Nazca’da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve gizemiyle öne çıkan Nazca şehrinde meşhur Nazca Çizgileri dışında bir kaç görülecek yer daha var.

Nazca’da görülmesi gereken diğer yerler

Pampas Galeras ve San Fernando Doğal Koruma Alanı, Sacaco, Maria Reiche Site Museum, Cerro Blanco, Planetarium Maria Reiche,

Antonini Didactic Müzesi

Avenida La Cultura 600 caddesi üzerinde yer alan müzenin ziyaret saatleri Pzt. – Pzr. 9:00- 19:00’dur. Müzenin özelliği Nazca kültürünün farklı dönemlerinden arkeolojik parçaların bir arada bulunduğu bir koleksiyona sahip olmasıdır.

Bu koleksiyonda yer alan parçalar arasında taksidermi başlar, pan flut gibi enstrümanlar, tekstiller, mumyalar vardır. Bu buluntular, Cahuachi bölgesinde yapılan bir dizi kazının sonucunda elde edilmiştir.

Cahuachi dünyada en büyük çamur tabanlı dini tören merkezidir. Müzede zamanda Bisambra Kanalı’nı görme şansınız da vardır. Bisambra Kanalı, Nazca halkının muhteşem mühendislik kabiliyetini gözler önüne seren nadide bir yapıdır.

Nazca Çizgileri

UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Mirası listesine alınan bu coğrafi şekiller, Nazca ve çevresindeki Jumana’ya doğru yayılan 450 kilometre karelik bir alanı kaplar. Milattan önce 500 ve milattan sonra 500 yılları arasında yeryüzüne çizildiği tahmin edilen bu şekiller arkeoloji dünyasının en büyük gizemlerinden biridir. Çünkü yapıları, büyüklük miktarları ve süreklilikleri itibariyle o dönemin ilkel teknolojisiyle nasıl yapıldıkları anlaşılamamaktadır. Bu çizgilerde canlılar, hayali yaratıklar, bir hayli estetize edilmiş bitkiler ve geometrik figürler temsil edilmektedir.

Kilometrelerce uzunluğa sahip olan bu şekillerin, yıldızlara tapınılan dönemde bir ibadet veya tanrılara bağlılık gösterme biçimi olarak işlendiği düşünülmektedir. Çizgilerin güzelliğini bütünüyle kavrayabilmek için balonlarla uçularak üstlerinden geçilmesi gerekmektedir. Şehirde bu turları ve uçuşları düzenleyen pek çok acente vardır.

nazca_618385.jpg

Cahuachi

Bir tören merkezi olan Cahuachi, Nazca hacılarının kutsal merkezi olarak kullanılmaktaydı M.S. 100-500 yılları arasında. Burada gerçekleşen törenler binlerce konik ya da köşegen tuğla kullanılarak yapılan tapınakların inşasını da kapsıyordu.

Törene katılım gösteren her cemaat, bu dini birlikteliğe bağlılığını şarkılar söyleyerek, danslar ederek ve festival sofraları kurarak gösteriyordu. Bu sebeple Cahuachi’de çok az atık vardı, çünkü sunaklar müzik ezgileri, kurban edilip yenilen hayvanlar, iyi kalite kumaşlar ve tanrıları resmeden toprak kap kacakla doluyordu. Ana bir kültürel şehir merkezi olan kasaba büyük bir şehircilik vizyonu ile inşa edilmişti.

Antik dönem Nazca halkı, piramit tarzı tapınaklarını, kumul ve fosilleri üst üste yığarak yapmışlardı. Daha aşağı bölgelerde inşa edilmiş, daha küçük mimari yapılar, şehirler ve meydanlar Cahuachi’ye bir şehir görünümü kazandıran etmenler arasındadır.

Bu kasabaya bağlı olan bir grup yeryüzü çizgisi 1980 trapez ve yılan formundadır ve yaklaşık 1 kilometrekareyi kaplar. Meşhur Nazca çizgilerine ek olarak ziyaret edilebilecek bu bölge Nazca şehrinin 27 kilometre güneyindedir.

12.jpg