Google+

Arama formu

Leon

Orta Amerika’daki Nikaragua’nın kuzeybatısında yer alan Leon şehrinin...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nikaragua’ya gitmek için vize almasına...
Devamı oku
Nikaragua sınırları içerisinde Nikaragua Kordobası (NIO) para birimi...
Devamı oku
Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Ancak yerli halkın konuştuğu pek çok...
Devamı oku
Leon’da (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dokuz saat zaman farkı...
Devamı oku
San Hose Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir. SAN HOSE BÜYÜKELÇİLİĞİ...
Devamı oku
Hem Pasifik Okyanusu’na hem de Managua Gölü’ne yakın olan Leon şehri,...
Devamı oku
Leon’a en yakın havaalanı başkent Managua’dadır. İstanbul’dan Mangua’ya...
Devamı oku
Leon’da adımınızı her attığınızda bir otel, pansiyon ya da hostelle...
Devamı oku
Eğer sıcak havadan rahatsız olmazsanız, Leon’da yürüyerek gezmek mümkündür...
Devamı oku
Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir Leon’da gezilecek...
Devamı oku
Hem et hem de sebze yemeklerinin sıkça görüldüğü Nikaragua...
Devamı oku
Leon’un bir üniversite şehri olması, gece hayatını da ister istemez...
Devamı oku
Leon, alışveriş turizmi üzerine kurulmuş bir şehir değildir. Ama şehirde...
Devamı oku
· Semana Santa (Mart-Nisan) · La Purisima (7 Aralık) · Carnaval...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Maundy Thursday Good Friday İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)...
Devamı oku
Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’nın en eski şehri...
Devamı oku
Acil yardım: 128 Yangın: 115 / 911 Polis: 118
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NIO = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25℃
Şub 26℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 26℃
Kas 25℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 201.100 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Nikaragua Kordobası (NIO) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Leon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

site_1236_0002.jpg

Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’nın en eski şehri olan Leon, anıtları, tarihi yapıları ve mimarisiyle öne çıkmaktadır. 1838’de Nikaragua’nın tam bağımsızlığının ardından başkentin hangi şehir olacağına karar verilirken adı çokça söylendi. Ancak kazanan şehir, Managua olmuştur.

Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir, 1979 yılında Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FSLN) sokakları ele geçirmesi ve dönemin devlet başkanı Anastasio Somoza Debayle’nin şehri bombalaması, mimari güzelliklerin kısmen bozulmasına sebep olmuştur. Her ne kadar Sandinista şehri yeniden ele geçirip hükümeti düşürmüş olsa da, şimdilerde Leon’a gidildiğinde bazı binalarda hâlâ mermi izleri görülmektedir.

Orta Amerika’nın en büyük ikinci üniversitesi olan ve 1813 yılında kurulan National Autonomous University of Nicaragua’nın varlığıyla bir üniversite şehri olan Leon’un yerel nüfusu 201.100 iken, okulların açık olduğu aylarda bu sayı fazlasıyla artmaktadır.

Zamanında pamuk üretiminin merkezi olan şehirde ekonomi şimdilerde turizm üzerinden sürdürülüyor. Özellikle şehirde 13 tane tarihsel önemi olan kilisenin bulunması, bu konuda etkili.

Tarih boyunca sadece mimarisi değil, Ruben Dario, Alfonso Cortes ve Salomon de la Selva gibi önemli şairlere ile klasik müzik bestecisi Jose de la Cruz Mena’ya ev sahipliği yapmıştır. Başkent Managua’nın 90 kilometre kuzey batısındaki Rio Chiquito (Chiquito Nehri) boyunca yer alan şehrin 18 kilometre batısında Pasifik Okyanusu yer alır. Şehirde yerel halk dışında Avrupalı, Afrikalı ve Asyalıların yaşadığı da görülür. 1939 yılında alınan kararla din özgürlüğü bulunan Nikaragua’da resmi bir din yoktur.

Leon’da Gezilecek Yerler

Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir Leon’da gezilecek yerler çoğunlukla kiliseler, katedraller, anıtlar ve müzelerden oluşuyor. Öne çıkan yapıtları sizin için hazırladık.

Görülmesi gereken diğer yerler: San Francisco Kilisesi, La Recoleccion Kilisesi, La Merced Kilisesi, El Calvario Kiliesi, San Sebastian Kilisesi Kalıntıları, Guadalupe Kilisesi, Zaragoza Kilisesi, San Felipe Kilisesi, San Nicolas Tolentino del Laborio Kilisesi, La Asuncion Kilisesi, Hotel Esfinge, Esquivel House, Guadalupe Cemetery, Guadalupe Köprüsü, Debayle Müzesi, Diocesan Archives, Mena Tiyatrosu, Eski Tren İstasyonu, San Vicente Hospital.

Leon Katedrali

Leon Katedrali

1747’den 1814 yılına kadar inşası süren Leon Katedrali sadece Leon’un değil, Orta Amerika’nın da en büyük katedrali. Şehrin merkezinde bulunan katedralde kolonyal, neoklasik ve barok mimarinin izleri görülmektedir. Eski dönemde katedralden sekiz farklı kiliseye bağlanan tüneller mevcuttu. Bu tüneller sayesinde yerli halk korsanların saldırılardan korunmaktaydı. Bunlardan bazıları yakın zamanda restore edilerek şehrin kanalizasyon kanalları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Küçük bir ücret ödeyerek katedralin tepesine çıkarsanız harika şehir manzarasını ve katedralin çanlarında bulunan devasa heykelleri yakından görebilirsiniz. Yapının içinde aynı zamanda 19. yüzyılın önemli şairlerinden Ruben Dario’nun mezarı da bulunuyor.

Leon ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz El Callejon Guest House, Morpho residency, Casa el Rio güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Punto Azzurro, Poco a Poco Hostel, Hotel Flor De Sarta. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Tapalagüis, Leon Inn, Grand Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Volcano Hostel, Apartamentos centrales, Bigfoot Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Leon aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo de Arte Fundacion Ortiz

Museo de Arte Fundacion Ortiz

Parque Central’da yer alan müze, Orta Amerika’nın en iyi sanat müzelerinden biridir. Ortiz-Gurdian Koleksiyonu’nun sergilendiği müzede Picasso, Chagall, Miro ve pek çok Latin Amerika sanatçısının eserlerini görmek mümkündür.

Subtiava Kilisesi

Subtiava Kilisesi

Leon Katedrali’nden sonra ana tapınak olan Subtiava Kilisesi’nin yapımına 1698 yılında başlanıp 1710 yılında tamamlanmıştır. El Salvador ile yapılan savaş sırasında 1844’te kubbesi yıkılan kilise 20. yüzyılın başlarında tekrar inşa edildi.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Leon Nerededir?

Orta Amerika’daki Nikaragua’nın kuzeybatısında yer alan Leon şehrinin batısında Pasifik Okyanusu, kuzeybatısında Chinandega şehri, doğusunda Matagalpa, güneydoğusunda başkent Managua yer alır. Yüzölçümü açısından Managua’dan sonra ülkenin en büyük ikinci büyük şehridir.

Leon Saat Farkı

Leon’da (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dokuz saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’nin saati Leon’dan 9 saat ileridedir.

Leon Para Birimi

Nikaragua sınırları içerisinde Nikaragua Kordobası (NIO) para birimi kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık 9.97 NIO’ya denk gelmektedir.

Leon Resmi Dili

Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Ancak yerli halkın konuştuğu pek çok dile daha rastlanır İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Garifuna, Rama Cay Creole bu dillerden birkaçıdır.

Günaydın: Buenos dias

Hoşçakal: Adios

Lütfen: Por favor

Teşekkür ederim: Gracias

Evet: Si

Hayır: No

Leon’a Ne Zaman Gidilir?

Leon’a Ne Zaman Gidilir?

Hem Pasifik Okyanusu’na hem de Managua Gölü’ne yakın olan Leon şehri, mayıs-ekim aylarında yağış almaktadır. Özellikle haziran-ekim ayları arasında tropikal fırtınalar görülebilmektedir. Bu sebeple Leon’a gitmek için en iyi dönem kasım-nisan ayları arasıdır.

Leon’a Nasıl Gidilir?

Leon’a en yakın havaalanı başkent Managua’dadır. İstanbul’dan Mangua’ya aktarmalı uçuşları mevcuttur. Yaklaşık 1.5 saatlik otobüs yolculuğunun ardından şehre ulaşılmaktadır. Managua’dan midi otobüslere binmek için Mercado Israel Lewites ya da Universidad Centro Americana duraklarını kullanabilirsiniz.

Leon şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Leon’da Nerede Kalmalı?

Leon’da adımınızı her attığınızda bir otel, pansiyon ya da hostelle karşılaşabilirsiniz. Bu sayede şehrin dilediğiniz köşesinde bir otel bulmanız mümkündür.

Booking.com

Leon pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Leon Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Leon Otelleri
En Uygun Fiyatlı Leon Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Leon Otelleri
Leon Ev Kiralama

Leon Şehir İçi Ulaşım

Eğer sıcak havadan rahatsız olmazsanız, Leon’da yürüyerek gezmek mümkündür. Yerel halk genellikle bisiklet kullanmayı tercih etmektedir. Saatine 5 ila 7 dolar arasında ödeyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Ya da motobisiklet taksilere binebilirsiniz. Ancak gece dışarı çıkacaksanız taksi kullanmanız önerilir.

Leon Mutfağı

typical-food.jpg

Hem et hem de sebze yemeklerinin sıkça görüldüğü Nikaragua mutfağından etkilenen Leon’da yemekler daha çok kızartılarak yapılmaktadır. İçeriğinde yumurta, fasulye pirinç gibi yiyeceklerin olduğu Nikaragua’ya özel kahvaltı desayuno nicaragüense, et, domates, sarımsak ve baharatlarla hazırlanan için muz yaprağına sarılarak pişirilen nac tamales, sığır etiyle hazırlanan bir yahni türü olan indio viejo, Meksikalılardan alışık olduğumuz ‘quesadilla’nın Nikaragua usülü hazırlanmış halidir denebilir. Tropik meyveleri bol olduğundan sokak satıcılarından farklı farklı meyve suları denenebilir.

Popüler restoranlar

Cafetin Don Jacks: Akşamüstü saat 16.00’da açılan mekânın özellikle burgerleri tavsiye ediliyor. Hem yerel hem de dünya mutfağı sunan mönüsünden körili hindistancevizi denenmeli.

Cocin Arte: EL Laborio Kilisesi’nin kuzeyindeki bu vejetaryen restoranda yemek ve içecek için ortalama 4 dolar ödemeniz yeterli olacaktır.

El Sesteo: Şehrin en eski restoranı. Şehir merkezindeki Katedral’in karşı çaprazındaki mekânda yöresel lezzetleri bulmak mümkündür.

Bahşiş

Nikaragua restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Leon Gece Hayatı

Leon’un bir üniversite şehri olması, gece hayatını da ister istemez hareketli yapmaktadır. Hem canlı müzik ya da DJ müziği dinleyebileceğiniz hareketli mekanlar hem de içkinizi yudumlarken sakin bir müzik eşliğinde sohbet edebileceğiniz seçenekler vardır. Canlı müzik için Teatro Municipal, La Olla Quemada, Snake Bar ve Solera Bar tercih edilebilir. Şık bir yer arayanlarsa Barbaro’ya gidebilir.

Leon Festivaller

71839-09fiestas-san-sebastian-diriamba.jpg

· Semana Santa (Mart-Nisan)

· La Purisima (7 Aralık)

· Carnaval Mitos y Leyendas (1 Aralık)

· Dia de la Virgen de Merced (24 Eyül)

· La Griteria Chiquita (14 Ağustos)

Leon’da Alışveriş

Leon, alışveriş turizmi üzerine kurulmuş bir şehir değildir. Ama şehirde üniversitelilerin olması kitapçıların sayısını bir hayli artırmıştır. Yöresel meyve-sebze ya da kıyafet alışverişi için şehir merkezindeki Katedral’in etrafında mağaza ve sokak tezgâhlarına bakılabilir.

Leon Türkiye Dış Temsilciliği

San Hose Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

SAN HOSE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Condominio Cortijo los Laureles Apartmento 25A, Escazu, San Jose, Costa Rica

Telefon: +506 4020 5991

embajada.sanjose@mfa.gov.tr

http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kosta Rika, Nikaragua

MANAGUA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Residencial Villas Italiana casa No.4 Managua, Nikaragua

Telefon: +50522788467

Cuchotlin@gmail.com

Leon Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Maundy Thursday

Good Friday

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Nikaragua Kurtuluş Günü (15 Eylül)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Leon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nikaragua’ya gitmek için vize almasına gerek yoktur. Pasaportunuzun altı ay geçerli olması yeterlidir. Ancak ülke gümrüğüne girişte dönüş biletinizi, ülkede ikamet edeceğiniz adres bilgilerini ve yapacağınız harcamalar için yeterli mali kaynak gösterebilmeniz önemlidir.

Nikaragua Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.