Google+

Palawan

Palawan - : - / -
--℃
1 PHP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon28℃
 • Araweather-icon28℃
Nüfus: 849,469 / Dil: Filipince ve İngilizce / Para Birimi: Filipinler Pesosu (PHP) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

palawan-philippines-coron-cr-alamy.jpg

Filipinler’in güneybatı ucunda yer alan Palawan, ülkenin en büyük adasıdır. 450 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğindedir. Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında yer almaktadır. Kuzeydoğusunda Mindoro ve güneybatısında Borneo yer alır. Puerto Princesa başkentidir. Bu şehir aynı zamanda Palawan’da hayatın olduğu en önemli yerdir.

Dünya çapında pek çok yayın kuruluşunun yaptığı anketler her zaman “dünyanın en güzel adası” unvanını alan Palawan, gerçekten de insana kendini cennetteymiş gibi hissettiren doğası, plajları, saklı koyları, mağaraları ya da inci gibi kumuyla her yıl on binlerce turistin ilgisini çekmektedir.

Her ne kadar son yıllarda turizm sektörü gelişmiş olsa da, ekonomisi daha çok tarıma dayalı olan adada en çok mısır ve hindistancevizi üretilmektedir. Bunun etkileri yemeklerinde de kendisini göstermektedir.

Palawan’da tropikal iklim hâkimdir. Ortalama hava sıcaklığı 25-32 derece arasında yaşanmaktadır. Mart-mayıs ayları arasında yaz dönemi yaşanmaktadır. Haziran-ekim ayları arasında yağış görülmektedir. En soğuk dönem kasım-şubat ayları arasındadır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Palawan’da görülecek pek çok güzel yer mevcuttur. Hem en büyük şehri olan El Nido’nun bulunduğu anakarada hem de civarında bulunan şehirlerde ve adalarda muhteşem manzaralara tanık olacaksınız. Sabit dört farklı ada turu var. Bu turlardan birini alabilir ya da kendi turunuzu yapabilirsiniz.

El Nido

022 Ara 2016Gezilecek Yerler

El Nido

Karstik kireç kayalarıyla, üzerinize yapışan bembeyaz un gibi kumlarıyla, sizi kendisine çeken rengarenk resifleriyle, gözalıcı lagünleri ile, aniden karşınıza çıkan enteresan sahilleriyle Palawan Adası’nın kuzeyinde yer alan muhteşem bir yerdir El Nido.

Bu şehir ana ada olan Palawan Adasında yer alır ve aslında Palawan Adası yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda ve neredeyse 50 kilometre genişliğinde bir adadır. Dünyanın sayılı seyahat dergileri tarafından birçok kez en güzel ada olarak seçilmiştir. İşte bu ana adanın en güzel bölgelerinden bir tanesi ise El Nido kasabasıdır.

Kasaba oldukça küçük. Sahil kısmında ana bir cadde ve bir de o caddeyi kesen diğer bir cadde var. Hepsi bu. Trafik, büyük araçlar, gürültü hiçbiri yok. Herkes parmak arası terlikleri ve şortları ile halinden memnun. Etrafta çoğunlukla Fransız ve Alman turistler çoktan hayatın anlamını bulmuşlar.

Bu muhteşem adalara ulaşmak aslında öyle kolay değil. Zaten belki de bu yüzden buralar henüz çok fazla turist akınına uğramamış. O yüzden biran önce buralara gelmenin tam vakti. Buraya gelmenizin aslında üç yolu var.

İlki, Coron adasından buraya sabahları kalkan tekneler ile geçebilir ve 6-8 saat süren deniz yolculuğu yapabilirsiniz. Bu size yaklaşık 1200-1800 pesoya mal olacaktır. İkinci yolu, çok sık olmamakla beraber, başkent Manila’dan kalkan ve şehrin hemen yanı başında olan küçük havalimanına inen uçakları kullanarak gelebilirsiniz. Fiyatlar normalden %50 pahalı olacaktır. Yani yaklaşık 5000 peso civarında. En son ve en çok kullanılan yol olan Palawan Adasının ana havalimanı Puerto Princesa havalimanı olacaktır. Bu havalimanına heryerden uçak bulabilirsiniz. Ancak, Puerto Princesa’ya geldikten sonra 6-7 saatlik bir araç yolculuğu çekmeniz lazım. Bu da size yaklaşık 500-600 Peso’ya mal olacaktır.

Kasabanın sahil kısmında yer alan restoranlar için ise özellikle Sirena sokakta yer alan ve genelde dünya mutfaklarını tadabileceğiniz Art Cafe, İtalyan mutfağının yoğunlukta olduğu Mezzanine Cafe ve biraz daha ileride yer alan ve tezgâhından seçebileceğiniz muhteşem balıklar pişiren La Salangane restoran önerebileceğimiz restoranlar arasındadır. Öğünleriniz maksimum 500-600 pesoya mal olacaktır. Sirena Sokağı’nı gezdikten sonra hemen şehrin sahil kısmına oturup muhteşem tepelerin üzerinden kıpkırmızı günbatımını izleyin.

-

Secret Lagoon, Big Lagoon ve Small Lagoon (Tur A)

022 Ara 2016Gezilecek Yerler

Secret Lagoon, Big Lagoon ve Small Lagoon (Tur A)

Tur A programı için sabah 9’da El Nido’dan ayrılınıyor. Bu turda rota Seven Commandos Island, Miniloc Island, Secret Lagoon, Big Lagoon ve son olarak Small Lagoon.

İlk iki durak olan Seven Comandos Island ve Miniloc Adası’nda muhteşem kireçtaşlarının şekil verdiği yamaçların eteklerinde şnorkelleriniz ile masmavi sulara dalın. Bu iki ada da o kadar güzel, o kadar büyüleyici ki, daldıktan sonra çıkmak istemeyeceksiniz.

Bundan sonraki üç durak, yani Secret Lagoon, Big Lagoon ve Small Lagoon, bu turdaki esas destinasyonlar. Secret Lagoon’da önce kireçtaşlarının oluşturduğu küçük bir delikten geçip, nefes kesici lagün kısmına geçiliyor. Daha sonra adanın sahil tarafına geçip, bir saat kadar dinleniliyor. “The Beach” adlı kitabın yazarı Alex Granland’ın kitabını (yani Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı filmin asıl kitabı) bu bölgeden esinlerek, özellikle bir sonraki durağımız olan Big Lagoon’dan esinlenerek yazdığını rehberimiz burada anlatacak. Big Lagoon olarak bilinen ve ülkenin tanıtımında da oldukça kullanılan devasa lagünün ortasında tekneniz ile usul usul ilerleyeceksiniz.

Burası oldukça etkileyici bir yer, fotoğrafların temsil etmekte sözlerin anlatmakta kifayetsiz kaldığı bir yer. Berrak suyun altında muhteşem resifleri, balıkları çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Ancak burada tekneler durmuyor. Sadece fotoğraf çekiyorsunuz. Sebep elbette ki bölgeyi korumak ve temiz tutmak.

Son durakta ise Small Lagoon’a gidiliyor. Öyle adından duyduğunuz gibi küçük sanmayın. Oldukça büyük bir lagün. Dilerseniz kano kiralayıp lagünün içerisini gezebilirsiniz. Kişi başı kano ücreti 100 peso. Lagünün içerisini gezmeden önce, kano ile küçük bir delikten geçerek muazzam lagüne giriş yapıyor olacaksınız. Lagünün en sonuna kadar gidip gizli saklı köşelerini keşfedebilirsiniz.

-

Helicopter Island, Hidden Beach, Star Beach, Secret Beach ve Matinloc Shrine (Tur C)

022 Ara 2016Gezilecek Yerler

Helicopter Island, Hidden Beach, Star Beach, Secret Beach ve Matinloc Shrine (Tur C)

C turunu yapmak üzere sabah 8’de kalkmanız gerekecek. Sabah 9’da turu yapacağınız tekneye bineceksiniz ve yaklaşık 10-20 kişi ile birlikte El Nido civarında olan muhteşem adalara yolculuğunuz başlayacak. Tour C rotası şu şekilde; Helikopter Island, Hidden Beach, Star Beach, Secret Beach ve Matinloc Shrine. Tüm tur paketleri içindeki en popüler rota...

Yaklaşık 30 dakika sonra ilk durağınız olan Hidden Beach’e varacaksınız. Dışarıdan sahili göremiyorsunuz. İçeri yürümeniz gerekecek. Ama içeriye yürüdükten sonra sizi bembeyaz kumların olduğu harika bir sahil karşılıyor. Bu bölgede her yerde hüküm süren kireçtaşı kayalıklar, muhteşem manzaralar göreceksiniz.

Bir sonraki durak Star Beach. Tur Star Beach’de biraz uzun durmakta. Çünkü önce hangi renk olarak tabir edemeyeceğimiz o muhteşem denizde bir saat boyunca resiflere dalacak ve sonrasında da muhteşem bir öğle yemeği yemek üzere, sahile geçeceksiniz.

Bir hindistan cevizi ağacının altında kurulu olan masada karidesler, etler, tavuklar, mangolar eşliğinde hem manzaranın tadını çıkarın hem de muhteşem yemeklerin keyfini. Harika bir öğle yemeği ve muhteşem resif dalışları sonrasında bir sonraki durak Secret Beach. Karstik kireç taşlarından oluşan dağlar içerisinden geçip gizli, nefes kesici, büyüleyici, muhteşem lagünlere geçebiliyorsunuz.

Bunlardan birisi de Secret Beach. Nedeni, dışarıdan sıradan bir dağ gibi görünen ama dağın küçük bir yerinden girip içeride muhteşem bir manzaraya tanık olduğunuz yer. İlk başta hiçbir şey yok gibi yüzecek ama küçücük bir delikten geçip bu manzarayı gördükten sonra keşke ilk anki şaşkınlığınızı birisi fotoğraf çekerek ölümsüzleştirseydi diyeceksiniz.

Tur, Secret Beach’de bir saat kaldıktan sonra, Matinloc Shrine’e devam ediyor. Matinloc Adası’ndaki Matinloc Tapınağı, muhteşem kireçtaşlarının ardında sizi karşılayacak. Burası terkedilmiş bir tapınak. Tapınağı gezip, daha sonra kayaların en üst noktasına çıkabilirsiniz. Tepeye çıktıktan sonra ne demek istediğimizi anlayacaksınız

Son durak ise adını adadaki kireçtaşlarının oluşturduğu uçurumların tepeden bakıldığında helikoptere benzemesinden alan, harika bir sahile sahip olan Helikopter Adası. Burada yaklaşık bir saat boyunca hem şnorkelle yüzüp hem de sahil boyunca yürüyüp adanın keyfini çıkarabilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Filipinler’in güneybatı ucunda yer alan Palawan, ülkenin en büyük adasıdır. 450 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğindedir. Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında yer almaktadır. Kuzeydoğusunda Mindoro ve güneybatısında Borneo yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Palawan’da tropikal iklim hâkimdir. Ortalama hava sıcaklığı 25-32 derece arasında yaşanmaktadır. Mart-mayıs ayları arasında yaz dönemi yaşanmaktadır. Haziran-ekim ayları arasında yağış görülmektedir. En soğuk dönem kasım-şubat ayları arasındadır.

Palawan’da Puerto Princesa Uluslararası Havalimanı mevcuttur. Buraya Manila ve Cebu’dan uçuşlar yapılmaktadır.

Palawan’da özellikle son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte otelcilik sektörü de çok fazla gelişti. Bu sayede Palawan’da konaklamak için farklı bütçelere uygun pek çok seçenek bulmak mümkün. Ama yoğun olarak lüks oteller yer alıyor.

Palawan içi ulaşımda en kolay yol “jeepney” adı verilen küçük otobüslerdir. Bunun dışında “tricycles” adı verilen iki kişilik yolcu yeri bulunan motosikletler de tercih edilmektedir. Bir adadan diğerine geçmek içinse tekneler kullanılmaktadır. Dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz.

Hindistan, Çin, İspanya, Avrupa ve biraz da Amerika’dan etkilenen bir yemek kültürüne sahiptir Filipinler. Tarımın zengin olduğu Filipinler’de soğan, sarımsak ve zencefil neredeyse tüm yemeklerde kullanılmaktadır. Ana yemeklerin yanında genellikle pilav servis edilir. Çin mutfağından esinlenerek hazırladıkları noodle benzeri olan “pansitin”, domuz eti, ızgara sebze, karides ya da tavuk ile yapılır.

Geleneksel yemeklerden biri “kare-kare”dir. Öküz kuyruğundan yapılan bu yahni çeşidinde yerfıstığı sosu kullanılır. “Adobo” ağır ateşte pişirilen domuz ya da tavuk etidir. Özelliği, soya, sirke ve sarımsak ile hazırlanan sosundadır. “Tapa”, haşlanmış pirinç ve yumurta ile servis edilen marine edilmiş biftektir.

Filipinler’de sokak yemeği kültürü oldukça gelişmiştir. “Adidas” adı verilen barbekü yapılan tavukayağı yemekleriyle sıkça karşılaşılır. “Balut” ise bir tür ördek yumurtası yemeğidir.

Tropikal meyve bolluğu yaşanan Filipinler’de tatlı kültüründe bunun etkisi fazlasıyla hissedilir. En meşhur tatlılarından biri olan “halo-halo”, muz, kırmızı ve beyaz bezelye, hintirmiği, süt, buz, reçel ve dondurma ile hazırlanmaktadır.

Popüler restoranlar

Badjao Seafront Restaurant (Puerto Princesa), Ka Lui Restaurant (Puerto Princesa), Cashew Bar and Restaurant (El Nido), Bulwagang Princesa Restaurant (El Nido), Amphibi-ko (Coron)

Bahşiş

Palawan’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Palawan’da gece hayatının en iyi olduğu yer Puerto Princesa’dır. Adanın diğer kısımlarında gece hayatı daha çok otellerde etkindir. Puerto Princesa’da plaj barlarından gece kulüplerine ve barlara kadar pek çok seçenek mevcuttur. 1970’lere özgü partileriyle Tom Tom Club, plajdaki konumlarıyla Blue Karrot ve Malay Tubay tercih edilebilecek mekanlar arasındadır.

Arawedan Festivali (Ocak)

Kulambo Festivali (Mart)

Pasinggatan Festivali (Mayıs)

Baragatan Festivali (Haziran)

Pista Y ang Kagueban (Haziran)

Anihan Festival (Ekim)

Tarek Festivali (Ocak)

Cuyo Fiesta (Ağustos)

Palawan turistik bir ada olduğundan alışveriş için pek çok seçeneği barındırmaktadır. Yerleşim bölgelerinden farklı zevklere hitap eden alışveriş merkezlerinden açık pazarlara kadar pek çok seçenek mevcuttur.

Deniz kabuğuyla yapılan süs eşyaları, takılar, ahşap oymacılığı ile hazırlanan ürünler, hasır sepetler, şapkalar, hintkamışından yapılan envai çeşit ürün bulabileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır. “Pinya” adı verilen, ananas ve diğer tropik ürünlerle elde hazırlanan kıyafetler de çok meşhurdur. Kurutulmuş mango ve çikolata da yiyecek olarak tercih edilebilenlerdendir.

Palawan (+8) ve Türkiye (+2) arasında 6 saat zaman farkı vardır.

Filipinler sınırları içerisinde yer alan Palawan’ın para birimi Filipinler Pesosu’dur (PHP). 1 TL, yaklaşık 15,50 Peso’dur.

Filipinler ülkesinde yer alan Palawan’ın resmi dili Filipince ve İngilizce’dir. Ülkede bunun dışında Aklanon, Basian, Bikol, Cebuano, Chavacano, Hiligaynon, Ibanag, Ilocano, Ivatan, Kapampangan, Kinaray-a, Maguindanao, Maranao, Pangasinan, Sambal, Surigaonon, Tagalog, Tausug, Waray ve Yakan tanınan ulusal dillerdir.

MANİLA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2268 PARAISO STREET DAS MARINAS VILLAGE 1222 MAKATI CITY/ METRO MANILA PHILIPPINES

Telefon: 00 63 2 843 97 05 00 63 2 843 97 07 00 63 2 887 63 73 00 63 2 888 56 99

Faks: 00 63 2 843 97 02

embassy.manila@mfa.gov.tr

http://manila.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Filipinler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çin Yeni Yılı

People Power Anma Günü (25 Şubat)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kahramanlık Günü (9 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (12 Haziran)

Ninoy Aquino Günü (21 Ağustos)

Ulusal Kahramanlar Günü (29 Ağustos)

Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Tüm Azizler Günü

Bonifacio Günü (30 Kasım)

Noel (24-25 Aralık)

Rizal Günü (30 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Filipinler’e gitmek için vize alması gerekmemektedir.

Filipinler’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.