Google+

Arama formu

FİLİPİNLER’DEN ÇEŞİTLİ RENKLER: MANİLA, CEBU, BOHOL, BORACAY VE DAHASI

Filipinler, henüz pek çok turist tarafından keşfedilmediği için fazla vakit kaybetmeden gitmek gerek. Halen bir çok bölgesinde eski gelenekleri yaşatılıyor.

Filipinler’de adalar arasında gezmek için çok çeşitli seçenekler var. Havayolu tercih edenler Cebu Pacific Airlines’ın indirimli uçuşlarını deneyebilirler. Bazen deniz yolundan bile ucuza gelebiliyor. Bunun yanı sıra deniz otobüsleri ve gemiler de adalar arası ulaşımda tercih edilebilir.

Filipinler’de başkent Manila ve ikinci büyük kent Cebu’nun yanı sıra gezilip görülecek çok farklı ve özel bölgeler var. Bu da ülkedeki renkliliği ortaya çıkartıyor.

Bohol ve Boracay gibi dünyanın önde gelen dalış merkezleri, Bohol’un meşhur çikolata tepeleri, Palawan adasındaki balta girmemiş ormanlar, Manila'nın kuzeyindeki Cordillera bölgesindeki dağları ve pirinç terasları, Negros Adasının doğusundaki Dumaguete ve muhteşem gün batımı ile Subic görülmeye değer bölgelerden sadece bir kaçı...

Manila bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Manila’ya yaklaşık 5 saat mesafede yer alan Subic de görülmeye değer yerlerden. Yemyeşil ağaçlarla kaplı bir bölge tabii yine deniz kenarında. Şehirde dolaşırken gelir dağılımındaki adaletsizliğe çok net tanık olabilirsiniz. Bir bölge tamamen zengin olan azınlığa, diğer bölge ise fakir olan çoğunluğa ayrılmış durumda.

Manila

Burası zamanında Amerikalı denizciler tarafından kullanılmış. Günümüzde ise muhteşem kumsalları var. Kamayan Beach bu kumsallar arasında en popüler olanı. Bu bölgede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Subic Bay Freeport's Forest Adventure Park. 25 hektar alana kurulu bu parkta Zoobic Safari yapabilirsiniz. Yılandan kartala, maymundan iguanaya kadar pek çok canlıyı görebildiğimiz bu aktiviteden ben çok keyif aldım. Bir de burada arı çiftliği gezilebilir. Subic ve Bohol’da bal çok meşhur ve kaliteli.

Manila şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cornel's Room Rental (formerly Cornel's Place), B201 Low Rise Condo, NoMadsMNL Backpackers Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sally's Place at Eastwood Le Grand 3, Trees Residences near SM Fairview, Homedi Suites @ Mckinley Hill - Morgan. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stamford McKinley Hill Taguig, Ramada by Wyndham Manila Central, McKinley hill residences-Stamford Executive gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dormitels.ph The Fort, 1 River Central Hostel, Makati Budget Hotel - Makati Ave. tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Manila aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Subic görece kalabalık bir yerleşim olduğundan burada çok sayıda alışveriş merkezi de bulunuyor.

Filipinler’in kuzeyine doğru yol alıyoruz. Bu bölgedeki pirinç terasları Filipinler’in en fazla turist çeken yerlerinden. Buradaki pirinç terasları günümüzden 2.000 sene önce yapılmış. O dönemlerde pirincin ihraç edildiği düşünülüyor. O günün şartlarında insan eliyle tüm dağ pirinç terasları haline getirilmiş. Çevredeki nehirler tarlaların sulamasında kullanılıyor. “Banaue Rice Terraces” olarak adlandırılan pirinç terasları UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor.

Manila-1

Buradan Baguio kentine geçiyoruz. Şehir 1900’lü yılların başında Amerikan sömürgesi döneminde inşa edilmiş. Adının anlamı yazlık başkent.

Baguio kentinin en önemli özelliği, her sene Şubat ayının 3. Haftasında kutlanan Panagbenga Çiçek Festivali. Yükseklerde olan Bagia şehrinin en önemli festivali ve en fazla turist çeken olayı. Festival günü şehirde hayat resmen duruyor. Bu dönemde kentteki 3.000 otelde yer bulmak zorlaşıyor. Araştırmacılara göre yarım milyon insan festivali takip ediyormuş. Bu dönemde her yer çiçeklerle süsleniyor. Yerel müzisyenlerin müzik aletleri bile çiçekler ile donatılıyor. Sabah saat 9:00’da başlayan tören tam bir sokak şölenine dönüyor. Biz bunu yakalayamadık maalesef:(

Manila-2

Her köşesi farklı bir sürpriz taşıyan Filipinler, Uzak Doğu’da yer alan ama birçok özelliği ile Uzak Doğu’dan farklılaşan önemli bir gezi rotası.

Manilla'da konaklamak için ulaşımı kolay, aynı zamanda ekonomik konaklama seçeneklerinden MaxStays ve Luxury Condo at Forbeswood Parklane gibi otelleri tercih edebilirsiniz.  
 

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...