Palawan’da Gezilecek Yerler

 

Palawan’da görülecek pek çok güzel yer mevcuttur. Hem en büyük şehri olan El Nido’nun bulunduğu anakarada hem de civarında bulunan şehirlerde ve adalarda muhteşem manzaralara tanık olacaksınız. Sabit dört farklı ada turu var. Bu turlardan birini alabilir ya da kendi turunuzu yapabilirsiniz.

El Nido

8be908f2124222a7a7b9dd8c867443ad.jpg

Karstik kireç kayalarıyla, üzerinize yapışan bembeyaz un gibi kumlarıyla, sizi kendisine çeken rengarenk resifleriyle, gözalıcı lagünleri ile, aniden karşınıza çıkan enteresan sahilleriyle Palawan Adası’nın kuzeyinde yer alan muhteşem bir yerdir El Nido.

Bu şehir ana ada olan Palawan Adasında yer alır ve aslında Palawan Adası yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda ve neredeyse 50 kilometre genişliğinde bir adadır. Dünyanın sayılı seyahat dergileri tarafından birçok kez en güzel ada olarak seçilmiştir. İşte bu ana adanın en güzel bölgelerinden bir tanesi ise El Nido kasabasıdır.

Kasaba oldukça küçük. Sahil kısmında ana bir cadde ve bir de o caddeyi kesen diğer bir cadde var. Hepsi bu. Trafik, büyük araçlar, gürültü hiçbiri yok. Herkes parmak arası terlikleri ve şortları ile halinden memnun. Etrafta çoğunlukla Fransız ve Alman turistler çoktan hayatın anlamını bulmuşlar.

Bu muhteşem adalara ulaşmak aslında öyle kolay değil. Zaten belki de bu yüzden buralar henüz çok fazla turist akınına uğramamış. O yüzden biran önce buralara gelmenin tam vakti. Buraya gelmenizin aslında üç yolu var.

İlki, Coron adasından buraya sabahları kalkan tekneler ile geçebilir ve 6-8 saat süren deniz yolculuğu yapabilirsiniz. Bu size yaklaşık 1200-1800 pesoya mal olacaktır. İkinci yolu, çok sık olmamakla beraber, başkent Manila’dan kalkan ve şehrin hemen yanı başında olan küçük havalimanına inen uçakları kullanarak gelebilirsiniz. Fiyatlar normalden %50 pahalı olacaktır. Yani yaklaşık 5000 peso civarında. En son ve en çok kullanılan yol olan Palawan Adasının ana havalimanı Puerto Princesa havalimanı olacaktır. Bu havalimanına heryerden uçak bulabilirsiniz. Ancak, Puerto Princesa’ya geldikten sonra 6-7 saatlik bir araç yolculuğu çekmeniz lazım. Bu da size yaklaşık 500-600 Peso’ya mal olacaktır.

Kasabanın sahil kısmında yer alan restoranlar için ise özellikle Sirena sokakta yer alan ve genelde dünya mutfaklarını tadabileceğiniz Art Cafe, İtalyan mutfağının yoğunlukta olduğu Mezzanine Cafe ve biraz daha ileride yer alan ve tezgâhından seçebileceğiniz muhteşem balıklar pişiren La Salangane restoran önerebileceğimiz restoranlar arasındadır. Öğünleriniz maksimum 500-600 pesoya mal olacaktır. Sirena Sokağı’nı gezdikten sonra hemen şehrin sahil kısmına oturup muhteşem tepelerin üzerinden kıpkırmızı günbatımını izleyin.

Secret Lagoon, Big Lagoon ve Small Lagoon (Tur A)

2e53ae79b2859ce53a19550f7f54ece1.jpg

Tur A programı için sabah 9’da El Nido’dan ayrılınıyor. Bu turda rota Seven Commandos Island, Miniloc Island, Secret Lagoon, Big Lagoon ve son olarak Small Lagoon.

İlk iki durak olan Seven Comandos Island ve Miniloc Adası’nda muhteşem kireçtaşlarının şekil verdiği yamaçların eteklerinde şnorkelleriniz ile masmavi sulara dalın. Bu iki ada da o kadar güzel, o kadar büyüleyici ki, daldıktan sonra çıkmak istemeyeceksiniz.

Bundan sonraki üç durak, yani Secret Lagoon, Big Lagoon ve Small Lagoon, bu turdaki esas destinasyonlar. Secret Lagoon’da önce kireçtaşlarının oluşturduğu küçük bir delikten geçip, nefes kesici lagün kısmına geçiliyor. Daha sonra adanın sahil tarafına geçip, bir saat kadar dinleniliyor. “The Beach” adlı kitabın yazarı Alex Granland’ın kitabını (yani Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı filmin asıl kitabı) bu bölgeden esinlerek, özellikle bir sonraki durağımız olan Big Lagoon’dan esinlenerek yazdığını rehberimiz burada anlatacak. Big Lagoon olarak bilinen ve ülkenin tanıtımında da oldukça kullanılan devasa lagünün ortasında tekneniz ile usul usul ilerleyeceksiniz.

Burası oldukça etkileyici bir yer, fotoğrafların temsil etmekte sözlerin anlatmakta kifayetsiz kaldığı bir yer. Berrak suyun altında muhteşem resifleri, balıkları çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Ancak burada tekneler durmuyor. Sadece fotoğraf çekiyorsunuz. Sebep elbette ki bölgeyi korumak ve temiz tutmak.

Son durakta ise Small Lagoon’a gidiliyor. Öyle adından duyduğunuz gibi küçük sanmayın. Oldukça büyük bir lagün. Dilerseniz kano kiralayıp lagünün içerisini gezebilirsiniz. Kişi başı kano ücreti 100 peso. Lagünün içerisini gezmeden önce, kano ile küçük bir delikten geçerek muazzam lagüne giriş yapıyor olacaksınız. Lagünün en sonuna kadar gidip gizli saklı köşelerini keşfedebilirsiniz.

Helicopter Island, Hidden Beach, Star Beach, Secret Beach ve Matinloc Shrine (Tur C)

helicopter-island.jpg

C turunu yapmak üzere sabah 8’de kalkmanız gerekecek. Sabah 9’da turu yapacağınız tekneye bineceksiniz ve yaklaşık 10-20 kişi ile birlikte El Nido civarında olan muhteşem adalara yolculuğunuz başlayacak. Tour C rotası şu şekilde; Helikopter Island, Hidden Beach, Star Beach, Secret Beach ve Matinloc Shrine. Tüm tur paketleri içindeki en popüler rota...

Yaklaşık 30 dakika sonra ilk durağınız olan Hidden Beach’e varacaksınız. Dışarıdan sahili göremiyorsunuz. İçeri yürümeniz gerekecek. Ama içeriye yürüdükten sonra sizi bembeyaz kumların olduğu harika bir sahil karşılıyor. Bu bölgede her yerde hüküm süren kireçtaşı kayalıklar, muhteşem manzaralar göreceksiniz.

Bir sonraki durak Star Beach. Tur Star Beach’de biraz uzun durmakta. Çünkü önce hangi renk olarak tabir edemeyeceğimiz o muhteşem denizde bir saat boyunca resiflere dalacak ve sonrasında da muhteşem bir öğle yemeği yemek üzere, sahile geçeceksiniz.

Bir hindistan cevizi ağacının altında kurulu olan masada karidesler, etler, tavuklar, mangolar eşliğinde hem manzaranın tadını çıkarın hem de muhteşem yemeklerin keyfini. Harika bir öğle yemeği ve muhteşem resif dalışları sonrasında bir sonraki durak Secret Beach. Karstik kireç taşlarından oluşan dağlar içerisinden geçip gizli, nefes kesici, büyüleyici, muhteşem lagünlere geçebiliyorsunuz.

Bunlardan birisi de Secret Beach. Nedeni, dışarıdan sıradan bir dağ gibi görünen ama dağın küçük bir yerinden girip içeride muhteşem bir manzaraya tanık olduğunuz yer. İlk başta hiçbir şey yok gibi yüzecek ama küçücük bir delikten geçip bu manzarayı gördükten sonra keşke ilk anki şaşkınlığınızı birisi fotoğraf çekerek ölümsüzleştirseydi diyeceksiniz.

Tur, Secret Beach’de bir saat kaldıktan sonra, Matinloc Shrine’e devam ediyor. Matinloc Adası’ndaki Matinloc Tapınağı, muhteşem kireçtaşlarının ardında sizi karşılayacak. Burası terkedilmiş bir tapınak. Tapınağı gezip, daha sonra kayaların en üst noktasına çıkabilirsiniz. Tepeye çıktıktan sonra ne demek istediğimizi anlayacaksınız

Son durak ise adını adadaki kireçtaşlarının oluşturduğu uçurumların tepeden bakıldığında helikoptere benzemesinden alan, harika bir sahile sahip olan Helikopter Adası. Burada yaklaşık bir saat boyunca hem şnorkelle yüzüp hem de sahil boyunca yürüyüp adanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Puerto Princesa

Ülkedeki 80 eyaletten bir tanesi olan Palawan Adasının başkenti olan Puerta Princesa’nın nüfusu 200,000 civarında. Şehirde çok dikkat çeken birşey yok. Ama dünyanın yeni 7 harikasından bir tanesi olan Subterranean River National Park bu şehre 45-50 dakika uzaklıkta.

Şehirde havalimanı olduğu için oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hatta havalimanı şehre yaklaşık 5 dakika uzaklıkta. Yani neredeyse şehrin içerisinde. Havalimanını kullanarak başkent Manila’ya gidebilir, oradan diğer adalara aktarma yapabilirsiniz. Ya da direkt Cebu Adasına da gidebilirsiniz. Hatta bu şehre Singapur’dan direkt uçuşlar da yapılıyor. Bu rotayı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Tam olarak çıkaracağınız rotaya göre, bu şehirden birçok noktaya plan yapabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda ise yine her zaman olduğu gibi triycles araçlarını kullanıp, 20-40 Peso arasına değişen fiyatlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ama gün içerisinde gezerken, motor kiralayıp şehrin civarındaki hapishaneyi, kelebek ve timsah hayvanat bahçelerini ve diğer köyleri gezmenizi tavsiye ederiz. Günlük motor kirası yaklaşık 500 Peso civarında olacaktır. Hatta kesinlikle motor kiralayıp, köylerde kaybolmadan dönmemelisiniz.

Buradaki bir numaralı çekim noktası olan Subterranean River, dünyanın yeni 7 harikasından bir tanesi olarak bilinen ve kireçtaşlarının oluşturduğu yaklaşık 8 km’den fazla uzunluğa sahip olan yer altı nehridir. Buraya gitmek için bir tur acentası ile anlaşmanızı tavsiye ederiz. Çünkü koruma altında olan bir bölge olduğu için her zaman gitmek kolay olmuyor. Belirli olan turist sayısı limiti dâhilinde gidebiliyorsunuz.

Palawan’da görülmesi gereken diğer yerler

Colon Adası, Honda Körfezi, Tubbataha Resifi, Pamalican, Manamoc, Camanian Adaları