Manila Hakkında Bilinmesi Gerekenler

manila-1709394_960_720.jpg

Manila, Filipinler Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de canlı bir ticaret limanına sahip olmasından dolayı, ülkenin en kalabalık şehridir. Şehre ilk ayak bastığınızda yüksek gökdelenler gözünüze çarpacaktır. Kalabalığından ve yoğun ticaretinden dolayı, hava kirliliği, düzensiz kentleşme ve altyapı yetersizliği gibi bazı kötü özellikler barındırsa da, zengin kültür birikimi ve zorlu tarihinin ardından kazanılan mücadele gidip görülmeye değerdir.1571 yılına kadar Müslümanların yönetiminde olan bu şehir, daha sonra İspanyollar tarafından ele geçirilmiştir. Üç yüzyıl boyunca kente sahip olan İspanyollar, 1898’de şehri ABD yönetimine bırakmıştır. 2.Dünya Savaşı sırasında Japonların saldırısı sonucu şehir büyük zararlar görmüştür. 2. Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlıklarını kazanan Filipinler, günümüzde Cumhuriyet ile yönetilir. Manila’da Başkanlık sistemine dayanan çoğulcu demokrasi hâkimdir. Manila 13 milyon kişiye sahiplik yaparak Filipinler’in Luzon Adası eyaletinde bulunur. Uzun yıllar boyunca sömürge altında yaşayan Filipinler’in tarihî geçmişini Manila açık bir şekilde yansıtır. Intramuros bölgesinde yapacağınız gezintiyle bu şehrin tarihine yakından tanıklık edebilirsiniz. Bu geziniz sırasında şehrin kalabalık oluşundan ve iki farklı uçtan insanları barındırmasından ötürü ara sokaklarda gezerken dikkatli olunmalıdır. Özellikle gecekonduların olduğu mahalleler pek güvenli değildir. Mümkün olduğunca ara sokaklarda yalnız dolaşılmamalıdır.

Manila’nın yaşam şekli tek düze değildir. Şehir çok zenginleri ve çok fakirleri bir arada barındırır. Filipin ekonomisine oldukça büyük katkı sağlayan bu bölgedeki düzensiz kentleşmenin neden olduğu gecekonduları gidip görmek, o bölgede yaşayan insanların yaşam tarzlarını incelemek şehrin sosyolojisi hakkında ilginç detaylar verir. Aslında maddi olarak devasa büyüklükte uçurum yaşayan halkın birlikte yaşam mücadelesidir Manila. Şehrin ekonomisini anlamak için en önemli bölgelerden olan Malate ve Makati’yi görmek gerekir. Bu ayrım sadece bölge ayrımı değil, aynı zamanda zengin-fakir ayrımıdır. Yoksul kısım daha çok Malate bölgesinde yaşam mücadelesi verirken zenginler Makati bölgesinde refah içerisinde yaşamaktadır. Ayrıca bu bölgelerde bulunan 2 ayrı devasa alışveriş mağazası da görülmeye değer cinstendir. Makati bölgesinde Power Plant Mall ve Malate bölgesinde Robinsons Place Manila, dünyanın her yerindeki alışveriş tutkunları için ideal büyüklüktedir. İngilizce 2. dil olduğundan herkes İngilizce bilmektedir. Manila’ya olan ziyaretiniz sırasında dil problem oluşturmayacaktır. Manila halkı her yıl çokça ziyaretçi kabul ettikleri için sizlere bu bölgede rehberlik yapmak isteyeceklerdir.

Manila’da, yaşayan halk çoğunlukla Katolik’tir. Bu yüzden diğer Asya ülkelerinin aksine, tapınaklar değil, katedraller görünür. Hatta her yıl düzenlenen Katolikler için yapılan bir festival bile mevcuttur. Bu festivalde kutsal olduğuna inanılan Siyah İsa Heykeli’ni görmek için gelen binlerce Katolik, heykele dokunduktan sonra şifa bulacağına inanır. Her yıl düzenlenen festivaller sayesinde şehir oldukça ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bu yüzden hangi amaçla ve ne zaman gidileceğine önceden karar vermek gerekir. Manila kentinde step iklim hâkimdir. Step iklimlerde en fazla yağış ilkbahar ve yaz aylarında görünür. Kışları oldukça sert, yaz ayları kuraktır. Bu yüzden şubat-nisan arası gitmek daha uygun olacaktır. Eğer aralık-ocak gibi gitmeyi planlıyorsanız Metro Manila Festivali’ne katılabilirsiniz. Şayet geziniz festival zamanlarına denk geliyor ise otel rezervasyonlarını daha önce yaptırmanız gerekir. Dünyanın her ülkesinden ziyaretçileri olan bu festivaller kalabalık olacaktır. Bu yüzden otellerde önceden rezervasyon yaptırmak faydalı olur.

1571 yılına kadar Müslümanların yaşam yeri olan Manila’nın daha önceki ismi May Nilad’tır. Bu isim zaman içerisinde evirilip “Manila” olmuştur. İsmin anlamı şehrin anlamını tam olarak karşılar çünkü May Nilad çiçek açan su bitkisinin yetiştiği yer anlamına gelir. Bu yüzden Rizal Park şehrin en önemli görülmesi gereken yerlerinden biridir. Rizal Park mükemmel bir görsel şölen barındırdığı gibi aynı zamanda şehrin önemli tarihini de yansıtır. Rizal Park özgürlük mücadelesinin simgesidir. İspanyol kolonilerine karşı direnişler burada başlamıştır. Bu park adını özgürlük için ölümü göze alan Dr. Jose Rizal’dan alır. Sömürgeden kurtulmanın, özgürlüğün simgesi olarak anılan Rizal Park’ın karşısındaki Intramuros Bölgesi’ne geçildiğinde şehrin bütün müzeleri, kiliseleri ve surlarla çevrili tarihi görülür. Bu bölge kentin tarihini anlamak için dikkatle gezilmesi gereken yerdir. Bombalanan harabelerin yanında yeniden inşa edilen kilise ve hapishaneleri de barındıran, surlarla çevrili olan bu bölgede hâlâ işlevini sürdüren ve Asya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Santo Tomas da yer almaktadır.

Manila deniz ürünleriyle ünlü olmasına rağmen, uzun yıllar sömürge altında oldukları için oldukça karma bir yemek kültürleri vardır. Çin, Amerikan, İspanyol ve Asya kültürlerinden etkilenen bu şehirde, Chinatown bölgesinde leziz Çin yemekleri bulunmaktadır. Ayrıca dilediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bu şehirde masaj yaptırmak isterseniz, Manila’da her yerde bulabileceğiniz masaj salonlarında 20-30 TL gibi bir fiyata yaptırabilirsiniz.

Tanıtım Videosu: