Nikaragua Hakkında Temel Bilgiler

nicaragua-cathedral.jpg

129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir.

Yönetimsel açıdan 15 bölgeye ayrılan ülkenin başkenti, nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı Managua’dır. Ülke nüfusu 6.167.237 kişidir ve çoğunluğu, resmi dil olan İspanyolca dilini konuşmaktadır.

Nikaragua’da din özgürlüğü vardır. Bu yüzden resmi bir dinleri yoktur. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Katolik’tir. Ancak 90’ların başından bu yana Protestanların ve Mormonların sayısında artış görülmektedir.

Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nikaragua’nın ekonomisi, her ne kadar geçmişteki iç savaşlardan fazlasıyla etkilenmiş olsa da, halen tarıma dayanır. İhracat anlamında kahve, dana eti, karides, ıstakoz, peynir, şeker kamışı, altın ve yerfıstığı üretilmektedir. Ham petrol, ilaç, petrol ürünleri ve elektrikli aletleri ithal ederler.

Nikaragua kültürünü yakından tanımak için ülkeye büyük festivallerin düzenlendiği Ocak, Ağustos ya da Ekim ayında gidilebilir. Ancak tropikal iklime sahip olan Nikaragua’ya gitmek için en uygun zaman yağışın azaldığı Kasım-Nisan ayları arasıdır.