Leon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’nın en eski şehri olan Leon, anıtları, tarihi yapıları ve mimarisiyle öne çıkmaktadır. 1838’de Nikaragua’nın tam bağımsızlığının ardından başkentin hangi şehir olacağına karar verilirken adı çokça söylendi. Ancak kazanan şehir, Managua olmuştur.

Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir, 1979 yılında Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (FSLN) sokakları ele geçirmesi ve dönemin devlet başkanı Anastasio Somoza Debayle’nin şehri bombalaması, mimari güzelliklerin kısmen bozulmasına sebep olmuştur. Her ne kadar Sandinista şehri yeniden ele geçirip hükümeti düşürmüş olsa da, şimdilerde Leon’a gidildiğinde bazı binalarda hâlâ mermi izleri görülmektedir.

Orta Amerika’nın en büyük ikinci üniversitesi olan ve 1813 yılında kurulan National Autonomous University of Nicaragua’nın varlığıyla bir üniversite şehri olan Leon’un yerel nüfusu 201.100 iken, okulların açık olduğu aylarda bu sayı fazlasıyla artmaktadır.

Zamanında pamuk üretiminin merkezi olan şehirde ekonomi şimdilerde turizm üzerinden sürdürülüyor. Özellikle şehirde 13 tane tarihsel önemi olan kilisenin bulunması, bu konuda etkili.

Tarih boyunca sadece mimarisi değil, Ruben Dario, Alfonso Cortes ve Salomon de la Selva gibi önemli şairlere ile klasik müzik bestecisi Jose de la Cruz Mena’ya ev sahipliği yapmıştır. Başkent Managua’nın 90 kilometre kuzey batısındaki Rio Chiquito (Chiquito Nehri) boyunca yer alan şehrin 18 kilometre batısında Pasifik Okyanusu yer alır. Şehirde yerel halk dışında Avrupalı, Afrikalı ve Asyalıların yaşadığı da görülür. 1939 yılında alınan kararla din özgürlüğü bulunan Nikaragua’da resmi bir din yoktur.

Leon ile İlgili

Leon Nerededir?

Orta Amerika’daki Nikaragua’nın kuzeybatısında yer alan Leon şehrinin batısında Pasifik Okyanusu, kuzeybatısında Chinandega şehri, doğusunda Matagalpa, güneydoğusunda başkent Managua yer alır. Yüzölçümü açısından Managua’dan sonra ülkenin en büyük ikinci büyük şehridir.

Leon’a Nasıl Gidilir?

Leon’a en yakın havaalanı başkent Managua’dadır. İstanbul’dan Mangua’ya aktarmalı uçuşları mevcuttur. Yaklaşık 1.5 saatlik otobüs yolculuğunun ardından şehre ulaşılmaktadır. Managua’dan midi otobüslere binmek için Mercado Israel Lewites ya da Universidad Centro Americana duraklarını kullanabilirsiniz.

Leon’a Ne Zaman Gidilir?

Hem Pasifik Okyanusu’na hem de Managua Gölü’ne yakın olan Leon şehri, mayıs-ekim aylarında yağış almaktadır. Özellikle haziran-ekim ayları arasında tropikal fırtınalar görülebilmektedir. Bu sebeple Leon’a gitmek için en iyi dönem kasım-nisan ayları arasıdır.

Leon’da Nerede Kalmalı?

Leon’da adımınızı her attığınızda bir otel, pansiyon ya da hostelle karşılaşabilirsiniz. Bu sayede şehrin dilediğiniz köşesinde bir otel bulmanız mümkündür.

Leon’da Gezilecek Yerler

Kolonyal mimarinin tüm özelliklerinin görüldüğü şehir Leon’da gezilecek yerler çoğunlukla kiliseler, katedraller, anıtlar ve müzelerden oluşuyor. Öne çıkan yapıtları sizin için hazırladık.

Görülmesi gereken diğer yerler: San Francisco Kilisesi, La Recoleccion Kilisesi, La Merced Kilisesi, El Calvario Kiliesi, San Sebastian Kilisesi Kalıntıları, Guadalupe Kilisesi, Zaragoza Kilisesi, San Felipe Kilisesi, San Nicolas Tolentino del Laborio Kilisesi, La Asuncion Kilisesi, Hotel Esfinge, Esquivel House, Guadalupe Cemetery, Guadalupe Köprüsü, Debayle Müzesi, Diocesan Archives, Mena Tiyatrosu, Eski Tren İstasyonu, San Vicente Hospital.

Devamını Oku

Leon Şehir İçi Ulaşım

Eğer sıcak havadan rahatsız olmazsanız, Leon’da yürüyerek gezmek mümkündür. Yerel halk genellikle bisiklet kullanmayı tercih etmektedir. Saatine 5 ila 7 dolar arasında ödeyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Ya da motobisiklet taksilere binebilirsiniz. Ancak gece dışarı çıkacaksanız taksi kullanmanız önerilir. Taksiler akşam saat 19.00’dan sonra kişi başına 30 dolara denk geliyor. Ama binmeden önce fiyatta anlaşmanızda fayda var.

Leon Mutfağı

Hem et hem de sebze yemeklerinin sıkça görüldüğü Nikaragua mutfağından etkilenen Leon’da yemekler daha çok kızartılarak yapılmaktadır. İçeriğinde yumurta, fasulye pirinç gibi yiyeceklerin olduğu Nikaragua’ya özel kahvaltı desayuno nicaragüense, et, domates, sarımsak ve baharatlarla hazırlanan için muz yaprağına sarılarak pişirilen nac tamales, sığır etiyle hazırlanan bir yahni türü olan indio viejo, Meksikalılardan alışık olduğumuz ‘quesadilla’nın Nikaragua usülü hazırlanmış halidir denebilir. Tropik meyveleri bol olduğundan sokak satıcılarından farklı farklı meyve suları denenebilir.

Popüler restoranlar

Cafetin Don Jacks: Akşamüstü saat 16.00’da açılan mekânın özellikle burgerleri tavsiye ediliyor. Hem yerel hem de dünya mutfağı sunan mönüsünden körili hindistancevizi denenmeli.

Cocin Arte: EL Laborio Kilisesi’nin kuzeyindeki bu vejetaryen restoranda yemek ve içecek için ortalama 4 dolar ödemeniz yeterli olacaktır.

El Sesteo: Şehrin en eski restoranı. Şehir merkezindeki Katedral’in karşı çaprazındaki mekânda yöresel lezzetleri bulmak mümkündür.

Bahşiş

Nikaragua restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Leon’da Alışveriş

Leon, alışveriş turizmi üzerine kurulmuş bir şehir değildir. Ama şehirde üniversitelilerin olması kitapçıların sayısını bir hayli artırmıştır. Yöresel meyve-sebze ya da kıyafet alışverişi için şehir merkezindeki Katedral’in etrafında mağaza ve sokak tezgâhlarına bakılabilir.

Leon Gece Hayatı

Leon’un bir üniversite şehri olması, gece hayatını da ister istemez hareketli yapmaktadır. Hem canlı müzik ya da DJ müziği dinleyebileceğiniz hareketli mekanlar hem de içkinizi yudumlarken sakin bir müzik eşliğinde sohbet edebileceğiniz seçenekler vardır. Canlı müzik için Teatro Municipal, La Olla Quemada, Snake Bar ve Solera Bar tercih edilebilir. Şık bir yer arayanlarsa Barbaro’ya gidebilir.

Leon Festivaller

· Semana Santa (Mart-Nisan)

· La Purisima (7 Aralık)

· Carnaval Mitos y Leyendas (1 Aralık)

· Dia de la Virgen de Merced (24 Eyül)

· La Griteria Chiquita (14 Ağustos)

Leon Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Maundy Thursday

Good Friday

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Nikaragua Kurtuluş Günü (15 Eylül)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Leon İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 115 / 911

Polis: 118

Leon Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nikaragua’ya gitmek için vize almasına gerek yoktur. Pasaportunuzun altı ay geçerli olması yeterlidir. Ancak ülke gümrüğüne girişte dönüş biletinizi, ülkede ikamet edeceğiniz adres bilgilerini ve yapacağınız harcamalar için yeterli mali kaynak gösterebilmeniz önemlidir.

Leon Türkiye Dış Temsilciliği

San Hose Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

SAN HOSE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Condominio Cortijo los Laureles Apartmento 25A, Escazu, San Jose, Costa Rica

Telefon: +506 4020 5991

[email protected]

http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kosta Rika, Nikaragua

MANAGUA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Residencial Villas Italiana casa No.4 Managua, Nikaragua

Telefon: +50522788467

[email protected]

Leon Para Birimi

Nikaragua sınırları içerisinde Nikaragua Kordobası (NIO) para birimi kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık 9.97 NIO’ya denk gelmektedir.

Leon Resmi Dili

Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır. Ancak yerli halkın konuştuğu pek çok dile daha rastlanır İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Garifuna, Rama Cay Creole bu dillerden birkaçıdır.

Günaydın: Buenos dias

Hoşçakal: Adios

Lütfen: Por favor

Teşekkür ederim: Gracias

Evet: Si

Hayır: No

Leon Saat Farkı

Leon’da (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dokuz saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’nin saati Leon’dan 9 saat ileridedir.

Leon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 201.100 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Nikaragua Kordobası (NIO) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün