Pisco

Pisco Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Pisco, Peru'nun başkenti Lima'nın güneyinde bir şehirdir ve 1640 yılında kurulmuştur. Güney Peru Sahili üzerinde bulunmaktadır ve denizden 9 metre yüksektedir. Burası 2007 yılındaki depremden önce turizm merkeziydi, sonrasında bu ününü kaybetmiştir fakat küçük bir balıkçı kasabası olarak kalmıştır. Pisco balıkçılığıyla ünlü bir şehirdir.

Pisco'da, Paracas kültürü yani Peru'nun en eski uygarlıkları yaşamış ve burada bunlara ait izler bulunmuştur. Yani Pisco arkeolojik olarak Peru'nun gözde yerlerindendir ve Peru'nun tarihinde çok önemli katkısı vardır diyebiliriz. Pisco'da arkeoloji tutkunlarının çok merak edeceği ve hayranlık duyacağı bazı arkeolojik kazı noktaları bulunmaktadır. El Candelabro da bunlardan biridir.
 
Şehrin en önemli caddesi ise José de San Martín Caddesi'dir ve bu isim José de San Martín isimli Güney Amerikalı devrimciden gelmektedir. José de San Martín, 1820'de Pisco'da İspanyolları yenmiş ve 1821'de Peru'nun bağımsızlığını kazanmıştır. 

Pisco İklimi 

Pisco genellikle sıcak ve kurak bir mevsim yaşar bu iklime hafif çöl iklimi denir. Şehrin maksimum sıcaklığı 27,8 derece olurken minimum sıcaklığı ise 15,7 derece olmaktadır. Yağış ihtimali ise çok düşüktür ve yıllık yaklaşık 1,5 milimetre yağış düşmektedir. 

Pisco'ya Nasıl Ulaşılır? 

Pisco’ya ulaşım için farklı alternatifler mevcuttur. Pisco'nun Capitán FAP Renán Elías Olivera Airport adında bir havaalanı bulunmaktadır, fakat Pisco'ya Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye'den Lima'ya uçup buraya otobüsle veya taksiyle geçiş yapılabilmektedir. Lima'da J. Chavez İnternational Airport bulunmaktadır ve J. Chavez İnternational Airport'a Türkiye'den uçuş yaklaşık 1 buçuk gün sürmektedir. Genellikle 2 veya daha fazla aktarma bulunmaktadır. Türkiye’den Lima’ya gittikyen sonra otobüsler ile Pisco’ya ulaşabilirsiniz. Pisco'da otobüslerin kalktığı bir liman bulunmaktadır. Bu limanın adı General San Martin Port'tur. Peru'daki Pan Amerika otobüs şirketi Lima, Arequipa gibi şehirlerden Pisco'ya otobüs seferleri düzenlemektedir.

Otobüsler dışında taksi daha güvenli olduğu için özellikle akşamsa havaalanından Pisco’ya ulaşım için otobüs kullanmak yerine taksi kullanılabilir. Lima'dan Pisco'ya taksi ile ulaşabilirsiniz. Taksiler genellikle 3 tekerlekli motor ve araba karışımı olan küçük ulaşım araçlarıdır. Pisco’da yerel bir taksi istasyonu bulunmaktadır ve eğer bu yerel taksi istasyonundan taksiye binerseniz yolculuğunuz daha güvenli olacaktır. Taksi biraz daha pahalı olsa da daha güvenli ve daha hızlı ulaşım için kesinlikle tavsiye edilmektedir. 

Pisco'da Gezilecek Yerler 

Pisco’nun da içinde bulunduğu alan, Paracas Ulusal Koruma Bölgesi’ndeki deniz canlılarının ve kuşların takip edilebilmesi amacıyla sıklıkla ziyaret edilen bir alan olmuştur. Şehir, adını aynı zamanda bir içkiye de vermiştir. Aşağıda adını anacağımız yerleri ziyaret ettikten sonra bu içkinin yani Pisco’nun da tadına bakmanızı öneririz.
 
Paracas Rezervi ve Ballestas Adaları: Pisco merkezinden Ballestas Adaları'na tekne turu düzenlenmektedir ve bu turlara cüzi ücret karşılığı katılım olmaktadır. Bu turda denizaslanları da dâhil olmak üzere birçok deniz canlısı görülebilmektedir. Ayrıca birçok kuş türünü de burada bulunmaktadır. Ekstra bir ücret karşılığında bu turla beraber Paracas Rezervi de görülebilmektedir. Burada küçük bir balıkçı köyü, kayalıkları ve bir bilgi merkezi bulunmaktadır.
 
Paracas Candelabra: Candelbra of the Andes adıyla da anılan Paracas Candelabra, Pisco’da bulunan ve iyi bilinen bir jeogliftir. Kumda kazılmış büyük bir lambayı andırmaktadır. Yakınlarında bulunan çanak-çömleklerin tarigi MÖ 200’lü yıllara dayanmaktadır. Büyüklüğüyle sizi etkileyecek bu oluşumu Pisco’ya gittiğinizde görmeniz gerekenler sırasının en başına almanızı öneririz.
 
İglesia de la Compañia: Bir kilise olan İglesia de la Compañia Pisco'nun turistik noktalarından biridir. 1689'da yapımına başlanmıştır. Barok üslübunu tamamiyle yaşatmaktadır ve içinde altın sunaklar bulunmaktadır. Bu bölge depremlerden bir türlü kurtulamadığı için sürekli yenilenmiştir. Calle Ayacucho Sokağı’nda, eski Belediye Binası’nın arka tarafında yer almaktadır.
 
Plaza de Armas : Plaza de Armas Pisco'nun ana meydanıdır. Eski Belediye Binası ve yeni yapılan San Clemente Church binasının karşısında bulunmaktadır. Calle San Juan de Dios Caddesi bu meydan ile bu binaları ayırmaktadır. Bu meydanda José de San Martín'in at üzerinde bir heykeli bulunmaktadır. Genellikle turistlerin de tercih ettiği bu geniş meydan genelde Piscolu halkın buluşma yeri olmuştur. Burada akşam vakitlerinde çubukta satılan etler ve değişik isimli içecekler bulabilirsiniz. Meydan çevresindeki restoranlarda bir şeyler yedikten sonra yine çevredeki dükkânları dolaşabilirsiniz. 
 
San Clemente Temple: Barok üslup ile yapılmış ama daha basit ve daha ferah bir kilisedir. Eskiden Belediye Binası olarak kullanılmıştır. Plaza de Armas Meydanı’nın hemen karşısında yeni kilisenin yanında yani Calle San Juan de Dios Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Tek şapellidir ve rengi mavi beyaz renklerindedir. İçi de bu tonlar ve kiremit kırmızısıyla boyanmış ve desenlerle renklendirilmiştir. 

Pisco'da Nerede Yenir?

Pisco’ya gittiğinizde denemeniz gereken ilk lezzet elbette ki ismini de buradan alan içecek Pisco’dur. Pisco'nun milli içeceği olan Pisco içeceği de adından da anlaşıldığı üzere burada bulunmuştur. Ekşi ve alkollüdür. Başka yerlerde de denenebilir fakat buradaki gibi olmayacağı bilinmektedir. Pisco'ya gelindiğinde kesinlikle denenmesi önerilmektedir.

Puerto Caddesi’nde bulunan Los Tres Duendes adlı restoranda smoothie ve meyve suyuyla birlikte güzel yemekler yenilebilir. Smoothie ve meyve suyu barı halk tarafından da tercih edilir ve önerilmektedir.

Pisco ile İlgili

Pisco Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 23oC
  • Nis 22oC
  • May 19oC
  • Haz 17oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 18oC
  • Kas 20oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa