Caracas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Caracas, Venezuella’nın başkenti ve en büyük şehridir. Guaire nehri boyunca uzanan Caracas şehri ülkenin kuzey tarafındadır. Venezuella kıyı sıradağlarını takip eden dar Caracas Vadisi’nin sınır çizgileri boyunca uzanmaktadır. Vadi, Karayip denizine yakındır, denizden 2,200 metre yüksekliğindeki sıradağlar ile ayrılmaktadır. Eşsiz bir dağ manzarasına sahip kent Avila Dağları eteklerindedir.

Devamını Oku

Caracas ile İlgili

Caracas’ta Gezilecek Yerler

Sırtını dağlara yaslamış bu şehrin muhteşembirdoğalortamıvardır. Ama Caracas sadece bundan ibaret değildir. Harika müzeleri olan kent, tırmanış, dağcılık gibi sporlara meraklı maceraperestler için de biçilmiş kaftandır. Avila Dağı’nın tepesine teleferik imkanının bulunduğu Caracas’ta şehir merkezinde dolaşıp, tarihi mekanları, müzeleri dolaşmanın yanı sıra doğanın tadını da çıkarabilirsiniz.

Caracas’ta görülmesi gereken diğer yerler

El Hatillo, Fundacion Bigott, Iglesia de San Francisco, Galeria de Arte Nacional, Museo de Bellas Artes, La Estancia, Museo Bolivariano, Museo Sacro de Caracas.

Devamını Oku

 Caracas Nerededir?

Guaire nehri boyunca uzanan Caracas şehri Venezuella’nın kuzey tarafındadır. Venezuella kıyı sıradağlarını takip eden dar Caracas Vadisi’nin sınır çizgileri boyunca uzanmaktadır.

Caracas’a Ne Zaman Gidilir?

Caracas şehrinde tropik savan iklimi hakimdir. Yıllık ortalam sıcaklık 23.8 derecedir. En soğuk ayın ocak olduğu kentte en sıcak dönem temmuz ayında yaşanır.Kente gitmek için en uygun dönem nemin çok yüksek olmadığı bahar aylarıdır.

Caracas’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Venezuella’ya direkt uçuş yoktur. Kente gitmek için Bogota, Liszbon, Barcelona, Madrid, Paris ya da Roma gibi kentlerden aktarmalı uçuşları kullanabilirsiniz. Nice üzerinden Caracas’a bağlanan La Guaria otobanı mevcuttur. Buradan kente otobüsle ya da arabayla gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Barselona üzerindense Puerto La Cruz hattı takip edilebilir. Caracas’a gidişte imkanınız varsa araba kiralamak şehrin eşsiz doğasını yakından deneyimlemek için oldukça iyi bir alternatiftir.

Caracas'ta Nerede Kalınır?

Güney Amerika’nın hareketli ülkesi ve Venezuela’nın başkenti olan Caracas, iki dağın arasında yer alan dar bir yerleşim alanında konumlanıyor. Tropikal iklimin hâkim olduğu şehirde sıcaklıklar her zaman 20 derece civarında oluyor. Zaman zaman yağış alan şehir, ılık havası ve yumuşak iklim koşulları sayesinde hemen her mevsim ziyaret edilebiliyor.

Liman bölgesine olan yakınlığı sayesinde deniz mahsulleri konusunda gelişmiş bir yerel mutfağa sahip olan Caracas’ta çok sayıda restoran, kafe bulunuyor. Güney Amerika şehirleri arasında oldukça popüler olan Caracas mutfağı bu ünü, kaliteli restoranları ve dünya standardında başarılı şeflerine borçlu elbette. Turistik tesisleri çok yoğun olmayan Caracas, deniz seviyesinden yaklaşık 800 metre kadar yüksekte bir konumda bulunuyor. Güney Amerika’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Sambil hem eğlence hem alışveriş için şehrin önemli noktaları arasında yer alıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Caracas otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Caracas Otelleri

Venezuela'nın başkenti olan Caracas, ülkenin dağlık bölgesi kenarında yer alıyor. Günümüzde Latin Amerika’nın en modern şehirlerinden biri olan Caracas, Karayip Denizi’ne yakın konumu ve dışarıya nispeten kapalı duruşu ile ilgi çekiyor. Karayolu vasıtası ile 9 kilometre uzaklıktaki liman kasabası olan Guaira’ya da ulaşımın kolay olduğu Caracas, petrol ve kahve konusunda son derece gelişmiş bir ihracat merkezi pozisyonunda bulunuyor. Deniz kenarında yer alan 2.000 metreden yüksek dağ şeridi ile denizden ayrılan şehir, 1500’lü yıllarda İspanyollar tarafından kurulup bugün artık Venezuela Cumhuriyeti'nin başkenti olarak büyük, modern ve gelişmiş bir merkez haline gelmiş bulunuyor.

 

Caracas, konuklarına son derece hareketli bir gece hayatı sunuyor. Suç oranı yüksek olsa da bu durum şehrin eğlence dünyasının hız kesmesine neden olmuyor, ancak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Barlar ve publar şehrin hemen her yerinde misafirlerine eğlenceli ortamlar sunmak için birbirleri ile yarışıyorlar.

Devamını Oku

Caracas Şehir İçi Ulaşım

Bus_Transmilenio_Caracas_con_26.JPG

Şehirde kapsamlı bir otobüs ağı vardır. Banliyöden şehir merkezine her yere ulaşabilmeniz mümkündür. Özel şoförlü carrito denilen küçük otobüsler şehir merkezinin içinde sıklıkla kullanılmakla beraber çetelerin sık sık sokakta soygun yapabilidiği Caracas’ta pek de güvenli bir yöntem sayılmaz. Otobüsleri karanlıktan sonra kullanmanızı tavsiye edilmemektedir. Taksilerde ise taksimetre bulunmadığından gideceğiniz yer için önceden pazarlık yaparak taksiye binmeniz iyi olacaktır.

Caracas Mutfağı

Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela’nın mutfağı genelde et, balık ve pirince dayanır. Venezuela mutfağının en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir.

Devamını Oku

Caracas Gece Hayatı

Her ne kadar suç oranı yüksek bir şehir olsa da, Caracas’ta gece hayatı hiç durmaz. Özellikle şehrin zenginleri, korumalı araçlarıyla bir partiden diğerine koşmaktadır. Turistler içinse de VIP mekanlardan klasik barlara kadar pek çok seçenek mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, gece otelinize dönerken mutlaka taksi kullanmanızdır. Tavsiye edilen mekanlarsa: El Mani Es Asi, Suka, Juan Sebastian Bar, Little Rock Cafe, Masai şeklindedir.

Caracas Festivaller

El Hatillo Müzik Festivali (Ekim)

Caracas Karnavalı (Şubat-Mart)

Uluslararası Tiyatro Festivali (Nisan)

Dans Festivali (Temmuz)

Caracas’ta Alışveriş

Caracas’ın Chacanitasemtindeve Artasanias bölgesinde çokça hediyelik eşya mağazası ve süpermarket bulabilirsiniz. El Hatillo’daki Hansi alışveriş merkezi hem yerli halkın hem de turistlerin uğrak yeridir. Mercadito de Chacao ve Mercado Guacaipura’da aynı şekilde aradığınız pek çok ürünü bulabileceğiniz noktalardır. Ayrıca kentin müzelerinin hediyelik eşya kısmında da oldukça zengin alternatifler sizi beklemektedir.

Caracas Saat Farkı

Caracas (GMT -4.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6.5 saat zaman farkı vardır. Caracas’ın saati Türkiye’den 6.5 saat geridir.

Caracas Para Birimi

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Caracas şehrinin para birimi Venezuela Bolivarı’dır. 1 TL yaklaşık 35,70 Venezuela Bolivarı’dır.

Caracas Resmi Dili

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Caracas’ın resmi dili İspanyolca’dır. Ancak çok fazla göç alan bir şehir olduğundan bölgede İtalyanca, Portekizce, Almanca ve Çince dilleri de yaygındır.

Caracas Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Aziz Joseph Günü (19 Mart)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Bağımsızlığın İlanı (19 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Carabobo Savaşı (24 Haziran)

Aziz Peter ve Aziz Paul Günü

Bağımsızlık Günü (5 Temmuz)

Simon Bolivar’ın Doğum Günü (24 Temmuz)

Hazreti Meryem’in Göğe Kabulu (15 Ağustos)

Azizler Yortusu (1 Kasım)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Caracas Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Venezuela’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Caracas Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type J / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 22oC
  • Mar 23oC
  • Nis 23oC
  • May 24oC
  • Haz 23oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3,273,863  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Venezuela Bolivarı (VEF) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün