Bohol Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Plajları ve Çikolata Tepeleri ile oldukça ünlü turistik yerlerden biri olan Bohol, Filipinler’e bağlı adalardan biridir. Merkezi Tagbilaran olan aynı isimli Bohol Adası ve çevresindeki 75 küçük adayı kapsar. Bohol Adası, Filipinler’in en büyük onuncu adasıdır; batısında Cebu Adası, kuzeydoğusunda Leyte Adası ve güneyinde Mindanao Adası konumlanır. En çok beyaz kumlu plajları ve dalış yerleri ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Bunların yanı sıra yunuslar ve balinalar için gözlem turları da Bohol’da bir hayli popülerdir. Bohol ayrıca arı çiftliği ile de bilinir. Popüler Bohol balı tariflerin yanı sıra tıbbi kullanım alanlarına da sahiptir.

Bohol genellikle kuru bir iklime sahip olsa da hazirandan ekime kadar maksimum yağış miktarına sahiptir. Kıyı kesimi, iç kısımlara göre daha serindir. Ilıman ve yağıştan uzak bir hava için mart ayından haziran ayına kadar olan dönem turistik seyahat için en uygun zaman dilimi olacaktır.

Bohol’e Nasıl Gidilir? 


Tagbilaran Havaalanı (TAG) varış noktalı uçuşlar ile Bohol’a ulaşabilirsiniz. Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor ancak Manila Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı üzerinden aktarma yaparak buraya ulaşabilirsiniz.
 
Deniz yolu kullanılmak isterseniz Cebu ile Tagbilaran arasında hızlı feribotlar çalışmaktadır. Cebu’dan Tubigon Limanı’na gitmek isterseniz yolculuğun yaklaşık 1-1,5 saat sürdüğünü ve günlük 20’den fazla feribot seferi bulunduğunu söyleyebiliriz.
 
Farklı ulaşım alternatiflerini değerlendirmek isterseniz otobüs, taksi ya da kiralık araç/motosiklet seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Bohol’de Görülmesi Gereken Yerler 


Bohol’ün en ünlü turistik yeri olan Çikolata Tepeleri, 30 ila 50 metre arasında yükseklikleri değişen, mevsime göre rengi kahverengiye dönüşebilen yeşil çimlerle kaplı 1.268 adet tepeden oluşur. Bu tepeler olağandışı jeolojik bir oluşum olarak kabul edilir. Çikolata Tepeleri nasıl oluşmuştur diye soracak olanlar için henüz nasıl oluştukları konusunda ise bir fikir birliğine varılamamış olduğunu söyleyebiliriz. Bu tepeler ile ilgili anlatılan iki farklı efsane vardır.
 
İlk efsaneye göre günlerce birbirileri ile kavga eden iki devin birbirlerine attıkları taş ve kumlardan bu tepecikler oluşmuş, kavgayı bitirip alanı terk ettiklerinde ise geriye yarattıkları bu karışıklık kalmış. Diğer efsane ise biraz daha romantik: Son derece güçlü bir dev, âşık olduğu fani kız öldükten sonra çok fazla acı çekerek ağlamaya başlamış. Üzüntüsünün kalıcı bir kanıtının olması için de akıttığı gözyaşları tepelere dönüşmüş.
 
Bohol’de görülmesi gereken yerlerden biri de Tarsier Koruma Alanı. Burası ziyaret edilerek dünyanın en küçük primatı olan Tarsier maymunları görülebilir. Bu koruma alanı bir ziyaretçi merkezi olmasının yanı sıra bir habitat araştırma yeri olarak da görev yapıyor. Korunaklı alan içerisinde Tarsierler serbestçe dolaştığı için doğal ortamlarında görüntülenebiliyorlar. Stephen Spielberg ile Georges Lucas’ın E.T ve Yoda karakterilerini Tarsierlerden ilham alarak oluşturdukları konusunda bilgilerin de bulunduğunu söylersek yanlış olmaz.
 
Filipinler’in ritüellerinden Blood Compact’ın anıtı da Bohol’de görebileceğiniz yerler arasındadır. Bir dostluk ya da bir antlaşma söz konusu olduğunda doğrulamak için yapılan ve temelde kan kardeşliğine benzeyen eski bir Filipinler ritüeli olan Blood Compact dâhilinde taraflar kendi kanlarını şarap benzeri bir sıvının dolu olduğu bir bardağa akıtarak bunu içerler. Bohol’de bulunan ünlü Blood Compact Anıtı’nda da İspanyol kâşif Miguel López de Legazpi ile Bohol şefi Datu Sikatuna arasında 1565 yılında yapılan anlaşma ritüeline yer verilmiştir.
 
Dalış yerleri ile ünlü Panglao’daki Alana Plajı, dünyanın ilk on dalış noktası listesinde yer almaktadır. Her seviyeden insana açık olan merkezlerde güvenli bir şekilde tüplü dalış yapma imkânı bulabilirsiniz. Bohol’e gelmişken bu plaja gitmenizi tavsiye ederiz.
 
Danao Macera Parkı, Bohol halkının eko turizm konsepti olarak karşınıza çıkacaktır. Bu büyük doğa parkı, birbirinden farklı temalardaki turlara katılma imkânı sunmaktadır. Kuş gözlemciliği, mağaracılık, organik çiftlik ziyareti, pirinç tarlası yürüyüşü gibi birçok faaliyete katılabilirsiniz. Ayrıca daha maceracı bir seyahat geçirmek isteyenler için trekking, kaya tırmanışı gibi seçenekler de mevcuttur.
 
Şehir merkezinde bulunan San Jose Katedrali birçok kez yeniden inşa edilmesine rağmen hala ziyaret edenleri dinginliği ve mimarisi ile etkilemeyi başarır. Haç şeklindeki bu yapı Bohol’deki Katolik inancının ana merkezi haline gelmiştir. Mercan duvarları ve taş oymacılığındaki işçilikler buranın en çok dikkat çeken özellikleri arasındadır. Burası ile birlikte Bohol Adası’nın en meşhur ve en eski kilisesini de ziyaret edebilirsiniz. İnşası 18. yüzyılın başlarına dayanan Katolik kilisesi Baclayon Kilisesi; aynı zamanda içerisinde bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. 

Tanıtım Videosu:

 

Bohol ile İlgili

Bohol’da Nerede Kalınır?

Filipinlerin Visayan bölgesindeki turistik adalarından biri olan Bohol, sahip olduğu cazibeli ortamı ile her yıl oldukça yüksek sayıda turisti ağırlıyor.

Uzun sahil şeridi, Çikolata Tepeleri, gürül gürül şelaleleri, her yerde karşınıza çıkan mağaraları, beyaz kumdan plajları, dalış duvarları ile son derece ilgi çekiyor. Pirinç tarlaları, bakır madeni ve turizm sanayiinden elde ettiği gelir ile ekonomisini canlı tutan Bohol’da Filipinler’in bazı bölgelerinde görmenin mümkün olduğu Tarsier maymununu yaşam ve korunma alanında izlemek de mümkün olabiliyor. 

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bohol otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Bohol’da Nerede Kalınır - Bohol’un Bölgeleri

Filipinlerin bu keyifli adalar bölgesinde tatil yapmanın tadına varmak için rezervasyonunuzu önceden yaptırmayı unutmamanızı hatırlatmalıyız. Çikolata Tepeleri’ni en yakından izleyebileceğiniz hava turlarına katılabileceğiniz, mağara iniş veya kaya tırmanış etkinliklerine katılabileceğiniz, su altını doya doya yaşayabileceğiniz Bohol’da konaklamak için yapacağınız otel rezervasyonunuzu bölgelere göre planlamak istiyorsanız yazının kalan bölümü tam size göre.

Adadan önereceğimiz ilk bölge Tagbilaran City Bohol’un başkenti ve ulaşım konusundaki en avantajlı noktası. Sonraki bölgemiz Panglao, çok sayıda ünlü plajı ile gündemden düşmüyor. Çikolata Tepeleri’ne de yakın konumu ile tercih edilen Dauis ve dalış ile balık tutma konusunda tercih edilen Anda diğer bölgeler. Eko Park’a yakın Loboc bölgesi de öneri listemizdeki son bölge.

 

Türkiye’den Bohol’a gitmek için direkt uçuş bulunmuyor ancak Filipinlerin başkenti Manila’ya THY tarafından düzenlenen direk uçuşlardan faydalanabilirsiniz. Ardından Bohol merkezi Tagbilaran’da bulunan havalimanına ulaşmak için aktarma yapmanız gerekiyor.
Ayrıca Cebu Adası’ndan da deniz yolu vasıtası ile Bohol’a ulaşmanız mümkün.

Şehir içinde ulaşım için genellikle 3 tekerlekli tricylcle denilen motor taksiler kullanılıyor. Motor kiralamanız veya motor arkasında ücret karşılığı seyahat etmek de mümkün. Taksiler ve jeepney minibüsler de alternatifler arasında bulunuyor.

Tagbilaran City bölgesinde yer alan Bohol Otelleri

Bohol’un başkenti olan Tagbilaran City, sahip olduğu liman ile birlikte son derece gelişmiş bir bölge. Trafiği ve insan kalabalığı Filipinlerin kalabalık kentlerini hatırlatan Tagbilaran’da Contryside turuna katılabilir, scuba dalış yapabilirsiniz. Mağara turlarına da katılabileceğiniz Tagbilaran’ın gece hayatı da oldukça hareketli.   
 

 • Kasagpan
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, havuz, havaalanı hizmeti
  Konum: Tagbilaran City
  Fiyat: Geceliği 51 € - 58 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Kasagpan

 

 • Arabelle Suites
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: Tagbilaran City
  Fiyat: Geceliği 18 € - 22 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Criscent Ville Hotel
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: Tagbilaran City
  Fiyat: Geceliği 32 € - 36 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın
   
 • Blue Horizon Inn
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima
  Konum: Tagbilaran City
  Fiyat: Geceliği 21 € - 22 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Bohol Avenue Hotel
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, klima, sigara içilmeyen oda
  Konum: Tagbilaran City
  Fiyat: Geceliği 32 € - 34 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Bohol Avenue Hotel

Panglao Bölgesinde yer alan Bohol Otelleri

Panglao Adası, adanın güney kısmında yer alan Alona Plajı ile oldukça popüler bir bölge. Hem scuba dalış konusunda hem de gece eğlenceleri konusunda ön plana çıkan plaj, hafta sonları yakın çevreden de talep alıyor. Merkez Tagbilaran’a 15 kilometre kadar uzakta bulunan Panglao’da çok sayıda keyifli plaj bulunuyor. Virgin Island ve Pangloa Kilisesi, dalış ve su sporları merkezleri de Panglao’nun diğer dikkat çeken noktaları.
 

 • Lost Horizon Beach Dive Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, havaalanı hizmeti
  Konum: Panglao
  Fiyat: Geceliği 59 € - 74 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

   
  Lost Horizon Beach Dive Resort

 

 • Alona Pawikan Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti, sigara içilmeyen oda
  Konum: Panglao
  Fiyat: Geceliği 40 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Bohol Sea Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, havaalanı hizmeti
  Konum: Panglao
  Fiyat: Geceliği 38 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Veraneante Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, kahvaltı, aile odası, restoran, bar
  Konum: Panglao
  Fiyat: Geceliği 35 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Momo Beach House
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, havuz
  Konum: Panglao
  Fiyat: Geceliği 72 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Momo Beach House

Dauis Bölgesinde yer alan Bohol Otelleri

Bohol Adası’nın en çok talep alan bölgelerinden Dauis'in başlıca turistik mevkileri, Meryem Ana Göğe Kabul Kilisesi ve içinde yüzülebilecek büyüklükte gölet olan Hinagdanan Mağarası olarak sayılıyor. Ayrıca bölge, birbirinden keyifli, pek çok plaja da ev sahipliği yapıyor.
 

 • Dream Native Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, SPA, sigara içilmeyen oda, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Dauis
  Fiyat: Geceliği 86 € -91 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Dream Native Resort

 • La Pernela Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, havaalanı hizmeti
  Konum: Dauis
  Fiyat: Geceliği 59 € -65 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Bohol Vantage Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, bar
  Konum: Dauis
  Fiyat: Geceliği 56 € - 63 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Natura Vista
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havalimanı hizmeti, kahvaltı, aile odası
  Konum: Dauis
  Fiyat: Geceliği 24 € - 27 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Pearl Resort
  Özellikler:
  2 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havaalanı hizmeti
  Konum: Dauis
  Fiyat: Geceliği 54 € - 62 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Pearl Resort

Anda Bölgesinde yer alan Bohol Otelleri

Transit garaj terminalinin de yer aldığı Anda Yarımadası, Basdio Deniz Koruma Alanı'na tekneyle 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. Bembeyaz kumsalları, onlarca mağarası ve çok beğenilen dalış noktaları ile sakin bir tatil arayanların ilgi gösterdiği bölgenin en iyi tesisleri hemen aşağıda yer alıyor.
 

 • Anda Cove Beach Resort
  Özellikler:
  4 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, havuz, havaalanı hizmeti
  Konum: Anda
  Fiyat: Geceliği 89 € - 98 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Anda Cove Beach Resort

 • Anda White Beach Resort
  Özellikler:
  3 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, bar, kahvaltı, havuz, havaalanı hizmeti
  Konum: Anda
  Fiyat: Geceliği 73 € - 82 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Blue Star Dive and Resort
  Özellikler:
  4 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz, SPA, bar
  Konum: Anda
  Fiyat: Geceliği 45 € - 63 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Old Castle
  Özellikler:
  2 yıldız, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, bar, sigara içilmeyen oda
  Konum: Anda
  Fiyat: Geceliği 32 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • FloWer-Beach Resort
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, kahvaltı, bar, havaalanı hizmeti
  Konum: Anda
  Fiyat: Geceliği 35 € - 41 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  FloWer-Beach Resort

Loboc Bölgesinde yer alan Bohol Otelleri

Loboc bölgesi, İspanyolların adayı sahiplenmesinden önce tüm malların takas yolu ile el değiştirdiği büyük bir pazar yeri oluyor. Bohol’un da en eski kentlerinden birisi aynı zamanda. Loboc Çocuk Korosu bölgenin dünyaca meşhur korosu olarak bölge tanıtımına da katkı sağlıyor. Loboc Nehri, Busay Şelaleleri, Eko Park, Loboc bölgesinde bulunuyor. Tarsier Koruma Bölgesi’ne de yakın konumda yer alıyor.
 

 • Hilltop Cottages
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, havuz
  Konum: Loboc
  Fiyat: Geceliği 40 € - 50 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hilltop Cottages

 

 • Stefanie Grace Paradise Inn
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, bar, kahvaltı
  Konum: Loboc
  Fiyat: Geceliği 13 € - 16 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Riverside Native House
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havaalanı hizmeti
  Konum: Loboc
  Fiyat: Geceliği 19 € - 22 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
   
 • Racadisson
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, bar, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, klima
  Konum: Loboc
  Fiyat: Geceliği 24 € - 30 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Andresas Place
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, klima
  Konum: Loboc
  Fiyat: Geceliği 17 € - 22 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Andresas Place

Bohol’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Bohol Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Bohol otellerini görmek için tıklayın.

 

Bohol Otelleri

Ortagüney Filipinlerin turistik adalarından biri olan Bohol, ülkenin en popüler tatil destinasyonları arasında yer alıyor. 261 kilometreyi bulan sahil şeridi ile Bohol, Filipinlerin en büyük onuncu adası konumunda bulunuyor. Güneybatı ve kuzeybatı taraflarında bulunan 70 küçük ada ile birlikte yönetiliyor. Ana adanın büyük kısmı tepelik arazi olup, yarısı kireç taşı ile kaplı bulunuyor. Çikolata Tepeler (Chocolate Hills) olarak bilinen, kalkerden oluşan tepeler; mevsim şartlarına göre kahverengileşen çimlerden dolayı çikolata dağlarına benzetiliyor ve tüm dünyanın büyük ilgisini çekiyor.

Ülkenin harika adalarından biri olan Bohol’da muhteşem bir doğa sizi bekliyor. Çikolata tepeleri, mercan resifleri, pembe beyaz kum plajları, dalış merkezleri, ırmak ve şelaleleri ile tam bir cennet adeta. Bohol Tarsiers adı ile anılan dünyanın en küçük maymun cinsi olan primatlara da bu adada rastlamanız mümkün.

 

Danao Macera Parkı, adada sürdürülen bir eko turizm çalışması. Oldukça büyük bir alanı kaplayan park, farklı konseptler içeren doğal parkurlarda yaşanacak maceralar için zemin hazırlıyor. Mağaracılık, organik tarım, pirinç tarlası turu, trekking ve tırmanış gibi pek çok etkinlik bu bölgede sizi bekliyor.

Devamını Oku

Bohol Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa