Google+

Arama formu

Managua

Managua Nikaragua'nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir Managua Gölü'...
Devamı oku
Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua şehrinin para birimi...
Devamı oku
Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua’nın resmi dili...
Devamı oku
Managua (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Nikaragua’da Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır. Ancak bu ülke San...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Managua’ya girmek için vize...
Devamı oku
Nikaragua’nın tüm batı kesiminde olduğu gibi Managua’da da tropikal...
Devamı oku
Augusto C. Sandino Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 11...
Devamı oku
Managua’da şehir içi ulaşım için otobüsler kullanılmaktadır....
Devamı oku
Muhteşem tabiatı ve sokakları dolduran duvar sanatı ile harika bir şehir...
Devamı oku
Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir....
Devamı oku
Managua’da canlı bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Her zevke uygun...
Devamı oku
Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de...
Devamı oku
Santo Domingo de Guzmán (Ağustos) Alegria por la Vida / Karnaval (Mart...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Mart Ekinoksu (20 Mart) Paskalyadan Önceki...
Devamı oku
Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en...
Devamı oku
Acil yardım: 128 Yangın: 115 Polis: 118
Devamı oku
Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük...
Devamı oku
Managua Gölü'nün güney kıyısında kurulmuş olan bu şehir; Sierras de...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NIO = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 26℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2,205,676 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kordoba (NIO) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Managua Bilinmesi Gerekenler

Managua_iStock_000033665230_Large.jpg

Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Managua Gölü’nün güneybatısında kurulmuş, harika doğa manzarasına sahip yeşillikler içinde bir şehirdir. Tarihi binaları, güzel sokakları, festivalleri ve müzeleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle sosyal yaşamın hareketliliğiyle ülkenin kültür başkenti gibidir.

Ekonomisi ticaret üzerine kurulu olan şehirde pek çok ulusal ve uluslararası şirket faaliyet göstermektedir. Bira, kahve, tekstil, ayakkabı gibi çeşitli ürünler üreten fabrikaların sayısı da oldukça fazladır.

Nikaragua’nın tüm batı kesiminde olduğu gibi Managua’da da tropikal iklim görülmektedir. Ortalama hava sıcaklığı 28-32 derece arasında değişmektedir. Kasım ve nisan ayları arası yağışsızdır. Yağışlar çoğunlukla mayıs ve ekim ayları arasında görülmektedir. En yüksek sıcaklıklar mart ve nisan aylarındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xJlhoROkDQo

Managua Gezilecek Yerler

Muhteşem tabiatı ve sokakları dolduran duvar sanatı ile harika bir şehir olan Managua’da kültür mirasından doğal parklara, kıvrımlı sokaklara kurulan pazarlardan plajlara pek çok seçeneğiniz var.

Managua’da görülmesi gereken diğer yerler

Huellas de Acehualinca, Museo Nacional, Parque de la Paz, Catedral Metropolitana, Arboretum Nacional.

Masaya Krateri

Masaya Krateri, Nikaragua’nın Managua şehrinin 20 kilometre güneyinde yer alan Masaya kasabasında yer alır. Nikaragua’nın ilk ve en büyük ulusal parkı olan Masaya Krateri ülkenin koruma altına alınmış olan yetmiş sekiz bölgesinden biridir.

Volkan kompleksi bir dizi kaldera ve kraterden oluşur. Bunların en büyüğü ise Las Sierras kalderasıdır. Bu kaldera bazalt lavlardan oluşur ve içinde bir zirve krateri vardır. Bu zirve krateri de Masaya Krateri’ni barındırmaktadır. Yine bu kalderanın içinde yer alan Nindiri konileri Santiago, Nindiri ve San Pedro kraterlerini barındırır. Bu iç içe geçmiş yapılar burada birden çok oatlamanın uzun zaman içinde tekrar ve tekrar oluşup soğumuş olduğunun göstergesidir.

Masaya yanardağı halen düzenli aralıklarda sülfür diokksit salınımı yapmaktadır. Bu salının ana noktası Santiago krateridir. Sülfür dioksit salınımı bölgeyi asit yağmuruna maruz bırakmaktadır. Dolayısıyla çevresel ve kamu sağlığına yönelik tehdit oluşturmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası bilim adamı halen bu volkan üzerinde çalışmakta ve gaz emisyonunu engellemenin yollarını araştırmaktadır.

Masaya Krateri

Managu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Inti, Homestay Bolonia, Casa Mokoron güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Open house, Private room close to Airport #1, Private room close to Airport #2. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hospedaje el viajante, Charming Apartament Marena, Hotel Casa De Angeles gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel La Arboleda, Casa Benjamin Linder, Managua Backpackers Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Managua aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Old Cathedral of Managua (Eski Katedral)

Old Cathedral of Managua’nın, Türkçesiyle Eski Katedral, orijinal İspanyolca adı Catedral de Santiago’dur. Müzenin enteresan bir mimari tarihi vardır. 1920 yılında mimar Pablo Dambach tarafından yapılıp inşa edilen kilise, Belçika’dan buraya gemilerle getirtilmiştir. 1931 tarihli depremi sağ salim atlatmıştır ancak 1972 yılındaki ikinci büyük depremde çok büyük oranda hasar görmüş ve neredeyse tamamen denebilecek seviyede yıkılmıştır. Bu yüzden kaderine terk edilmiştir. Akabinde yeni bir katedral inşasına başlanmıştır. Bu katedral Yeni Katedral adıyla anılan "Catedral de la Concepcion" isimli yapıdır. Ancak sonraki dönemde Eski Katedral’in önemi anlaşılmış ve restorasyonu için çalışmalar başlamıştır.

Eski Katedral’in eski saat kulesi, 1980 yılındaki iç savaşta zarar görmüş ve doksanlı yıllarda başlayan restorasyon çalışmaları esnasında sökülerek Ulusal Kültür Sarayı isimli müzeye nakledilmiştir.

Old Cathedral of Managua (Eski Katedral)

Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ( Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi)

Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi (İngilizce adıyla Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ve İspanyolca adıyla Reserva Natural El Chocoyero-El Brujo, Managua’ya bağlı Ticuantepe beldesinde bulunur. Chocoyero-El Brujo, Nikaragua ülkesindeki 78 doğal koruma alanından bir tanesidir ve şehrin en önemli turist çekim merkezleri arasında yer alır. Toplamda 1.8 kilometre karelik bir alana yayılan bu tropikal orman en küçük ormanlardan bir tanesidir.

Chocoyero-El Brujo 1993 yılında bir doğal koruma alanı ilan edilmiştir ve şu an Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ( Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi)

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Managua Nerededir?

Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Managua Gölü’nün güneybatısında kurulmuştur.

Managua’ya Ne Zaman Gidilir?

Nikaragua’nın tüm batı kesiminde olduğu gibi Managua’da da tropikal iklim görülmektedir. Ortalama hava sıcaklığı 28-32 derece arasında değişmektedir. Kasım-Nisan ayları arası yağışsızdır. Yağışlar çoğunlukla Mayıs-Ekim ayları arasında görülmektedir. En yüksek sıcaklıklar Mart-Nisan aylarındadır.

Managua’ya Nasıl Gidilir?

Augusto C. Sandino Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 11 kilometre batısında yer almaktadır. Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Atlanta, Houston, Miami, Dallas, Mexico City, San Salvador ya da Panama City’den uçuşlar mevcuttur.

Managua’da Nerede Kalınır?

Managua Gölü'nün güney kıyısında kurulmuş olan bu şehir; Sierras de Managua’ dan Xolotlan Gölü'nün kıyılarına uzanan bir vadide yer alır. Nikaragua'nın başkenti olan Managua aynı zamanda sanayi ve kültür merkezidir. Kendi kişiliğine sahip olan bu şehirde; kaotik tasarıma sahip olan modern yerleşim alanları, yoksul yerleşim alanları, volkanik lagünler, alışveriş merkezleri, yoğun gece hayatı, oteller ve restoranlar vardır.


Managua’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Managua otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Managua pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Managua Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Managua Otelleri
En Uygun Fiyatlı Managua Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Managua Otelleri
Managua Ev Kiralama

Managua Otelleri

Managua Nikaragua'nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir Managua Gölü'nün güneybatı kıyısında yeralmaktadır. Managua 1852'de Nikaragua'nın başkenti olmuştur. Nüfusu yaklaşık 1,7 milyondur. Ticaret ve kültür şehri olan Managua’da konaklamak için çok güzel oteller, Managua’nın hareketli gece hayatı, festivalleri, harika restoranları ve gezilecek turistik yerleri vardır. 


Managua Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Managua otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Managua Şehir İçi Ulaşım

1415.jpg

Managua’da şehir içi ulaşım için otobüsler kullanılmaktadır. Dilerseniz günlük otobüs kartlarından da satın alabilirsiniz. Tek gidiş için ise biletler 2.5 Kordoba civarındadır.

Managua Mutfağı

Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir. Aynı zamanda çok özgün olmayan Nikaragua mutfağı Çin, Tay, Fransız, İtalyan, Latin Amerika ve İspanyol tariflerin karışımından oluşur.

Bu mutfağın temelini yerel ürün olan mısır oluşturur. Bunun dışında tüm dünyada kullanılan domates, soğan, sarımsak, un, pirinç, portakal, hardal ve mayonez, süt, peynir, vanilya, tarçın ve benzeri gıdaların kullanımı Nikaragua mutfağının dünya ile etkilenen karışım malzemeleridir.

Bir diğer temel besin, pirinçtir. Öyle ki, kahvaltıda dahi tüketildiği görülür. Hem et hem de sebze yemekleri pişirilir. Ancak çoğu yemek kızartma şeklinde hazırlanır. “Gallo Pinto” adı verilen, fasulye ve kızarmış pirinçle hazırlanan yemekleri en ünlü ulusal yemekleridir.

Nikaragua'da ekmek yerine değişik bir muz cinsi kızartılarak yapılan yiyecek türü tüketilir. Ekmekleriniyse mısır unundan yaparlar. Pide benzeri ekmekleri kimi zaman mozzarella peyniri ve değişik peynir çeşitleriyle de hazırlanır.

"Picadillo" adı verilen et, domates, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirilen yemek, oldukça popülerdir. Ayrıca "Nactamales" adını verdikleri et, baharat ve çeşitli sebzelerle pişirdikleri yemek de sıkça tüketilir.

Popüler restoranlar

Los Ranchos, La Plancha, La Cafe de Paris, Asados El Gueguense, La Cocina de Doña Haydée, La Cueva del Buzo.

Bahşiş

Nikaragua’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Managua Gece Hayatı

Managua’da canlı bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Her zevke uygun olacak şekilde, şehrin belirli bölgelerinde bar, pub ya da gece kulübü bulmak mümkündür. 2000’lerin başından bu yana kumarhane ve karaoke barlar da açılmaya başladı. Gece kulüpleri ve barlar daha çok “Zona Viva” adlı şehrin en popüler bölgesinde yer alıyor. Ayrıca "Galerías Santo Domingo", "Plaza Mi Viejo Santo Domingo", "Plaza Familiar", "Zona Hippos" ve "Zona Rosa"da da pek çok ilginç mekan bulmak mümkün.

Managua Festivaller

Santo Domingo de Guzmán (Ağustos)

Alegria por la Vida / Karnaval (Mart)

Uluslararası Şiir Festivali (Şubat)

Nikaragua Caz Festivali (Mart)

Managua’da Alışveriş

Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de çömlekçilik alanında çok gelişmişler. Bavulunuza sığdırabileceğiniz büyüklükte çömleklerden mutlaka edinmelisiniz. Bu ürünleri sanatçıların hem atölye hem de mağaza olarak kullandığı yerlerden satın almanız, orijinalliği açısından garanti verecektir. Bu atölyeler en çok, Managua ve Granada şehirleri arasındaki Pueblos Blancos’ta yer almaktadır.

Bunun dışında pek çok şehirde kurulan küçük zanaat pazarlarına da uğrayabilirsiniz. Açık pazarları seviyorsanız “Mercado Roberto Huembes” tam size göre. Burada kıyafetten taze meyveye kadar her şeyi bulmak mümkün. Seramik, yöresel desenli tekstil ürünleri ve ahşap takılar dışında Nikaragua’dan dünyaca ünlü Flor de Cana romunu da getirebilirsiniz.

Managua Saat Farkı

Managua (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Managua Para Birimi

Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua şehrinin para birimi Kordoba’dır (NIO). 1 TL yaklaşık 9,50 NIO’dur.

Managua Resmi Dili

Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua’nın resmi dili İspanyolca’dır. Tanınmış bölgesel diller ise şöyledir: İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Miskito Coastal Creole, Garifuna, Rama Cay Creole.

Managua Türkiye Dış Temsilciliği

Nikaragua’da Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır. Ancak bu ülke San Hose Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

SAN HOSE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Edificio Torre Sabana 4.Piso Costado Norte del Estadio Nacional, Mata Redonda, San Jose, Costa Rica

Telefon: (506) 4700-2104

E-posta: embajada.sanjose@mfa.gov.tr

Website: http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Nikaragua, Kosta Rika

Managua Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

Santo Domingo Kutlamaları (Ağustos)

Ordu Günü (2 Eylül)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Yerlilerin Savunma Günü (12 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Managua İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 115

Polis: 118

Managua Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Managua’ya girmek için vize almalarına gerek yoktur.

Nikaragua Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.