Google+

Arama formu

Quezon

Quezon Faydalı Bilgiler
Filipinler’de polis, yangın ya da ambulans gibi acil durumlarda...
Devamı oku
Quezon Resmi Tatiller
Yeni Yıl: 1 Ocak People Power Day: 2 Şubat Araw ng Kagitingan: 9 Nisan...
Devamı oku
Quezon'da Alışveriş
techcellar.net Quezon gezginler için oldukça farklı alışveriş seçeneği...
Devamı oku
Quezon Gece Hayatı
travelpod.com Quezon’da gece hayatının oldukça hareketli ve renkli olduğu...
Devamı oku
Quezon Mutfağı
pinimg.com Filipinler’in mutfağı özellikle komşuları olan Çin, Hindistan...
Devamı oku
Quezon Gezilecek Yerler
agbrief.com Tarihi yapıların yanı sıra uzak doğu cennetinin en güzel...
Devamı oku
Quezon Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org Quezon’un ana ulaşım istasyonu Lucena City’de yer almaktadır...
Devamı oku
Quezon'da Nerede Kalınır?
Quezon’da büyük otellerin yanı sıra şehir merkezine doğru ilerlediğinizde...
Devamı oku
Quezon'a Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Quezon şehrine doğrudan uçak seferleri bulunmuyor. Bu nedenle...
Devamı oku
Quezon'a Ne Zaman Gidilir?
lamudi.com.ph Tropik bir iklime sahip olan bölgede hava genellikle sıcak...
Devamı oku
Quezon Konsolosluk Bilgileri
Filipinler’de bulunan Türkiye konsolosluğu başkent Manila’da bulunmaktadır...
Devamı oku
Quezon Saat Farkı
GMT+8 saat diliminin kullanan Filipinler’de zaman Türkiye’den beş(5) saat...
Devamı oku
Quezon Resmi Dili
Filipinler’de resmi dil olarak İngilizce ve Filipince kullanılmaktadır....
Devamı oku
Quezon Para Birimi
kamus.abqarie.com Filipinler’de para birimi olarak Peso (PHP)...
Devamı oku
Quezon Nerededir?
Şehir, Filipinler’in başkenti olan Manila’nın güney doğusunda yer...
Devamı oku
Quezon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
“Filipin sanatının beşiği”Eşsiz doğası, özgün sahilleri ve tarihi dini...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PHP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24℃
Şub 25℃
Mar 26℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Ülke: Filipinler / Nüfus: 1.740.638 (2010 sayımına göre) / Dil: Filipince-İngilizce / Para Birimi: Peso (PHP) / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 Gün / İklim: Tropik İklim

Quezon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Filipin sanatının beşiği”
Eşsiz doğası, özgün sahilleri ve tarihi dini tapınakları ile görkemli ve çok bilinmeyen bir uzak doğu cenneti.

Quezon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
cloudfront.net

Quezon, Filipinler’in Luzon adasında bulunan Calabarzon bölgesinde yer alan ülkenin 8. En büyük şehridir. Şehrin ismi Filipinlerinler’in ikinci başkanı olan Manuel L. Quezon’dan gelmektedir. Polillo adası şehrin bir parçasıdır ve şehir Filipin denizinin kenarında yer alır. Şehre bağlı bir diğer ada ise Alabat’tır. Şehir 39 ilçeye ayrılmıştır. En büyük ilçesi Lucena’dı. Deniz turizminin yanı sıra çok sayıda tarihi dini yapının da şehirde yer alması turizm açısından birçok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Quezon Nerededir?

Şehir, Filipinler’in başkenti olan Manila’nın güney doğusunda yer almaktadır, kuzeyde ise Aurora ili ile komşudur. Batıda Bulacan, Rizal, Laguna ve Batangas’a, doğuda ise Camaries Sur ile komşudur.

Quezon Para Birimi


kamus.abqarie.com

Filipinler’de para birimi olarak Peso (PHP) kullanılmaktadır. 

Quezon Resmi Dili

Filipinler’de resmi dil olarak İngilizce ve Filipince kullanılmaktadır.

 • Kamusta: Merhaba
 • Salamat: Teşekkür ederim
 • Magandang umaga: Günaydın
 • Magandang tanghali: İyi günler
 • Magandang gabi: İyi akşamlar
 • Ano pangalan mo?: Adın ne?
 • Ako mo ………..:  Benim adım………
 • Ayos: Tamam

Quezon Saat Farkı

GMT+8 saat diliminin kullanan Filipinler’de zaman Türkiye’den beş(5) saat ileridir. Türkiye’de saat 15.00 iken Filipinler’de 20.00’dır. 

Quezon Konsolosluk Bilgileri

Filipinler’de bulunan Türkiye konsolosluğu başkent Manila’da bulunmaktadır.

 • Adres: 2268 Paraiso Street, Dasmarinas Village 1222 Makati City / Metro Manila / PHILIPPINES
 • Telefon: 00 63 2 843 97 05 - 00 63 2 843 97 07 - 00 63 2 887 63 73 - 00 63 2 888 56 99
 • Faks: 00 63 2 843 97 02
 • E-posta: embassy.manila@mfa.gov.tr

Quezon'a Ne Zaman Gidilir?


lamudi.com.ph

Tropik bir iklime sahip olan bölgede hava genellikle sıcak ve nemlidir. Üç mevsim yaşanan bölgede Tag-init mevsimi sıcak ve kurak geçer, Mart ve Mayıs ayları arasında yaşanır. Tag-ulan ise Haziran ayından Kasım ayına kadar yaşanan yağmurlu mevsimdir. Tag-lamig adı verilen üçüncü mevsim ise Aralık ayından Şubat ayına kadar hüküm sürer, kuru ve soğuk bir mevsimdir. Ekim ayından Mayıs’a kadar muson rüzgarları adı verilen rüzgarlar bölgeye egemendir. En soğuk ay Ocak iken Mayıs ayı en yüksek sıcaklıkların ölçüldüğü aydır.

Ülkede Temmuz-Ocak ayları arasında tayfun kuşağı etkili olduğu ve sel felaketleri yaşandığı için bu aylar arasında ziyaret edilmesi önerilmez. 

Quezon'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Quezon şehrine doğrudan uçak seferleri bulunmuyor. Bu nedenle öncelikle başkent Manila’ya ulaşıp oradan şehre ulaşımınızı sağlamanız mümkündür. Ortalama 13 saatlik aktarmasız bir uçak yolculuğu ile Manila Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra Quezon’a bağlı adalarda bulunan toplam üç hava limanına aktarma yapabilirsiniz. Bunlar: Jomalig Adası Havalimanı, Alabat Adası Havalimanı ve Pagbialo Adası Hava Limanlarıdır. Seyahat rotanızı belirledikten sonra hangi havalimanına aktarma yapmak istediğiniz daha sağlıklı bir şekilde kararlaştırmanız mümkündür.

Havayolunu kullanmayı tercih etmezseniz karayolu ile ortalama 3 saat süren bir yolculukla Lucena City’ye ulaşabilirsiniz.

Quezon'da Nerede Kalınır?

Quezon’da büyük otellerin yanı sıra şehir merkezine doğru ilerlediğinizde çok daha küçük ve uygun fiyatlı hosteller bulmak da oldukça kolaydır. Sahil kesimlerinde ise yine farklı ekonomilere hitap edebilen büyüklü küçüklü tatil resortları bulmak mümkündür. 

Quezon Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Quezon’un ana ulaşım istasyonu Lucena City’de yer almaktadır. Bu istasyonlardan diğer illere ve Quezon’un ilçelerine otobüs ya da jeepney’ler ile düzenli seferler gerçekleştirilmektedir.

Quezon’da şehir içi ulaşım için gezginlere, güvenlik nedeniyle, genellikle özel araba kiralamaktan ziyade toplu taşıma araçlarını kullanmaları önerilmektedir. Otobüslerin yanı sıra toplu halde seyahat edilen jeepney adı verilen araçlar da Quezon’da sıklıkla kullanılan ulaşım araçlarının başında gelmektedir. Kısa mesafeler içinde tricycle adı verilen ulaşım araçları kullanılmaktadır. Şehir içi ulaşım otobüslerin yanı sıra trenle de sağlanabilmektedir. 

Quezon Gezilecek Yerler

Quezon Gezilecek Yerler
agbrief.com

Tarihi yapıların yanı sıra uzak doğu cennetinin en güzel örneklerinden birini temsil eden Quezon hem kültürel tatil hem de deniz tatili yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Bölgeye yakın adalara yapacağınız günübirlik seferlerle hem göz alıcı kumsalların keyfini çıkarabilir hem de merkezi yerleşim bölgelerinde bulunan tarihi yapıların doyumsuz seyrini tadabilir ve hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eşsiz seyahate yardımcı olmak amacıyla bölgenin en önemli noktalarını sizler için bir araya getirdik.

Quezon Mutfağı

Quezon Mutfağı
pinimg.com

Filipinler’in mutfağı özellikle komşuları olan Çin, Hindistan ve Malezya mutfağından izler taşımaktadır. Bu nedenle yemeklerinde bol miktarda farklı baharat ve köri kullanılmaktadır. Yiyeceklerini bambu ve muz yapraklarında pişirmeleri nedeniyle yemeklerinin benzersiz bir tadı vardır da denebilir. Yemeklerinde genelde pirinç ve balık kullanan Filipinler’de bir çeşit baharatlı makarna da diyebileceğimiz noddle da oldukça yaygındır.

Tropik meyvelerin cenneti olan Filipinler’e gittiğinizde bu meyveleri tatmayı ihmal etmemenizi de öneriyoruz. Hindistan cevizinden yapılan ve halo halo adı verilen tatlıları da özellikle çok sıcak dönemlerde oldukça serinletici ve hafif bir tatlı olarak sıklıkla tüketilmektedir. Fresh lumpia adı verilen hafif yemekleri de oldukça ünlüdür. Bir çeşit krep içine konan çeşitli sebzeler ve tatlı bir sosla ikram edilen bu ünlü yemek damak tadınıza uygun olmayabilir.

Quezon'da Alışveriş


techcellar.net

Quezon gezginler için oldukça farklı alışveriş seçeneği sunan bir bölgedir. Ahşap oyma sanatının nadide eserlerinin yanı sıra renkli Filipinler kültüründe bir hatıra sahibi olmak için de festivallerde kullanılan kostümler ve maskelerden edinme şansınız var. Yanı sıra evinizde dekorasyon malzemesi olarak kullanabileceğiniz, Hindistan cevizinden yapılmış çok sayıda farklı hediyelik eşya da hoşunuza gidecektir.

Büyük alışveriş merkezi olarak ise Lucena City’de bulunan Pasific Mall’da her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Quezon Gece Hayatı

Quezon Gece Hayatı
travelpod.com

Quezon’da gece hayatının oldukça hareketli ve renkli olduğu söylenebilir. Gece hayatı bakımından farklı seçenekler sunan bölgede rahatlatıcı müzik eşliğinde yöresel içkileri tadabileceğiniz gibi sabahın ilk ışıklarına dek süren partilere katılma şansınız da var. Özellikle festival dönemlerinde gün oldukça geç saatlerde sonlandırılmaktadır. 

Quezon Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • People Power Day: 2 Şubat
 • Araw ng Kagitingan: 9 Nisan
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü: 12 Haziran
 • Ninoy Aquino Günü: 21 Ağustos
 • Ulusal Kahramanlar Günü: Ağustos’un son Pazar’ı
 • Azizler Yortusu: 1 Kasım
 • Bonifacio: 30 Kasım
 • Noel: 25 Aralık
 • Yılbaşı: 31 Aralık 

Quezon Faydalı Bilgiler

Filipinler’de polis, yangın ya da ambulans gibi acil durumlarda kullanabileceğiniz numara: 117

Filipinler Vizesi

Filipinler’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.