Puno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5013.jpg

Peru’nun güney doğusunda yer alan Puno şehri, muhteşem bir doğa manzarası sunan Titicaca Gölü’nün sahilinde kurulmuştur. Her ne kadar tropikal özelliklere sahip bir ülkede yer alsa da, şehrin deniz seviyesinden 3.800 metre yüksekte yer alması, hava şartlarını sertleştirmektedir. Ama yine de özellikle son yıllarda doğasının, kültürel etkinliklerinin, tarihi yapılarının ve kolonyal mimarisinin etkisiyle turistlerin yoğun ilgisi görülmektedir.

Puno şehrinin resmi tarihi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. 1668 yılında kraliyet temsilcilerinden Pedro Antonio Fernandez de Castro tarafından Paucarcolla eyaletinin başkenti olarak kurulmuştur. İlk ismi “San Juan Bautista de Puno” olan şehir sonraları İspanya kralı II. Charles’ın anısına “San Carlos de Puno” olarak anılmaya başlamıştır. Bu dönemlerde şehre İspanyol halkının faydalanması için, kolonyal mimari özellikleri gösteren pek çok kilise inşa edilmiştir.

Puno şehrine tundra iklimi hâkimdir. Her ne kadar ülke olarak tropikal bir bölgede bulunsa da, Puno’nun deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksekte olması, hava şartlarını soğutmaktadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.4 derecedir. Haziran-ağustos ayları arasında yaşanan kış mevsiminde özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derece ve altında seyreder. Anca tüm bu durum şehirde sürekli güneş ışığı olmasını etkilememektedir. Gündüzleri şapkayla dolaşmanız tavsiye edilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=csP0LYi6ZiM

Editörün Kaleminden

Puno Nerededir?

Peru’nun güney doğusunda yer alan Puno şehri, Titicaca Gölü sahilinde kurulmuştur. Deniz seviyesinden 3.800 metre yükseklikte yer alır.

Puno’ya Nasıl Gidilir?

Puno’ya en yakın havalimanı, 50 kilometre uzaklıktaki Juliaca’da yer alıyor. Buradan minibüslerle şehre ulaşmak mümkün. Ancak buraya yurtdışından uçuşlar mevcut değil. Bunun için öncelikle Cuzco’ya ulaşmak gerekiyor. Cuzco-Puno arasında ise uçak, tren ve otobüsle seyahat etmek mümkün.

Puno’ya Ne Zaman Gidilir?

Puno şehrine tundra iklimi hâkimdir. Her ne kadar ülke olarak tropikal bir bölgede bulunsa da, Puno’nun deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksekte olması, hava şartlarını soğutmaktadır. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.4 derecedir. Haziran-ağustos ayları arasında yaşanan kış mevsiminde özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derece ve altında seyreder. Anca tüm bu durum şehirde sürekli güneş ışığı olmasını etkilememektedir. Gündüzleri şapkayla dolaşmanız tavsiye edilir.

Puno’da Nerede Kalmalı?

Turizm açısından özellikle son yıllarda gelişme gösteren bir şehir Puno. Bu vesileyle otellerindeki iyileşme de gözle görülebilir seviyede iyi. Şehir merkezinde pek çok uygun fiyatlı otel seçeneği mevcut. Ancak ulaşım açısından taksi ücretini karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız, 10 dakika uzaklıktaki Titicaca Gölü çevresindeki oteller çok daha fazla güzellik vaad ediyor.

Puno İçi Ulaşım

188354_orig.jpg

Puno şehrinde ulaşım için pek çok seçenek mevcuttur. Öncelikle şehirde geniş durak sayısına sahip olan otobüs ağı mevcuttur. Ve otobüsler en ucuz ulaşım aracıdır. Motorlu ve bisikletli rikşovlar da uygun fiyatlı ulaşım araçlarıdır. Tüm bu seçeneklerin yanında taksi fiyatları yüksek kalmaktadır.

Puno Mutfağı

Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı olarak Peru'nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar'dan etkilenmiş mutfaklarıyla birleşir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenlerin bölgeye gelişi ile özel bir Çin-Peru mutfağı oluşmuştur (Chifa). Siyahi köleler ile de Afrika elementleri de Peru mutfağına getirilmiştir.

“Ceviche”, taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden yapılan bir yemektir. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır. “Anticucho”, şişte ızgara sığır kalbidir. “Arroz con Pollo” tavuklu pilavdır, “Arroz con Pato” ise ördekli pilavdır. “Ají de gallina”, hafif acılı ve kremalı chili soslu tavuk etidir.

“Rocoto Relleno”, sığır eti ile doldurulmuş paprika biberinden yapılır. “Estofado” ise et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç türüdür. “Papa a la huancaina” acılı peynir soslu patates dilimleridir. “Carapulcra” kurutulmuş patates ve kırmızı et ile hazırlanan bir güveç yemeği türüdür. “Lomo Saltado”, soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleridir. Bir sebze çeşidi olan “Chupe de Camarones” karides, patates ve sebze ile hazırlanır. Bir diğer özel çorba ise et parçaları makarna ile yapılan “Sopa a la Criolla”dır.

Peru'nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brendi olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru'da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola'dır.

Popüler restoranlar

Chifa Shanghai, Don Giorgio, Sal y Azucar, Inka Vegan, Loving Hut Titikaka.

Bahşiş

Puno restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Puno’da Alışveriş

Peru'da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenene göre oldukça ucuzdur. Bunların en başında Alpaka yününden ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, ahşap ve kabak oymaları ise oldukça yaygın görünen hediyelikler arasındır. Gümüş ve altın takılar ise aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Pan flütler ve deri davullar hediyelik eşya almak için güzel bir fikir olabilir. Peru'nun iki yerel içkisi olan Pisco ve Inca Cola eve götürmek için en güzel tercihler arasındadır.

Puno’da ise tüm bu ürün çeşitlerinden bulabileceğiniz alanlar mevcuttur. Jiron Melgar ve Avenida Titicaca arasındaki alanda kurulan açık hava pazarında yer alan onlarca stantta özellikle yün ve tekstil ürünlerinden envaı çeşitte yer almaktadır. Şehirdeki Jiron Lima Caddesi de hediyelik eşya ve tekstil mağazaları açısından çok fazla seçenek sunar.

Puno Gece Hayatı

Her ne kadar Puno şehri, Peru’nun kültür sanat diyarı olsa da, burada gece hayatı anlamında pek bir şey olduğu söylenemez. Tüm mekânlar Jiron Lima Caddesi’nde toplanmıştır. “Positive Vibrations” ve “Apu Salkantay” buradaki popüler barlardır. “La Hostería” ve “Ekeko's” ise canlı müzik dinlenebilecek mekânlardır. Kusillo's Pub’da kimi zaman gösteriler düzenlenmektedir.

Puno Festivaller

Festival de la Virgen de la Candelaria / Hazreti Meryem Yortusu (Şubat)

Puno Haftası (Kasım)

Karnaval (Şubat-Mart)

San Juan de Dios (Mart)

Fiesta de las Cruces Alasitas (Mayıs)

San Juan, San Pedro ve San Pablo (Haziran)

Apóstol Santiago (Temmuz)

Puno Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

St. Peter ve St. Saul Günü

Bağımsızlık Günü (28 Temmuz)

Santa Rosa de Lima

Angamos Savaşı (8 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Puno İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911-116

Yangın: 911-116

Polis: 911-105

Puno Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Peru’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Türkiye Puno Dış Temsilcilikleri

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510
San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)
Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04(Geçici telefon)
Faks: [email protected]
http://lima.be.mfa.gov.tr/
Görev Bölgesi: Bolivya

Puno Para Birimi

Peru sınırları içerisinde yer alan Puno şehrinin para birimi Peru Yeni Solu’dur. 1 TL yaklaşık 1,13 Yeni Sol’dur.

Puno Resmi Dili

Peru ülkesinde yer alan Puno şehrinin resmi dili İspanyolca, Keçuva dili ve Aymara dilidir.

Puno Saat Farkı

Puno (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Puno’dan 7 saat ileridedir.

Puno Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 8oC
  • Mar 7.9oC
  • Nis 6.8oC
  • May 4.8oC
  • Haz 2.9oC
  • Tem 2.8oC
  • Agu 3.8oC
  • Eyl 5.8oC
  • Eki 7oC
  • Kas 7.7oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 140,839 / Dil: İspanyolca, Keçuva, Aymara / Para Birimi: Peru Yeni Solu (PEN) / İklim: Tundra İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün