Google+

Arama formu

Coron Adası

Filipinler, birçok adadan oluşuyor. Bu nedenle ülke, ‘’ada ülkesi’’ olarak...
Devamı oku
Güney Çin Denizi’nde bulunan Busuanga Adası üzerindeki Coron, genellikle...
Devamı oku
Filipinlerin en keyifli adalarından biri olan Busuanga Adası’nın...
Devamı oku
Yerel Saat 08:21 AM
Kur Farkı 1 PHP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Coron Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Filipinler, birçok adadan oluşuyor. Bu nedenle ülke, ‘’ada ülkesi’’ olarak adlandırılmaktadır. Coron Kasabası ise Busuanga Adası’nın en büyük yerleşim yerlerinin başında geliyor. Coron kasabası ile karşı karşıya bulunan Coron Adası da ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biri.

Adayı tarihi anlamda en önemli kılan detaylardan birisi 2. Dünya Savaşı sırasında bölgede gizlenen 12 Japon gemisinin burada batırılmış olması. Bu gemilerin su altında meydana getirdiği zengin su altı dünyası sayesinde bölge, dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olma özelliğine de sahip olmuş durumda. Bu da dalış meraklısı birçok insanın her yıl buraya gelmesini sağlıyor.


Coron Adası Nerededir?

Coron Adası Filipinler’de bulunan bir adadır. Azami uzunluğu 20,1 km olmakla birlikte, takımadası Calamian Adaları’dır. Kayangan Gölü’nün bulunduğu, Busuanga Adası olarak da bilinen Coron Adası dalış yapmak isteyen dalış meraklılarının vazgeçilmez duraklarından birisidir. Kayangan Gölü’nün yer aldığı ve Busuanga Adası’yla birlikte anılan Coron Adası, birçok turisti doğal ve temiz olan sularına davet etmektedir.

Coron Adası’nı gezmek için 2 gün yol, 1 gün tekne turu ve 1 gün de dalış turuna zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Coron Adası’nın en önemli özelliği 2. Dünya Savaşı’ndaki Japon gemisi batıkları ve bu batıklara yapılan dalışlarıdır.

Coron Adası’na Nasıl Gidilir?

Coron Adası’na başkent Manilada’dan Cebu Pasifik Havayolları ile gidebilirsiniz. Yaklaşık bir saat süren bir yolculuk zamanı vardır. Eğer uçak ile ulaşmak istemiyorsanız, bir diğer alternatif yol da gemidir. Manila’dan Coron ’a ucuz bir ulaşım ağı olan gemi ile toplam 14 saat bir yolculuk süresi ile varabilirsiniz. Lüks bir cruise gemisi ile iyi bir yolculuk, gece uyunabilecek kamara ve yemek yenilebilecek restoran bulunması nedenleriyle rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

Coron Adası’nda Ne Yenilir?

Coron Adası bir deniz bölgesi yerleşimi olduğundan yemek kültüründe de deniz ürünlerini görmek kaçınılmazdır. Özel soslu jumbo karides ve yengeç en çok tercih edilen menülerdendir. Coron Adası’nda en çok tercih edilen içki ise Mangodiquel adında özel bir içecektir.


Coron Adası’nda Gezilecek Yerler

Coron Adası’nda gezilebilecek yerlerden biri Maquinit Kaplıcası’dır. Coron kasabasından tricycle aracılığı ile sarp ve yeşillik dolu yolların arasından yoğun sallantı eşliğinde, yaklaşık olarak yarım saatte Kaplıcaya varabilirsiniz.
Maquinit Kaplıcası dünyanın üç tuzlu kaplıcasından biri olma özelliğine sahiptir. 500-600 metrekare alan içinde toplam üç tane havuz bulundurmaktadır. Yemyeşil, kat kat düzenlenmiş ve büyüklü küçüklü havuzlar sürekli kalabalık olsa da turistlere büyük bir eğlence sunar. Tesisisin bu tasarımını beğenebilirsiniz.. Kaplıcanın etrafı Mangrov ormanları ile çevrilidir.

Kaplıcanın ziyaret saatleri 06:00-22:00 saatleri arasıdır. Ayrıca, Coron Adası şehir merkezinde bir ana cadde üzerinde bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde birçok otel, pansiyon, kafeler görebilirsiniz. Caddenin kalabalık ve gürültülü olduğunu da söylememiz gerekir.

Aynı zamanda sürekli tricycles sesine maruz kalabilirsiniz. Coron kasabasında denize girmek için plaj bulunmamaktadır. Mutlaka çevre turları almanız gerekiyor. Bu turları birçok yerden alabilmeniz mümkündür. En önemli ve mutlaka görülmesi, ziyaret edilmesi gereken adalar turu, kişi başı 1.500 peso yani yaklaşık 30 Dolardır.

Coron Adası’ndaki turlarda göreceğiniz yerlerden biri de Seven Islands bölgesidir. Buradaki küçük adaların muhteşem keşiflerine mutlaka çıkmalısınız. Birçok coral, resif ve balık görme şansınız var. Rengarenk ve her boyda binlerce çeşit deniz canlılarını görmek, insanın hayal dünyasında birçok şey canlandırıyor.

Coron Adası’nda bulunan bu adalarda şnorkel ile dalış da yapabilirsiniz. Denizin sadece bir metre derinliğine dalarak, deniz canlılarının vücudunuza temas ederek yüzmeye devam etmesi inanılmaz bir his uyandıracaktır içinizde... Coron Adası’nda gidilecek bir diğer yer ise Twin lagün. Twin lagün iç içe geçmiş iki lagünden oluşmaktadır. İki lagünün arkasında dar bir geçit bulunmaktadır. Bu geçitten geçerek kayaların arasında yeni bir lagüne ulaşıyorsunuz.

Ayrıca bu dar geçitin olduğu yerde dört tarafı kayalarla çevrili minik bir gölde yüzme fırsatı da bulabilirsiniz. Ayrıca Coron Adası’nda gezilecek en güzel yerler arasında incecik kumları ile cennet gibi olan bir plaj vardır. Plajda öğle yemeğini bulmakta sıkıntı çekmeyeceğiniz birbirinden leziz sofralar da sizleri bekliyor. Balık, tavuk, noodle, pilav, salata, deniz yosunlu salata ve bol meyve menünün kaçınılmaz parçalarıdır.

Gezilecek diğer bir durak Kayagan Gölü’dür. Kayagan Gölü, yüksek kayalıklar arasında küçük bir koydur. 250 basamak çıkarak bu koyun tam sırtında Kayagan Gölü ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Ayrıca bu gölde de yüzme keyfine erişebilirsiniz.

Bu gölün suyu o kadar temiz ve berrak ki Coron Adası’na geldiğinize pişman olmayacaksınız. Coron Adası’nda deniz keyfini sürdükten sonra, akşam için yapılacak en güzel şey gün batımında büyülenmektir. Filipinlerde bulunan Coron Adası, hem yeşil hem de mavinin muhteşem uyumu eşliğinde doğa ile iç içe olabileceğiniz en güzel duraklardan biridir.

Coron Adası Otelleri

Filipinlerin en keyifli adalarından biri olan Busuanga Adası’nın yarısını kaplayan Coron, hemen önünde uzanan Coron Adası bölümü le birlikte dünyanın en müthiş batık destinasyonlarından biri olarak büyük ilgi görüyor. Güney Çin Denizi’nde ve Calamian Group Adaları arasında bulunan bu cennet yaklaşık 20 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu kısmın yani Town bölümünün hemen karşısında yer alan ada kısmındaki ünlü Kayangan Gölü, tüm dünyadan büyük talep görüyor. Amerika tarafından batırılmış olan 10’un üzerinde sayıda Japon gemisi, bu bölgenin batık dalışı konusundaki değerini de katlayarak artırıyor. 

Gün batımını izleyebileceğiniz en yüksek noktalardan biri 700’den fazla basamak ile ulaşılabilen MT Tapyas Tepesi ve alışveriş yapıp hediyelik eşyaları da görebileceğiniz Central Market gezisi bölgede dalıştan sonra yapılacak şeylerin başında geliyor. Kayangan Gölü, Baraccuda Gölü, Twin Lake, Banol Beach gibi mevkiler ve ılıca olan Maquinit Hot Spring en keyifli tur rotaları arasında yer alıyor.

 Coron Adası Otelleri

Filipinlerin dalış konusunda çok talep gören bu bölgesi, geceleri çok hareketli bir ortam yaratmıyor ancak deniz ürünleri konusunda zengin menüleri ile hizmet veren kafelerde dilediğinizce dinlenip, dalmak ve yüzmekten yorulan vücudunuza masaj hediye ederek oldukça iyi vakit geçirebilirsiniz.

Coron Adası'nda Nerede Kalınır?

Güney Çin Denizi’nde bulunan Busuanga Adası üzerindeki Coron, genellikle yüzme ve dalış ile ilgilenen turistlerin tercih ettiği bir tatil destinasyonu. Bölgede batmış 10’dan fazla geminin bulunması nedeniyle batık dalışı da yapılabilen Coron’da bu amaç ile dâhil olunabilecek pek çok tur bulunuyor.

Çeşitli paket programlar ile otelinizden alınıp tekrar geri bırakılacağınız alternatifleri görüşebileceğiniz yerel acenteler Coron Town civarında bulunuyor. Bugüne kadar çekilmiş ve paylaşılmış tonla fotoğraf, turkuaz sular içinde yüzen rengârenk balıklar ile yüzü gülen insanlara dair hatıralar; bölgenin popülerliğinin artmasına da vesile oluyor.

Yemyeşil adalar, denizindeki mercan kayalıkları, taze ve lezzetli deniz mahsulleri, müzikle yaşayan Filipin insanları bu tatile keyif katıyorlar.

 Coron Adası'nda Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Coron otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Filipinler Vizesi

Filipinler’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.