Google+

Filipinler

image_placeholder
image_placeholder
ASYAFilipinler
Filipinler22:22 PM
21℃
1 PHP=0.07 TRY
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
  Nüfus: 102,536,000 Dili: Filipince ve İngilizce Para Birimi: Peso İklim: Tropikal Denizsel İklim  

image.jpg

Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanan Filipinler irili ufaklı 7641 adacıktan oluşmuştur. Üç ana coğrafi kara parçasından oluşan Filipinler 300.000 kilometrekarelik alanı kaplar. Nüfusun yoğunlaştığı bu üç ana kara parçası Luzon, Visayas ve Mindanao'dur. Başka ülkelerle kara bağlantısı olmayan Filipinler'e en yakın ülkeler arasında Çin, Endonezya, Malezya, Vietnam ve Tayvan sayılabilir. Dünyanın en büyük biyoçeşitliliğine sahip bu ekvator ülkesi Pasifik Deprem Kuşağı’nda yer aldığı için de deprem ve şiddetli tropik fırtınalara açıktır. Filipinler ve çevresinde günde ortalama 20 deprem yaşansa da bunlar hissedilemeyecek kadar küçüktür. Son büyük deprem 1990 Luzon Depremi'dir ve depremin büyüklüğü 7.7 olarak ölçülmüştür. Ülkede çok sayıda Mayon, Pinatubo ve Taal gibi aktif yanardağlar da bulunmaktadır. 1991 yılında Pinatubo Yanardağı'nın patlaması ülkede çok büyük hasarlara neden olmuştur. Filipinler böyle bir yer altı yapısına sahip olduğu için de jeotermal enerjiye odaklanmıştır ve günümüzde dünyanın ikinci büyük jeotermal enerji üreticisi konumuna gelmiştir. Ayrıca ülke Pasifik Okyanusu'nda bulunması nedeniyle şiddetli hava olaylarına da maruz kalmaktadır.

Doğal afetlere çok maruz kalan Filipinler'in doğası da eşsizdir. Pek çok adacığı volkanik dağlardan oluşur ve dağlarla tropikal yağmur ormanlarıyla örtülüdür. Bu yağmur ormanları ülkenin her noktasında eşsiz manzaralar sunmaktadır. Puerto-Princesa Yeraltı Nehri Milli Parkı gibi dünyaca ünlü nadide doğal harikalara sahiptir. Filipin Denizi'nde bulunan Galathea ve okyanusta bulunan Challenger Derinlikleri 10,000 metreden fazla derinlikleriyle dünyanın bilinen en derin noktalarıdır ve ülkeye yakın konumdadır.

Yağmur ormanları, geniş kumsalları, bitkileri, kuşları, hayvanları ve deniz canlılarıyla pek çok endemik türe de ev sahipliği yapan ülke vahşi yaşamın en büyüleyici olduğu coğrafyadır aynı zamanda. Filipinler dünyanın en çok biyolojik çeşitliliğe sahip olan on ülkesi arasındadır. Ülkenin büyüleyici ormanları yüzlerce endemik kuş, memeli ve sürüngen türünü barındırırken bilim insanları daha keşfedilmemiş endemik türlerin de yaşadığına inanmaktadır. Ülkenin sembolü ilan edilen Filipin kartalı dünya üzerindeki en büyük kartallardan birisidir ve maymun yiyen olarak da bilinir. Kara biyoçeşitliliğinin yanı sıra Filipin suları da biyoçeşitliliği çok yüksek bölgelerden birisidir.

Nüfusunun büyük çoğunluğunun kıyı kesimde yaşadığı Filipinler dünyanın en büyük diyasporasına sahip ülkesidir. 100 milyonu aşkın nüfusuyla dünya nüfus sıralamasında üst sıralardadır. Pek çok milletten insanın yaşadığı ülke ekonomik açıdan önemli bir potansiyele sahiptir. Ülkenin ekonomisi 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Asya'nın en güçlü ekonomilerinden biri olarak görülmekteydi. Ancak diktatör Ferdinand Marcos döneminde ülke ekonomisi büyük darbe almıştır. Günümüzde işsizlik ve enflasyon oranları genellikle düşük oranlarda seyretmektedir. Tarıma dayalı bir ekonomiden sanayi ekonomisine doğru geçen ülkede okyanus kıyılarından toplanan inciler önemli bir yere sahiptir. Ayrıca tahminlere göre Güney Afrika'dan sonra dünyanın en büyük altın rezervine sahip olan ülkedir.

Ülkenin tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır. Bilinen en eski insan izleri 67,000 yıl öncesine aittir. Pek çok devletin kurulup yıkıldığı Filipin toprakları kolonizasyon dönemi de geçirmiştir.

 

title_Davao.jpg

Filipinler 80 idari bölüme, 120 şehre ve 17 bölgeye sahiptir. Fakat ülkeden bahsederken daha kolay olması açısından 3 büyük adası üzerinden gruplama yapılır. Bu adalardan ilki ülkenin başkenti Manila’yı da kapsayan Luzon’dur. Filipinlerin en kuzeyinde kalan Luzon adası hem ülkenin merkezi konumundadır hem de ekonomik açıdan en gelişmiş yeridir. İkinci ada Visayes ise Filipinlerin merkezindeki adadır. Doğası, biyolojik çeşitliliği ve antik dönemden kalma yapılarının yanı sıra ülkenin en güzel kumsalları da Visayes’tedir. Son olarak Mindanao adası ise Filipinlerin en güneyindeki kısımdır. Yerli halk nüfusunun fazla olduğu Mindanao zengin bir kültüre sahiptir. Filipinler’in diğer önemli kentleri arasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Vigan, “Güneyin Kraliçesi” diye de andıkları ülkenin batısında kalan Cebu, kuzeydeki “Altın Dostlukların Kenti” Cagayan de Oro ve dünyanın en büyük kentlerinden aynı zamanda Filipinlerin en yüksek dağı Apo’yu da içine alan Davao vardır.

Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Filipinler kuzeyde Luzon Boğazı, batıda ise Güney Çin Denizi ile çevrelenmiştir. Deniz aşırı komşuları kuzeyde Tayvan ve Çin, batıda ise Vietnam olan Filipinler’in karşısında Borneo Adası uzanır. Batısında ise Filipin Denizi ve Palau adası vardır.

Geolocation

Filipinlerde 186 farklı dil vardır, bunların 182 tanesi halen konuşulmaktadır. Dört tanesini ise konuşan kimse kalmamıştır. Ülkedeki yerli dillerinin pek çoğu Malayo-Polinezyan dillerinden gelmektedir. Filipince ve İngilizcenin resmi dil olduğu ülkede bu iki dil her ne kadar hükümet, eğitim, medya ve iş dünyasında kullanılsa da günlük hayatta İngilizce pek konuşulmaz. İspanyolcanın da yaygın dil olarak kullanıldığı Filipinlerde 19 bölgesel dil ülkenin yardımcı resmi dili kabul edilmektedir.

Filipinler seküler bir ülke olmasına karşılık ülkede en yaygın dini inanç Hristiyanlıktır. 2015 raporlarına göre Katolik inancının nüfusun yüzde 82.9’unu oluşturduğu ülkede Protestan nüfus yüzde 5 oranındadır. Sünni İslam’ın da yaygın olduğu Filipinlerde yüzde 2 oranında geleneksel dini inançlar da mevcuttur.

Vigan,_Heritage_City_of_the_Philippines.jpg

Filipinlere ilk olarak Avusturya Aborjinleri, Papuanlar ve Melanezyalılarla akrabalığı bulunan Negrito ve Aetalar gelmiştir. Daha sonra Ausronesianların geldiği ülkede Malezya, Endonezya, Çin, Japonya, Hindistan ve Araplarla başlayan ticari ilişkiler ülkenin bugünkü çok kültürlülüğünün de temellerini atmıştır. Portekiz kâşif Macellan’ın 1521 senesinde Homonhon adasını keşfetmesiyle adada İspanyol kolonileri kurulmaya başlamıştır. Bu süre zarfında Hristiyanlık dini de adada yaygınlaşmaya başlamıştır. Ardından İspanyol kolonilere karşı yaklaşık 85 yıl süren savaş dönemi başlamıştır. 1829 senesine dek süren uzun savaşın ardından İspanyol kolonileri Filipinlere yerleşerek kültürlerini öğretmeye başlamışlardır. Aynı dönemde Alman, Portekizli ve İngiliz koloniler de ülke topraklarında hâkimiyet kurmaya çalışsalar da ancak İngilizler başarılı olabilmiştir.

İspanya ve Amerika arasında çıkan savaşın da etkisiyle 1898’de İspanya’ya karşı bağımsızlığını ilan eden Filipinler 1935’te İngiliz Milletler Topluluğu statüsünü almıştır. 2. Dünya Savaşı döneminde Japon İmparatorluğu tarafından işgal edilen ülke tarihinin en kanlı dönemini yaşamıştır. Manila Savaşı, Bataan Ölüm Yürüyüşü ve Manila Katliamı bu döneme dair bilinen tarihi vakalardır. Savaşın bitişine dek yaklaşık 1 milyon vatandaşını kaybeden ülke 24 Ekim 1945’te Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden biri olmuş, 1946’da da bağımsızlığı tanınmıştır. Soğuk Savaş döneminden de olumsuz etkilenen ülke 1986 ile reformlar dönemine girmiş ve tekrar toparlanmaya başlamıştır. Ülke her ne kadar ekonomik anlamda bir ivme yakalamış olsa da bugün hala doğal afetlerin getirdiği yıkımlarla mücadele etmektedir.

Bais.jpg

Filipinler yılın her dönemi sıcaktır. Fakat temmuz ve ekim arası dönemin tayfun dönemi olduğu ülkede yağmur yağışları bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Ülkenin iklim koşullarının turistik ziyaret açısından en uygun olduğu dönem ocak ve mayıs ayları arasıdır. Öte yandan tayfun döneminin yaşandığı zaman aralığı pek çok sörfçü için büyük dalgalar demektir.

Filipinler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 30 günü aşmamak koşulu ile vize istemez. 30 günden fazla kalmaya karar verirseniz de ülkedeki göçmen bürolarına gidip para ödeyerek kalış sürenizi uzatabilirsiniz. Türkiye’den Filipinlere direkt uçuşlar mevcuttur. Fakat ülkeye aktarmalı olarak gitmek daha ucuza denk gelebilir. Singapur veya Bangkok üzerinden aktarmalı uçuş ile seyahatinizi çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

Tropikal iklim şartlarının yaşandığı Filipinlerde mart ve mayıs arası dönemi kapsayan yaz mevsimi en sıcak zaman aralığıdır. Genellikle haziranda başlayan ve ekime dek devam eden yağışlar okyanusa kıyısı olan ülkede tayfun riskini de arttırmaktadır. Ülkede en soğuk dönem ise kasım ve şubat arası yaşanır. Filipinlerde yıl boyunca ortalama sıcaklık 25 derece ile 32 derece arasında seyretmektedir. Tayfunlar büyük felaketlere ve hatta can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir.

manila-philippines.jpg

Asya ekonomisinin kaplanı olarak nitelendirilen Filipinler uzun savaş döneminin ardından önemli bir yükselişe geçmiştir. 2000’lerdeki Asya Finansal Krizi’nden olumsuz etkilense de 2000’lerle beraber tekrar yükselişe geçen ülkenin para birimi Filipin pesosu 2005’te Asya’nın en işlevsel para birimi olmuştur. Bugün dünyanın en büyük ekonomisine sahip 39. ülkesi olan Filipinlerin ekonomisi tarım, elektronik endüstrisi, iletişim ve turizme dayanmaktadır. Geniş biyolojik çeşitliliği, doğal güzellikleri, yağmur ormanları ve kumsallarıyla her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğrayan Filipinler’de Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF raporlarına göre de hijyen oldukça gelişmiştir.

cebu9.jpg

Filipinliler oldukça arkadaş canlısı ve misafirperver insanlardır. Oldukça güler yüzlü olan ülke halkına aynı nezaketle karşılık vermenizi beklerler. Selam vermek ve teşekkür etmek ülke hakkı için çok önemlidir. Ülkenin kırsal kesimindeki bazı bölgelerinde eve girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız beklenebilir. Katolik nüfusun yoğun olduğu ülkede dini ritüellere saygılı olmanız beklenecektir. Ayrıca gündelik hayatta herhangi bir sınırlama olmasa da Müslüman nüfusun yaşadığı bölgede biraz daha dikkatli giyinmeniz de tavsiye edilmektedir.

Filipin Mutfağı

Filipin mutfağı Hint, Çin, Mala, İspanyol, Avrupa ve Amerika mutfaklarından etkilenmiştir. Hem bitki çeşitliliğinin fazla oluşu hem de tarımın gelişmiş olması sebebiyle oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Filipinliler sarımsak, soğan ve zencefili hemen hemen her yemeklerinde kullanırlar. Elle yemek yemek anlamına gelen kamayan geleneği ülkenin bazı bölgelerinde hala yaygındır. Çünkü Filipinlilere göre elle yenen yemek daha lezzetli olur. Yemek yemeyi çok seven Filipinliler asla diyet yapmazlar, hatta yeme alışkanlıklarını yarın yokmuş gibi yemek şeklinde tanımlarlar. Filipinlerde genelde ana yemeğin yanında mutlaka pilav servis edilir. Çin mutfağından esinlenerek hazırladıkları noodleı andıran pansitin domuzlu, ızgara sebzeli, karidesli ve tavuklu pek çok çeşidi mevcuttur.

Filipinlerde dini pek çok festival ve seremoni düzenlenmektedir. Her yıl ocak ayının üçüncü pazar günü düzenledikleri Ati-Atihan Kalibo kentinin en büyük etkinliklerinden biridir. Bütün Filipinlilerin annesi olarak Ati-Atihan’a adanan festivalde katılımcılar yüzlerini siyaha boyar ve parlak kıyafetler giyerler. Bir hafta süren festival boyunca danslar edilir, yürüyüşler gerçekleştirilir. Iloilo City’de düzenlenen dini ve kültürel festival Dinagyang ise Santa Nino’ya ithaf edilir. Her ocak ayının dördüncü pazar günü gerçekleştirilen festival pek çok kere dünyanın en büyük turizm olaylarından biri seçilmiştir. Her sene 15 Mayıs’ta Lucban’da Pahiyas Festivali Aziz Isidore’a adanmış olup çiftçiler onuruna düzenlenir. Festival kapsamında evlerin dış cepheleri meyveler, sebzeler ve tarımsal ürünlerle süslenir.

Ağustos ayının üçüncü haftası düzenlenen Kadaywan Festivali adını güzel, değerli ve iyi anlamlarına gelen Dabaweynodan alır. Davao kentinde düzenlenen festival aynı zamanda doğaya verdikleri için şükretme amacı taşır. Filipinlerin en önemli festivallerinden bir diğeri de The MassKara Festivalidir. Her sene Bacalod City’de düzenlenen festivalde renkli maskeleriyle şehri kuşatan dansçılar kentte uzun yürüyüşler gerçekleştirir. 23 Kasım tarihinde Angono’da düzenlenen Highantes Festivali Aziz Clement’e adanmıştır. Her sene dünyadan pek çok turistin katıldığı festivalde katılımcılar yüzlerine yaklaşık 1 metre ve bazen daha da büyük olabilen kâğıttan maskeler takarlar. İspanyol korsanları ve Meksikalıların kâğıt maske geleneğinden etkilenilerek ortaya çıkmıştır. Giant Lanterns Festival ise her sene Noel’den önceki cumartesi günü düzenlenir. Devasa boyutta fener ve aydınlatmaların kullanıldığı gece düzenlenen festival düzenlendiği San Fernando kentinin Filipinlerdeki Noel’in başkenti olarak anılmasına da sebep olur.

Filipinlerde tüketicilik çok fazladır, yani bir şeyi ihtiyaçları olmasa dahi satın alırlar. Ülkede ucuz alışveriş imkânı sağlayan bit pazarı ya da tezgahların yanı sıra pek çok büyük alışveriş merkezi mevcuttur. Manila’daki Ayala Center en büyük alışveriş merkezlerinden biridir.

Ülkeden dönerken sevdiklerinize alabileceğiniz hediye alternatifi de oldukça fazladır. Filipin ile Çin arasındaki ticaret ilişkisi sonucunda antika porselenler bilhassa Manila’da sıkça karşınıza çıkacaktır. Gümüş kolye ve küpe Filipinlerde oldukça popülerdir. Ayrıca yerli halkın ahşap gibi malzemeler kullanarak ürettiği takılardan da alabilirsiniz. Ayakkabı ve çanta konusunda hatırı sayılır üne sahip Filipinlerde Marikina ve Rizal bu iksinin başkenti kabul edilir. Ahşap oymacılığı yerli halklar arasında en yaygın el sanatıdır. Hayvan totemleri gibi mitik anlamlar da taşıyan bu ürünlerden alıp hikâyesi olan bir hediye ile ülkenize dönebilirsiniz.

Filipinlere gitmişken ülkenin geleneksel kıyafetlerine mutlaka bakın. Pinya dedikleri ananas ve diğer hammaddeleri kullanarak elde yaptıkları bu kıyafetler biraz pahalı ama kesinlikle buna değer. Ülkeden dönerken alınabilecek hediye alternatifleri arasında en lezzetli olanları ise şüphesiz kurutulmuş mango ve çikolatadır. Özellikle Chocnut ve Tablea çikolatalarını sakın kaçırmayın.

MANİLA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2268 PARAISO STREET DAS MARINAS VILLAGE 1222 MAKATI CITY/ METRO MANILA PHILIPPINES

Telefon: 00 63 2 843 97 05 00 63 2 843 97 07 00 63 2 887 63 73 00 63 2 888 56 99

Faks: 00 63 2 843 97 02

embassy.manila@mfa.gov.tr

http://manila.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Filipinler

CEBU FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: B.Benedicto and Son Co. Inc. 99-101 Plaridel Street Cebu City

Telefon: +63 (32) 2547025

Faks: +63 (32) 2550113

bensonco@skyinet.net / emilybchioson@gmail.com / bensonco888@gmail.com

· EDSA Devrim Yıldönümü (25 Şubat),

· Paskalyadan Önceki Perşembe (Mart ayının son Perşembe günü),

· Kutsal Cuma (25 Mart),

· Bataan Günü (9 Nisan),

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (12 Haziran),

· Ulusal Kahramanlar Günü (29 Ağustos),

· Azizler Yortusu (1 Kasım),

· Bonifacio Günü (30 Kasım),

· Noel Günü (25 Aralık),

· Rizal Günü (30 Aralık)

85127 Nis 2016Vize

Filipinler Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Filipinler’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü farketmeksizin 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.

Filipinler Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Esnaf ve Sanatkarlar ile Serbest Meslek Sahipleri

Avukatlar-Doktorlar-Eczacılar-Diş Hekimleri- Mühendisler

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

Emekliler

Ev Hanımları

Öğrenciler