Nıkaragua'da Gezmeniz Gereken Yerler

Orta Amerika’nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi olan Nikaragua’yı gezmeye başlamak için Managua’yı başlangıç alabilirsiniz. Zaten uçak ile gelecekseniz başka bir şansınız da yok. Ülkedeki tek havaalanı başkent Managua’da. 
Yaklaşık 130.000 kilometrekarelik ülke genel olarak 3 bölgeye ayrılır. Birincisi batıda Pasifik Okyanusu boyunca uzanan alçak arazi bölgesi. İkincisi orta kesimde And Dağlarının kuzey-güney yönünde uzanan sıra dağlarının birleştiği yüksek arazi bölgesi. Üçüncü doğuda Karayip Denizi kıyısınca uzanan alçak araziler bölgesi.
 
Ülkedeki en büyük göl Nikaragua Gölü’dür. Deniz seviyesinden 32 metre yüksekte olan gölün uzunluğu 160 km, genişliği ise 72 km’dir. İkinci büyük göl ise Managua diğer adı ile Xolotlan gölüdür. Bu göl de deniz seviyesinden 37 metre yüksektedir. Uzunluğu 61 km, genişliği 26 km’dir. İki göl Tipitapa Nehri ile birbirine bağlanmaktadır.

Nikaragua Nehri, Kosta Rika ile sınırın büyük bölümünü oluşturan San Juan Nehri’ni besler. Bu nehir San Juan Sur kentine de ismini vermiştir.
 
Nikaragua’nın en gelişmiş bölgesi batıdaki Pasifik bölgesidir. Başkent Managua, Granada, Leon gibi önemli kentler de hep bu bölgede yer alır.
 
Burada Orta Amerika dağları kuzey-güney doğrultusunda 2 sıra halinde uzanır. Batı tarafta yer alan sıradağlar üzerinde ara sıra püsküren 20’in üzerinde volkanik tepe vardır.

Başkent Managua:

Şehir 1819 yılında Managua Gölü’nün kenarında kurulmuştur. 1852’den beri Nikaragua’nın başkentidir. Şehir en büyük yıkımını 1931 ve 1972 yıllarındaki depremlerde yaşamıştır. 1931’de şehir tamamen tahrip olmuştur. 1972’de ise 6 bin kişi hayatını kaybetmiştir.
 
Managua’da gezilecek yerler arasında; Tiscapa Tepesi, Tiscapa Krater Gölü, Sandino’nun heykeli, Hugo Chavez’in görseli, Managua gölü kıyısı, Ruben Dario Anıtı, Plaza de Revolution (Devrim Meydanı), devlet başkanlarının anıt mezarları, günümüzde müze olan eski saray, eski katedral yer alır.

Managua Gölü kimyasallarla ve katı atıklarla kirlenmiştir. 2009 yılından itibaren Alman hükümetinin yardımı ile temizlenmektedir. Şehrin ekonomisinde turizm geliri ön plandadır.
 
Masaya Volkanı:

Başkente 32 km mesafede yer alan şirin Masaya kasabasının tepesinde yükselir. Kasabada küçük eski kiliseler, rengarenk boyalı evler göze çarpar. Burada pazar alanını gezebilirsiniz.

El örgüsü hamakları ve el yapımı seramik ürünleri alınabilecek en güzel hediyeliklerdir. Pazarda sıkı pazarlık etmelisiniz. Fiyatlar ilk söylenilenin yarısına kadar düşebiliyor.

Masaya Volkanı’na halk arasında Cehennem Ağzı (Boca del Infierno) denmektedir. Volkan ağzı yüksekliği 653 metre. Volkanın son patlaması ise 2003 senesi.
 
Masaya Volkanı Milli Parkı 54 km2’lik bir alanı kapsar.

Bu volkanik parkta 5 krater yer alır. Zamanında volkanların patlaması ile dramatik sonuçlar oluşmuştur.
 
Volkana yaklaştığınızda duman ve yoğun kükürt kokusu rahatsız edici olabilir. Ayrıca bu duman gözleri ve genzi yaktığı için uzun süre burada kalınmaması önerilmektedir.

Parkta aynı zamanda kokarca, rakun, geyik, iguana, yarasa ve maymun gibi pek çok canlı da yaşamaktadır.
 
Yine bu bölgedeki yarasa mağarasına girebilirsiniz. Yüzlerce yarasanın içinde yaşadığı mağarada yaklaşık 2 kilometreye yakın bir yürüyüş yolu vardır.
 
Bir diğer etkinlik ise zamanında kızgın lavların meydana getirdiği yer altı tünellerini gezmektir.
 
Leon:

17. ve 18. yüzyılda İspanyollar Nikaragua’nın büyük bölümünü sömürge haline getirdiklerinde Leon kentini kurmuşlardır. Nikaragua’nın ikinci büyük kentidir. Granada’dan sonra koloniyal dönemin izlerinin en iyi korunduğu Nikaragua kentlerindendir.
 
Burada Leon Katedrali, San Juan Bautista de Subtiava Kilisesi görülmelidir.
 
Apoyo Laguna (Lake Apoyo):

“Yeryüzü cenneti” olarak tanımlanan Apoyo Lagünü muhteşem manzaraya sahip bir krater gölüdür. Günümüzden 23.000 yıl önce meydana gelmiş. Çapı 16 km olan Apoya Lagun 2110 hektarlık bir yüzeye sahip. Yağmur ve yer altı sularından beslenene lagünün su sıcaklığı 27-28oC’dir.

Gölün yüzeyinden su akıntısı olmadığı için çevredeki yerleşim yerleri ve motorlu taşıtlar nedeniyle kirlenme her sene artıyor. Lagün çevresinde 95 civarında konut var. Bu konut sayısı arttıkça kirlenme de artıyor. Göl her sene 0,3 metre eksiliyor. 15 yıldır su seviyesi bu şekilde 4,5-5 metre alçalmış. Apoyo Lagun’un en derin yeri 200 metre.
 
Güneyinde Mombucho Volkanı, kuzeyinde Masaya Volkanı bulunan lagünün bir kısmı Masaya ilçesine bir kısmı Granada ilçesine dahildir. Her ikisine de 1 saatlik mesafededir.
 
Lagunda 65 tür göçmen kuş bulunur. Yılda 30.000-60.000 ziyaretçinin geldiği bölgede yamaç paraşütü, tekne turu, at ile gezinti ve doğa yürüyüşü yapılabiliyor.
 
Ayrıca buradaki ustalardan kilden tabak çanak yapımını öğrenebilir ya da satın alabilirsiniz.

Granada:

Adını İspanya’daki Granada şehrinden alan kent Nikaragua’nın en eski şehridir. Eski İspanyol koloniyal dönem mimarisi kentin her yerinde göze çarpmaktadır. Ülkenin en zenginleri Granada’da yaşar.

Kentin tepesinde yükselen pasif bir volkan olan Mombacho Yanardağı görülmelidir. Burada doğa yürüyüşü yapmak isterseniz şehir merkezinden 20 dakikada ulaşmak mümkün.
 
Şehirde mutlaka La Merced Kilisesi’ne gidin ve gün batımını izleyin. La Merced yakınlarındaki Kalteva Parkı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 18. yüzyılda inşa edilmiş olan La Polvora kalesi, ana katedral, Guadalupe Kilisesi, Xalteva Kilisesi, San Francisco Kilisesi ve María Auxiliadora Kilisesi gezilebilir. Nikaragua’daki antik seramiklerin sergilendiği Mi Müzesi ise bir başka seçenek.
 
Tatil günleri dışında her gün kurulan pazar ise çok cezbedici.
 
Las Isletas:

Mombacho Volkanı’nın binlerce yıl önce patladığında dev kayalar ve lavlar püskürtmüş. Püsküren kayalar Nikaragua gölü diğer adı ile Cocibolca Gölü içinde irili ufaklı 365 adacık oluşturmuş. Bu bölgeye de Las Isletas adı verilmiş. Adaların büyüklüğü 100 metrekare ile 100 hektar arasında değişiyor.

Adalarda yaşayan 1200 kişilik bir topluluk var. Bazılarında çok lüks evler varken bazılarında balıkçılık yapan kimseler yaşar. Bazı adalar ıssızdır. Bazılarında sadece maymunlar yaşar (Isla de Mono). Aralarında satılık olan adalar da vardır. En ucuz ada 125.000 $’dan başlıyor. Las İsletas, Nikaragua’nın en zenginlerinin ve eski başbakanlarının oturduğu bir yer. Bu bölgede kişi başı 15 dolar ödeyerek 1 saatlik tekne turu yapabilirsiniz. Tur esnasında çeşitli kuş türleri de görebilirsiniz.
 
San Juan del Sur:

Granada’ya 98 km mesafede yer alıyor. San Juan del Sur Nikaragua’nın Pasifik kıyısındaki en popüler seyahat ve tatil yeri. Turizm ve kültür açısından oldukça aktif. Plajları, sörf imkânı, balıkçılık ve gece hayatı gibi pek çok olanak sunmaktadır.

Burada 2 Eylül 1992’de meydana gelen 7,0 büyüklüğündeki deprem sonrası Pasifik kıyılarında 2 ile 5 metre yükseklikte Tsunami oluşmuş ve evlerin yaklaşık %60’ı yıkılmış.
 Penas Blancas:

Kosta Rika sınırına en yakın küçük kasaba. Buradan araçlar Kosta Rika’ya geçerken ilaçlanıyormuş. Penas Blancas’ta bir de kendi işe aynı adı taşıyan nehir bulunuyor.

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.