambra Kanalı, Nazca halkının muhteşem mühendislik kabiliyetini gözler önüne seren nadide bir yapıdır.

Antonini Didactic Müzesi

Nazca ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz La casa de Beba, Paskana Wasi, Casa Hotel güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hospedaje el Telar, Casa Namaste, B&B El Jardin. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Las Lineas, Hotel Fundo San Rafael, Bris Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Buen Pastor, Nanasqa Hostel en Nasca / Nazca, JP-Ebe Nezer tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nazca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nazca Çizgileri

UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirası listesine alınan bu coğrafi şekiller, Nazca ve çevresindeki Jumana’ya doğru yayılan 450 kilometre karelik bir alanı kaplar. Milattan önce 500 ve milattan sonra 500 yılları arasında yeryüzüne çizildiği tahmin edilen bu şekiller arkeoloji dünyasının en büyük gizemlerinden biridir. Çünkü yapıları, büyüklük miktarları ve süreklilikleri itibariyle o dönemin ilkel teknolojisiyle nasıl yapıldıkları anlaşılamamaktadır. Bu çizgilerde canlılar, hayali yaratıklar, bir hayli estetize edilmiş bitkiler ve geometrik figürler temsil edilmektedir.

Kilometrelerce uzunluğa sahip olan bu şekillerin, yıldızlara tapınılan dönemde bir ibadet veya tanrılara bağlılık gösterme biçimi olarak işlendiği düşünülmektedir. Çizgilerin güzelliğini bütünüyle kavrayabilmek için balonlarla uçularak üstlerinden geçilmesi gerekmektedir. Şehirde bu turları ve uçuşları düzenleyen pek çok acente vardır.

Nazca Çizgileri

Cahuachi

Bir tören merkezi olan Cahuachi, Nazca hacılarının kutsal merkezi olarak kullanılmaktaydı M.S. 100-500 yılları arasında. Burada gerçekleşen törenler binlerce konik ya da köşegen tuğla kullanılarak yapılan tapınakların inşasını da kapsıyordu.

Törene katılım gösteren her cemaat, bu dini birlikteliğe bağlılığını şarkılar söyleyerek, danslar ederek ve festival sofraları kurarak gösteriyordu. Bu sebeple Cahuachi’de çok az atık vardı, çünkü sunaklar müzik ezgileri, kurban edilip yenilen hayvanlar, iyi kalite kumaşlar ve tanrıları resmeden toprak kap kacakla doluyordu. Ana bir kültürel şehir merkezi olan kasaba büyük bir şehircilik vizyonu ile inşa edilmişti.

Antik dönem Nazca halkı, piramit tarzı tapınaklarını, kumul ve fosilleri üst üste yığarak yapmışlardı. Daha aşağı bölgelerde inşa edilmiş, daha küçük mimari yapılar, şehirler ve meydanlar Cahuachi’ye bir şehir görünümü kazandıran etmenler arasındadır.

Bu kasabaya bağlı olan bir grup yeryüzü çizgisi 1980 trapez ve yılan formundadır ve yaklaşık 1 kilometrekareyi kaplar. Meşhur Nazca çizgilerine ek olarak ziyaret edilebilecek bu bölge Nazca şehrinin 27 kilometre güneyindedir.

Cahuachi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nazca Nerededir?

Nazca şehri Peru’nun güney sahilinde yer alır.

 Nazca Ne Zaman Gidilir?

Nazca, yılda 4 mm yağış oranıyla dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Ancak okyanusun etkisiyle havalar çok sıcak değildir. Ancak çok büyük sıcaklık farklılıklar yaşanır. 10 dereceden 32 dereceye kadar sıcaklık değişimleri görülmektedir. Kasım-mart arasında yaşanan yaz ayları kurak, güneşli ve sıcak geçer. Haziran-ağustos aylarında yaşanan kış ayları da sisli ve ılıktır.

Nazca’ya Nasıl Gidilir?

Peru’da başkent Lima’da uluslararası bir havaalanı mevcut ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Amsterdam, Paris, New York, Miami, Madrid gibi şehirlerden aktarmalı gitmek gerekiyor.Lima’dan sonra 3-4 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Ica şehrine ardından da 2-3 saatlik bir yolculukla Nazca’ya ulaşmak mümkündür.

Nazca şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nazca’da Nerede Kalmalı?

Burası her ne kadar küçük bir şehir olsa da, Nazca Çizgileri sayesinde çok sayıda turist ağırlamaktadır. Bu sebeple de otel seçeneği bu şehre göre oldukça fazladır. 5 yıldızlı olmasalar da, havuzlu, temiz ve şık oteller bulmak mümkündür.

Nazca pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Nazca Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Nazca Otelleri
En Uygun Fiyatlı Nazca Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Nazca Otelleri
Nazca Ev Kiralama

 Nazca Şehir İçi Ulaşım

Plaza_de_armas_Nasca-Peru.jpg

Çok küçük bir şehir olan Nazca’da ulaşım için yürümek yeterlidir. Taksiler de mevcuttur ve sizden fazla para almaya çalışsalar dahi fiyatları uygun olur. Nazca Çizgileri’ne gitmek için otelinizden yardım istemeniz önerilir.

Nazca Mutfağı

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı Peru'nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar'dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir.

19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenler dolayısıyla, özel bir Çin-Peru mutfağı oluşur (Chifa). Siyah kölelerden Afrika elementleri de Peru mutfağına getirilir.

Tipik yemekleri şunlardır:

Ceviche (taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden bir yemek. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır.)

Anticucho (şişte ızgara sığır kalbi)

Arroz con Pollo (tavuklu pilav) ve Arroz con Pato (ördekli pilav)

Ají de gallina (hafif acılı, kremli Chili-soslu tavuk eti)

Rocoto Relleno (sığır eti ile doldurulumuş paprika biberi)

Estofado ( et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç.)

Papa a la huancaina (acılı peynir soslu patates dilimleri)

Carapulcra (kurutulmuş patates ve etten güveç)

Albondigas (et topları)

Pachamanca (Quechua „güveç“, toprak güveçte hazırlanmış et ve sebze)

Chicharrón de Chancho (kalın yağ derisi olan kavrulmuş domuz eti)

Lomo Saltado (soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleri)

Chupe de Camarones (karides, patates ve sebzeli çorba)

Sopa a la Criolla (ülkeye özgü et parçalı makarna çorbası)

Tacacho (domuz yağı ve haşlanmış muzdan yapılmış köfte)

Choclo con queso (haşlanmış, peynirli mısır koçanı)

Cuy Chactado (kızartılmış hintdomuzu)

Peru'nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru'da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

Plaza de Armas’da sokak yemekçileri, Picante's fastfood café. Rico Pollo, La Kasa Rustika, La Encantada

Bahşiş

Nazca restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Nazca Gece Hayatı

Nazca’da gece hayatı için herhangi bir seçenek mevcut değildir.

Nazca Festivaller

Osho Müzik Festivali (Temmuz)

Nazca’da Alışveriş

Nazca alışveriş için çok uygun bir yer değildir. Ancak yerel halk kimi zaman açtığı tezgâhlarda yöresel ürünler satmaktadır.

Nazca Saat Farkı

Nazca (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı bulunur.

Nazca Para Birimi

Peru sınırları içerisinde yer alan Nazca şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Nazca Resmi Dili

Peru ülkesinde yer alan Nazca şehrinde İspanyolca, Quechua ve Aymara resmi dillerdir.

Nazca Türkiye Dış Temsilciliği

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San Isidro/Lima/PERU

Telefon: +51-1-204 70 00

E-posta: embajada.lima@mfa.gov.tr

Website: http://lima.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Bolivya, Peru

Nazca Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

Şubat/Mart Karnaval (her Pazar)

Mart/Nisan: Paskalya

1 Mayıs Dia de los Trabajadores (İşçi Bayramı)

Dia del Corpus (Katolik yortusu)

14 Haziran Dia de los Campesinos (Çiftçi Bayramı)

29 Haziran: Aziz Peter ve Paul (El Día de San Pedro y San Pablo)

28 Temmuz: Bağımsızlık Günü

29 Temmuz: Milli Bayram

15 Ağustos Virgen de la Asunción (Mariä Miracı)

30 Ağustos: Santa Rosa de Lima

8 Ekim: Donanma Günü

9 Ekim Dia de la Dignidad Nacional (Milli Onur Günü)

Tüm Azizler Günü

8 Aralık: Virgen de la Concepción

25 Aralık: Noel

31 Aralık Noche de San Silvestre (Aziz Silvester)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Nazca İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911-116

Yangın: 911-116

Polis: 911-105

Nazca Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize almalarına gerek yoktur. Peru’yu vizesiz olarak 90 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Peru Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.