Google+

Arama formu

Nikaragua

Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir...
Devamı oku
Nikaragua’da çok fazla festival yoktur ama olanlar oldukça şaşaalı...
Devamı oku
Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de...
Devamı oku
Nikaragua’ya uçakla gidecekler için giriş noktası başkent Managua’daki...
Devamı oku
Nikaragua’da 6,167,237 kişilik nüfusun yüzde 54’e yakını büyük...
Devamı oku
San Hose Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Mart Ekinoksu (20 Mart) Paskalyadan Önceki...
Devamı oku
129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en...
Devamı oku
Nikaragua yönetimsel açıdan 15 bölge ve 2 bağımsız bölgeye...
Devamı oku
129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en büyük...
Devamı oku
Nikaragua’nın resmi dili İspanyolcadır. Ancak konuşma sırasında temel...
Devamı oku
Nikaragua’da din özgürlüğü vardır. Resmi bir dinleri yoktur. Nüfusun...
Devamı oku
Nikaragua kıyıları, 1502 yılında Christopher Columbus tarafından...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip olan Nikaragua’ya gitmek için en uygun zaman...
Devamı oku
Nikaragua’da, Tropikal İklim hâkimdir. Ülkenin büyük bölümünde sıcak...
Devamı oku
Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nikaragua’nın...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NIO = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 26℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 27℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 25℃
Kas 25℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 6,167,237

Dili: İspanyolca

Para Birimi:   Córdoba (NIO)

İklim: Tropikal

Big Mac Index:

 

Nikaragua Hakkında Temel Bilgiler

nicaragua-cathedral.jpg

129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir.

Yönetimsel açıdan 15 bölgeye ayrılan ülkenin başkenti, nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı Managua’dır. Ülke nüfusu 6.167.237 kişidir ve çoğunluğu, resmi dil olan İspanyolca dilini konuşmaktadır.

Nikaragua’da din özgürlüğü vardır. Bu yüzden resmi bir dinleri yoktur. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Katolik’tir. Ancak 90’ların başından bu yana Protestanların ve Mormonların sayısında artış görülmektedir.

Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nikaragua’nın ekonomisi, her ne kadar geçmişteki iç savaşlardan fazlasıyla etkilenmiş olsa da, halen tarıma dayanır. İhracat anlamında kahve, dana eti, karides, ıstakoz, peynir, şeker kamışı, altın ve yerfıstığı üretilmektedir. Ham petrol, ilaç, petrol ürünleri ve elektrikli aletleri ithal ederler.

Nikaragua kültürünü yakından tanımak için ülkeye büyük festivallerin düzenlendiği Ocak, Ağustos ya da Ekim ayında gidilebilir. Ancak tropikal iklime sahip olan Nikaragua’ya gitmek için en uygun zaman yağışın azaldığı Kasım-Nisan ayları arasıdır.

Nikaragua’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

93298-004-56E8F18D.jpg

Nikaragua yönetimsel açıdan 15 bölge ve 2 bağımsız bölgeye ayrılmıştır. Başkenti, ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı Managua’dır. Diğer önemli şehirleri şöyledir: Matagalpa, Leon, Masaya, Tipitapa, Chinandega, Jinotega, Esteli, Granada.

Nikaragua Nerededir?

129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir.

Nikaragua’da Konuşulan Diller

Nikaragua’nın resmi dili İspanyolcadır. Ancak konuşma sırasında temel seslerde farklılıkları mevcuttur. Ülkede İspanyolca dışında ulusal dil kabul edilen diller ise şöyledir: İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Garifuna.

 Nikaragua Din ve İnanç

Kathedrale_Leon_2.JPG

Nikaragua’da din özgürlüğü vardır. Resmi bir dinleri yoktur. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Katolik’tir. Fakat 1990’ların başından bu yana Protestanların ve Mormonların sayısında artış görülmektedir. Göçmen nüfusun etkisiyle ülkede Budizm inancına sahip kişilerin sayısı da artmaktadır.

Nikaragua’nın Kısa Tarihi

Nikaragua kıyıları, 1502 yılında Christopher Columbus tarafından keşfedilmiştir. Bu dönemde bölgede Miskitolar başta olmak üzere pek çok yerli kabile yaşamaktaydı. 17. yüzyıldan itibaren İspanyollar Nikaragua’nın büyük bölümünü sömürge haline getirdi.

Nikaragua’ya Ne Zaman Gidilir?

Nikaragua’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan Nikaragua’ya gitmek için en uygun zaman yağışın azaldığı Kasım-Nisan ayları arasıdır.

Nikaragua’ya Nasıl Gidilir

Nikaragua’ya uçakla gidecekler için giriş noktası başkent Managua’daki havalimanıdır. ABD’deki Houstan, Dallas, Miami ve Atlanta’dan direkt uçuşlar mevcuttur.

Nikaragua şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Nikaragua’da İklim ve Hava Durumu

MD-Verde-620x465.jpg

Nikaragua’da, Tropikal İklim hâkimdir. Ülkenin büyük bölümünde sıcak ve nemli bir hava vardır. Alçak bölgelerde çok yüksek sıcaklıklar görülebilir Ancak doğudan esen alizeler bölgedeki iklimi ılıman hale getirmektedir. Yüksek kesimlerde hava sıcaklıkları daha düşüktür. Atlantik kıyıları, Pasifik kıyılarına nazaran daha çok yağış alır. Ülkede yıl boyunca biri kurak, diğeri yağışlı olmak üzere iki mevsime görülür. Sıcaklıklar Aralık ayında ortalama 27 derece, Mayıs ve Haziran aylarında 30 derece civarındadır.

Nikaragua’nın Ekonomisi

CoffeeFarmer.jpg

Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nikaragua’nın ekonomisi tarıma dayanmaktadır. İhracat anlamında kahve, dana eti, karides, ıstakoz, peynir, şeker kamışı, altın ve yerfıstığı üretilmektedir. Ham petrol, ilaç, petrol ürünleri ve elektrikli aletleri ithal ederler.

Geçmişteki iç savaşlar tarım sektörünü ciddi bir şekilde zedelemiş olsa da, ülke bunun altından kalkabilmek için yatırımlar yapmaktadır.

Çalışan nüfusun yüzde 47,9’u tarımla, yüzde 5’i imalat, inşaat, madencilik gibi işlerle ve yüzde 35’i çeşitli hizmetlerde, ulaştırma ve ticaretle uğraşmaktadır.

Nikaragua Kültürü

Nikaragua’da 6,167,237 kişilik nüfusun yüzde 54’e yakını büyük şehirlerde yaşamaktadır. 973.087 kişi başkent Managua’da ikamet eder. Nikaragua nüfusunun büyük çoğunluğunu, Avrupalılarla Amerikalı yerlilerin karışımından meydana gelen melezler oluşturur. Bununla beraber Karayip kıyısında ülkenin kalan nüfusundan oldukça farklı olan iki grup yaşamaktadır. Bunlar, hâlâ geniş ölçüde kabileler halinde yaşayan Mosquito (Miskito) yerlileri ve 19. yüzyılda ülkenin bu kısmına İngilizler tarafından Afrika’dan köle olarak getirilen Jamaikalıların soyundan gelenlerdir.

Ülkede okuma yazma oranı yüzde 70’tir. Üniversite eğitimi başkent Managua’da ve Leon’da kolları olan devlet üniversitesinde ve Managua’daki Orta Amerika Katolik Üniversitesi’nde yapılabilmektedir.

Nikaragua Mutfağı

1133557_orig.jpg

Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir. Aynı zamanda çok özgün olmayan Nikaragua mutfağı Çin, Tay, Fransız, İtalyan, Latin Amerika ve İspanyol tariflerin karışımından oluşur.

Bu mutfağın temelini yerel ürün olan mısır oluşturur. Bunun dışında tüm dünyada kullanılan domates, soğan, sarımsak, un, pirinç, portakal, hardal ve mayonez, süt, peynir, vanilya, tarçın ve benzeri gıdaların kullanımı Nikaragua mutfağının dünya ile etkilenen karışım malzemeleridir.

Bir diğer temel besin, pirinçtir. Öyle ki, kahvaltıda dahi tüketildiği görülür. Hem et hem de sebze yemekleri pişirilir. Ancak çoğu yemek kızartma şeklinde hazırlanır. “Gallo Pinto” adı verilen, fasulye ve kızarmış pirinçle hazırlanan yemekleri en ünlü ulusal yemekleridir.

Nikaragua'da ekmek yerine değişik bir muz cinsi kızartılarak yapılan yiyecek türü tüketilir. Ekmeklerini mısır unundan yaparlar. Pide benzeri ekmekleri kimi zaman mozerella peyniri ve değişik peynir çeşitleriyle de hazırlanır.

"Picadillo" adı verilen et, domates, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirilen yemek, oldukça popülerdir. Ayrıca "Nactamales" adını verdikleri et, baharat ve çeşitli sebzelerle pişirdikleri yemek de sıkça tüketilir.

Nikaragua’nın Festivalleri

Nikaragua’da çok fazla festival yoktur ama olanlar oldukça şaşaalı kutlanır. Yılın ilk festivali diyebileceğimiz “Diriamba”, diğer bir deyişle “San Sebastian”, her yıl 19-20 Ocak’ta kutlanır. Dini bir kutlama olduğundan tüm ülkede şenlikler düzenlenir. Tüm sokaklar özel kostüm ve yerel kıyafetlerle dans edip şarkı söyleyen insanlarla dolar.

Eğer Nikaragua’nın yemek kültürüyle ilgileniyorsanız “Yengeç Çorbası Festivali” tam size göre olabilir. Corn Adası’nda her yıl Ağustos ayında düzenlenen festivale mutlaka uğrayın.

Her yıl Ekim ayının son Pazar gününde düzenlenen “Fiesta del Toro Venado” festivalinde Nikaragua’nın dans kültürünü yakından inceleyebilir, çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bir nevi Cadılar Bayramı’nı andıran etkinliklerde yerel halk kendilerinin tasarladıkları masklar giyiyor.

Nikaragua’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

masaa.jpg

Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de çömlekçilik alanında çok gelişmişler. Bavulunuza sığdırabileceğiniz büyüklükte çömleklerden mutlaka edinmelisiniz. Bu ürünleri sanatçıların hem atölye hem de mağaza olarak kullandığı yerlerden satın almanız, orijinalliği açısından sağlıklı olacaktır Bu atölyeler en çok, Managua ve Granada şehirleri arasındaki Pueblos Blancos’ta yer almaktadır.

Bunun dışında pek çok şehirde kurulan küçük zanaat pazarlarına da uğrayabilirsiniz. Seramik, yöresel desenli tekstil ürünleri ve ahşap takılar dışında Nikaragua’dan dünyaca ünlü Flor de Cana içkisinden de getirebilirsiniz.

Nikaragua’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

San Hose Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Nikaragua’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

Santo Domingo Kutlamaları (Ağustos)

Ordu Günü (2 Eylül)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Yerlilerin Savunma Günü (12 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Nikaragua Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.