Google+

Puno

Puno - : - / -
--℃
1 PEN=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon7.9℃
 • Nisweather-icon6.8℃
 • Mayweather-icon4.8℃
 • Hazweather-icon2.9℃
 • Temweather-icon2.8℃
 • Ağuweather-icon3.8℃
 • Eylweather-icon5.8℃
 • Ekiweather-icon7℃
 • Kasweather-icon7.7℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus: 140,839 / Dil: İspanyolca, Keçuva, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Tundra İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

5013.jpg

Peru’nun güney doğusunda yer alan Puno şehri, muhteşem bir doğa manzarası sunan Titicaca Gölü’nün sahilinde kurulmuştur. Her ne kadar tropikal özelliklere sahip bir ülkede yer alsa da, şehrin deniz seviyesinden 3.800 metre yüksekte yer alması, hava şartlarını sertleştirmektedir. Ama yine de özellikle son yıllarda doğasının, kültürel etkinliklerinin, tarihi yapılarının ve kolonyal mimarisinin etkisiyle turistlerin yoğun ilgisi görülmektedir.

Puno şehrinin resmi tarihi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. 1668 yılında kraliyet temsilcilerinden Pedro Antonio Fernandez de Castro tarafından Paucarcolla eyaletinin başkenti olarak kurulmuştur. İlk ismi “San Juan Bautista de Puno” olan şehir sonraları İspanya kralı II. Charles’ın anısına “San Carlos de Puno” olarak anılmaya başlamıştır. Bu dönemlerde şehre İspanyol halkının faydalanması için, kolonyal mimari özellikleri gösteren pek çok kilise inşa edilmiştir.

Puno şehrine tundra iklimi hâkimdir. Her ne kadar ülke olarak tropikal bir bölgede bulunsa da, Puno’nun deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksekte olması, hava şartlarını soğutmaktadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.4 derecedir. Haziran-ağustos ayları arasında yaşanan kış mevsiminde özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derece ve altında seyreder. Anca tüm bu durum şehirde sürekli güneş ışığı olmasını etkilememektedir. Gündüzleri şapkayla dolaşmanız tavsiye edilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=csP0LYi6ZiM

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Puno şehrinin en temel özelliği Titikaka (Titicaca) Gölü ve üzerindeki Floating Islands, yani Yüzen Adalar.

Titicaca (Titikaka) Gölü

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Titicaca (Titikaka) Gölü

Titicaca Gölü Peru ve Bolivya arasında kalan Güney Amerika'nın en büyük gölüdür. 8.288 kilometrekare alana sahip olan göl And Dağları'nın Altiplano adı verilen platosunda, Peru ve Bolivya arasında yer alır. Batı kıyısı Peru'ya, doğu kıyısı ise Bolivya'ya aittir.

Titikaka Gölü, ticari gemilerin de çalıştığı, yüksek rakımlı bir göldür. Tibet Platosu’nda çok daha yüksek rakımlı (4000 metrenin üzerinde) göller bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği 3.810 metre olup 194 km uzunluğa ve 65 kilometre genişliğe sahiptir. Ortalama derinliği 140 - 180 metre arasındadır. Bazı yerliler dipsiz olduğunu iddia etseler de en derin yeri 280 metredir. Yirmi beşten fazla akarsu bu göle dökülür. İnka kültürünün izlerini barındıran Güneş Adası (Isla del Sol) dâhil irili ufaklı birçok adacığı barındırır. Çevresinde yaşayan halk için gölde yapılan balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır.

İsminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte iki Aymara kelimesinin yan yana gelmesinden oluşur. Titi "büyük kedi", Kak ise "kaya" manasına gelir ve tercümesi Puma Kayası olarak yapılabilir. Efsaneye göre ilk İnka Kralı Manco Capac Güneş Adası'nda ilk olarak, kedi başını andıran bir kayaya çıkar. Göl haritasına baş aşağı bakıldığında, yatan kedi formu ayırt edilebilir. Buna karşın Quechua Dili'nde titi "kurşun" veya "kurşun rengi"; qaqa ise "kaya" demektir. Yani “kurşini (kurşun rengi) kaya”.

Titikaka Gölü'nün karakteristik özelliklerinden biri yüzen adacıklardır. Bu adacıklarda yaşayanlara 'Uros' (çoğul kelime) adı verilir. Uros, yüzen adacıkları savaşçı İnkalardan korunmak maksadıyla, yöreye özgü Totora adlı bir bitkinin kargılarını çapraz olarak bir araya getirerek oluştururlar. Üzerinde basit kulübeler de inşa ettikleri bu adacıkları balık avında kullanırlar.

Uros, geleneksel yaşam şekilleriyle gurur duyar ve karaya yerleşmeyi reddeder. Turistlerin sallanan adalarını ziyaret etmesine izin verirler.

Peru'ya ait Taquile adasında bugün yaklaşık 1.600 Quechua yaşamaktadır. Bu 5,5 kilometre uzunluğunda ve 1,6 kilometre genişliğindeki adada yaşayan halk, yabancılardan saklandıkları için çok sonraları keşfedilmiştir. Örgü ören erkekleri nedeniyle adaya “Örgü ören erkekler” adası adı da verilir.

Gölün Bolivya tarafında kutsal adalar, Güneş Adası (Isla del Sol) ve Ay Adası (Isla de la Luna) bulunur. Her ikisinde de küçük geleneksel köyler ve çok sayıda eski harabe mevcuttur.

Titikaka Gölü, bir dizi ender rastlanan hayvana yaşam ortamı sunar. Bunlardan biri Titikaka dalgıcı (Rollandia microptera) denen kuştur. Bu kuşun ilginç yanı, küçük kanatları sebebiyle uçamamasıdır. Tehlike anında suyun üstünde hızlı adımlar atarak ve çok güçlü kanat çırpmalarla kaçar. Ancak bu kanat çırpmalar kuşu havalandırmaz. Diğer bir endemik canlı ise Titikaka kurbağasıdır. Kurbağa ağırlıklı olarak cildiyle soluma yaptığından, cildi çizgilidir.

-

Puno lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa Aymara, Joya Andina Puno, Full Hostel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Qelqatani Hotel, Joya Suit Titikaka gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Libertador Lake Titicaca, Hostal Virgen de Las Nieves, La Casa De Manuelita Inn otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Puno aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yüzen Adalar (Floating Islands)

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Yüzen Adalar (Floating Islands)

Dünyanın içinde gemi ulaşımı yapılabilen en yüksek göllerden biri olan Titicaca Gölü’nde birçok ada vardır. En büyüklerinden biri Taquile; göldeki diğer birçok ada gibi sazdan değildir. Burada Quechua dili konuşan Uros’lar yaşamaktadır. Kayıklar, evler ve üzerinde yaşadıkları yüzen adalar dâhil her şeyi sazdan yapabilmektedirler.

Zaman içerisinde çürüdüğü için sazları yenilemek gerekmektedir, yenilenemeyecek durumdaki adalar ise terk edilir. Şu anda gölün üzerinde 45’in üzerinde sazdan adacık vardır. Kadın ve erkeklerin rengarenk kıyafetleri göz alıcı, her rengin ayrı bir anlamı vardır: Kırmızı-beyaz şapka takan erkekler bekar, kırmızı şapkalı erkekler evli. Beyaz tişörttlü kadınlar bekar, diğer renklerde giyen kadınlar evlidir.

Bu adada iş bölümü bildiğimizden biraz farklı gelişmiştir. Erkekler örgü örer ve dokundukları eşyaları adanın kooperatifi aracılığıyla turistlere satar. Günlük yaşamlarında imece usulü bir yardımlaşmayla adanın etrafından hep birlikte çöp topluyorlar. Lamalar ve alpakalar, devenin Güney Amerikalı akrabaları, yünleri ve etleri ile kimi zaman da yük taşıyarak ada halkına yardımcı olur.

Urosların yaşadığı yüzen adalar, gölde suyun 5-6 metre üzerinde durur, sazdan yapılan teknelere bağlanarak istenilen yere taşınabilir. Kökleri yenilebilen sazlardan yapılan adaların her birinin bir koruyucusu vardır, yeni bir ada yapımına birlikte karar verilir.

Yüzen adaların çoğunda halk, hediyelik eşya yapımı ile geçimini sağlamaktadır. Ada sakinleri yumuşak zeminde yürümeye öyle alışkın ki, herhangi bir iş için Puno kentine gitmeleri gerekirse, beton zeminde yürümekte zorlanır.

-
Puno şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Uros Yüzer Ada: Yarım Günlük Tur (12.3 €), Titicaca Gölü Uros, Amantani ve Taquile'ye 2 Günlük Tur (62.8 €), Puno: Titicaca Gölü 2-Day Tour Önemli (75.99 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Peru’nun güney doğusunda yer alan Puno şehri, Titicaca Gölü sahilinde kurulmuştur. Deniz seviyesinden 3.800 metre yükseklikte yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Puno şehrine tundra iklimi hâkimdir. Her ne kadar ülke olarak tropikal bir bölgede bulunsa da, Puno’nun deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksekte olması, hava şartlarını soğutmaktadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.4 derecedir. Haziran-ağustos ayları arasında yaşanan kış mevsiminde özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derece ve altında seyreder. Anca tüm bu durum şehirde sürekli güneş ışığı olmasını etkilememektedir. Gündüzleri şapkayla dolaşmanız tavsiye edilir.

Puno’ya en yakın havalimanı, 50 kilometre uzaklıktaki Juliaca’da yer alıyor. Buradan minibüslerle şehre ulaşmak mümkün. Ancak buraya yurtdışından uçuşlar mevcut değil. Bunun için öncelikle Cuzco’ya ulaşmak gerekiyor. Cuzco-Puno arasında ise uçak, tren ve otobüsle seyahat etmek mümkün.

Turizm açısından özellikle son yıllarda gelişme gösteren bir şehir Puno. Bu vesileyle otellerindeki iyileşme de gözle görülebilir seviyede iyi. Şehir merkezinde pek çok uygun fiyatlı otel seçeneği mevcut. Ancak ulaşım açısından taksi ücretini karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız, 10 dakika uzaklıktaki Titicaca Gölü çevresindeki oteller çok daha fazla güzellik vaad ediyor.

188354_orig.jpg

Puno şehrinde ulaşım için pek çok seçenek mevcuttur. Öncelikle şehirde geniş durak sayısına sahip olan otobüs ağı mevcuttur. Ve otobüsler en ucuz ulaşım aracıdır. Motorlu ve bisikletli rikşovlar da uygun fiyatlı ulaşım araçlarıdır. Tüm bu seçeneklerin yanında taksi fiyatları yüksek kalmaktadır.

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı olarak Peru'nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar'dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin bölgeye gelişi ile özel bir Çin-Peru mutfağı oluşmuştur (Chifa). Siyahi köleler ile de Afrika elementleri de Peru mutfağına getirilmiştir.

“Ceviche”, taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır. “Anticucho”, şişte ızgara sığır kalbidir. “Arroz con Pollo” tavuklu pilavdır, “Arroz con Pato” ise ördekli pilavdır. “Ají de gallina”, hafif acılı ve kremalı chili soslu tavuk etidir.

“Rocoto Relleno”, sığır eti ile doldurulmuş paprika biberinden yapılır. “Estofado” ise et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç türüdür. “Papa a la huancaina” acılı peynir soslu patates dilimleridir. “Carapulcra” kurutulmuş patates ve kırmızı et ile hazırlanan bir güveç yemeği türüdür. “Lomo Saltado”, soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleridir. Bir sebze çeşidi olan “Chupe de Camarones” karides, patates ve sebze ile hazırlanır. Bir diğer özel çorba ise et parçaları makarna ile yapılan “Sopa a la Criolla”dır.

Peru'nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru'da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

Chifa Shanghai, Don Giorgio, Sal y Azucar, Inka Vegan, Loving Hut Titikaka.

Bahşiş

Puno restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Her ne kadar Puno şehri, Peru’nun kültür sanat diyarı olsa da, burada gece hayatı anlamında pek bir şey olduğu söylenemez. Tüm mekânlar Jiron Lima Caddesi’nde toplanmıştır. “Positive Vibrations” ve “Apu Salkantay” buradaki popüler barlardır. “La Hostería” ve “Ekeko's” ise canlı müzik dinlenebilecek mekânlardır. Kusillo's Pub’da kimi zaman gösteriler düzenlenmektedir.

Festival de la Virgen de la Candelaria / Hazreti Meryem Yortusu (Şubat)

Puno Haftası (Kasım)

Karnaval (Şubat-Mart)

San Juan de Dios (Mart)

Fiesta de las Cruces Alasitas (Mayıs)

San Juan, San Pedro ve San Pablo (Haziran)

Apóstol Santiago (Temmuz)

Peru'da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar ise aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel bir fikir olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en güzel tercihler arasındadır.

Puno’da ise tüm bu ürün çeşitlerinden bulabileceğiniz alanlar mevcuttur. Jiron Melgar ve Avenida Titicaca arasındaki alanda kurulan açık hava pazarında yer alan onlarca stantta özellikle yün ve tekstil ürünlerinden envaı çeşitte yer almaktadır. Şehirdeki Jiron Lima Caddesi de hediyelik eşya ve tekstil mağazaları açısından çok fazla seçenek sunar.

Puno (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Puno’dan 7 saat ileridedir.

Peru sınırları içerisinde yer alan Puno şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Peru ülkesinde yer alan Puno şehrinin resmi dili İspanyolca, Keçuva dili ve Aymara dilidir.

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510
San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)
Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04(Geçici telefon)
Faks: embajada.lima@mfa.gov.tr
http://lima.be.mfa.gov.tr/
Görev Bölgesi: Bolivya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. Peter ve St. Saul Günü

Bağımsızlık Günü (28 Temmuz)

Santa Rosa de Lima

Angamos Savaşı (8 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911-116

Yangın: 911-116

Polis: 911-105

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.