Google+

Arama formu

DÜNYADA BİR ZAMANLAR UZAYLILAR VARMIŞ: NAZCA ÇİZGİLERİ

Nazca Çizgileri, Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş olan ve bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgilere verilen genel addır.

Nazca

Çizgilerin çizildiği ya da kazındığı zemin, demiroksitin gri rengini kazandırdığı çakıllarla kaplıdır. Düz çizgi, üçgen, sarmal, kuş, maymun, köpek, örümcek, çiçek vb biçimler çok büyük olduğu için yerden bakıldığında anlaşılmaz, ancak çok yüksekten bakıldığında görülebilir. Bu yüzden bazılarının biçimleri uydu fotoğraflarında daha belirgin görünmektedir.

Nazca-1

İlk Nazca çizgisi 1926'da keşfedilmiştir. Bunları kimin, ne zaman çizdiği bilinmemekle birlikte, 12. yüzyıldaki İnka uygarlığından eski oldukları kesindir. M.Ö. 200 ile M.S. 700 arasında tarihlendirilmektedirler.

Nazca-2

Bazılarının takvim ya da gökbilimle ilişkili olduğu, bazılarının ise doğa ayinlerinin bir parçası olarak yapıldığı sanılmaktaysa da ne amaçla yapıldıkları hakkında kesin bir veri elde edilememiştir.

Nazca şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Hotel, Paskana Wasi güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hospedaje el Telar, B&B El Jardin, La Maison de Lydia. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Fundo San Rafael, Bris Hotel, Casa Andina Standard Nasca gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Nanasqa Hostel en Nasca / Nazca, Hostal Buen Pastor, Mama Chelita tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nazca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nazca-3

Bölgenin aşırı kurak iklimi, bu çizgilerin bugüne değin bozulmadan kalmasında yardımcı olmuştur. Nazca çizgilerinin yüksekten bakılmaksızın muntazam bir şekilde çizilmeleri kimilerine göre olanaksızdır.

Nazca-4

Jet uçağımıza bindik ve uçuş boyunca gördüklerimi fotoğraflamaya çalıştım.

Nazca-5

leylegihavadagordummm.blogspot.com.tr


Ebru H kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Ebru H

Gezmek.. İşte bu insanın ruhunu yenileyen bambaşka bir duygu..


Ebru H kullanıcısının resmi
Ebru H
Cum, 04/17/2015 - 19:02
http://leylegihavadagordummm.blogspot.com.tr/2015/04/peru-nasca-cizgileri.html
Hüseyin Gazi Ateş kullanıcısının resmi
Hüseyin Gazi Ateş
Paz, 04/19/2015 - 09:46
Mukemmel. Elinize saglik. Gelecek sene Peru, Sili taraflarini dolasmak istiyorum. Boyle yazilar da itici guc oluyor :)