Google+

Leon

Leon - : - / -
--℃
1 NIO=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon25℃
 • Araweather-icon25℃
Nüfus: 201.100 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Nikaragua Kordobası (NIO) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

site_1236_0002.jpg

Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’nın en eski şehri olan Leon, anıtları, tarihi yapıları ve mimarisiyle öne çıkmaktadır. 1838’de Nikaragua’nın tam bağımsızlığının ardından başkentin hangi şehir olacağına karar verilirken adı çokça söylendi. Ancak kazanan şehir, Managua olmuştur.

Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir, 1979 yılında Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FSLN) sokakları ele geçirmesi ve dönemin devlet başkanı Anastasio Somoza Debayle’nin şehri bombalaması, mimari güzelliklerin kısmen bozulmasına sebep olmuştur. Her ne kadar Sandinista şehri yeniden ele geçirip hükümeti düşürmüş olsa da, şimdilerde Leon’a gidildiğinde bazı binalarda hâlâ mermi izleri görülmektedir.

Orta Amerika’nın en büyük ikinci üniversitesi olan ve 1813 yılında kurulan National Autonomous University of Nicaragua’nın varlığıyla bir üniversite şehri olan Leon’un yerel nüfusu 201.100 iken, okulların açık olduğu aylarda bu sayı fazlasıyla artmaktadır.

Zamanında pamuk üretiminin merkezi olan şehirde ekonomi şimdilerde turizm üzerinden sürdürülüyor. Özellikle şehirde 13 tane tarihsel önemi olan kilisenin bulunması, bu konuda etkili.

Tarih boyunca sadece mimarisi değil, Ruben Dario, Alfonso Cortes ve Salomon de la Selva gibi önemli şairlere ile klasik müzik bestecisi Jose de la Cruz Mena’ya ev sahipliği yapmıştır. Başkent Managua’nın 90 kilometre kuzey batısındaki Rio Chiquito (Chiquito Nehri) boyunca yer alan şehrin 18 kilometre batısında Pasifik Okyanusu yer alır. Şehirde yerel halk dışında Avrupalı, Afrikalı ve Asyalıların yaşadığı da görülür. 1939 yılında alınan kararla din özgürlüğü bulunan Nikaragua’da resmi bir din yoktur.

Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir Leon’da gezilecek yerler çoğunlukla kiliseler, katedraller, anıtlar ve müzelerden oluşuyor. Öne çıkan yapıtları sizin için hazırladık.

Görülmesi gereken diğer yerler: San Francisco Kilisesi, La Recoleccion Kilisesi, La Merced Kilisesi, El Calvario Kiliesi, San Sebastian Kilisesi Kalıntıları, Guadalupe Kilisesi, Zaragoza Kilisesi, San Felipe Kilisesi, San Nicolas Tolentino del Laborio Kilisesi, La Asuncion Kilisesi, Hotel Esfinge, Esquivel House, Guadalupe Cemetery, Guadalupe Köprüsü, Debayle Müzesi, Diocesan Archives, Mena Tiyatrosu, Eski Tren İstasyonu, San Vicente Hospital.

Leon Katedrali

1509 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Leon Katedrali

1747’den 1814 yılına kadar inşası süren Leon Katedrali sadece Leon’un değil, Orta Amerika’nın da en büyük katedrali. Şehrin merkezinde bulunan katedralde kolonyal, neoklasik ve barok mimarinin izleri görülmektedir. Eski dönemde katedralden sekiz farklı kiliseye bağlanan tüneller mevcuttu. Bu tüneller sayesinde yerli halk korsanların saldırılardan korunmaktaydı. Bunlardan bazıları yakın zamanda restore edilerek şehrin kanalizasyon kanalları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Küçük bir ücret ödeyerek katedralin tepesine çıkarsanız harika şehir manzarasını ve katedralin çanlarında bulunan devasa heykelleri yakından görebilirsiniz. Yapının içinde aynı zamanda 19. yüzyılın önemli şairlerinden Ruben Dario’nun mezarı da bulunuyor.

-

Leon lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz ViaVia Leon, Hostal Nicarao I, Hotel Flor De Sarta. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hostel Colibri, Casa de Los Berrios gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hostal El Jardin, Poco a Poco Hostel, Azul Hotel & Restaurante otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Leon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo de Arte Fundacion Ortiz

1109 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Museo de Arte Fundacion Ortiz

Parque Central’da yer alan müze, Orta Amerika’nın en iyi sanat müzelerinden biridir. Ortiz-Gurdian Koleksiyonu’nun sergilendiği müzede Picasso, Chagall, Miro ve pek çok Latin Amerika sanatçısının eserlerini görmek mümkündür.

-

Subtiava Kilisesi

1509 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Subtiava Kilisesi

Leon Katedrali’nden sonra ana tapınak olan Subtiava Kilisesi’nin yapımına 1698 yılında başlanıp 1710 yılında tamamlanmıştır. El Salvador ile yapılan savaş sırasında 1844’te kubbesi yıkılan kilise 20. yüzyılın başlarında tekrar inşa edildi.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Orta Amerika’daki Nikaragua’nın kuzeybatısında yer alan Leon şehrinin batısında Pasifik Okyanusu, kuzeybatısında Chinandega şehri, doğusunda Matagalpa, güneydoğusunda başkent Managua yer alır. Yüzölçümü açısından Managua’dan sonra ülkenin en büyük ikinci büyük şehridir.

Geolocation

Leon’da (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dokuz saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’nin saati Leon’dan 9 saat ileridedir.

Nikaragua sınırları içerisinde Nikaragua Kordobası (NIO) para birimi kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık 9.97 NIO’ya denk gelmektedir.

Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Ancak yerli halkın konuştuğu pek çok dile daha rastlanır İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Garifuna, Rama Cay Creole bu dillerden birkaçıdır.

Günaydın: Buenos dias

Hoşçakal: Adios

Lütfen: Por favor

Teşekkür ederim: Gracias

Evet: Si

Hayır: No

Leon’a Ne Zaman Gidilir?

Hem Pasifik Okyanusu’na hem de Managua Gölü’ne yakın olan Leon şehri, mayıs-ekim aylarında yağış almaktadır. Özellikle haziran-ekim ayları arasında tropikal fırtınalar görülebilmektedir. Bu sebeple Leon’a gitmek için en iyi dönem kasım-nisan ayları arasıdır.

Leon’a en yakın havaalanı başkent Managua’dadır. İstanbul’dan Mangua’ya aktarmalı uçuşları mevcuttur. Yaklaşık 1.5 saatlik otobüs yolculuğunun ardından şehre ulaşılmaktadır. Managua’dan midi otobüslere binmek için Mercado Israel Lewites ya da Universidad Centro Americana duraklarını kullanabilirsiniz.

Leon’da adımınızı her attığınızda bir otel, pansiyon ya da hostelle karşılaşabilirsiniz. Bu sayede şehrin dilediğiniz köşesinde bir otel bulmanız mümkündür.

Leon onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Leon Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Leon Otelleri

En Uygun Fiyatlı Leon Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Leon Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Leon Otelleri

Eğer sıcak havadan rahatsız olmazsanız, Leon’da yürüyerek gezmek mümkündür. Yerel halk genellikle bisiklet kullanmayı tercih etmektedir. Saatine 5 ila 7 dolar arasında ödeyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Ya da motobisiklet taksilere binebilirsiniz. Ancak gece dışarı çıkacaksanız taksi kullanmanız önerilir.

typical-food.jpg

Hem et hem de sebze yemeklerinin sıkça görüldüğü Nikaragua mutfağından etkilenen Leon’da yemekler daha çok kızartılarak yapılmaktadır. İçeriğinde yumurta, fasulye pirinç gibi yiyeceklerin olduğu Nikaragua’ya özel kahvaltı desayuno nicaragüense, et, domates, sarımsak ve baharatlarla hazırlanan için muz yaprağına sarılarak pişirilen nac tamales, sığır etiyle hazırlanan bir yahni türü olan indio viejo, Meksikalılardan alışık olduğumuz ‘quesadilla’nın Nikaragua usülü hazırlanmış halidir denebilir. Tropik meyveleri bol olduğundan sokak satıcılarından farklı farklı meyve suları denenebilir.

Popüler restoranlar

Cafetin Don Jacks: Akşamüstü saat 16.00’da açılan mekânın özellikle burgerleri tavsiye ediliyor. Hem yerel hem de dünya mutfağı sunan mönüsünden körili hindistancevizi denenmeli.

Cocin Arte: EL Laborio Kilisesi’nin kuzeyindeki bu vejetaryen restoranda yemek ve içecek için ortalama 4 dolar ödemeniz yeterli olacaktır.

El Sesteo: Şehrin en eski restoranı. Şehir merkezindeki Katedral’in karşı çaprazındaki mekânda yöresel lezzetleri bulmak mümkündür.

Bahşiş

Nikaragua restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Leon’un bir üniversite şehri olması, gece hayatını da ister istemez hareketli yapmaktadır. Hem canlı müzik ya da DJ müziği dinleyebileceğiniz hareketli mekanlar hem de içkinizi yudumlarken sakin bir müzik eşliğinde sohbet edebileceğiniz seçenekler vardır. Canlı müzik için Teatro Municipal, La Olla Quemada, Snake Bar ve Solera Bar tercih edilebilir. Şık bir yer arayanlarsa Barbaro’ya gidebilir.

71839-09fiestas-san-sebastian-diriamba.jpg

· Semana Santa (Mart-Nisan)

· La Purisima (7 Aralık)

· Carnaval Mitos y Leyendas (1 Aralık)

· Dia de la Virgen de Merced (24 Eyül)

· La Griteria Chiquita (14 Ağustos)

Leon, alışveriş turizmi üzerine kurulmuş bir şehir değildir. Ama şehirde üniversitelilerin olması kitapçıların sayısını bir hayli artırmıştır. Yöresel meyve-sebze ya da kıyafet alışverişi için şehir merkezindeki Katedral’in etrafında mağaza ve sokak tezgâhlarına bakılabilir.

San Hose Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

SAN HOSE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Condominio Cortijo los Laureles Apartmento 25A, Escazu, San Jose, Costa Rica

Telefon: +506 4020 5991

embajada.sanjose@mfa.gov.tr

http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kosta Rika, Nikaragua

MANAGUA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Residencial Villas Italiana casa No.4 Managua, Nikaragua

Telefon: +50522788467

Cuchotlin@gmail.com

Yeni Yıl (1 Ocak)

Maundy Thursday

Good Friday

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Nikaragua Kurtuluş Günü (15 Eylül)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nikaragua’ya gitmek için vize almasına gerek yoktur. Pasaportunuzun altı ay geçerli olması yeterlidir. Ancak ülke gümrüğüne girişte dönüş biletinizi, ülkede ikamet edeceğiniz adres bilgilerini ve yapacağınız harcamalar için yeterli mali kaynak gösterebilmeniz önemlidir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.