Managua Bilinmesi Gerekenler

Managua_iStock_000033665230_Large.jpg

Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Managua Gölü’nün güneybatısında kurulmuş, harika doğa manzarasına sahip yeşillikler içinde bir şehirdir. Tarihi binaları, güzel sokakları, festivalleri ve müzeleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle sosyal yaşamın hareketliliğiyle ülkenin kültür başkenti gibidir.

Devamını Oku

Managua Gezilecek Yerler

Muhteşem tabiatı ve sokakları dolduran duvar sanatı ile harika bir şehir olan Managua’da kültür mirasından doğal parklara, kıvrımlı sokaklara kurulan pazarlardan plajlara pek çok seçeneğiniz var.

Managua’da görülmesi gereken diğer yerler

Huellas de Acehualinca, Museo Nacional, Parque de la Paz, Catedral Metropolitana, Arboretum Nacional.

Devamını Oku

Managua Nerededir?

Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Managua Gölü’nün güneybatısında kurulmuştur.

Managua’ya Ne Zaman Gidilir?

Nikaragua’nın tüm batı kesiminde olduğu gibi Managua’da da tropikal iklim görülmektedir. Ortalama hava sıcaklığı 28-32 derece arasında değişmektedir. Kasım-Nisan ayları arası yağışsızdır. Yağışlar çoğunlukla Mayıs-Ekim ayları arasında görülmektedir. En yüksek sıcaklıklar Mart-Nisan aylarındadır.

Managua’ya Nasıl Gidilir?

Augusto C. Sandino Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 11 kilometre batısında yer almaktadır. Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Atlanta, Houston, Miami, Dallas, Mexico City, San Salvador ya da Panama City’den uçuşlar mevcuttur.

Managua’da Nerede Kalınır?

Managua Gölü'nün güney kıyısında kurulmuş olan bu şehir; Sierras de Managua’ dan Xolotlan Gölü'nün kıyılarına uzanan bir vadide yer alır. Nikaragua'nın başkenti olan Managua aynı zamanda sanayi ve kültür merkezidir. Kendi kişiliğine sahip olan bu şehirde; kaotik tasarıma sahip olan modern yerleşim alanları, yoksul yerleşim alanları, volkanik lagünler, alışveriş merkezleri, yoğun gece hayatı, oteller ve restoranlar vardır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Managua otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Managua Otelleri

Managua Nikaragua'nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir Managua Gölü'nün güneybatı kıyısında yeralmaktadır. Managua 1852'de Nikaragua'nın başkenti olmuştur. Nüfusu yaklaşık 1,7 milyondur. Ticaret ve kültür şehri olan Managua’da konaklamak için çok güzel oteller, Managua’nın hareketli gece hayatı, festivalleri, harika restoranları ve gezilecek turistik yerleri vardır.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Managua otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Managua Şehir İçi Ulaşım

1415.jpg

Managua’da şehir içi ulaşım için otobüsler kullanılmaktadır. Dilerseniz günlük otobüs kartlarından da satın alabilirsiniz. Tek gidiş için ise biletler 2.5 Kordoba civarındadır.

Managua Mutfağı

Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir. Aynı zamanda çok özgün olmayan Nikaragua mutfağı Çin, Tay, Fransız, İtalyan, Latin Amerika ve İspanyol tariflerin karışımından oluşur.

Bu mutfağın temelini yerel ürün olan mısır oluşturur. Bunun dışında tüm dünyada kullanılan domates, soğan, sarımsak, un, pirinç, portakal, hardal ve mayonez, süt, peynir, vanilya, tarçın ve benzeri gıdaların kullanımı Nikaragua mutfağının dünya ile etkilenen karışım malzemeleridir.

Devamını Oku

Managua Gece Hayatı

Managua’da canlı bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Her zevke uygun olacak şekilde, şehrin belirli bölgelerinde bar, pub ya da gece kulübü bulmak mümkündür. 2000’lerin başından bu yana kumarhane ve karaoke barlar da açılmaya başladı. Gece kulüpleri ve barlar daha çok “Zona Viva” adlı şehrin en popüler bölgesinde yer alıyor. Ayrıca "Galerías Santo Domingo", "Plaza Mi Viejo Santo Domingo", "Plaza Familiar", "Zona Hippos" ve "Zona Rosa"da da pek çok ilginç mekan bulmak mümkün.

Managua Festivaller

Santo Domingo de Guzmán (Ağustos)

Alegria por la Vida / Karnaval (Mart)

Uluslararası Şiir Festivali (Şubat)

Nikaragua Caz Festivali (Mart)

Managua’da Alışveriş

Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de çömlekçilik alanında çok gelişmişler. Bavulunuza sığdırabileceğiniz büyüklükte çömleklerden mutlaka edinmelisiniz. Bu ürünleri sanatçıların hem atölye hem de mağaza olarak kullandığı yerlerden satın almanız, orijinalliği açısından garanti verecektir. Bu atölyeler en çok, Managua ve Granada şehirleri arasındaki Pueblos Blancos’ta yer almaktadır.

Devamını Oku

Managua Saat Farkı

Managua (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Managua Para Birimi

Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua şehrinin para birimi Kordoba’dır (NIO). 1 TL yaklaşık 9,50 NIO’dur.

Managua Resmi Dili

Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua’nın resmi dili İspanyolca’dır. Tanınmış bölgesel diller ise şöyledir: İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Miskito Coastal Creole, Garifuna, Rama Cay Creole.

Managua Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

Santo Domingo Kutlamaları (Ağustos)

Ordu Günü (2 Eylül)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Yerlilerin Savunma Günü (12 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Devamını Oku

Managua Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Managua’ya girmek için vize almalarına gerek yoktur.

Managua Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,205,676 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kordoba (NIO) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün