Santa Terasa Genel Bilgiler / Rehber

Santa Teresa, Peru’nun Cusco Bölgesi’nde yer alan La Convencion şehrinin on bölgesinden biridir. Son sayımlara göre yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı bu bölge oldukça engebeli ve yüksek rakımlı bir arazi üzerinde yer alır. Willkapampa Sıradağlarının bir bölümü burada bulunmaktadır. Santa Teresa’daki en yüksek doruk noktalarından biri olan Kiswar’ın yüksekliği 5.771 metredir.

Santa Teresa’yı ilgi çekici kılan en önemli özelliği ise 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen Machu Picchu’nun 6,5 kilometre kuzeybatısında bulunmasıdır. Santa Teresa, 15. yüzyıldan kalma bu Antik İnka şehrine giden önemli güzergâhlardan biridir. Genellikle Machu Picchu’ya giden yol olarak bilinen Santa Teresa, binlerce metre yükseklikte küçük bir kasabadır. Ancak doğası ve mükemmel manzaralarıyla birlikte Peru’nun en turistik yerlerinden biri olma özelliğini korur. Kuzey Peru sahillerine ya da ormanlarına gitmek için zamanınız yoksa Machu Picchu’yu ziyaret ederken Santa Teresa’ya da kısa bir gezi yapmak isteyebilirsiniz.

Henüz konaklama açısından pek fazla seçeneğe sahip olmayan bu küçük kasabadaki çoğu ev prefabrik yapılardan oluşur. Burada Amazon’daki gibi çeşitli vahşi yaşam türlerinden söz etmek mümkün değildir ancak bol sayıda kuş türü bulunmaktadır. Santa Teresa’da adrenalin bağımlıları için harika bir etkinlik bulunur. Peru’da kurulan ilk zipline olan Cola de Mono ile ormanların arasında macera dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Santa Teresa’da yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise ünlü Cocalmayo Kaplıcalarını ziyaret etmektir. Eğer yürüyüş yapmaktan zevk alıyorsanız Llactapata Arkeolojik Alanı yakınlarındaki kahve plantasyonlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu dağlık orman bölgesinde bulunan kahve tarlalarında dünyanın en iyi organik kahve çekirdeklerinin yetiştiği söylenir. Burada sadece kahvenin işlenme sürecine tanıklık etmeyecek aynı zamanda taze öğütülmüş Peru kahvelerini de satın alabilirsiniz.

Santa Teresa’da Gezilecek Yerler

Machu Picchu’nun arka kapısı Santa Teresa’da pek fazla gezilecek destinasyon bulunmasa da doğası ve coğrafyası sayesinde geçirdiğiniz her andan büyük keyif alacaksınız. Düşük bütçeli turistleri cezbeden bu küçük kasabada ünlü Cocalmayo Kaplıcalarında temiz ve sıcak havuzlarda yüzebilirsiniz. Eğer daha sıra dışı bir deneyim arıyorsanız Peru’nun meşhur kahve plantasyonlarında kahvenin yapım aşamalarını yakından görebilir ve hatta sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz. Santa Teresa yüksek rakımı sayesinde adrenalin severlere tarifi mümkün olmayan bir zipline deneyimi de sunuyor.

Machu Picchu Antik Kenti
Dünyanın en görkemli antik kentlerinden biri olan Machu Picchu 2.430 metre yükseklikte bulunan bir İnka kentidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu yer “İnkaların Kayıp Şehri” olarak anılmaktadır. Santa Teresa’ya yalnızca 6,5 kilometre mesafede bulunan Machu Picchu; İnka İmparatorluğu’nun en tanınmış sembolüdür. Ulaşımı oldukça zahmetli olan antik harabelere gitmek için pek çok alternatif yol bulunuyor. Bunlardan biri de Santa Teresa’dır. Machu Picchu’nun olağanüstü coğrafyasında büyük taşlardan yapılmış birbirinden ilginç yapılar ve tapınaklar bulunuyor.

Cocalmayo Kaplıcaları
Machu Picchu’ya yaptığınız yolculuğun ardından, büyük bir nehrin yanında bolca bitki örtüsünün bulunduğu etkileyici bir ortamda sıcak bir banyo yapmak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Devasa bir nehir ve küçük bir dağ arasında bulunan Cocalmayo’nun havuzlarında yüzerek farklı bir deneyime imza atabilirsiniz. Farklı boyutlarda ve derinliklerde üç havuz bulunmaktadır. 38 ila 44 derece arasında değişen sıcaklıklara sahip kaplıca suları Peru’daki diğer sıcak su kaynaklarının aksine oldukça temizdir. Havuzların yakınında bulunan ve Uripata lagünlerinden gelen soğuk su duşlarıyla birlikte ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir his yakalayabilirsiniz. Santa Teresa’ya yalnızca 20 dakika mesafedeki tabiat ananın bu mucizesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cola de Mono Zipline
Cola de Mono, Güney Amerika’nın en uzun ve en yüksek zipline’larından biridir. Peru’nun Amazon Ormanları sınırında bulunan bu yer Santa Teresa’ya oldukça yakın bir konumda yer alıyor. “Maymun kuyruğu” anlamına gelen Cola de Mono’da 7 farklı hat bulunmaktadır. 2.500 metre boyunca devasa vadilerin ve ormanların arasından süzüleceğiniz zipline hattında, 150 metre yükseklikte saatte 60 kilometre hızla nefes kesen bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Santa Teresa’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya en ucuz şekilde gidebilmek için öncelikle Santa Teresa’ya ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’den Peru’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Peru’nun başkenti Lima’ya aktarmalı uçuşlarla gittikten sonra Santa Teresa’nın bağlı olduğu Cusco’ya gitmeniz gerekiyor. Lima’dan Cusco’ya uçakla veya yerel otobüslerle gidebilirsiniz. Otobüs yolculukları ortalama 22 saat sürmektedir. Cusco’ya ulaştığınızda buradaki yerel otobüsleri kullanarak Santa Maria’ya geçtikten sonra tek bir adım kalıyor. Santa Maria’dan taksiyle Santa Teresa’ya ulaşabilirsiniz.

Santa Terasa ile İlgili

Santa Terasa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa