Bohol Adası ve Çikolata Tepeleri

Bohol Adası

Bohol Adası, Cebu’dan hızlı deniz otobüsü ile sadece 3 saat uzaklıkta yer alıyor. Bohol Adası, Cebu’ya göre daha az el değmiş, daha yeşil ve daha keyifli bir ada. Adadaki yollar neredeyse Manila’ya bağlanan şehirler arası yollardan bile daha bakımlı.

Tagbilaran şehri, Bohol Adası’nın ana limanı durumunda. Cebu'ya kıyasla oldukça küçük olan şehirde ana ulaşım aracı üç tekerlekli motorlar ve fiyatları çok ucuz.

Bohol Adası'nın çevresinde ise irili ufaklı 75’e yakın ada bulunuyor. Bu ada grubu Filipinler’in onuncu büyük takımadası durumunda. Hemen yanı başındaki Boracay’a göre daha az bilindik bir destinasyon. Bu nedenle burada fiyatlar da çok daha uygun.

Geniş bembeyaz kumsallarının yanı sıra, pirinç tarlaları ve Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills) ile ünlü. Bohol Adası'nda su altı dünyası da çok renkli olduğu için dalmayı sevenlerin popüler bir rotası. Aynı zamanda Balina ve yunus izleme turları da organize ediliyor. Adanın en güzel zamanı ise Mart – Haziran arası.

Sahil bölgesini bembeyaz kumsallar oluştururken, iç kesimlerinde yüksek tepeler ve yağmur ormanları dikkat çekiyor.

Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills)

Bohol Adası'nın en fazla ziyaret edilen yeri Çikolata Tepeleri. Bu bölgede 1.268 tane yükseklikleri 30 metre ile 50 metre arasında değişen üzerleri çim ile kaplı konik tepe bulunuyor. Bu yapılar milyonlarca yıl önce adalar deniz altındayken su akıntıları sayesinde oluşmuş. Buraya çikolata tepeler denmesinin sebebi ise kuru sezonda çimlerin kahverengine dönmesi sonucunda oluşturduğu görüntü.

Bir de ilginç bir efsanesi var; zamanında 2 tane dev birbiriyle kavgaya tutuşmuş. Birbirlerine günlerce taşlar ve kum fırlatmaktan yorgun düşmüşler ve sonunda barışmışlar. Barıştıktan sonra da adayı terk etmişler. Bu tepeler de onların ardında bıraktığı dağınıklıkmış.

Bir diğer efsaneye göre ise genç ve güçlü bir dev olan Arogo, Aloya adında genç bir kıza aşıkmış. Kız öldükten sonra Arogo’nun döktüğü gözyaşları katılaşarak bu tepelere dönüşmüş.

1980'lere kadar kimse tarafından ziyaret edilmeyen bu tepeler, Harry Potter filminde mekan olarak kullanıldıktan sonra ziyaretçi akınına uğramaya başlamış.

Loboc Nehri

Buradan sonra Bohol adası’ndaki Loboc Nehri’ne gidiyoruz. Burada 1,5 saat süren bir tekne turuna katılıyoruz. Nehir boyunca tarihi ufak kiliseler ve muhteşem şelaleler görülmeye değer. Tekne gezisinde açık büfe öğle yemeği de dahil olmak üzere yaklaşık 8-10 dolar tutuyor.

Bu tur sırasında dikkatli bakarsanız, nehir kenarındaki ağaçlarda Tarsier maymunu görebilirsiniz. Ama dürbün kullanmak şart. Çünkü bu maymunlar çok çok ufak. Boyları 85 mm – 160 mm arasında, ağırlıkları ise 80 gram ile 160 gram arasında değişiyor. 45 milyon yıldır dünyada var olduklarına inanılıyor. Ancak günümüzde sadece Filipinler’deki birkaç adada, Borneo’da ve Endonezya’nın bazı bölgelerinde görülebiliyor.

Filipinler’de dalmak ya da farklı çeşitteki kuşları izlemek için en ideal noktalar Olango ve çevresindeki adalar.

Negros Adası

Bohol’dan kısa bir gemi yolculuğu ile Negros Adası’na ulaşabilirsiniz. Bu adada 1901 senesinde kurulmuş olan Silliman Üniversitesi yer aldığından, adanın genç nüfusu oldukça yüksek. Üniversite adanın Dumaguete kentinde. Dolayısı ile adanın en canlı ve hareketli bölgesi de Dumaguete. Özellikle de şehrin sahil kenarı çok hareketli. Pek çok restoran ve bar sıralanmış durumda. Burada mutlaka balık yemelisiniz.

Kent geceleri farklı bir çehreye bürünüyor. Yan yana sıralanmış karaoke barları dolup taşıyor. Her mekandan farklı bir ses yükseliyor. Evet, Filipinliler bu karaoke olayına fena sarmış durumda. 2 tane karaoke TV kanalları bile var.

Seyahatiniz sırasında Cebu'da, popüler konumda bulunan ve gezginler tarafından beğenilen Azia Suites and Residences ve GT Seaside Inn konaklamak için tercih edilebilir.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.