Manila Hakkında Bilinmesi Gerekenler

manila-1709394_960_720.jpg

ManilaFilipinler Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de canlı bir ticaret limanına sahip olmasından dolayı, ülkenin en kalabalık şehridir. Şehre ilk ayak bastığınızda yüksek gökdelenler gözünüze çarpacaktır. Kalabalığından ve yoğun ticaretinden dolayı, hava kirliliği, düzensiz kentleşme ve altyapı yetersizliği gibi bazı kötü özellikler barındırsa da, zengin kültür birikimi ve zorlu tarihinin ardından kazanılan mücadele gidip görülmeye değerdir.1571 yılına kadar Müslümanların yönetiminde olan bu şehir, daha sonra İspanyollar tarafından ele geçirilmiştir. Üç yüzyıl boyunca kente sahip olan İspanyollar, 1898’de şehri ABD yönetimine bırakmıştır. 2.Dünya Savaşı sırasında Japonların saldırısı sonucu şehir büyük zararlar görmüştür. 2. Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlıklarını kazanan Filipinler, günümüzde Cumhuriyet ile yönetilir. Manila’da Başkanlık sistemine dayanan çoğulcu demokrasi hâkimdir. Manila 13 milyon kişiye sahiplik yaparak Filipinler’in Luzon Adası eyaletinde bulunur. Uzun yıllar boyunca sömürge altında yaşayan Filipinler’in tarihî geçmişini Manila açık bir şekilde yansıtır. Intramuros bölgesinde yapacağınız gezintiyle bu şehrin tarihine yakından tanıklık edebilirsiniz. Bu geziniz sırasında şehrin kalabalık oluşundan ve iki farklı uçtan insanları barındırmasından ötürü ara sokaklarda gezerken dikkatli olunmalıdır. Özellikle gecekonduların olduğu mahalleler pek güvenli değildir. Mümkün olduğunca ara sokaklarda yalnız dolaşılmamalıdır.

Manila’nın yaşam şekli tek düze değildir. Şehir çok zenginleri ve çok fakirleri bir arada barındırır. Filipin ekonomisine oldukça büyük katkı sağlayan bu bölgedeki düzensiz kentleşmenin neden olduğu gecekonduları gidip görmek, o bölgede yaşayan insanların yaşam tarzlarını incelemek şehrin sosyolojisi hakkında ilginç detaylar verir. Aslında maddi olarak devasa büyüklükte uçurum yaşayan halkın birlikte yaşam mücadelesidir Manila.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Manila ile İlgili

Manila Nerededir?

13 milyon nüfusu ile Filipinler’in Luzon Adası’nda bulunur. Manila Körfezi’ne kıyısı olan kent, başkent olmasının yanında aynı zamanda ülkenin ekonomisine büyük katkılar sağlayan bir liman şehridir.

Manila’ya Nasıl Gidilir?

asiana-1451655_960_720.jpg

Manila, Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’na sahiptir. Bu yüzden bu şehre uçak ile gidebilirsiniz. Direkt seferler bulunur ve İstanbul’dan Manila’ya seferler yaklaşık 12 saat sürmektedir. Doha aktarmalı uçuşlar daha uygun olmakla birlikte yaklaşık 16 saat sürmektedir. En uygun uçuş ise Türkiye- Hollanda-Tayvan- Manila olarak yapılır fakat bu uçuş en kısa 27 saat sürmektedir. Bütçenize ve planınıza uyan şekilde Manila’ya ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Manila’ya Ne Zaman Gidilir?

manila-2311266_960_720.jpg

Manila’yı şehrin hava durumuna göre gidip görmek gerekir. Manila tarihî kalıntılar barındırdığı için bu şehri gün boyu yürüyerek incelemek en mantıklısı olacaktır. Bu yüzden hava şartlarının yürüyüş gezisine uygun olduğu dönemler tercih edilmelidir. Manila hava durumuna bakıldığında step iklimden dolayı yıl boyunca yağış düşme olasılığı azdır. Dolayısıyla yaz ayları oldukça kurak geçer. Kış aylarında sert soğukların yanında don olayları görülebileceği için, Manila’ya şubat-mart-nisan tarihlerinde gitmek daha uygun olacaktır.

Bunun dışında Manila festivalleriyle de ünlüdür. Metro Manila Film Festivali aralık ve ocak aylarında olur. Bu festivalde daha çok Filipin filmlerine yer verilir. Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Aliwan Fiesta ise tüm festivallerden üstün tutulur. Farklı kültürleri barındıran bu festivalde, hava şartlarının da en uygun olduğu döneme denk geldiği için yoğun bir kalabalık söz konusudur. Ayrıca Manila’da ocak ayında Siyah Nazarene Festivali kutlanır. Bu festivale Siyah İsa Heykeli’ni görmek için binlerce Katolik katılır. Katolik inancına göre hasta olan kişiler bu heykele dokunduklarında iyileşeceklerine inanırlar. Siz de isterseniz bu tarihlerde Manila’ya giderek şehri festival havasına bürünmüşken görebilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Manila’da Nerede Kalınır?

Filipinler’in başkenti Manila, Luzon Adası’nda yer alıyor ve 12 milyondan fazla insana da ev sahipliği yapıyor. 300 yıldan fazla sömürge altında kalan Filipinler’in özgürlük yolunda en çok yıpranan şehri aynı zamanda...

Manila, tatilini bölgede geçirmek isteyen turistlerin ilk uğrak yeri oluyor. Havalimanının uluslararası uçuşlara da cevap verebiliyor olması, Manila’yı ülkenin ulaşım konusunda da başrolüne taşıyor. Buradan diğer adalara, iç hat uçuşları veya feribotlar ile geçme imkânı son derece fazla. Şehirde yaşanan kaos, daha havalimanından çıkar çıkmaz kendini göstermeye başlıyor. Kalabalık, düzensizlik, fakirlik ve zenginlik, gürültü ve karmaşa Manila’nın ta kendisi… Bu kaosa rağmen ciddi talep alan Manila, son derece lüks ve modern otellerden daha ucuz ve ekonomik tesislere kadar geniş bir yelpazede konuklarını ağırlıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Manila otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Manila Otelleri

Filipinler’in başkenti olan Manila ülkenin en büyük adası olan Luzon'da yer alıyor. Manila Körfezi'nin doğu kıyısında yer alan şehirde 10 milyonun üzerinde nüfusu bulunuyor. Büyük ve kalabalık şehir için “kaotik” tabiri tam bir ifade olmakla birlikte, fakir ve zenginin birlikte yarattığı tezadı canlı canlı görmek de oldukça şaşırtıyor. Büyük, pahalı ve lüks gökdelenleri çevrelemiş fakir ve perişan gecekondular Manila’daki durumu gözler önüne seriyor.

Şehrin sahip olduğu liman, ticari açıdan büyük bir değer taşıyor. Ülke ekonomisinin de temel taşı olan Manila, 2. Dünya Savaşı sırasında yıkıma uğramış ancak sonrasında Filipin halkının özgürlük mücadelesi buradan ateşlenerek yola çıkmış ve başarıya ulaşmış bulunuyor.

 

Filipinler’de turizm oldukça canlı ve söz konusu olan başkent Manila olunca gece hayatını sayfalarca anlatmak mümkün. Her tarzda eğlenceye imkân yaratan şehirde özellikle Makati bölgesinde yer alan gece kulüpleri hem Manila’nın eğlenmeyi seven gençlerini hem de turistleri bir araya getiriyor.

Manila Otelleri Fiyatları

Filipinler’in başkenti olan Manila, turistik alt yapısı oldukça gelişmiş bir şehir. Manila’nın aldığı hem ticari hem turistik ziyaret sayısı son derece yüksek geceleme sayılarına ulaşıyor. Bu taleplere yanıt verebilecek her çeşit işletme, şehrin değişik bölgelerinde konuklara hizmet veriyor. Bu kalabalık ve hareketli şehirde konaklama için ayırmanız gereken bütçe gecelik minimum 125 TL ile maksimum 950 TL arasında değişiyor.

 

Manila’da her dönem farklı otellerde fırsat yakalamak mümkün. Booking.com bu fırsatları derleyip kolayca rezervasyon imkânı veriyor. Uygun fiyatlarla Manila’nın güzel otellerinde konaklamak isterseniz, Manila otel fırsatlarını görmek için tıklayın.

Manila’nın En Lüks 5 Oteli

Zenginin çok zengin, fakirin çok fakir olduğu Manila’da yüksek yıldızlı otellerin de oldukça lüks olduğunu söylemeye gerek yok elbette. Genellikle şehrin lüks cadde ve bulvarlarında bulunan, tamamı lüks otellerden seçtiğimiz en iyiler listemiz tatilde konfor ve lüks arayan okuyucularımız için geliyor.

  • Ascott Bonifacio Global City Manila
    Özellikler:
    5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, restoran, sigara içilmeyen oda, havuz, aile odası
    Konum: Taguig
    Fiyat: Geceliği 138 € - 162 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Ascott Bonifacio Global City Manila

  • Discovery Primea
    Özellikler:
    5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar, SPA, havuz
    Konum: Makati Ayala Avenue
    Fiyat: Geceliği 121 € - 141 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Makati Shangri-La Manila
    Özellikler:
    5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar, havuz, SPA
    Konum: Ayala Avenue
    Fiyat: Geceliği 104 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Conrad Manila
    Özellikler:
    5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar, restoran
    Konum: Seaside Bulvarı
    Fiyat: Geceliği 122 € - 144 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Sofitel Philippine Plaza Manila
    Özellikler:
    5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar, SPA
    Konum: Roxas Bulvarı
    Fiyat: Geceliği 115 € - 136 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Sofitel Philippine Plaza Manila

Manila Merkez Otelleri

Pasig Nehri üzerindeki feribot iskelesine yakın konumu ile ulaşım rahatlığı yaratan merkez bölgesi, aynı zamanda şehrin yaşam alanlarının da tam içinde bulunuyor. Eğitim kurumları, ibadet mekânları, park ve etkinlik alanlarına yakın bu mevki, otelinden çıkar çıkmaz şehir hayatına karışmayı sevenler için ideal…

  • Citystate Hotel Quiapo
    Özellikler:
    3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, oda servisi
    Konum: Quezon Bulvarı
    Fiyat: Geceliği 25 € - 29 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Citystate Hotel Quiapo

  • Sun Star Grand Hotel
    Özellikler:
    3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, oda servisi, kahvaltı, çamaşırhane
    Konum: Quezon Bulvarı
    Fiyat: Geceliği 23 € - 27 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • The Blulane Hotel
    Özellikler:
    3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran
    Konum: Santa Cruz
    Fiyat: Geceliği 39 € - 46 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Vista Hotel Recto
    Özellikler:
    2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, 24 saat açık resepsiyon
    Konum: Recto Avenue
    Fiyat: Geceliği 24 € - 29 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Ramada Manila Central
    Özellikler:
    4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, bar, kahvaltı, spor salonu, sigara içilmeyen oda
    Konum: Binondo
    Fiyat: Geceliği 52 € - 63 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Ramada Manila Central

 

Manila Butik Otelleri

Şık, modern, romantik, keyifli ve büyük otellere nazaran daha sakin olan butik oteller, Manila’da da alternatifleriniz arasında. Daha özenli, sakin ve yüksek standartta hizmet almayı tercih edenlerin seçimi olan butik oteller, şehrin çeşitli bölgelerinde konuklarını ağırlıyor.

  • Azumi Boutique Hotel Managed by HII
    Özellikler:
    4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, havuz, bar, kahvaltı
    Konum: Market Street  
    Fiyat: Geceliği 42 € - 58 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Azumi Boutique Hotel Managed by HII

  • The Picasso Boutique Serviced Residences Managed by HII
    Özellikler:
    4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, SPA, sigara içilmeyen oda, aile odası
    Konum: Salcedo Village
    Fiyat: Geceliği 69 € - 88 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Element Boutique Hotel
    Özellikler:
    3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, kahvaltı
    Konum: Barangay Poblacion
    Fiyat: Geceliği 46 € - 53 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • The Cocoon Boutique Hotel
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, SPA, bar, kahvaltı, havuz
    Konum: Quezon City
    Fiyat: Geceliği 73 € - 78 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • The A. Venue Hotel
    Özellikler:
    4 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, SPA, bar, kahvaltı, havuz
    Konum: Makati Avenue
    Fiyat: Geceliği 41 € - 68 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    The A. Venue Hotel

 

Ucuz Manila Otelleri

Manila’da bulunan çok sayıda otel içinde daha ekonomik alternatifleriniz de bulunuyor. Tatil bütçesini kısmak durumunda olan, konaklama tesisine yapacağı ödemeyi aşağı seviyede tutmak isteyen okuyucularımız için, şehrin ucuz otellerinden hazırladığımız liste hemen aşağıda yer alıyor.

  • Hotel 99 Monumento
    Özellikler:
    2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, 24 saat açık resepsiyon, aile odası
    Konum: Grace Park West, Caloocan
    Fiyat: Geceliği 14 € - 17 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Hotel 99 Monumento

  • ZEN Rooms Basic Quirino Station
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, restoran, sigara içilmeyen oda, oda servisi
    Konum: Remedios Street
    Fiyat: Geceliği 16 € - 19 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Leesons Residences
    Özellikler:
    2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, restoran, sigara içilmeyen oda, teras, kahvaltı
    Konum: Remedios Street
    Fiyat: Geceliği 16 € - 18 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • ZEN Rooms Malate Nakpil
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, ücretsiz otopark, oda servisi, 24 saat açık resepsiyon
    Konum: Nakpil Street
    Fiyat: Geceliği 17 € - 19 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Stone House Hotel Pasay
    Özellikler:
    2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, bar, restoran
    Konum: Pasay
    Fiyat: Geceliği 17 € - 21 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Stone House Hotel Pasay

 

Manila Hostelleri

Bu kadar kalabalık ve genç nüfusa sahip bir şehirde, onların barınma ihtiyaçlarına yönelik çalışan hosteller de hayli fazla doğal olarak. Genellikle sosyalleşmeyi tercih eden genç gezginlerin ve sırt çantalı turistlerin tercihi olan hosteller paylaşımlı odalar ve ortak sosyal sosyal mekânlar içeriyor. En iyiler listemiz, meraklıları için geliyor…

  • Food District Hostel - Ortigas Kapitolyo
    Özellikler:
    Sigara içilmeyen oda, 24 saat açık resepsiyon
    Konum: Pasig City
    Fiyat: Geceliği 32 € - 34 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    Food District Hostel - Ortigas Kapitolyo

  • S&M TRANSIENT
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, çamaşırhane
    Konum: Aviadores
    Fiyat: Geceliği 4 € - 10 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Tambayan Capsule Hostel & Bar
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, 24 saat açık resepsiyon
    Konum: Bocobo St
    Fiyat: Geceliği 25 € - 31 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • Tarasa Hostel
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, teras, bahçe, 24 saat açık resepsiyon
    Konum: Dominga Street
    Fiyat: Geceliği 23 € - 29 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.

  • The Good Shepherd Hostel
    Özellikler:
    Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, 24 saat açık resepsiyon
    Konum: Polaris Street  
    Fiyat: Geceliği 25 € - 33 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
    Detaylı bilgi için tıklayın.


    The Good Shepherd Hostel

Manila’daki otel önerilerimiz bu şekilde. Eğer konaklayacağınız tesisin konumuna göre karar vermek isterseniz, Manila’da Nerede Kalınır isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Manila Gezilecek Yerler

Manila sizlere tarihî bir serüven sunacağı için ilk önce şehrin tarihi açıdan izleri olan mekânlarının gezilmesi tavsiye edilir. Sömürüden kurtulmanın zorlu mücadelesini yaşayan bu şehir, sizlere tarihsel bir zenginlik ve kültür birikimi katacaktır. Eğer bu şehre festivaller için gitmiyorsanız, tüm tarihî mekânları gezdikten sonra, en ünlü devasa boyuttaki alışveriş mağazalarını da gezmek isterseniz, bu şehirde yaklaşık 3 gün kalarak tüm dileklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer festivalleri de görmek isterseniz, o zaman gezinizi festival tarihlerine göre ayarlayıp, daha fazla kalabilirsiniz.

Manila Gezilecek Yerler

Tarihî geçmişiyle öne çıkan Manila şehrinde, birbirinden güzel tarihî kalıntılar bulunur. Bunların en başında Intramuros bölgesi gelir. Burada surlar ile çevrili eski şehri görmek mümkündür. Hemen karşısında özgürlük mücadelesini simge haline getiren Rizal Park, müze haline getirilen Filipinler’in en eski kilisesi San Agustin Kilisesi bulunur. Ayrıca, günümüzde de devam etmekte olan düğünlerin yapıldığı Manila Katedrali, işkencelerin ve ölümlerin gerçekleştiği Santiago Kalesi, Çin yemekleri yiyebileceğiniz China Town ve meşhur İsa Heykeli’ne ev sahipliği yapan Quiapo Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Bunun yanında 2. Dünya Savaşı’nda şehit olan Amerikan askerlerinin defnedildiği Manila Amerikan Mezarlığı ve Anıtı, Filipinler Cumhurbaşkanı’nın yaşadığı Malacanang Sarayı, koloni dönemine ait kalıntıların bulunduğu Ayala Müzesi’ni de gezdikten sonra, günbatımını izleyerek günün yorgunluğunu atmak için Manila Bay’a gidip sahilin keyfini çıkartabilirsiniz.

Yukarıda adı geçen bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Manila Şehir İçi Ulaşım

Manila’da şehir içinde dolaşmak için taksi veya toplu taşıma aracı olarak nitelendirilen jeepney adındaki araçlar kullanılır. Taksi Türkiye’nin aksine burada oldukça ucuzdur. Bunun yanında tricycles adında motosiklete benzeyen bir araç ya da rickshaw adındaki bisikletler de kullanılabilir. Bu tarz araçlar kısa mesafeler için uygundur. Tricycles’larda taksimetreye benzeyen, üzerinde ücret belirten ekranlar bulunur.

Havaalanından şehir merkezine gitmenin en uygun yolu taksi ile olacaktır. Taksimetre 40 PHP ile açılır ve her kilometre basına 10 PHP atar. Eğer taksi kullanılmak istenilmezse tren ile şehir merkezine ulaşılması mümkündür. Bu tren 3 ana hatta sahiptir. LRT-1 (Yellow Line) ile şehir merkezine ulaşım sağlanır. Bu hatta ilk 4 istasyon 22 PHP iken 4’den fazla olan istasyonlar için 25 PHP ödenmesi gerekir. Trenin ikinci hattı LRT-2 (Purple Line)’dır. Bu hatta ilk 3 istasyon için 22 PHP ödedikten sonra her istasyon başına 1 PHP ödenir. 3. hat ise MRT-3 (Blue Line) sadece 10 PHP’dir. Şehir merkezine ulaşım ise sadece ilk hat olan LRT-1 (Yellow Line) ile yapılır. Otobüs ile ulaşım da mümkün olmasına rağmen, turistler otobüs kullanmayı pek tercih etmez çünkü otobüslerin belirli bir hatları yoktur. Yerel halk otobüslerin üzerinde yazan güzergâha göre hareket eder. Bu yüzden şehri bilmeyen biri için otobüs kullanmak uygun olmayabilir.

Manila Mutfağı

lunch-at-home.jpg

Oldukça karma bir mutfak olduğu için tam olarak Filipinler’e özgü denenebilecek bir yemekten bahsetmek Manila’da zordur. İspanyol, Asya, Çin Amerikan mutfaklarından çeşitli tatları kendi kültürüyle harmanlamış bir ülkedir Filipinler. En popüler kafe ve restoranlar Malate, Makati ve Ermita bölgelerinde yer alır. Manila bir deniz kıyısı şehri olmasından dolayı deniz ürünleriyle ünlüdür. Her yerde bulabileceğiniz deniz ürünü satan restoranlarının en ünlüleri Malate bölgesindekilerdir. Bu bölgede yer alan Century Seafood Manila brokoli, ıstakoz ve karides salatalarıyla ünlü olmasına rağmen aynı zamanda lezzetli Çin yemekleri de servis etmektedir. Fiyatı çok yüksek olmayan bu restoranda yılın her dönemi taze deniz ürünlerini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Bunun yanında sadece Çin yemeklerini tatmak isterseniz o zaman aynı bölgede yer alan Suzhou Dimsum tercih edilmelidir. Ayrıca Çin yemekleri için yukarıda adı geçen China Town’a da gidebilirsiniz.

Eğer Makati bölgesindeki restoranlara giderseniz, bu bölge daha çok zengin kesimin yaşadığı yerler olduğu için, lezzet bakımından daha kaliteli ama fiyat bakımından daha pahalıdır. Et ürünleri tercih edecek olursanız burada domuz eti kullanıldığını unutmayın. Sage Bespoke Grill, I’m Angus, Mamou Too, La Cabrera Makati bölgesi için et konusunda iyi olan birkaç restorandır. Ayrıca yerel lezzetlerden sıkılıp alışılmış tatlar isterseniz de MC Donalds, KFC gibi resotran zincirlerini de şehrin her yerinde kolayca bulabilirsiniz. Manila’da yemek yiyebileceğiniz mekânlar olarak alışveriş merkezleri de uygundur. Şehrin sıcak ve nemli havasından sıkılırsanız, yemek yemek için serin alışveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Manila şehrinin yerel içkisi olan tuba’yı da buraya gitmişken denemenizi öneririz. Palmiye ağacı liköründen yapılan bu alkollü içecek “kallu” ve “toddy” olarak da bilinir. Viski ile rom arasında bir tadı olan bu içkiyi Manila’daki barlarda deneyebilirsiniz.

Manila’da Alışveriş

10.shutterstock_143031850-620x330.jpg

Manila renkli gece hayatının yanında alışveriş için de uygun bir şehirdir. Her bölgede ayrı ayrı ve büyük alışveriş mağazalarının olmasına rağmen, ara sokaklarda da birden çok küçük mağazalar vardır. Malate bölgesinde bulunan ve dünyanın en büyük alışveriş mağazalarından olan Robinsons Place Manila, yine aynı şekilde Makati bölgesinde bulunan Power Plant Mall ve Pasay bölgesinde bulunan SM Asia Mall kesinlikle görülmeye değerdir. Fiyat konusunda ucuz olduğu söylenemez fakat 1.000’den fazla mağazası olan bu alışveriş merkezlerinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Küçük butikleriyle, yerel mağazalarıyla, dünyaca ünlü alışveriş merkezleriyle tam bir alışveriş şehri olan bu şehirde, elektronik eşyadan giyime, takılardan hediyelik eşyalara kadar aradığınız her şeyi bulmak mümkün.

Eğer mağazalarda gezmek istemezseniz sokaklara kurulan bitpazarları da mevcuttur. Açık hava pazarı olan Divisoria’da ev eşyalarından el işi ürünlere kadar dilediğiniz her çeşit ürünü bulabilirsiniz. Özellikle bitpazarları için kesinlikle satıcılarla pazarlık yapmadan fiyatları onaylamamanız gerektiğini belirtelim. Pazarlığın bir kültür olduğu bu şehirde, iyi pazarlık yapabiliyorsanız alacağınız eşyaları çok ucuza getirebilirsiniz.

Silahis Arts & Artifacts, The Manila Collectible, Wellmanson, Dangwa Flower Market, Robinsons Magnolia hediyelik eşyalar almak isteyenler için birkaç uygun mağazadır. Ayrıca Makati bölgesinde yer alan ‘Balıkbayan Handicrafts’ adlı küçük dükkânda Filipinler kültürüne özgü birçok el sanatı ürünleri bulabilirsiniz.

Sokak pazarlarında yerel ürünler almak isterseniz de Divisoria Market, Salcedo Saturday Market, Pistang Pilipino, Dapitan Arcade uygun olacaktır. Özellikle taze meyveler için Malate bölgesinde bulunan San Andres Market çokça tercih edilir ve burada bolca kuru meyve çeşitlerinden bulabilirsiniz.

Sanat ile uğraşıyorsanız dünyanın her yerinden gelen ilginç el yapımı ahşaplar bulabileceğiniz birkaç galeri ise Silahis Arts & Artifacts, Bahay Nakpil, 1335Mabini, Hiraya Gallery, Sining Kamalig olarak sıralanabilir.

Manila’da Gece Hayatı  

city_hall_night_0.jpg

Gündüzleri aşırı sıcaktan dolayı bunalan Manila halkı gece boyunca günün ilk ışıklarına kadar eğlenmektedir. Bu şehirde yaşam gece başlar diyebiliriz. Öncelikle gece hayatından istediğiniz kumarhane gibi yerlerde eğlenmek ise, bu şehirde bir sürü kumarhane bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Özellikle Malate bölgesinde çok sayıda kumarhane vardır. Solaire Resort and Casino, City of Dreams Manila, Resorts World Manila ve Okada Manila Resort&Casino hem konaklaması hem yemeklerinin güzel oluşu hem de kumarhanesiyle ünlü olan otellerdir. Eğer dans etmek, eğlenmek, içmek gibi bir gece anlayışınız var ise Manila tam anlamıyla bunu da karşılar çünkü Filipinler’in en renkli gece hayatı bu şehirde yaşanır. Ayrıca insanların çok sıcakkanlı ve arkadaşça tavırları sizi kendinizi rahat hissettirecektir. Bu şehirde kulüplere girerken ne giydiğinizin de bir önemi yoktur. Dilediğiniz kıyafetle istediğiniz kulüpte rahatça eğlenebilirsiniz. Bira fiyatları Türkiye’dekilerden daha uygun olan bu kulüplerin birçoğuna girişler ücretsizdir. Bu kulüplerden örnek vermemiz gerekirse Valkyrie isimli kulüp ile başlayabiliriz. Burası şehrin en ünlüsüdür ve bu yüzden de giriş ücreti alınır, ücret 70 TL’dir. Makati semtinde olan bu kulüp şehrin en büyük diskosuna da sahiptir. Chaos Manila Nightclup ise Valkyrie’e göre daha uygun fiyatlıdır. Bu kulüpte eğlence aktivitelerine göre giriş ücretleri değişmektedir. Kulübün internet sitesinden bakılıp aktiviteye göre gidilmesi daha uygun olacaktır. Yine Makati bölgesinde yer alan Exklusiv ise girişten ücret almamaktadır. Bu mekânın özelliği ise gece 02.00’den sonra yoğunlaşmaya başlamasıdır. Siz de gece geç saatlerde eğlenmek istiyorsanız burayı deneyebilirsiniz. L.A. Cafe (24 hours) ise günün 24 saati açıktır ve giriş ücretsizdir. İki katlı olan bu kafede üst kat yemek bölümü olarak ayrılmıştır. Burada akşamları canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bu kafenin alt kısmı iki bölümden oluşmaktadır. Bir bölüm yoğun kalabalık bir bardan oluşurken diğer kısım daha sakin, bilardo gibi aktivitelerin yapılabildiği bir kısımdır. Gece kulübü yerine daha sakin bir mekân tercih edenler için idealdir.

Devamını Oku

Manila Festivalleri

kahimunan-1400x853.jpg

Manila’ya festival dönemlerinde giderseniz şehrin çok canlı olacağından emin olabilirsiniz. Farklı aylarda Manila’ya gidecek ziyaretçiler için katılabilecekleri bazı festivalleri aşağıda listeledik. Festivallerin tarihlerini gitmeden önce kontrol etmenizi öneririz, ayrıca otellerin de bu dönemlerde dolu olacağını hatırlatırız. Otel rezervasyonlarınızı önceden yaparsanız yer bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Metro Manila Film Festivali: Aralık-ocak aylarında olan bu festivalde sinemalarda yalnızca MMFF’nin jürilerinin onayladığı filmler gösterilir. 1 hafta süren bu festivalde diğer yabancı filmlerin gösterilmesi yasaktır.

Siyah Nazarene Festivali: Ocak ayında olan bu festivale Siyah İsa Heykeli’ni görmek için binlerce Katolik katılır. Katolik inancına göre hasta olan kişiler bu heykele dokunduklarında iyileşeceklerine inanırlar.

Filipinler Üniversitesi Şenlikleri (The University of Philippines Fair): Şubat ayında Manila’da gerçekleştirilen bu festivalde yerel müzikler gece geç saatlere kadar devam eder. Halka açık ve ücretlidir.

Bambu Organ Festivali (Bamboo Organ Festival): Şubat ayında olan bu festivalde müzikallere ve kültürel gösterilere yer verilir.

Likhang Kamay: Çok değişik el işlerinin ve kültürel ürünlerin bulunduğu bu festivalde 3 gün boyunca çok çeşitli alışverişler yapabilirsiniz. Yerel sanatı ve zanaatkârı destekleyen bu sergi mart-nisan ayları arasında açılır.

Aliwan Fiesta: Nisan ayında ve Pasay şehrinde gerçekleştirilen bu festivalde dans gösterileri, şamandıra yarışmaları ve güzellik yarışması yapılır.

La Loma’s Lechon Festival: Mayıs ayında gerçekleştirilen ve tek bir şey anlamına gelen Lechon Festivali’nde insanlar tek tip kıyafet giyerek sokaklarda dolaşırlar ve güzel kıyafetler ile gösteriş yapmaya karşı olduklarını belirtirler.

Mayıs Çiçekleri Festivali (Flores de Mayo): Tüm mayıs ayı boyunca süren bu festivalde Kutsal Bakire Meryem anılır. Festivalin son gününde Santacruzan (Kutsal Haç) yarışması düzenlenir.

Filipin Mirası Festivali (Filipino Heritage Festival): Mayıs ayında olan bu festivalde Filipin kültürünü korumaya yönelik geleneksel etkinlikler düzenlenir.

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (The Independence Day Celebrations): 12 Haziran’da kutlanan bu günde, Filipinli aileler parklarda piknik yaparak Filipin bayrağını uçururlar.

San Juan Bayramı (The Feast Day of San Juan) : 24 Haziran’da yapılan bu festival için eğlenceli yerine vahşi ve kaçık bir festival demek daha doğru olacaktır. Bu tarihte o bölgeye gidilmemelidir.

Bailes de Los Arcos: Haziran ayında kutlanan Makati bölgesinde yer alan bu festivalde eşsiz kültürel dans gösterileri yapılır. Saint Peter ve Saint Paul bayramı sırasında yapılan dans gösterilerinde, bir önceki dönem dansçılarının kızları dans eder. Bu festival bir nevi anneden kıza geleneksel bir dans aktarımıdır.

La Naval: Ekim ayında gerçekleştirilen bu bayramda Kutsal Meryem Ana Heykeli sergilenir ve bayram boyunca mucizeler anlatılır. Diğer Katolik bayramları gibi dini inanç gösterimleri ağırlıklı değildir. Bu heykel fildişinden yapılmıştır ve devasa büyüklüktedir.

Manila Resmi Tatiller

Yılbaşı: 1 Ocak

Ulusal Kahramanlar Günü: 29 Ağustos

Bonifacio Günü: 30 Kasım

Rizal Günü: 30 Aralık

Siyah Nazarene Günü: Aralık sonu ocak başı

Manila Günü: 24 Haziran

Santo Nino: Ocak ayının 3. pazar günü

Santa Ana: 12 Mayıs

Ninoy Aquino Day: 21 Ağustos

Paskalya: 1 Nisan

Kahramanlık Günü: 9 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Manila İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye:166 ya da 117

Polis: 166 ya da 117

Ambulans: 166 ya da 117

Manila Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Manila Büyükelçiliği

Telefon: 00 63 2 843 97 05 - 00 63 2 843 97 07 - 00 63 2 887 63 73 - 00 63 2 888 56 99

Eposta: [email protected]

Adres: 2268 Paraiso Street, Dasmarinas Village 1222 Makati City / Metro Manila / PHILIPPINES

İnternet sitesi: http://manila.be.mfa.gov.tr/Mission/Contact

Çalışma saatleri: 09.30-12.30/ 13.30-18.00

Uyarı: Konsolosluk Şubesi Çalışma Saatleri: Çarşamba günleri dışında hafta içi her gün 09.30-12.30

Tatil günleri

Büyükelçilik için: Hafta sonları ve Filipinler'deki resmi tatiller / Konsolosluk Şubesi için: Hafta sonları, çarşamba günleri ve Filipinler'deki resmi tatiller

Manila Para Birimi

Manila’nın resmi para birimi Filipin pezosudur (PHP). 1 pezo yaklaşık olarak 0,08 Türk lirasıdır. Yani, 1 TL yaklaşık 13 PHP değerindedir.

*Kur bilgisi Nisan 2018’de güncellenmiştir.

Manila’nın Resmi Dili

Filipince ve İngilizcedir.

Manila’nın Saat Farkı

Manila saati Türkiye’den 5 saat ileridir. Örnek; Türkiye’de tarih salı saat 23.00 iken Manila’da çarşamba saat 04.00’dır.

Manila Künyesi

  • Yerel saat

    Yerel Saat -

  • Kur Farkı

    Kur Farkı -

  • Priz Tipi

    Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

  • Hava Durumu

    Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

    • Oca 26oC
    • Şub 26oC
    • Mar 27oC
    • Nis 29oC
    • May 29oC
    • Haz 28oC
    • Tem 27oC
    • Agu 27oC
    • Eyl 27oC
    • Eki 27oC
    • Kas 27oC
    • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 13.131.483 / Dil: Filipince, İngilizce / Para Birimi: Filipin pezosu / İklim: Step iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3