Bluefields Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nikaragua “Orta Amerika’nın kanayan yarası” olarak anılan bir ülke olmakla birlikte dünyanın en yoksul ülkelerinden birisi sayılmaktadır. Suç oranının en düşük ve yaşamın en ucuz olduğu Orta Amerika ülkesi olan Nikaragua'da, yakın zamana kadar iç karışıklıkların siyasi boyutlu olması ve bu durumun bir türlü çözüme kavuşamaması turizmin yeni yeni gelişmesine olanak sağlamıştır. Şu an Nikaragua eski izlerini terk ederek bir turizm cennetine dönüşmüştür.

Bluefields, Nikaragua Güney Karayipler Özerk Bölgesi’nin başkentidir. Aynı zamanda Kuzey ve Güney Karayipler kıyıları özerk bölgelerine bölünmüş olan eski Zelaya bölgesinin başkentiydi. Aynı adı taşıyan bu belediye de Escondido Nehri’nin Bluefields Körfezi’nde yer almaktadır. 

Bluefields, 17. yüzyıl başlarında Körfezin sularına saklanan bir yer olarak var olmaktayken Hollandalı korsan Abraham Blauvelt’in keşfinden sonra belediye statüsüne geçmiştir. Nüfus yoğunluğunun 90-100 bin civarında olduğu tahmin edilmekle birlikte nüfusun çoğunluğu Mestizo azınlık grubundandır. Aslında Bluefields, azınlık grupların başında gelen Afro soylu Creoles, yerli Miskitu ile Garifuna, Çin, Ramas, Ulwas gibi değişik toplulukların birlikte yaşadığı bir şehirdir. 

Kent içerisinde en çok konuşulan dilin İngilizce olmasının sebebi birden fazla topluluğun aynı yerde yaşıyor olmasıdır. Şehir tarihi açıdan incelendiğinde 16. ve 17. yüzyılda İngiliz ve Hollandalı korsanların buluşma yeri olarak görülmektedir. Bu durumdan dolayı birçok ülkenin tarih boyunca buradaki körfeze sahip olmak için çabaladığını görülüyor. 

Bluefields Nerededir?

Nikaragua, Orta Amerika’nın yüz ölçümü olarak en büyük ülkesidir. Nikaragua’nın aynı zamanda Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’a kıyısı bulunur. Başkenti Managua’dır. Bluefields, Nikaragua'nın Güney Karayip Özerk Bölgesi'nin merkezi olan şehirdir.

Bluefields’a Nasıl Gidilir?

Yakın zamana kadar Nikaragua’nın batı kıyısından Bluefields’e karayolu erişimi yoktu. Nueva Gine’den düzenli otobüs seferleri ile gidilebilen Bluefields’in bir kısmında devam eden bir otoyol inşaatı bulunmaktadır. Son olarak alınan haberlere göre, Şubat 2018'de yolun yaklaşık 10 kilometresi hala tamamlanmamış ve asfaltsızdır. Burası yıl boyunca açık olup normal otomobiller için kullanımına pek rastlanmamaktadır.

Ziyaretçiler genellikle Managua ve diğer şehirlerden Bluefields Havaalanı’na ulaşabilir. Ayrıca El Rama kentinden Panga’ya otobüsle kolayca geçebilirler. Şehir içerisindeki ulaşım için taksiyi tercih edebilirsiniz. Şehirde taksiler kişi başı sabit bir fiyatla kolayca temin edilebilir. Aynı zamanda belediye rıhtımı olan Corn Island, LaBarra gibi tekneyle ulaşılabilen alanlara kolaylık sağlamaktadır.

Bluefields’da Gezilecek Yerler

Bluefields, bölgenin kıyı tarihini ve dini-etnik dokusunu görebileceğiniz birçok mekana sahiptir. Katedralleri ve kiliseleri ile tarihi dokuyu öğrenebileceğiniz, sanat galerileri ile sanat ve kültür dokunuşunun birleşimini görebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda plajları ile gezilmeyi hak eden bir şehir hayatına sahiptir.

Bluefields Cultural Museum

Bu müze içeresinde eski zamanlardan kalma birçok eser, kitap ve dergiyi görebilirsiniz. Aynı zamanda sınır çizgileri ile belirtilen eski duvar haritası, bu müze içerisindeki ilginç parçalardan birisidir. Main Plaza heykelinin ahşap formunu görmeniz mümkün olacaktır. Birkaç eyer değirmeni taşını inceleyebilir ve Kurka Tepesi’nin fotoğraflarını görebilirsiniz. Ayrıca eski daktilolar, radyolar ve koleksiyonları görmeniz mümkündür. Bu müzede 1988 senesindeki kasırga ile yaşanan yıkımın fotoğraflarını da görebilirsiniz. 

El Bluff Beach

Bluefields’da ziyaret edilen ender yerlerden birisidir. Arkadaşlar ya da aile ile birlikte vakit geçirebileceğiz rahat ve sessiz bir yerdir. Bu plajın yakınlarındaki El Buff kasabasında yürüyüş yapabilirsiniz. Denizin derinliği çok fazla değildir ve biriken deniz yosunu miktarı oldukça fazladır. Son zamanlarda buraya inşa edilen yerleşkelerin fazla olması bu durumu etkilemektedir. Burayı tekne turu ile gezerseniz, yaklaşık olarak 20-25 dakika içerisinde tüm sahili tamamlayabilirsiniz.

La Iglesia Morava

Bluefields’da bulunan bir katedraldir. Sunak kemerli parlak beyaz iç kısma sahip olan bu anıt, 2 sıra ince sütuna sahiptir. Körfez cephesinde bulunan bir anıt olmakla birlikte, orijinal kiliseyi ahşaptan yapan Alman misyoner mirasını işaret etmektedir. Bu Kilise merkezde bulunduğu için ziyaret edilmesi de kolaydır. 

Iglesia Morava

Bluefields tarihi için önemli bir kilisedir. Kıyı topluluklarının tarihi ve dini yapısıyla ilgileniyorsanız görülmeye değer bir kilisedir. Şükran günlerindeki kutlamalar bu kilisede yapılmaktadır ve eğer ziyaretinizi bu özel günlere denk getirebilirseniz, Bluefields kültürünü ve dini-etnik dokusunu daha iyi tanıma fırsatı yakalarsınız. 

Waiku Arte y Diseno

Sanat galerisi olan Waiku Arte y Diseno, ziyaret edilmesi gereken diğer bir noktadır. Bu küçük galeride yerel sanatçıların eserlerini sergilenmektedir. Burada şiir geceleri, resim dersleri, yoga gibi pek çok aktivite gerçekleştirilmektedir.

Bluefields’da Ne Yenilir?

Bluefields, genel olarak uluslararası mutfağa ait yemeklerin kolayca bulunduğu bir yerdir. Yerel mutfak lezzetlerinde komşu ülkelerden etkilendiği görülür. En popüler yemeği ise “gallo pinto”dur. Bu yemekte pirinç fasulye ile sunulur. Aynı zamanda “nacatamales” adı verilen muz yaprağı arasına mısırdan hazırlanılmış, bir hamur et sebze ve baharatların konulması bile hazırlanma yiyeceklere yerel tezgâhlarda rastlamak mümkündür.

Bluefields İklim Koşulları

İklim sınıflamasına göre, Bluefields tropikal yağmur ormanı iklimine sahiptir. Şubat ayından nisan ayına kadar kurak bir dönem vardır. Ancak bazı rüzgarların durumundan dolayı, Nikaragua’nın Pasifik kıyılarının aksine, bu dönemde sık sık yağmur yağdığı görülür. Tropikal düşük basıncın hakim olduğu yılın geri kalan zamanında, yağışların aşırı derecede ağır olduğu görülür. ve sahilin kuzey kısmında hakim olduğu gibi güneyden gelen rüzgarları engelleyecek şekilde şekillendirilmesine yardımcı olur.

Ülkenin genelinde sıcak ve nem hakimdir. Alçak yerlerde çok yüksek sıcaklıklar gözlemlenmektedir. Ancak doğudan gelen rüzgarlar iklimi ılıman hale getirmektedir. Şiddetli yağış mevsimi Ocak ve Mayıs ayları arasındadır. Tüm bunların yanında Kasım ve Mayıs aylarının seyahat için en uygun dönemler olduğu gözlenmektedir. 

Bluefields ile İlgili

Bluefields Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 26oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa