Google+

Managua

Managua - : - / -
--℃
1 NIO=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon26℃
Nüfus: 2,205,676 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kordoba (NIO) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Managua_iStock_000033665230_Large.jpg

Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Managua Gölü’nün güneybatısında kurulmuş, harika doğa manzarasına sahip yeşillikler içinde bir şehirdir. Tarihi binaları, güzel sokakları, festivalleri ve müzeleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle sosyal yaşamın hareketliliğiyle ülkenin kültür başkenti gibidir.

Ekonomisi ticaret üzerine kurulu olan şehirde pek çok ulusal ve uluslararası şirket faaliyet göstermektedir. Bira, kahve, tekstil, ayakkabı gibi çeşitli ürünler üreten fabrikaların sayısı da oldukça fazladır.

Nikaragua’nın tüm batı kesiminde olduğu gibi Managua’da da tropikal iklim görülmektedir. Ortalama hava sıcaklığı 28-32 derece arasında değişmektedir. Kasım ve nisan ayları arası yağışsızdır. Yağışlar çoğunlukla mayıs ve ekim ayları arasında görülmektedir. En yüksek sıcaklıklar mart ve nisan aylarındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xJlhoROkDQo

Muhteşem tabiatı ve sokakları dolduran duvar sanatı ile harika bir şehir olan Managua’da kültür mirasından doğal parklara, kıvrımlı sokaklara kurulan pazarlardan plajlara pek çok seçeneğiniz var.

Managua’da görülmesi gereken diğer yerler

Huellas de Acehualinca, Museo Nacional, Parque de la Paz, Catedral Metropolitana, Arboretum Nacional.

Masaya Krateri

025 Kas 2016Gezilecek Yerler

Masaya Krateri, Nikaragua’nın Managua şehrinin 20 kilometre güneyinde yer alan Masaya kasabasında yer alır. Nikaragua’nın ilk ve en büyük ulusal parkı olan Masaya Krateri ülkenin koruma altına alınmış olan yetmiş sekiz bölgesinden biridir.

Volkan kompleksi bir dizi kaldera ve kraterden oluşur. Bunların en büyüğü ise Las Sierras kalderasıdır. Bu kaldera bazalt lavlardan oluşur ve içinde bir zirve krateri vardır. Bu zirve krateri de Masaya Krateri’ni barındırmaktadır. Yine bu kalderanın içinde yer alan Nindiri konileri Santiago, Nindiri ve San Pedro kraterlerini barındırır. Bu iç içe geçmiş yapılar burada birden çok oatlamanın uzun zaman içinde tekrar ve tekrar oluşup soğumuş olduğunun göstergesidir.

Masaya yanardağı halen düzenli aralıklarda sülfür diokksit salınımı yapmaktadır. Bu salının ana noktası Santiago krateridir. Sülfür dioksit salınımı bölgeyi asit yağmuruna maruz bırakmaktadır. Dolayısıyla çevresel ve kamu sağlığına yönelik tehdit oluşturmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası bilim adamı halen bu volkan üzerinde çalışmakta ve gaz emisyonunu engellemenin yollarını araştırmaktadır.

Masaya Krateri

-

Managua lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa Luna, Casa "Los Gekos" Managua, Hotel Central Park-Managua. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Centro Urbano, Hotel Mozonte gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa Mokoron, Seminole Plaza Hotel, Executive Apartment in South Managua otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Managua aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Old Cathedral of Managua (Eski Katedral)

025 Kas 2016Gezilecek Yerler

Old Cathedral of Managua’nın, Türkçesiyle Eski Katedral, orijinal İspanyolca adı Catedral de Santiago’dur. Müzenin enteresan bir mimari tarihi vardır. 1920 yılında mimar Pablo Dambach tarafından yapılıp inşa edilen kilise, Belçika’dan buraya gemilerle getirtilmiştir. 1931 tarihli depremi sağ salim atlatmıştır ancak 1972 yılındaki ikinci büyük depremde çok büyük oranda hasar görmüş ve neredeyse tamamen denebilecek seviyede yıkılmıştır. Bu yüzden kaderine terk edilmiştir. Akabinde yeni bir katedral inşasına başlanmıştır. Bu katedral Yeni Katedral adıyla anılan "Catedral de la Concepcion" isimli yapıdır. Ancak sonraki dönemde Eski Katedral’in önemi anlaşılmış ve restorasyonu için çalışmalar başlamıştır.

Eski Katedral’in eski saat kulesi, 1980 yılındaki iç savaşta zarar görmüş ve doksanlı yıllarda başlayan restorasyon çalışmaları esnasında sökülerek Ulusal Kültür Sarayı isimli müzeye nakledilmiştir.

Old Cathedral of Managua (Eski Katedral)

-
Managua şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; León: Cerro Negro üzerinde 5 saatlik Volkan Yatılı Tur (28.84 €), Granada Ometepe Island Tam Gün Trip (98.04 €), Mombacho zammı & Canopy Ders: Granada Tam Gün (53.55 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ( Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi)

025 Kas 2016Gezilecek Yerler

Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi (İngilizce adıyla Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ve İspanyolca adıyla Reserva Natural El Chocoyero-El Brujo, Managua’ya bağlı Ticuantepe beldesinde bulunur. Chocoyero-El Brujo, Nikaragua ülkesindeki 78 doğal koruma alanından bir tanesidir ve şehrin en önemli turist çekim merkezleri arasında yer alır. Toplamda 1.8 kilometre karelik bir alana yayılan bu tropikal orman en küçük ormanlardan bir tanesidir.

Chocoyero-El Brujo 1993 yılında bir doğal koruma alanı ilan edilmiştir ve şu an Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ( Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi)

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nikaragua’nın batısında yer alan Managua, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Managua Gölü’nün güneybatısında kurulmuştur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Nikaragua’nın tüm batı kesiminde olduğu gibi Managua’da da tropikal iklim görülmektedir. Ortalama hava sıcaklığı 28-32 derece arasında değişmektedir. Kasım-Nisan ayları arası yağışsızdır. Yağışlar çoğunlukla Mayıs-Ekim ayları arasında görülmektedir. En yüksek sıcaklıklar Mart-Nisan aylarındadır.

Augusto C. Sandino Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 11 kilometre batısında yer almaktadır. Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Atlanta, Houston, Miami, Dallas, Mexico City, San Salvador ya da Panama City’den uçuşlar mevcuttur.

Managua’da 5 yıldızlı lüks otellerden hostellere kadar farklı zevklere ve bütçelere hitap eden oteller bulunmaktadır. Eğer düşük bütçeli bir tatil planı yaptıysanız Tica Bus Station civarında yer alan hostelleri deneyebilirsiniz. Lüks otellerde konaklamak için ise Crowne Plaza’yı ya da kent merkezinde yer alan otelleri tercih etmelisiniz.

1415.jpg

Managua’da şehir içi ulaşım için otobüsler kullanılmaktadır. Dilerseniz günlük otobüs kartlarından da satın alabilirsiniz. Tek gidiş için ise biletler 2.5 Kordoba civarındadır.

Nikaragua mutfağının içerik anlamında çeşitliliği çok fazla değildir. Aynı zamanda çok özgün olmayan Nikaragua mutfağı Çin, Tay, Fransız, İtalyan, Latin Amerika ve İspanyol tariflerin karışımından oluşur.

Bu mutfağın temelini yerel ürün olan mısır oluşturur. Bunun dışında tüm dünyada kullanılan domates, soğan, sarımsak, un, pirinç, portakal, hardal ve mayonez, süt, peynir, vanilya, tarçın ve benzeri gıdaların kullanımı Nikaragua mutfağının dünya ile etkilenen karışım malzemeleridir.

Bir diğer temel besin, pirinçtir. Öyle ki, kahvaltıda dahi tüketildiği görülür. Hem et hem de sebze yemekleri pişirilir. Ancak çoğu yemek kızartma şeklinde hazırlanır. “Gallo Pinto” adı verilen, fasulye ve kızarmış pirinçle hazırlanan yemekleri en ünlü ulusal yemekleridir.

Nikaragua'da ekmek yerine değişik bir muz cinsi kızartılarak yapılan yiyecek türü tüketilir. Ekmekleriniyse mısır unundan yaparlar. Pide benzeri ekmekleri kimi zaman mozzarella peyniri ve değişik peynir çeşitleriyle de hazırlanır.

"Picadillo" adı verilen et, domates, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirilen yemek, oldukça popülerdir. Ayrıca "Nactamales" adını verdikleri et, baharat ve çeşitli sebzelerle pişirdikleri yemek de sıkça tüketilir.

Popüler restoranlar

Los Ranchos, La Plancha, La Cafe de Paris, Asados El Gueguense, La Cocina de Doña Haydée, La Cueva del Buzo.

Bahşiş

Nikaragua’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Managua’da canlı bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Her zevke uygun olacak şekilde, şehrin belirli bölgelerinde bar, pub ya da gece kulübü bulmak mümkündür. 2000’lerin başından bu yana kumarhane ve karaoke barlar da açılmaya başladı. Gece kulüpleri ve barlar daha çok “Zona Viva” adlı şehrin en popüler bölgesinde yer alıyor. Ayrıca "Galerías Santo Domingo", "Plaza Mi Viejo Santo Domingo", "Plaza Familiar", "Zona Hippos" ve "Zona Rosa"da da pek çok ilginç mekan bulmak mümkün.

Santo Domingo de Guzmán (Ağustos)

Alegria por la Vida / Karnaval (Mart)

Uluslararası Şiir Festivali (Şubat)

Nikaragua Caz Festivali (Mart)

Nikaragua, zanaat işlerinin öne çıktığı bir ülke. Özellikle de çömlekçilik alanında çok gelişmişler. Bavulunuza sığdırabileceğiniz büyüklükte çömleklerden mutlaka edinmelisiniz. Bu ürünleri sanatçıların hem atölye hem de mağaza olarak kullandığı yerlerden satın almanız, orijinalliği açısından garanti verecektir. Bu atölyeler en çok, Managua ve Granada şehirleri arasındaki Pueblos Blancos’ta yer almaktadır.

Bunun dışında pek çok şehirde kurulan küçük zanaat pazarlarına da uğrayabilirsiniz. Açık pazarları seviyorsanız “Mercado Roberto Huembes” tam size göre. Burada kıyafetten taze meyveye kadar her şeyi bulmak mümkün. Seramik, yöresel desenli tekstil ürünleri ve ahşap takılar dışında Nikaragua’dan dünyaca ünlü Flor de Cana romunu da getirebilirsiniz.

Managua (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua şehrinin para birimi Kordoba’dır (NIO). 1 TL yaklaşık 9,50 NIO’dur.

Nikaragua sınırları içerisinde yer alan Managua’nın resmi dili İspanyolca’dır. Tanınmış bölgesel diller ise şöyledir: İngilizce, Miskito, Rama, Sumo, Miskito Coastal Creole, Garifuna, Rama Cay Creole.

Nikaragua’da Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır. Ancak bu ülke San Hose Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

SAN HOSE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Edificio Torre Sabana 4.Piso Costado Norte del Estadio Nacional, Mata Redonda, San Jose, Costa Rica

Telefon: (506) 4700-2104

E-posta: embajada.sanjose@mfa.gov.tr

Website: http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Nikaragua, Kosta Rika

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Sandinista Devrim Günü (19 Temmuz)

Santo Domingo Kutlamaları (Ağustos)

Ordu Günü (2 Eylül)

San Jacinto Savaşı (14 Eylül)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Yerlilerin Savunma Günü (12 Ekim)

Tüm Azizler Günü

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 128

Yangın: 115

Polis: 118

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Managua’ya girmek için vize almalarına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.