Managua Gezilecek Yerler

Muhteşem tabiatı ve sokakları dolduran duvar sanatı ile harika bir şehir olan Managua’da kültür mirasından doğal parklara, kıvrımlı sokaklara kurulan pazarlardan plajlara pek çok seçeneğiniz var.

Managua’da görülmesi gereken diğer yerler

Huellas de Acehualinca, Museo Nacional, Parque de la Paz, Catedral Metropolitana, Arboretum Nacional.

Masaya Krateri

Masaya Krateri, Nikaragua’nın Managua şehrinin 20 kilometre güneyinde yer alan Masaya kasabasında yer alır. Nikaragua’nın ilk ve en büyük ulusal parkı olan Masaya Krateri ülkenin koruma altına alınmış olan yetmiş sekiz bölgesinden biridir.

Volkan kompleksi bir dizi kaldera ve kraterden oluşur. Bunların en büyüğü ise Las Sierras kalderasıdır. Bu kaldera bazalt lavlardan oluşur ve içinde bir zirve krateri vardır. Bu zirve krateri de Masaya Krateri’ni barındırmaktadır. Yine bu kalderanın içinde yer alan Nindiri konileri Santiago, Nindiri ve San Pedro kraterlerini barındırır. Bu iç içe geçmiş yapılar burada birden çok oatlamanın uzun zaman içinde tekrar ve tekrar oluşup soğumuş olduğunun göstergesidir.

Masaya yanardağı halen düzenli aralıklarda sülfür diokksit salınımı yapmaktadır. Bu salının ana noktası Santiago krateridir. Sülfür dioksit salınımı bölgeyi asit yağmuruna maruz bırakmaktadır. Dolayısıyla çevresel ve kamu sağlığına yönelik tehdit oluşturmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası bilim adamı halen bu volkan üzerinde çalışmakta ve gaz emisyonunu engellemenin yollarını araştırmaktadır.

masaya-volcano-and-handicraft-market-day-trip-from-managua-in-managua-168755.jpg

Old Cathedral of Managua (Eski Katedral)

Old Cathedral of Managua’nın, Türkçesiyle Eski Katedral, orijinal İspanyolca adı Catedral de Santiago’dur. Müzenin enteresan bir mimari tarihi vardır. 1920 yılında mimar Pablo Dambach tarafından yapılıp inşa edilen kilise, Belçika’dan buraya gemilerle getirtilmiştir. 1931 tarihli depremi sağ salim atlatmıştır ancak 1972 yılındaki ikinci büyük depremde çok büyük oranda hasar görmüş ve neredeyse tamamen denebilecek seviyede yıkılmıştır. Bu yüzden kaderine terk edilmiştir. Akabinde yeni bir katedral inşasına başlanmıştır. Bu katedral Yeni Katedral adıyla anılan "Catedral de la Concepcion" isimli yapıdır. Ancak sonraki dönemde Eski Katedral’in önemi anlaşılmış ve restorasyonu için çalışmalar başlamıştır.

Eski Katedral’in eski saat kulesi, 1980 yılındaki iç savaşta zarar görmüş ve doksanlı yıllarda başlayan restorasyon çalışmaları esnasında sökülerek Ulusal Kültür Sarayı isimli müzeye nakledilmiştir.

Brunt__ChristaNicolePhotography_335391_Nicaragua20334_0_low.jpg

Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ( Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi)

Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi (İngilizce adıyla Chocoyero-El Brujo Natural Reserve ve İspanyolca adıyla Reserva Natural El Chocoyero-El Brujo, Managua’ya bağlı Ticuantepe beldesinde bulunur. Chocoyero-El Brujo, Nikaragua ülkesindeki 78 doğal koruma alanından bir tanesidir ve şehrin en önemli turist çekim merkezleri arasında yer alır. Toplamda 1.8 kilometre karelik bir alana yayılan bu tropikal orman en küçük ormanlardan bir tanesidir.

Chocoyero-El Brujo 1993 yılında bir doğal koruma alanı ilan edilmiştir ve şu an Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

5016.jpg

Montelimar Plajı

Montelimar Plajı, Nikaragua’nın Pasifik kıyılarına bakan bir plajdır. Managua şehrinin sımırları içinde olan bu plaj şehrin en güzel plajı ve en temel turist çekim noktalarındandır. Yaklaşık olarak 3 kilometrelik bir beyaz kumsal bandı oluşturan plajda yer alan en büyük turist cazibe merkezi Barcelo Hotel and Resort isimli otel ve kumarhanenin bir arada bulunduğu tesistir. Barcelo Otel’in bulunduğu yer önceden Somoza Estate adıyla bilinmekte olan bir evdi. Bu ev bir kumarhaneye dönüştürülmüştür, sonraki dönemde otel kompleksi eklenmiştir.

Otelin bulunduğu arazi ise orijinalinde Alman göçmenlere aittir. İkinci Dünya Savaşı’nda ülke Almanya’ya savaş ilan ettikten sonra Somoza Hanedanlığı tarafından bu toprağa el konulmuştur. Savaş ilan edilmiş olsa da iki ülke arasında herhangi bir çatışma yaşanmamıştır.

Barcelo_Montelimar_Beach_n.jpg