Google+

Caracas

Caracas - : - / -
--℃
1 PEN=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon22℃
 • Marweather-icon23℃
 • Nisweather-icon23℃
 • Mayweather-icon24℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon23℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon22℃
Nüfus: 3,273,863  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Venezuela Bolivarı (VEF) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Caracas, Venezuella’nın başkenti ve en büyük şehridir. Guaire nehri boyunca uzanan Caracas şehri ülkenin kuzey tarafındadır. Venezuella kıyı sıradağlarını takip eden dar Caracas Vadisi’nin sınır çizgileri boyunca uzanmaktadır. Vadi, Karayip denizine yakındır, denizden 2,200 metre yüksekliğindeki sıradağlar ile ayrılmaktadır. Eşsiz bir dağ manzarasına sahip kent Avila Dağları eteklerindedir.

Sırtını dağlara yaslamış bu şehrin muhteşem bir doğal ortamı vardır. Ama Caracas sadece bundan ibaret değildir. Harika müzeler ve enfes Venezuella mutfağı da cabasıdır. Caracas, aynı zamanda Venezuella’nın kültür başkentidir. Restoranlar, tiyatrolar, müzeler ve alışveriş merkezleriyle son derece canlı bir hayata sahiptir. İtalya, İspanya, Portekiz, Ortadoğu, Almanya, Çin ve diğer Latin Amerika ülkelerinden çok sayıda göçmenin yaşamayı seçtiği bu şehir tam bir metropoldür. Fakat yine de hırsızlık olaylarının çokça yaşandığı kentte temkinli olmak da fayda vardır.
 

Tanıtım Videosu:

Sırtını dağlara yaslamış bu şehrin muhteşem bir doğal ortamı vardır. Ama Caracas sadece bundan ibaret değildir. Harika müzeleri olan kent, tırmanış, dağcılık gibi sporlara meraklı maceraperestler için de biçilmiş kaftandır. Avila Dağı’nın tepesine teleferik imkanının bulunduğu Caracas’ta şehir merkezinde dolaşıp, tarihi mekanları, müzeleri dolaşmanın yanı sıra doğanın tadını da çıkarabilirsiniz.

Caracas’ta görülmesi gereken diğer yerler

El Hatillo, Fundacion Bigott, Iglesia de San Francisco, Galeria de Arte Nacional, Museo de Bellas Artes, La Estancia, Museo Bolivariano, Museo Sacro de Caracas.

Museo de Arte Contemporáneo de Caracas

314 Eki 2016Gezilecek Yerler

Museo de Arte Contemporáneo de Caracas

Caracas Çağdaş Sanat Müzesi, Parque Central kompleksinin doğu ucunda yer almaktadır. Ülkedeki en iyi çağdaş sanat müzesi olan müzenin koleksiyonunda Picasso, Chagall, Mondrian ve Léger gibi büyük ressamların eserleri bulunmaktadır.

-

Caracas lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Caracas aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Caracas Katedrali

614 Eki 2016Gezilecek Yerler

Caracas Katedrali

Plaza Bolivar’ın doğu kısmında yer alan Caracas katedrali 16. yüzyılda basit bir şapel olarak inşaa edilmiştir. Duvarları kerpiçten olan bu şapelin 1641 yılında yerine dikilen başka bir kilise depremde yıkılmıştır. Şu anki katedral 1665-1713 yılları arasında inşa edilmiştir.

-

Plaza Bolívar

314 Eki 2016Gezilecek Yerler

Plaza Bolívar

Ağaç yapraklarının gölgesinde keyifli saatler geçireceğiniz bu meydan tarihi merkezin çekirdeğidir. Halkın da yoğun olarak ziyaret ettiği meydan her zaman cıvıl cıvıl kalabalıklarla doludur. Meydan adını tam göbeğinde yer alan Bolivar heykelinden almaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Guaire nehri boyunca uzanan Caracas şehri Venezuella’nın kuzey tarafındadır. Venezuella kıyı sıradağlarını takip eden dar Caracas Vadisi’nin sınır çizgileri boyunca uzanmaktadır.

Geolocation

Caracas şehrinde tropik savan iklimi hakimdir. Yıllık ortalam sıcaklık 23.8 derecedir. En soğuk ayın ocak olduğu kentte en sıcak dönem temmuz ayında yaşanır.Kente gitmek için en uygun dönem nemin çok yüksek olmadığı bahar aylarıdır.

Türkiye’den Venezuella’ya direkt uçuş yoktur. Kente gitmek için Bogota, Liszbon, Barcelona, Madrid, Paris ya da Roma gibi kentlerden aktarmalı uçuşları kullanabilirsiniz. Nice üzerinden Caracas’a bağlanan La Guaria otobanı mevcuttur. Buradan kente otobüsle ya da arabayla gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Barselona üzerindense Puerto La Cruz hattı takip edilebilir. Caracas’a gidişte imkanınız varsa araba kiralamak şehrin eşsiz doğasını yakından deneyimlemek için oldukça iyi bir alternatiftir.

Caracas şehri pek güvenli bir şehir olmadığı için yıllarca sırt çantasıyla gezenler ya da ucuz konaklama arayanlar için erişilmez bir yer olmuştur. Ancak son dönemde hostellerin daha güvenilir bir hale gelmesiyle bu durum da ortadan kalkmaya başlamıştır. Ancak yine de Altamira ya da Los Palos Grandes gibi güvenli bölgelerdeki orta bütçeli otelleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Kentte lüks pek çok konaklama seçeneğinin yanı sıra oldukça ucuza hosteller ve kiralık daireler de bulma imkanınız vardır. Bir diğer konaklama seçeneği ise şehrin biraz dışında kalan otellerde konaklamaktır. Zira sabah çok erken saatlerden itibaren kent merkezine otobüs imkanı söz konusudur.

Caracas onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Caracas Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Caracas Otelleri

En Uygun Fiyatlı Caracas Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Caracas Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Caracas Otelleri

Bus_Transmilenio_Caracas_con_26.JPG

Şehirde kapsamlı bir otobüs ağı vardır. Banliyöden şehir merkezine her yere ulaşabilmeniz mümkündür. Özel şoförlü carrito denilen küçük otobüsler şehir merkezinin içinde sıklıkla kullanılmakla beraber çetelerin sık sık sokakta soygun yapabilidiği Caracas’ta pek de güvenli bir yöntem sayılmaz. Otobüsleri karanlıktan sonra kullanmanızı tavsiye edilmemektedir. Taksilerde ise taksimetre bulunmadığından gideceğiniz yer için önceden pazarlık yaparak taksiye binmeniz iyi olacaktır.

Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela’nın mutfağı genelde et, balık ve pirince dayanır. Venezuela mutfağının en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir.

Her ne kadar suç oranı yüksek bir şehir olsa da, Caracas’ta gece hayatı hiç durmaz. Özellikle şehrin zenginleri, korumalı araçlarıyla bir partiden diğerine koşmaktadır. Turistler içinse de VIP mekanlardan klasik barlara kadar pek çok seçenek mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, gece otelinize dönerken mutlaka taksi kullanmanızdır. Tavsiye edilen mekanlarsa: El Mani Es Asi, Suka, Juan Sebastian Bar, Little Rock Cafe, Masai şeklindedir.

El Hatillo Müzik Festivali (Ekim)

Caracas Karnavalı (Şubat-Mart)

Uluslararası Tiyatro Festivali (Nisan)

Dans Festivali (Temmuz)

Caracas’ın Chacanita semtinde ve Artasanias bölgesinde çokça hediyelik eşya mağazası ve süpermarket bulabilirsiniz. El Hatillo’daki Hansi alışveriş merkezi hem yerli halkın hem de turistlerin uğrak yeridir. Mercadito de Chacao ve Mercado Guacaipura’da aynı şekilde aradığınız pek çok ürünü bulabileceğiniz noktalardır. Ayrıca kentin müzelerinin hediyelik eşya kısmında da oldukça zengin alternatifler sizi beklemektedir.

Caracas (GMT -4.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6.5 saat zaman farkı vardır. Caracas’ın saati Türkiye’den 6.5 saat geridir.

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Caracas şehrinin para birimi Venezuela Bolivarı’dır. 1 TL yaklaşık 35,70 Venezuela Bolivarı’dır.

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Caracas’ın resmi dili İspanyolca’dır. Ancak çok fazla göç alan bir şehir olduğundan bölgede İtalyanca, Portekizce, Almanca ve Çince dilleri de yaygındır.

CARACAS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: CALLE KEMAL ATATÜRK NO: 6 QUINTA TURQUESA VALLE ARRIBA CARACAS VENEZUELA

Telefon: 00 58-2 12 991 00 75 12 993 92 02

Faks: 00 58-2 12 992 04 42

embajada.caracas@mfa.gov.tr

http://karakas.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: VENEZUELA,TRİNİDAD VE TOBAGO, BARBADOS, GUYANA, ARUBA ve HOLLANDA ANTİLLERİ

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Aziz Joseph Günü (19 Mart)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Bağımsızlığın İlanı (19 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Carabobo Savaşı (24 Haziran)

Aziz Peter ve Aziz Paul Günü

Bağımsızlık Günü (5 Temmuz)

Simon Bolivar’ın Doğum Günü (24 Temmuz)

Hazreti Meryem’in Göğe Kabulu (15 Ağustos)

Azizler Yortusu (1 Kasım)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Venezuela’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.