Google+

Arama formu

Cebu Adası

Cebu, Filipinler’ de bulunan bir adadır. Bu ada ülkenin Manila...
Devamı oku
Cebu, tatilini Filipinlerde geçirmek isteyenler için oldukça güzel bir...
Devamı oku
Filipinlerin başkent Manila’dan sonraki en kalabalık şehri Cebu, Cebu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PHP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 29℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 27℃

Cebu Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cebu, Filipinler’ de bulunan bir adadır. Bu ada ülkenin Manila bölgesinin 587 kilometre güneyinde yer alırken, Cebu Eyaleti’nde bulunan Visayan Adaları’nın ana adası olarak gösterilmektedir. Cebu, Cebu Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

Negros Adası’nın doğu kesiminde uzanan Cebu’nun doğusunda Leyte, güneydoğusunda ise Bohol Adası yer almaktadır. Cebu Adası, kuzeyden güneye 225 kilometre kadar uzanan dar ve uzun bir adadır. Etrafında irili ufaklı tam 167 tane ada ve adacık bulunan Cebu’nun etrafındaki bu adalardan bazıları ise Mactan, Bantanyan, Malapascua, Olanga ve Camotes Adaları’dır.

Cebu, bulunduğu bölgede oldukça önemli bir ticaret merkezidir. Bu konuda en önemli kaynakları ise bakır madenciliği, tarım, balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, gemi yapımı, çelik ve çimento üretimi olarak gösterilebilir. Cebu, eğitim açısından da oldukça önemli bir yerdir. Burası bünyesinde çok sayıda üniversiteyi bulundurmaktadır. Bunlardan bazıları olarak University of San Carlos, Southwestern University, Cebu Normal University, University of the Philippines, Cebu Technological University gibi üniversiteler sayılabilir.

Cebu limanı, birçok büyük adalardan erişimi kolaylaştıran, okyanus gemilerinin gidiş gelişlerini sağlayan ve 5 ada içi nakliye şirketi dolayısıyla uluslararası bir liman niteliğindedir. Cebu’nun uluslararası havaalanı ise Manila’ya, diğer yerel ve uluslararası bölgelere günlük uçuşlar yapmaktadır.

Oldukça egzotik bir yer olan Cebu’ya ünlü kâşif Ferdinand Macellan 7 Nisan 1521 tarihinde ayak basmıştır. Bu tarihten sonra Filipinler’de bir İspanyol dönemi başlamış oldu. 1565 senesinde ise buraya İspanyol hükümeti ilk yerleşim birimini kurmuştur.

19. yüzyıldan itibaren ise, Cebu Güney Filipinler’in ekonomik açıdan oldukça önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Tarımda, özellikle şeker kamışı ve şeker üretimi alanında, ülke içine önemli rolü olan bir bölge haline gelmiştir.

Cebu, dar sahilleri, kalker paltolar ve kıyı ovaları ile tropikal ada özelliklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Burada adanın doğu ve batı kıyılarını birbirinden ayıran çok sayıda hakim tepeler bulunmaktadır. Bununla beraber adanın kuzey ve güney boyları oldukça engebeli dağlarla çevrilmiştir.

Tanıtım Videosu:

                                                                   

Cebu Adası’nda Nerede Kalınır?

Cebu, tatilini Filipinlerde geçirmek isteyenler için oldukça güzel bir alternatif. Cebu Adası ve etrafındaki irili ufaklı onlarca ada, turistik amaçlı seyahatler, doğa sporları, su ve sualtı etkinlikleri için ideal ortamlar yaratıyor.

Dileyenler beyaz kumlu plajlarda güneşin ve denizin keyfini çıkarırken daha hareketli bir tatil isteyenler dalış, şnorkelle yüzme, rüzgâr ve uçurtma sörfü gibi hareketli etkinliklerle vakit geçirebiliyorlar. Konaklama tesislerinin paket turları ile çevredeki yerel halkın yaşam alanı olan balıkçı kasabaları, Kavasan Şelaleleri gibi yerleri ziyaret edip balina izleme gezilerine katılabilirsiniz.

 Cebu Adası’nda Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cebu otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Cebu Adası Otelleri

Filipinlerin başkent Manila’dan sonraki en kalabalık şehri Cebu, Cebu Adası’nın da merkezi durumunda. 3 milyon kişinin yaşadığı bölge, her yıl birkaç milyon civarında da turist ağırlıyor. Panay Körfezi’nin iç kısmında, Visayan Denizi’nde bulunuyor. Ayrıca ticaret ve taşımacılık konularında Filipinlerin en önemli noktası olan Cebu Adası, Macellan’ın ilk ziyaretinden sonra; İspanyolların yerleştiği ilk bölge olduğu için de önem taşıyor.

Negros ve Bohol Adaları ile komşu olan Cebu Adası, eğitim kurumlarının da yaygın olduğu bir bölge; bu neden ile son derece yüksek sayıda genç nüfusa sahip bulunuyor. Turizm sektörü gelişmiş olan Cebu, her standartta işletme ile tatillerini burada geçirmek isteyen konuklarına keyifli bir tatil vadediyor.

 Cebu Adası Otelleri

Özellikle merkez bölgelerde sınır tanımayan bir gece hayatı yaşanıyor. Son derece renkli, oldukça hareketli Cebu geceleri de başkent bölgesinin dinamizmi ile kıyaslanır durumda. Barlar, gece kulübü ve restoranlar konuklarını eğlendirmek için birbirleri ile yarışıyorlar, Mango Square bölgesinde hemen herkesin keyfine uygun bir mekân bulması mümkün oluyor.

Filipinler Vizesi

Filipinler’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.