Masaya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

Nikaragua el sanatlarının kalbini oluşturan Masaya, Nikaragua Folklorunun Beşiği olarak bilinmektedir. Masaya, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Nikaragua ülkesinin bir şehridir. Ülkenin konum olarak güney batısında yer alır.

14 yanardağa sahip Nikaragua’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Masaya Volkanı  ise başkent Managua’ya 30 km uzaklıkta bulunur. İspanyollar tarafından cehennemin kapıları olarak tanımlanan Masaya Yanardağı Ulusal Parkı’nı oluşturan kraterler, ülkedeki en kolay ulaşılabilen aktif volkanlardır. Parktaki iki yanardağ, Masaya ve Nindiri ile birlikte beş kraterden oluşmaktadır. Bunlardan Santiago hala çok aktif olup, kızgın lavlarla köpürmektedir. Park girişi Managua karayolu üzerindeki Masaya’dan sadece 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Masaya Yanardağı Ulusal Parkı, ülkenin ilk ve en büyük ulusal parkı unvanına sahiptir. İçinde Las Sierras Kalderası gibi birkaç kaldera ve krater olan bu park, araştırma yapmak için bölgeye gelen bilim adamları ve maceraperest gezginlerin de favori adreslerinden biridir. 1670 – 1671 yıllarında patlama yapan volkan, 20 – 25 yılda bir ataklarına devam eder. Volkan, halihazırda aktif olduğu için sürekli duman çıkararak bölgede bir sis tabakası oluşturmaktadır. 

Parkta birçoğu rehber eşliğinde gidilebilen yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bu yürüyüş parkurlarından bazıları ise Tzinancanostoc’un lav tünelleri ve küçük volkanik bir koni olan El Comalito’dur.

Tropikal iklime sahip olan Masaya’ya gitmek için en uygun zaman aralığı ise yağışın azaldığı kasım ve nisan ayları arasıdır. Masaya’ya gidecekler için giriş noktası başkent Managua’daki havalimanıdır. Havalimanı’ndan hareket eden otobüslerle Masaya’ya gitmek mümkündür.

Apoyo Lagünü ise zamanın tadını çıkarmak isteyenler için çok sayıda aktiviteler sunar. Lagün, Granada ve Masaya bölgesi arasında yer almaktadır. Apoyo Lagünü, 1991 yılında tabiatı koruma alanı ilan edilmiştir.

Şehir, giyim ve ayakkabı üretimi ile ünlü popüler bir sanayi merkezidir. Masaya’da yapılacak en çok tavsiye edilen şeylerden biri de muhteşem el dokuması hamakların yanı sıra ahşap oymalar, kenevir dokumaları ve işlemeli bluzlar bulabileceğiniz yerel pazarı ziyaret etmektir. Şehirdeki ana pazar her bölüm farklı bir ihtiyaca hizmet eden bölümlere ayrılmıştır.

Mercardo de Artesanias olarak bilinen el sanatları pazarı, Mercado Viejo’da yer alır. Bu el sanatları pazarı, Masaya ve Nikaragua’nın diğer bölgelerinden el sanatlarının da bulunabileceği bir turizm merkezidir.

Uygun ekipmanlarla rehber eşliğinde bir yanardağ turu ve yarasa mağaralarına yürüyüş, Masaya’da yapılması en çok tavsiye edilen şeylerden biridir.

Şehir aynı zamanda yerel ve ulusal siyasi figürlerin hicivlerini yapan grup ve bireylerin yer aldığı karnivalesk “Torovenado” kutlamaları gibi folklorik dansların ve diğer sokak törenlerinin yer aldığı San Jeronimo’nun yıllık sonbahar festivalleri ile tanınır.

Tarihi şehir merkezinde 16. yüzyıldan kalma Assumption’s Parish ve Aziz Gerome olmak üzere iki tane büyük barok mimari kilise bulunmaktadır.

Şehir, Kolomb öncesi tariflere dayalı çeşitli bir mutfak geleneğine sahiptir. İçinde çok sayıda malzeme bulunan Nacatamal genellikle kahvaltı ve akşam yemeklerinde bir somun ekmek eşliğinde yenir. Vahoise öğle yemeklerinde yenen başka bir öğündür. Portakal suyuyla marine edilerek, tuzlanıp kurutulmuş sığır etinden oluşmaktadır.

Managua’nın 29 km güneyinde bulunan Masaya ve 26 km daha güneyde yer alan Granada, bölgenin en önemli şehirleridir. Masaya’nın mükemmel el sanatları pazarı neredeyse Nikaragua’ya gelen herkesi kendine çekerken, yakındaki Pergue Nacional Volcan Masaya ise ülkedeki en erişilebilir yanardağ manzarasıyla misafirlerine göz kamaştırıcı bir tatil vaat etmektedir. 

Masaya ile İlgili

Editörün Kaleminden

Masaya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 29oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa