Nazca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

THE-NAZCA-LINES-PERU4.jpg

Peru’nun güney sahilinde yer alan Nazca şehri, her yıl çok sayıda turisti ağırlar. Ancak bunun sebebi şehrin kendisinden çok, sınırları içinde barındırdığı Nazca Çizgileri’dir. Nazca Çölü’nde yer alan bu gizemli çizgiler, bazı canlı biçimlerini ya da geometrik şekilleri betimlemektedir. Bazılarının kilometrelerce uzunlukta olduğu görülür. Ne zaman ve nasıl çizildiği bilinmeyen çizgilerin tarihinin 12. yüzyıl öncesine dayandığı düşünülmektedir.

Nazca’nın tüm dünyaya adını duyurmasının bir sebebi de 1996 yılında yaşanan depremdir. 7.7 şiddetindeki depremde 100 bin kişi evsiz kalmıştı.

Nazca, yılda 4 mm yağış oranıyla dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Ancak okyanusun etkisiyle havalar çok sıcak değildir. Ancak çok büyük sıcaklık farklılıklar yaşanır. 10 dereceden 32 dereceye kadar sıcaklık değişimleri görülmektedir. Kasım-mart arasında yaşanan yaz ayları kurak, güneşli ve sıcak geçer. Haziran-ağustos aylarında yaşanan kış ayları da sisli ve ılıktır.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=OdNGQYcV-7I

Nazca’da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve gizemiyle öne çıkan Nazca şehrinde meşhur Nazca Çizgileri dışında bir kaç görülecek yer daha var.

Nazca’da görülmesi gereken diğer yerler

Pampas Galeras ve San Fernando Doğal Koruma Alanı, Sacaco, Maria Reiche Site Museum, Cerro Blanco, Planetarium Maria Reiche,

Devamını Oku

 Nazca Ne Zaman Gidilir?

Nazca, yılda 4 mm yağış oranıyla dünyanın en kurak bölgelerinden biridir. Ancak okyanusun etkisiyle havalar çok sıcak değildir. Ancak çok büyük sıcaklık farklılıklar yaşanır. 10 dereceden 32 dereceye kadar sıcaklık değişimleri görülmektedir. Kasım-mart arasında yaşanan yaz ayları kurak, güneşli ve sıcak geçer. Haziran-ağustos aylarında yaşanan kış ayları da sisli ve ılıktır.

Nazca’ya Nasıl Gidilir?

Peru’da başkent Lima’da uluslararası bir havaalanı mevcut ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Amsterdam, Paris, New York, Miami, Madrid gibi şehirlerden aktarmalı gitmek gerekiyor.Lima’dan sonra 3-4 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Ica şehrine ardından da 2-3 saatlik bir yolculukla Nazca’ya ulaşmak mümkündür.

Nazca’da Nerede Kalmalı?

Burası her ne kadar küçük bir şehir olsa da, Nazca Çizgileri sayesinde çok sayıda turist ağırlamaktadır. Bu sebeple de otel seçeneği bu şehre göre oldukça fazladır. 5 yıldızlı olmasalar da, havuzlu, temiz ve şık oteller bulmak mümkündür.

 Nazca Şehir İçi Ulaşım

Plaza_de_armas_Nasca-Peru.jpg

Çok küçük bir şehir olan Nazca’da ulaşım için yürümek yeterlidir. Taksiler de mevcuttur ve sizden fazla para almaya çalışsalar dahi fiyatları uygun olur. Nazca Çizgileri’ne gitmek için otelinizden yardım istemeniz önerilir.

Nazca Mutfağı

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı Peru'nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar'dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir.

19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenler dolayısıyla, özel bir Çin-Peru mutfağı oluşur (Chifa). Siyah kölelerden Afrika elementleri de Peru mutfağına getirilir.

Tipik yemekleri şunlardır:

Devamını Oku

Nazca Festivaller

Osho Müzik Festivali (Temmuz)

Nazca’da Alışveriş

Nazca alışveriş için çok uygun bir yer değildir. Ancak yerel halk kimi zaman açtığı tezgâhlarda yöresel ürünler satmaktadır.

Nazca Saat Farkı

Nazca (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı bulunur.

Nazca Para Birimi

Peru sınırları içerisinde yer alan Nazca şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Nazca Resmi Dili

Peru ülkesinde yer alan Nazca şehrinde İspanyolca, Quechua ve Aymara resmi dillerdir.

Nazca Resmi Tatiller

1 Ocak: Yılbaşı

Şubat/Mart Karnaval (her Pazar)

Mart/Nisan: Paskalya

1 Mayıs Dia de los Trabajadores (İşçi Bayramı)

Dia del Corpus (Katolik yortusu)

14 Haziran Dia de los Campesinos (Çiftçi Bayramı)

29 Haziran: Aziz Peter ve Paul (El Día de San Pedro y San Pablo)

28 Temmuz: Bağımsızlık Günü

29 Temmuz: Milli Bayram

15 Ağustos Virgen de la Asunción (Mariä Miracı)

30 Ağustos: Santa Rosa de Lima

8 Ekim: Donanma Günü

9 Ekim Dia de la Dignidad Nacional (Milli Onur Günü)

Devamını Oku

Nazca Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize almalarına gerek yoktur. Peru’yu vizesiz olarak 90 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Nazca Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 19.2oC
  • Şub 19.7oC
  • Mar 19.4oC
  • Nis 18.5oC
  • May 16.8oC
  • Haz 15.4oC
  • Tem 14.7oC
  • Agu 14.9oC
  • Eyl 15.4oC
  • Eki 15.8oC
  • Kas 17.3oC
  • Ara 18.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 244,390 / Dil: İspanyolca, Quechua, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Kurak İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün