San Juan del Sur Hakkında Bilinmesi Gerekenler


San Juan del Sur, güneybatı Nikaragua’nın Pasifik kıyısında bulunan bir sahil kasabasıdır. Ülkenin Rivas bölgesinde yer alan bu kasaba sörfçüler için vazgeçilmez bir tatil noktasıdır. Nikaragua’nın güney Pasifik plajlarını keşfetmek için harika bir merkez olan San Juan’da yaklaşık 16 bin kişi yaşıyor. Kasabanın nüfusu büyük ölçüde balıkçılıkla uğraşan ailelerden, turizm endüstrisiyle uğraşan işçilerden ve ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinden gelen turistlerden oluşuyor. Kentin ekonomisi uzun yıllar balıkçılığa odaklanmışken son yirmi yılda turizme yönelmiştir. Oldukça popüler bir tatil beldesi olan San Juan, ahşap kaplamalı evleri ve bir tepe üzerinde yükselen İsa heykeli ile gezginlerin ilgiyle karşıladığı bir yer haline gelmiştir. At nalı şeklindeki bir koyda yer alan bu balıkçı kasabası belirsiz bir karaktere sahiptir. Birçokları tarafından ekonomik zorluklar, istikrarsızlık ve 1980’lerde süren Kontralar iç savaşıyla anılan kent, tüm bu izlerini silmek için sahip olduğu güzellikleri tanıtmaya odaklanmış durumda. San Juan basit bir deniz, kum, güneş tatili için önemli bir bölge iken, onu benzersiz kılan şey, volkanik bölgelerin arasında kalmış keşfedilmeyi bekleyen ormanlarıdır. Burada büyükbaş hayvan sürülerini kontrol eden Nikaragua kovboylarının yaşamlarına şahit olabilir, bir yelkenliyle suya inebilir ve sahilde ata binebilirsiniz. San Juan, Nikaragua halkının yaşayışını keşfetmek için de harika bir yerdir. Dost canlısı bölge halkı ile festivallere katılabilirsiniz. Yerel el sanatları ve müziklerle dolu Pitaya Festivali harika bir seçim olacaktır. Pitaya her yıl dolunay zamanında şubat veya mart aylarında düzenlenmektedir. San Juan’ı ziyaret etmek için en uygun dönem aralık ve nisan ayları arasındaki sıcak ve yağışsız dönemdir.


San Juan del Sur Nerede?


San Juan del Sur, bir Kuzey Amerika ülkesi olan Nikaragua’nın güneybatı bölgesinde bulunmaktadır. Rivas şehrinde yer alan bu balıkçı kasabası Nikaragua’nın Pasifik sahillerinde yer almaktadır. San Juan ile başkent Managua arasındaki mesafe 130 kilometredir.


San Juan del Sur Gezilecek Yerler


San Juan ziyaretçilerine tarihi yapılar ve ilginç müzeler vaat etmese de birbirinden güzel plajları ve vahşi yaşamıyla ilgi çekici birçok aktivite sunmaktadır. Burada doğayla ilgili birçok sporu yapabilir, su kaplumbağalarını gözlemleyebilir ve Pasifik’in muhteşem sahillerinde unutamayacağınız bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.


Finca La Primavera


Özel bir aile çiftliği olan Finca La Primavera, 35 hektarlık tropikal kuru orman ağaçlarından oluşan doğal bir rezervdir. Bu tesise geldiğinizde bölgedeki su rezervlerinde yüzme, ilginç flora ve faunayı rehberler eşliğinde keşfetme ve Kongo maymunlarının uyandırma çağrılarını dinleme gibi olanaklara sahip olacaksınız. 8 odalı bir konuk evine sahip olan bu çiftlik, San Juan’ın vahşi ve doğal yaşamını deneyimlemek için harika bir seçenektir. Burada çiftçilerin tarım ve hayvancılık faaliyetlerine katılabilir, ata binebilir ve 120’den fazla kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca yakındaki tepelere ve plajlara geziler de düzenlenmektedir.


La Flor Plajı


La Flor Plajı, koruma altındaki bir doğal rezervdir. Nikaragua zeytin renkli kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı birkaç plaja sahiptir. Fa Flor da bu özel plajlardan biridir. Yaklaşık 45 kg ağırlığındaki su kaplumbağalarının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Burada korunan yaban hayatı bölgesi kasaba merkezinin 22 km güneyindedir. Burada yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen toplu su kaplumbağası yürüyüşleri olan arribadaları gözlemleyebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz ayları arasında gerçekleşen yedi büyük arribada vardır. Bu benzersiz deneyimi yaşayabilmek için 200 Nikaragua Kordobası ödemeniz gerekiyor.


San Juan del Sur Plajı


Neredeyse mükemmel bir ‘u’ şekli çizen bu plaj dağlarla çevrilidir. Plajın kumları beyaz olmasa da San Juan’daki en ünlü plajların başında geliyor. Burada komşu plajları gezmek için tekne turları, spor balıkçılığı, dalış, deniz fotoğrafçılığı ve balina gözlemciliği gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Bu koyun sakin sularında unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak pek fazla teknenin bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu plaj aynı zamanda gece hayatının yoğun yaşandığı bir yerdir.


San Juan del Sur’a Nasıl Gidilir?


Türkiye’den Nikaragua’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşlar ile önce Avrupa’ya, oradan Amerika’ya ve nihayetinde Nikaragua’nın başkenti Managua’ya iniş yapabilirsiniz. Managua’daki havalimanından San Juan’a havalimanı servisleri veya taksiyle yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Managua ve San Juan arasındaki mesafe 130 kilometredir.

San Juan del Sur ile İlgili

Editörün Kaleminden

San Juan del Sur Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa