Pamalican Adası

Pamalican Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pamalican Adası, Palawan ve Panay arasında kalan ve Filipinler’in Palawan eyaletinin kuzeyine denk düşen, Sulu Denizi’ndeki Cuyo Adaları bölgesinde bulunan küçük bir adadır. Adanın ana dili Filipino ya da Tagalog denen Filipinlere özgü dil olsa da turistik bir ada olduğundan adada hemen herkes İngilizce konuşmaktadır. Mercan resiflerinin ortasında yer alan bu ada başlangıçta bir aileye ait olduğundan özel mülkiyet alanı olma özelliğine sahiptir. Daha sonra başarılı bir işadamı olan Andrés Soriano Jr tarafından satın alınmış olan ada sonradan Soriano’nun çocukları tarafından inşaat faaliyetine açılarak özel bir tatil yerine dönüştürülmüş ve bu sayede tek bir aileye ait olmaktan çıkmıştır. Ancak ada hala özel mülkiyet alanıdır. Burada bulunan meşhur 7 Seas Resort, Sorinos ailesine aittir. Adada bulunan bir diğer resort alanı Amanpulo tesisi ise dünyadaki en iyi ada tatil beldelerinden biri olarak gösterilmektedir.

Adaya ulaşımda iki alternatif mevcuttur. Bunlardan ilki komşu adalardan ve Palawan’dan düzenlenen feribot seferleridir. Bir diğer alternatif ise Manila’dan hareket eden Dornier 228 - 202K uçak hattıdır. Adada konaklama söz konusu olduğunda ise en ince detayına kadar düşünülerek tasarlanmış bungalov evler dikkat çekmektedir. Burada bulunan resort tesislerinin pek çoğu bungalov evlerinden oluşan komplekslerdir. Buradaki bungalov evlerinin en önemli özelliği ise casita ismiyle anılan, her bungalovda ada genelinde ücretsiz dolaşım imkânı sağlayan kişisel arabaların da bulunmasıdır. Ada çevresindeki atmosfer ise genel olarak sakin ve tenhadır.

Benzersiz mercan resiflerinin bulunduğu ada ve çevresinde ayrıca rengârenk deniz canlıları ve devasa deniz kaplumbağaları da nefes alıp vermektedir. Su altındaki yaşantıya meraklı olanlar için olağanüstü manzaralar sunan adada dalış aktiviteleri oldukça yaygındır. Adanın kuzey kıyısındaki “Windsurf kulübesi”nde rüzgâr sörfü ve yelken yapmayı mümkün kılan ekipmanlar ve eğitmenler de hizmet vermektedir. Bilhassa kuzey musonlarının görüldüğü kasım ve mayıs ayları rüzgâr sörfü yapmak niyetinde olanların adayı ziyaret etmek için çokça tercih ettiği dönemdir. Ada ile ilgili önemli bir detay ise adada pek çok yerde kredi kartı geçmemektedir, ayrıca ada içinde ATM bulmak hayli güçtür. O yüzden hazırlıklı gelmenizde ve yanınızda nakit para taşımanızda fayda vardır.

Pamalican Adası’nın İklimi

Tropikal iklim etkisinden olan Pamalican Adası’nın iklimi kasım ayından mayıs ayına dek kuru mevsimdedir. Bu zaman aralığı havanın sıcak olmasına rağmen aynı zamanda rüzgârlı olması sebebiyle sörf tutkunlarının en çok tercih ettiği dönemdir. Haziranayından ekim ayınakadar uzanan dönem ise yağışlı dönem olup ada muson yağışlarının etkisi altındadır. Dolayısıyla bu aylarda adayı ziyaret eden turist sayısı daha azdır. Adada yıllık ortalama sıcaklık 27 derece civarındadır. Adada havanın en sıcak olduğu dönem olan ocak ayında ise ortalama sıcaklıklar 25 derece civarında seyretmektedir. Bu dönemde görülen en yüksek sıcaklık ise yaklaşık 29 derecedir. Adada aralık ayından mart ayına kadar olan dönemde Amihan ticaret rüzgârları etkilidir. Bu dönemde adada yelkencilik faaliyetlerinin de oldukça aktif olduğu dönemdir.

Pamalican Adası’nda Yapılması Gerekenler

Pamalican Adası Günlük Turları: Pamalican Adası’na geldiğinizde pek çok tur operatörüne rastlarsınız. Bunlardan günlük turlara mutlaka katılın. Zaten çok büyük olmayan Pamalican Adası’nda gerçekleştirilen günlük turların çoğu adanın kısa tarihine ve doğasına dair fikir vermekle beraber bölgenin az bilinen kıyılarını da keşfetme imkânı sunmaktadır. Ayrıca günlük turların hemen hepsi dalış aktivitesini de içermektedir. Nitekim adanın gurur kaynağı olan resifleri görmenin en kolay yolu bu turlardan birine dâhil olmaktır.

Yunus ve Balina İzleme Turları: Pamalican Adası 90’lı yılların sonuna kadar büyük tartışmalara sebep olan balina avcılığının oldukça yaygın olduğu bir bölgeydi. Bu yönde gerçekleştirilen pek çok eylem ve aktivisit hareketin sonuç getirmesiyle beraber artık bölgede balina avcılığı yasaklanmış durumda. Bir dizi harika kumsal ve kıyıya sahip olan adanın en önemli özelliği aynı zamanda muhteşem bir doğal yaşam alanı olması. Beyaz kumlu plajları ve zengin biyo-çeşitliliği ile dikkat çeken adada son yıllarda düzenlenmeye başlayan yunus ve balina izleme turları ise bunu yakından deneyimlemek isteyenler için iyi bir fırsat. Yaklaşık bir saat süren turlar ile adanın deniz yaşantısını su yüzeyinden görme imkânı sunan turlar hem heyecan verici hem de keyif dolu bir zaman dilimi vadediyor.

Pamalican Adası ile İlgili

Pamalican Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa