Nikaragua Hakkında Temel Bilgiler

nicaragua-cathedral.jpg

129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir.

Devamını Oku

Nikaragua’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

93298-004-56E8F18D.jpg

Nikaragua yönetimsel açıdan 15 bölge ve 2 bağımsız bölgeye ayrılmıştır. Başkenti, ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı Managua’dır. Diğer önemli şehirleri şöyledir: Matagalpa, Leon, Masaya, Tipitapa, Chinandega, Jinotega, Esteli, Granada.

Nikaragua Nerededir?

129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir.

Nikaragua’da Konuşulan Diller

Nikaragua’nın resmi dili İspanyolcadır. Ancak konuşma sırasında temel seslerde farklılıkları mevcuttur. Ülkede İspanyolca dışında ulusal dil kabul edilen diller ise şöyledir: İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Garifuna.

 Nikaragua Din ve İnanç

Kathedrale_Leon_2.JPG

Nikaragua’da din özgürlüğü vardır. Resmi bir dinleri yoktur. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Katolik’tir. Fakat 1990’ların başından bu yana Protestanların ve Mormonların sayısında artış görülmektedir. Göçmen nüfusun etkisiyle ülkede Budizm inancına sahip kişilerin sayısı da artmaktadır.

Nikaragua’nın Kısa Tarihi

Nikaragua kıyıları, 1502 yılında Christopher Columbus tarafından keşfedilmiştir. Bu dönemde bölgede Miskitolar başta olmak üzere pek çok yerli kabile yaşamaktaydı. 17. yüzyıldan itibaren İspanyollar Nikaragua’nın büyük bölümünü sömürge haline getirdi.

Devamını Oku

Nikaragua’ya Nasıl Gidilir

Nikaragua’ya uçakla gidecekler için giriş noktası başkent Managua’daki havalimanıdır. ABD’deki Houstan, Dallas, Miami ve Atlanta’dan direkt uçuşlar mevcuttur.

Nikaragua’da İklim ve Hava Durumu

MD-Verde-620x465.jpg

Nikaragua’da, Tropikal İklim hâkimdir. Ülkenin büyük bölümünde sıcak ve nemli bir hava vardır. Alçak bölgelerde çok yüksek sıcaklıklar görülebilir Ancak doğudan esen alizeler bölgedeki iklimi ılıman hale getirmektedir. Yüksek kesimlerde hava sıcaklıkları daha düşüktür. Atlantik kıyıları, Pasifik kıyılarına nazaran daha çok yağış alır. Ülkede yıl boyunca biri kurak, diğeri yağışlı olmak üzere iki mevsime görülür. Sıcaklıklar Aralık ayında ortalama 27 derece, Mayıs ve Haziran aylarında 30 derece civarındadır.

Nikaragua’nın Ekonomisi

CoffeeFarmer.jpg

Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nikaragua’nın ekonomisi tarıma dayanmaktadır. İhracat anlamında kahve, dana eti, karides, ıstakoz, peynir, şeker kamışı, altın ve yerfıstığı üretilmektedir. Ham petrol, ilaç, petrol ürünleri ve elektrikli aletleri ithal ederler.

Devamını Oku

Nikaragua Kültürü

Nikaragua’da 6,167,237 kişilik nüfusun yüzde 54’e yakını büyük şehirlerde yaşamaktadır. 973.087 kişi başkent Managua’da ikamet eder. Nikaragua nüfusunun büyük çoğunluğunu, Avrupalılarla Amerikalı yerlilerin karışımından meydana gelen melezler oluşturur. Bununla beraber Karayip kıyısında ülkenin kalan nüfusundan oldukça farklı olan iki grup yaşamaktadır. Bunlar, hâlâ geniş ölçüde kabileler halinde yaşayan Mosquito (Miskito) yerlileri ve 19. yüzyılda ülkenin bu kısmına İngilizler tarafından Afrika’dan köle olarak getirilen Jamaikalıların soyundan gelenlerdir.

Ülkede okuma yazma oranı yüzde 70’tir. Üniversite eğitimi başkent Managua’da ve Leon’da kolları olan devlet üniversitesinde ve Managua’daki Orta Amerika Katolik Üniversitesi’nde yapılabilmektedir.

Nikaragua Mutfağı

1133557_orig.jpg

Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir. Aynı zamanda çok özgün olmayan Nikaragua mutfağı Çin, Tay, Fransız, İtalyan, Latin Amerika ve İspanyol tariflerin karışımından oluşur.

Devamını Oku

Nikaragua’nın Festivalleri

Nikaragua’da çok fazla festival yoktur ama olanlar oldukça şaşaalı kutlanır. Yılın ilk festivali diyebileceğimiz “Diriamba”, diğer bir deyişle “San Sebastian”, her yıl 19-20 Ocak’ta kutlanır. Dini bir kutlama olduğundan tüm ülkede şenlikler düzenlenir. Tüm sokaklar özel kostüm ve yerel kıyafetlerle dans edip şarkı söyleyen insanlarla dolar.

Devamını Oku

Nikaragua’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

masaa.jpg

Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de çömlekçilik alanında çok gelişmişler. Bavulunuza sığdırabileceğiniz büyüklükte çömleklerden mutlaka edinmelisiniz. Bu ürünleri sanatçıların hem atölye hem de mağaza olarak kullandığı yerlerden satın almanız, orijinalliği açısından sağlıklı olacaktır Bu atölyeler en çok, Managua ve Granada şehirleri arasındaki Pueblos Blancos’ta yer almaktadır.

Devamını Oku

Nikaragua’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

Santo Domingo Kutlamaları (Ağustos)

Ordu Günü (2 Eylül)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Yerlilerin Savunma Günü (12 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Devamını Oku

Nikaragua Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 6,167,237 Dili: İspanyolca Para Birimi:   Córdoba (NIO) İklim: Tropikal Big Mac Index: